Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Lek Mucosolvan 30 mg/5 ml syrop to lek mukolityczny, który ma zastosowanie w ułatwieniu odkrztuszania. Składnikiem aktywnym w Mucosolvan jest ambroksol. Lek Mucosolvan syrop przeznaczony jest do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci od 1. roku życia.
Zastosowanie Mucosolvan 30 mg/5 ml syropu są chorobami oskrzeli i płuc, zarówno ostre, jak i wywoływane, które charakteryzują się trudnościami w usuwaniu śluzu i jego transporcie. Ambroksol, działa aktywnie, zwiększa ilość wydzielanego śluzu w drogach drogowych, co stanowi grę ruchu rzęsek nabłonka dróg oddechowych. W działaniu Mucosolvan 30 mg/5 ml syrop ułatwiający transport śluzu, który jest jednocześnie jego odkrztuszanie, co może być bardziej zrozumiałego działania kaszlu.
Syrop Mucosolvan dostępny jest bez recepty.
Stosowanie leku
Doustnie.
Lek Mucosolvan można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłków.
Dawkowanie
- Dorośli i dzieci >12 lat: 10 ml 2 razy na dobę,
- dzieci 6-12 lat: 5 ml 2-3 razy na dobę;
- dzieci 2-6 lat: 2,5 ml 3 razy na dobę;
- dzieci 1-2 lata: 2,5 ml syropu 2 razy na dobę.
Powyższe dawki są zalecane w przypadku ostrych stanów zapalnych dróg oddechowych oraz w początkowym okresie leczenia. Dawkowanie Mucosolvan można zredukować o połowę po 14 dniach leczenia. Mucosolvan nie podawać przed snem.
Wskazania
Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na ambroksol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Skład
5 ml syropu zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Zachować ostrożność w przypadku niewydolności nerek lub ciężkiej niewydolności wątroby. Tak jak w przypadku innych leków metabolizowanych w wątrobie i następnie wydalanych przez nerki, w przypadku ciężkiej niewydolności nerek można spodziewać się gromadzenia metabolitów ambroksolu w organizmie.
Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych, takich jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona (SJS), toksyczna martwica naskórka (TEN) i ostra uogólniona krostkowica (AGEP) związanych ze stosowaniem ambroksolu. Jeśli wystąpią objawy postępującej wysypki skórnej (czasem związane z pojawieniem się pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych), należy natychmiast przerwać leczenie. Dodatkowo w początkowej fazie SJS lub TEN u pacjentów mogą najpierw wystąpić niespecyficzne (prodromalne) objawy grypopodobne, takie jak: gorączka, uogólniony ból ciała, zapalenie błony śluzowej nosa, kaszel i ból gardła.
Niespecyficzne objawy grypopodobne mogą być błędnie leczone za pomocą leków stosowanych w kaszlu i przeziębieniu.
Ciąża i karmienie piersią
Mucosovlan w ciąży. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Nie zaleca się stosowania leku Mucosolvan w trakcie ciąży, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży.
Nie zaleca się stosowania leku Mucosolvan u kobiet karmiących piersią, ponieważ chlorowodorek ambroksolu przenika do mleka kobiecego.
Stosowanie innych leków
Nie wykazano istotnych klinicznie niekorzystnych interakcji z innymi lekami.
Nie należy stosować ambroksolu jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. kodeiną), ponieważ mogą one hamować odruch kaszlowy i utrudniać odkrztuszanie upłynnionego śluzu z drzewa oskrzelowego.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Brak dowodów na wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Działania niepożądane
Często: nudności, zaburzenia smaku, niedoczulica gardła, niedoczulica jamy ustnej.
Niezbyt często: biegunka, wymioty, niestrawność, ból brzucha, suchość błony śluzowej jamy ustnej.
Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka.
Częstość nieznana: suchość w gardle, reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd), ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).
Adres producenta/dystrybutora
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Kod EAN
5909990102211