Gardimax medica lemon spray, na stany zapalne jamy ustnej i gardła, 30 ml

Produkt dostępny
20,73 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Lek do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych gardła i jamy ustnej.  

Dawkowanie

Lek do krótkotrwałego stosowania objawowego: 3 do 4 dni. Jeśli po tym okresie nie nastąpi poprawa lub już w trakcie stosowania pojawią się nowe dolegliwości i (lub) objawy ogólne, np. gorączka, należy skontaktować się z lekarzem. 

Droga podania leku  

Na śluzówkę jamy ustnej, dogardłowa.  

Zalecana dawka to: 

Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat: 3 do 5 dawek jednorazowo, 6 do 10 razy na dobę. 

Dzieci w wieku powyżej 2,5 roku (30 miesięcy): 2 do 3 dawek jednorazowo, 3 do 5 razy na dobę. 

Instrukcja użytkowania leku Gardimax medica lemon spray z pompką dozującą ze składaną końcówką dozującą. 

Skierować końcówkę dozującą w kierunku gardła i nacisnąć pompkę. 

Wskazane jest codzienne czyszczenie końcówki dozującej w następujący sposób: 

1. Odwrócić butelkę do góry dnem i nacisnąć pompkę dozującą, aż opróżni się z cieczy pozostającej w końcówce dozującej (aby roztwór nie rozprysnął się z butelki). 

2. Wyjąć końcówkę z pompki dozującej i umieścić ją w zbiorniku z gorącą wodą na kilka minut. 

3. Wyjąć końcówkę dozującą z wody i pozostawić do wyschnięcia. 

4. Zamontować suchą końcówkę dozującą na pompce dozującej, przekręcając ją w dół tak, aby blokowała pompkę dozującą. 


Przeciwwskazania

- Jeśli pacjent ma uczulenie na diglukonian chloroheksydyny lub lidokainy chlorowodorek, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. 
- Jeśli pacjent ma uczulenie na inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów. 
- U dzieci w wieku poniżej 2,5 roku (30 miesięcy). 

Skład

Substancjami czynnymi leku są: roztwór diglukonianu chloroheksydyny 2 mg/ml i lidokainy chlorowodorek 0,5 mg/ml. 1 dawka zawiera 0,18 mg roztworu diglukonianu chloroheksydyny oraz 0,04 mg chlorowodorku lidokainy.  

Pozostałe składniki leku to: aromat cytrynowy, sukraloza (E 955), glicerol, glikol propylenowy, kwas cytrynowy jednowodny, etanol 96%, woda oczyszczona. 


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Gardimax medica lemon spray należy zwrócić się do farmaceuty. 

- Leku Gardimax medica lemon spray nie należy stosować długotrwale. Nie należy stosować jednej dawki po drugiej. 

- Należy ograniczyć stosowanie tego leku do przypadków, kiedy złagodzenie występującego bólu i podrażnienia jest absolutnie konieczne. 

- Należy unikać stosowania leku u osób szczególnie skłonnych do alergii.  

- Należy unikać kontaktu leku z oczami i uszami. Jeżeli aerozol dostanie się do oczu, należy niezwłocznie przemyć je dużą ilością wody. 

- W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki (powyżej 1 butelki na dobę) istnieje ryzyko wystąpienia zmniejszenia kontroli odruchu połykania i zwiększenie ryzyka zachłyśnięcia. 

Dzieci i młodzież  

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 30 miesięcy. 

