POLPHARMA

Metafen Forte Żel, łagodzący przeciwbólowy, 100 g

Produkt dostępny
18,93 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Preparat do stosowania miejscowego. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (pochodna kwasu propionowego) o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje aktywność cyklooksygenazy prostaglandynowej. Podany na skórę osiąga we krwi stężenie wynoszące około 5% wartości osiąganych po podaniu tej samej dawki doustnie.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i mlodzież w wieku >12 lat: pasek żelu długości około 3 cm delikatnie wsmarować w miejsce objęte dolegliwościami, aż do całkowitego wchłonięcia. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Podczas długotrwałego wmasowywania w skórę zaleca się założenie rękawiczek ochronnych. Preparatu nie należy stosować częściej, niż co 4 h i nie więcej niż 3 razy na dobę. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że leczenie dotyczy właśnie rąk. Jeżeli po upływie 2 tyg. stosowania leku objawy nie ustąpią lub się zaostrzą, należy ponownie ocenić stan pacjenta.

Wskazania

Dolegliwości wymagające miejscowego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego: bóle towarzyszące chorobom układu mięśniowo-szkieletowego; bóle pleców; nerwobóle; bóle pourazowe; bóle w lekkich postaciach zapalenia stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, kwas acetylosalicylowy oraz inne NLPZ. Choroby alergiczne skóry. Choroby zakaźne przebiegające ze zmianami skórnymi. Oparzenia. Uszkodzona skóra. Występowanie w przeszłości skurczu oskrzeli, nieżytu nosa i pokrzywki w związku z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Dzieci poniżej 12 lat: nie należy stosować preparatu bez zalecenia lekarza, ze względu na rzadkie występowanie właściwych wskazań.

Skład

1 g żelu zawiera 100 mg (10%) soli lizynowej ibuprofenu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy oraz u pacjentów z astmą, którzy nie byli wcześniej leczeni kwasem acetylosalicylowym lub innymi lekami z grupy NLPZ. Stężenie ibuprofenu osiągane w krążeniu układowym po miejscowym zastosowaniu żelu jest mniejsze niż po przyjęciu doustnym, jednakże, ponieważ ibuprofen stosowany doustnie może pogorszyć istniejącą niewydolność nerek, pacjenci z chorobami nerek w wywiadzie powinni zasięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem leku. W przypadku wystąpienia zmian skórnych w miejscu stosowania należy odstawić lek. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Stosowany miejscowo ibuprofen potencjalnie może powodować działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego. Mimo że ryzyko wystąpienia takich działań niepożądanych jest znacznie mniejsze niż po stosowaniu ibuprofenu doustnie, pacjenci z dolegliwościami przewodu pokarmowego powinni porozumieć się z lekarzem przed zastosowaniem leku. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne obszaru leczonego ze względu na możliwość wystąpienia reakcji fototoksycznej.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie leku w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. W I i II trymestrze nie należy stosować preparatu na duże powierzchnie skóry ani przez długi czas. Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią w bardzo małych stężeniach i wydaje się niemożliwe, aby niekorzystnie wpływał na niemowlę karmione piersią. Ponieważ dostępność biologiczna ibuprofenu podawanego miejscowo wynosi około 5% dostępności biologicznej dawki doustnej, uważa się, że ilość leku przyjmowana przez niemowlę karmione piersią jest znikoma.

Stosowanie innych leków

Nie są znane interakcje ibuprofenu stosowanego miejscowo z innymi lekami, jednak nie można wykluczyć wystąpienia oddziaływań jak po podaniu doustnym. Po podaniu doustnym ibuprofen, podobnie jak inne NLPZ, może oddziaływać z lekami obniżającymi ciśnienie krwi. Jednoczesne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego i innych NLPZ może zwiększyć częstość występowania działań niepożądanych. Ibuprofen może nieodwracalnie znosić efekt hamowania agregacji płytek krwi pod wpływem przyjmowanego kwasu acetylosalicylowego, ograniczając ochronny wpływ tego leku w profilaktyce zawału serca u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka. Jednoczesne podawanie kortykosterydów oraz NLPZ może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej przewodu pokarmowego. Istnieje możliwość hamowania procesu agregacji płytek krwi przez ibuprofen u pacjentów stosujących jednocześnie leki przeciwzakrzepowe (np, warfaryna) lub czynniki trombolityczne (np. streptokinaza), co może prowadzić do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego oraz wydłużenia czasu krzepnięcia krwi. Ibuprofen zwiększa stężenie podawanego litu w osoczu, nasila toksyczność metotreksatu i osłabia działanie leków moczopędnych.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Nie są znane działania niepożądane mające wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić: astma, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli lub duszność; ból brzucha, niestrawność; wysypki różnego rodzaju, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, martwica naskórka i rumień wielopostaciowy (rzadko), reakcje nadwrażliwości na światło (częstość nieznana), zaburzenia skóry (np. zaczerwienienie) i mrowienie skóry w miejscu podania leku, niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne. W przypadku długotrwałego stosowania na dużych powierzchniach ciała mogą wystąpić dodatkowe działania niepożądane: ból i zawroty głowy, zmiany w obrazie krwi (granulocytopenia, agranulocytoza), hiperurykemia oraz objawy dotyczące przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, utrata łaknienia, nawrót choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Podczas leczenia ibuprofenem może wystąpić również uszkodzenie nerek, szczególnie u pacjentów z chorobami nerek.

Adres producenta/dystrybutora

ul. Pelplińska 19 83-200 Starogard Gdański

Kod EAN

5909991087746
Dane o lekach dostarcza
PHARMINDEX

Przydatne wpisy związane z Metafen Forte Żel, łagodzący przeciwbólowy, 100 g

Co powinien zawierać skuteczny suplement na stawy?
suplementy
Co powinien zawierać skuteczny suplement na stawy?

W leczeniu stawów można stosować substancje należące do tzw. grupy SYSADOA. Jakie leki na odbudowę chrząstki stawowej je zawierają? Co na stawy kolanowe może złagodzić ból, trzeszczenie i poprawić mobilność? 

chore stawy - leczenie
stawy

Choroba zwyrodnieniowa stawów ma charakter przewlekły, towarzyszy jej ból, niekiedy stan zapalny. Niestety dość mocno obniża ona jakość życia, głównie kobiet, ponieważ wśród osób cierpiących na tego typu dolegliwości dominują panie. Warto wiedzieć, że zwyrodnienie stawu to choroba postępująca, gdzie stosowane leczenie może przyhamować zmiany degeneracyjne w stawach. Nieco inaczej odczuwane jest zwyrodnienie kolana, a inaczej biodra czy kręgosłupa.

    Darmowa dostawa
    Wysyłamy w 24h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport