Dawkowanie
Profilaktycznie: 1-2 tabl. na dobę
. W stanach niedoboru witaminy C: 1-2 tabl. 2-4 razy na dobę.
Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy zachować ostrożność i stosować maksymalnie 5 tabl. na dobę (co odpowiada 500 mg kwasu askorbowego).
Ciąża i karmienie piersią
Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu w ciąży i podczas karmienia piersią.
Dostępne dane kliniczne, dotyczące stosowania rutozydu i kwasu askorbowego w postaci preparatów jednoskładnikowych, nie wskazują na istnienie istotnego ryzyka dla płodu.
Brak jednak odpowiednich, dobrze kontrolowanych badań klinicznych produktów złożonych zawierających kwas askorbowy i rutozyd, których wyniki pozwalałyby uznać preparat za bezpieczny w okresie ciąży.
Brak doniesień o szkodliwości działania rutozydu na płód. Kwas askorbowy przekracza barierę łożyska.
Kwas askorbowy podawany w czasie ciąży w zbyt dużych dawkach może doprowadzić do objawów niedoboru u noworodków (szkorbut noworodkowy).
Kwas askorbowy przenika do mleka.
Brak doniesień o przenikaniu rutozydu do mleka.
Stosowanie innych leków
Stosowanie kwasu askorbowego zwiększa wchłanianie związków metali z przewodu pokarmowego, głównie żelaza.
Należy brać to pod uwagę w razie jednoczesnej suplementacji żelaza.
Kwas askorbowy w dawkach dobowych przekraczających 2 g może zwiększać wchłanianie glinu z przewodu pokarmowego.
Skojarzone stosowanie leków zobojętniających zawierających glin z kwasem askorbowym może wpływać na wydalanie glinu z moczem.
Skojarzone stosowanie leków zobojętniających z kwasem askorbowym nie jest zalecane, w szczególności u pacjentów z niewydolnością nerek.
Skojarzone stosowanie kwasu askorbowego i deferoksaminy nasila wydalanie żelaza z moczem.
U pacjentów z idiopatyczną hemochromatozą lub talasemią przyjmujących deferoksaminę, którym następnie podano kwas askorbowy obserwowano przypadki kardiomiopatii i zastoinowej niewydolności serca.
Istnieją pewne dowody, że na wczesnym etapie leczenia, gdy występuje nadmiar żelaza w tkankach, kwas askorbowy może zwiększać toksyczne działania żelaza, w szczególności na mięsień sercowy.
Kwas askorbowy należy stosować z ostrożnością w tej grupie pacjentów i monitorować pracę serca. Skojarzone zastosowanie kwasu askorbowego z kwasem acetylosalicylowym (ASA) może zaburzać wchłanianie kwasu askorbowego. Leczenie skojarzone nie ma wpływu na wydalanie salicylanów przez nerki i nie prowadzi do zmniejszenia przeciwzapalnego działania kwasu acetylosalicylowego.
Kwas askorbowy może nasilać działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego związane z jego oddziaływaniem na błonę śluzową żołądka.
Kwas askorbowy nasila działanie kumarynowych leków przeciwzakrzepowych i paracetamolu. Kwas askorbowy zmniejsza skuteczność disulfiramu stosowanego w terapii antyalkoholowej.
Stosowany długotrwale kwas askorbowy w dawkach większych niż 1g na dobę obniża pH moczu i powoduje wzmożoną reabsorpcję w kanalikach nerkowych jednocześnie podawanych leków o właściwościach kwasowych, natomiast zmniejsza reabsorpcję leków o charakterze zasadowym np. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
Działania niepożądane
Podczas stosowania dużych dawek kwasu askorbowego (powyżej 600 mg/dobę) mogą wystąpić:
- bardzo rzadko: reakcje alergiczne, w tym reakcje nadwrażliwości (skrócenie oddechu, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, wysypka skórna, świąd), ból głowy, zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunka, niestrawność, ból brzucha, zmęczenie;
- częstość nieznana: zaczerwienienie skóry, zwiększone oddawanie moczu, kamica nerkowa.
W razie zaobserwowania następujących objawów: nudności, wymiotów, biegunka, bólu głowy, zaczerwienienia skóry lub zwiększonego oddawania moczu, należy natychmiast zaprzestać stosowania preparatu.