Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Tradycyjny preparat roślinny do stosowania w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej oraz wewnętrznie w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.
Skuteczność leku oparta jest na długoletnim doświadczeniu i tradycji stosowania.
W oparciu o dane literaturowe stwierdzono, że koszyczek rumianku i jego przetwory wykazują działanie przeciwzapalne w chorobach przewodu pokarmowego i w chorobach skóry oraz działanie rozkurczowe.
Dawkowanie
Dorośli oraz dzieci powyżej 12 rż.
Zewnętrznie (na skórę i błony śluzowe) należy stosować 10% roztwór wodny preparatu, (odmierzyć za pomocą dołączonej miarki 10 ml preparatu i uzupełnić przegotowaną i ostudzoną wodą do połowy szklanki –tj. ok. 125 ml).
Wewnętrznie należy przyjmować 3-4 razy dziennie po 5 ml preparatu (odmierzyć za pomocą dołączonej miarki) w niewielkiej ilości płynu, najlepiej przegotowanej i ostudzonej wody.
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 rż.
Wskazania
Tradycyjny preparat roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z długiego okresu stosowania.
Zewnętrznie: stany zapalne skóry, błon śluzowych jamy ustnej oraz dziąseł.
Wewnętrznie: stany skurczowe przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek rozkurczający i wiatropędny, stany zapalne przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek przeciwzapalny.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na rumianek lub inne rośliny z rodziny astrowatych Asteraceae (dawniej złożonych Compositae).
Skład
100 ml preparatu zawiera 100 ml płynnego wyciągu etanolowego z kwiatów rumianku (0,5:1).
Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 70% (V/V). Zawartość etanolu w preparacie wynosi 65%-72% (V/V).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ze względu na brak wystarczających danych oraz wysoką zawartość etanolu nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 rż.
Lek zawiera 65-72% (V/V) etanolu, tj. 2,9 g etanolu w pojedynczej dawce (5 ml), co stanowi odpowiednik ok. 30 ml wina i 72 ml piwa. Środki ostrożności dotyczą osób uzależnionych od alkoholu.
Należy wziąć pod uwagę zawartość etanolu stosując lek u kobiet w ciąży i karmiących oraz w grupach zwiększonego ryzyka tj. u pacjentów z chorobami wątroby i w padaczce.
Ciąża i karmienie piersią
Preparat nie powinien być stosowany podczas ciąży i laktacji (nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku). Dawka jednorazowa leku zawiera 2,9 g etanolu. Nie ustalono wpływu leku na płodność.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Ze względu na to, że lek zawiera 65-72 % obj. etanolu (2,9 g w dawce jednorazowej 5 ml) nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn przez co najmniej 1/2 h po jego zastosowaniu, ponieważ po zastosowaniu leku, alkohol może być wykryty przez urządzenia mierzące jego poziom w powietrzu wydychanym. Lek może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Działania niepożądane
Ze względu na zawartość etanolu preparat stosowany zewnętrznie może powodować podrażnienia i suchość skóry.
W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja nadwrażliwości na rumianek (np. alergia kontaktowa).
U osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae) dawniej złożonych (Composiate) np. bylica, piołun może dojść do reakcji krzyżowej.
Bardzo rzadko notowano przypadki ostrej reakcji alergicznej (szok anafilaktyczny, astma).
Adres producenta/dystrybutora
Klęka 1, 63-040 Nowe Miasto nad Wartą
Kod EAN
5909990216468