Lek Gardimax medica lemon spray zawiera alkohol (etanol) i glikol propylenowy. Lek ten zawiera alkohol (29,7% objętości etanolu, tzn. do 180 mg w 5 dawkach, co jest równoważne 0,54 ml piwa lub 0,22 ml wina w dawce). Jest to szkodliwe dla osób uzależnionych od alkoholu. Należy wziąć to także pod uwagę u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, dzieci oraz pacjentów z grup wysokiego ryzyka, takich jak osoby z chorobą wątroby lub padaczką.  
Gardimax medica lemon spray zawiera 200 mg glikolu propylenowego w jednym ml roztworu, co odpowiada 85 mg/5 rozpyleń lub 51 mg/3 rozpylenia. W zależności od grupy wiekowej odpowiada to 17 mg/kg/dobę dla dorosłych, 21 mg/kg/dobę dla młodzieży od 12 lat i 11 mg/kg/dobę dla dzieci od 7 lat. Glikol propylenowy  może powodować objawy jak po spożyciu alkoholu. 

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. 

Leku nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że w opinii lekarza jest to bezwzględnie konieczne.  

Lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka ma przerwać karmienie piersią, czy kontynuować stosowanie leku Gardimax medica lemon spray, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią oraz korzyści dla kobiety wynikające ze stosowania leku. 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym lekach, które wydawane są bez recepty. 

Leku nie stosować jednocześnie z lekami na łagodne formy choroby Alzheimera (inhibitory cholinoesterazy). Leku nie stosować jednocześnie z innymi środkami odkażającymi. 

Chlorowodorek lidokainy może zwiększyć stężenie methemoglobiny we krwi u pacjentów otrzymujących jednocześnie inne leki wpływające na jej powstawanie, np. sulfonamidy oraz nasila działanie leków zwiotczających mięśnie poprzecznie prążkowane.  

Cymetydyna, leki beta-adrenolityczne, norepinefryna, anestetyki wziewne hamują metabolizm lidokainy, prowadząc do zwiększenia stężenia leku w surowicy. 

Barbiturany, ryfampicyna, fenytoina przyspieszają metabolizm lidokainy. 


Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Nie stwierdzono wpływu leku Gardimax medica lemon spray na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. 

Działania niepożądane

Rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):  

reakcja alergiczna dotycząca skóry i błony śluzowej (wysypka, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, złuszczanie się błony śluzowej jamy ustnej, obrzęk ślinianek), ciężkie reakcje alergiczne (reakcje anafilaktyczne). 

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):  zaburzenia smaku, uczucie pieczenia na języku, po długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się brązowe przebarwienia na języku i zębach (przebarwienia te można usunąć). 


Adres producenta/dystrybutora

UL. BANKOWA 4 44-100 GLIWICE

Kod EAN

5909991282783
Dane o lekach dostarcza
PHARMINDEX

Przydatne wpisy związane z Gardimax medica lemon spray, na stany zapalne jamy ustnej i gardła, 30 ml

Usuwanie migdałków – na czym polega i kiedy się wykonuje ten zabieg?
migdałki
Usuwanie migdałków – na czym polega i kiedy się wykonuje ten zabieg?

Usuwanie migdałków to częsty zabieg laryngologiczny wykonywany głównie w populacji pediatrycznej. Jak wygląda zabieg usunięcia migdałków u dzieci? Kiedy rozważa się przeprowadzenie zabiegu? Z artykułu dowiesz się też, w u których pacjentów uzyskuje się najlepsze efekty zabiegu i ile trwa powrót do pełnej aktywności po usunięciu migdałków.

Zapalenie migdałków - objawy, rodzaje, leczenie
migdałki

Zapalenie migdałków przebiega wraz z zapaleniem błony śluzowej gardła. Jest to bardzo częsty problem zdrowotny z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetu lekarskiego, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Za rozwijający się stan zapalny odpowiadają głównie wirusy, ale zdarza się również bakteryjne zapalenie migdałków, co stanowi większe ryzyko powikłań i wymaga leczenia antybiotykiem. Jakie są objawy choroby? Co na zapalenie migdałków warto zastosować i kiedy nie zwlekać z wizytą u lekarza?

    Darmowa dostawa
    Wysyłamy w 72h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety
    Wysyłamy w 72h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport
    Drogeria Dla Rodziny
    Drogeria Dla Rodziny
    kosmetyki i suplementy diety