ZIAJA

Etodal , żel o działaniu przeciwzapalnym do stosowania miejscowego, 100 g

Produkt dostępny
25,97 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny o właściwościach przeciwbólowych do stosowania miejscowego. Etofenamat obok hamowania syntezy prostaglandyn, hamuje także uwalniania histaminy, działanie antagonistyczne w stosunku do bradykininy i serotoniny, hamowanie układu dopełniacza i hamowanie uwalniania hialuronidazy. Dzięki właściwościom stabilizującym błony komórkowe, etofenamat zapobiega uwalnianiu enzymów proteolitycznych. W wyniku tego zostają zahamowane zapalne procesy wysiękowe i proliferacyjne oraz ograniczone reakcje anafilaktyczne, a także reakcje na ciało obce. Cmax w osoczu oznaczano po 12-24 h po podaniu. Etofenamat wykazuje duże powinowactwo do wiązania z białkami osocza - 98%. Wydala się w postaci wielu metabolitów (hydroksylacja, rozpad eterów i estrów) wolnych i sprzężonych, w 55% przez nerki i z kałem. T0,5 w fazie eliminacji wynosi 3,3 h po podaniu miejscowym.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Żel nałożyć na obszar dotknięty bólem i delikatnie wcierać aż do całkowitego wchłonięcia się leku. W zależności od wielkości obszaru objętego bólem, nałożyć pasek leku długości 5-10 cm (co odpowiada około 1,7-3,3 g). Lek stosować maksymalnie 3 do 4 razy na dobę. Leczenie dolegliwości reumatycznych trwa zazwyczaj 3-4 tyg., zaś tępych urazów (np. urazów sportowych) - do 2 tyg. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają w dowolnym momencie, należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży.

Wskazania

Leczenie tępych urazów, takich jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów. Leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych. Leczenie reumatyzmu pozastawowego: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej; zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony); zapalenie nadkłykci. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne NLPZ lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. III trymestr ciąży.

Skład

1 g żelu zawiera 100 mg etofenamatu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie stosować w przypadku uszkodzeń skóry lub wypryskowych zmian zapalnych na skórze oraz na błony śluzowe lub oczy. Nie należy stosować leku w obrębie jamy ustnej. Po zastosowaniu preparatu należy umyć ręce chyba, że to właśnie ręce są leczone. Podczas leczenia oraz w okresie następnych 2 tyg. po leczeniu należy unikać ekspozycji leczonych miejsc na słońce lub solarium, aby uniknąć ryzyka fototoksyczności. U pacjentów chorych na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę dróg oddechowych, katar sienny lub przewlekły obrzęk błony śluzowej nosa (tzw. polipy nosa) lub przewlekłą infekcję dróg oddechowych, szczególnie w połączeniu z objawami podobnymi do kataru siennego, lek może być stosowany tylko pod warunkiem przestrzegania pewnych środków ostrożności i wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza. Należy unikać stosowania leku długotrwale lub na duże powierzchnie ciała (ryzyko zwiększenia wchłaniania ogólnoustrojowego). Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży. Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Ciąża i karmienie piersią

Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania etofenamatu u kobiet w ciąży. Lek należy stosować w I i II trymestrze ciąży wyłącznie po ocenieniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka. Nie przekraczać zalecanej dawki dobowej. Stosowanie w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży mechanizm działania preparatu może prowadzić do zahamowania akcji porodowej, wydłużenia ciąży oraz wydłużenia akcji porodowej, może wywierać toksyczny wpływ na układ sercowo-naczyniowy (z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego i nadciśnieniem płucnym) i nerki (ze skąpomoczem i małowodziem) u dziecka, zwiększoną skłonność do krwawień u matki i dziecka, jak również zwiększonym ryzykiem obrzęku u matki. Ponieważ etofenamat w małym stopniu przenika do mleka matki, w miarę możliwości matki karmiące piersią powinny unikać długotrwałego stosowania leku oraz nie mogą przekraczać zalecanej dawki dobowej. Aby uniknąć wchłonięcia leku przez karmione dziecko, kobiety karmiące piersią nie mogą stosować preparatu w okolicach piersi.

Stosowanie innych leków

Nie stwierdzono występowania żadnych interakcji, jeżeli preparat jest stosowany zgodnie z zaleceniami.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak ze względu na to, że lek jest podawany miejscowo, oczekuje się, że nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Działania niepożądane

Niezbyt często: rumień, pieczenie skóry. Bardzo rzadko: zapalenie skóry (silny świąd, wysypka, obrzęk, wysypka pęcherzowa). Częstość nieznana: reakcja fotouczuleniowa, nadwrażliwość. Reakcje nadwrażliwości (opisywane po stosowaniu NLPZ): niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaksje; zwiększona reaktywność układu oddechowego prowadząca do astmy, nasilenia astmy, skurczu oskrzeli lub duszności; różne zaburzenia skóry, w tym różnego rodzaju wysypki, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy i dużo rzadziej złuszczające i pęcherzowe zmiany skórne (włączając martwicę naskórka i rumień wielopostaciowy). Jeśli wystąpią takie objawy, co jest możliwe nawet po pierwszym podaniu, pacjent powinien natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną.

Adres producenta/dystrybutora

Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp z o.o. ul Jesienna 9, 80-298 Gdańsk

Kod EAN

5901887041290
Dane o lekach dostarcza
PHARMINDEX

Przydatne wpisy związane z Etodal , żel o działaniu przeciwzapalnym do stosowania miejscowego, 100 g

Co powinien zawierać skuteczny suplement na stawy?
suplementy
Co powinien zawierać skuteczny suplement na stawy?

W leczeniu stawów można stosować substancje należące do tzw. grupy SYSADOA. Jakie leki na odbudowę chrząstki stawowej je zawierają? Co na stawy kolanowe może złagodzić ból, trzeszczenie i poprawić mobilność? 

    Darmowa dostawa
    Wysyłamy w 24h
    w dni robocze
    Specjalistyczny transport
    Specjalistyczny
    transport