Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Kwas acetylosalicylowy działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Kwas askorbowy jest niezbędny w procesach oksydoredukcyjnych, odpornościowych i detoksykacyjnych. Kwas acetylosalicylowy wchłania się szybko i całkowicie z przewodu pokarmowego. Wiąże się silnie z białkami osocza. Metabolizowany jest głównie w wątrobie. Kwas salicylowy i jego metabolity są wydalane głównie przez nerki.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: 1-2 tabl., w razie konieczności dawkę można powtarzać co 4-8 h, nie należy stosować dawki większej niż 5 tabl. na dobę. Dzieci 12-15 lat: 1 tabl., w razie konieczności dawkę można powtórzyć co 4-8 h; maksymalna dawka dobowa kwasu acetylosalicylowego wynosi 50 mg/kg mc., nie należy stosować dawki większej niż 5 tabl. na dobę. Jeśli pomimo przyjmowania leku dolegliwości bólowe utrzymują się ponad 5 dni lub gorączka ponad 3 dni należy zasięgnąć porady lekarza. Sposób podania. Tabletkę należy rozpuścić w szklance wody, mleka lub soku owocowego i natychmiast po rozpuszczeniu wypić. Przyjmować po posiłkach. Ze względu na zawartość witaminy C nie zaleca się zażywania leku wieczorem.
Wskazania
Leczenie objawowe grypy, przeziębienia. Stany gorączkowe. Bóle różnego pochodzenia (bóle głowy, stawów mięśni, zębów, nerwobóle).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na salicylany i inne leki z grupy NLPZ. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi. Dna moczanowa. Czynne krwawienie: do jamy ciała, do OUN, krwawienie maciczne, krwawienia z ran, w tym pooperacyjnych. Kamica nerkowa. Napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podawaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie NLPZ. Dzieci <12 lat w przebiegu chorób gorączkowych, szczególnie grypy lub ospy wietrznej (ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye`a). Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Jednoczesne stosowanie z metotreksatem w dawkach ≥15 mg na tydzień. Ciężka niewydolność serca. III trymestr ciąży, okres okołoporodowy. Okres karmienia piersią.
Skład
1 tabl. musująca zawiera 330 mg kwasu acetylosalicylowego i 200 mg kwasu askorbowego. Preparat zawiera sód (1 tabl. zawiera 485 mg sodu).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ostrożnie stosować w przypadku choroby wrzodowej lub krwawień z przewodu pokarmowego w wywiadzie, u pacjentów z niewydolnością wątroby i nerek, podczas obfitych menstruacji, przed i po zabiegach chirurgicznych (w tym ekstrakcja zęba), u pacjentek stosujących wkładki wewnątrzmaciczne, u pacjentów pozostających na diecie ubogosodowej, podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych, u pacjentów z niedoborem G-6-PD. U pacjentów ze zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego lek może wywołać napad dny moczanowej (kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego). Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywoływać napady astmy oskrzelowej lub inne reakcje nadwrażliwości. Czynniki ryzyka obejmują: astmę oskrzelową lub katar sienny z polipami błony śluzowej nosa, przewlekłe choroby układu oddechowego, alergię (np. odczyny skórne, świąd, pokrzywka) na inne substancje. Przyjmowanie preparatu może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru, ryzyko zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami serca lub po przebytym udarze oraz w przypadku podejrzenia, że występuje ryzyko tych zaburzeń (np. podwyższone ciśnienie krwi, cukrzyca zwiększone stężenie cholesterolu, palenie tytoniu).
Ciąża i karmienie piersią
Kwas acetylosalicylowy może być stosowany w I i II trymestrze ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka. W III trymestrze ciąży stosowanie jest przeciwwskazane (ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu, wydłużenia czasu trwania ciąży, hamowania czynności skurczowych i komplikacji podczas porodu, zwiększona skłonność do krwawień u matki i dziecka). Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią. Preparat może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet, działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.
Stosowanie innych leków
Interakcje z kwasem acetylosalicylowym. Z metotreksatem w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień – nasilenie działania toksycznego metotreksatu na szpik kostny ze względu na zmniejszenie klirensu nerkowego metotreksatu i wypieranie go z połączeń z białkami przez salicylany. Z lekami przeciwzakrzepowymi (pochodne kumaryny, heparyna) - nasilenie działania przeciwzakrzepowego na skutek wypierania tych leków z połączeń z białkami oraz właściwości antyagregacyjnych kwasu acetylosalicylowego. Z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi – zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz zaburzeń czynności nerek. Z lekami zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego stosowanymi w leczeniu dny (sulfinpyrazon, benzbromaron) – osłabienie działania leków przeciwdnawych. Z digoksyną – zwiększenie stężenia digoksyny we krwi. Z lekami przeciwcukrzycowymi (np. insulina, pochodne sulfonylomocznika) – nasilenie działania hipoglikemizującego na skutek wypierania tych leków z połączeń z białkami oraz właściwości hipoglikemizujących kwasu acetylosalicylowego. Z lekami moczopędnymi (np. spironolakton, furosemid) – osłabienie działania leków moczopędnych poprzez zatrzymanie sodu oraz wody w organizmie, na skutek zmniejszenia filtracji kłębuszkowej. Kwas acetylosalicylowy może nasilać działanie ototoksyczne furosemidu. Z glikokortykosteroidami stosowanymi ogólnie z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona – zwiększenie ryzyka uszkodzenia błony śluzowej i wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego, zmniejszenie stężenia salicylanów w osoczu w trakcie kortykoterapii oraz zwiększone ryzyko przedawkowania salicylanów po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów. Z inhibitorami konwertazy angiotensyny – może wystąpić zmniejszenie działania przeciwnadciśnieniowego na skutek zmniejszenia filtracji kłębuszkowej. Z kwasem walproinowym – jednoczesne stosowanie może zwiększać skłonność do krwawień. Jednoczesne picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Kwas askorbowy zwiększa wchłanianie glinu i żelaza, zmniejsza wchłanianie witaminy B12 (od 25 do 80%).
Działania niepożądane
Szumy uszne, uczucie pogorszenia słuchu, zawroty głowy, ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacja, krwawienie z przewodu pokarmowego - jawne (fusowate wymioty i smoliste stolce) lub utajone, powodujące niedokrwistość z niedoboru żelaza, zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia, wydłużenie czasu protrombinowego, trombocytopenia, nadwrażliwość (obrzęk Quinckego, odczyny skórne, pokrzywka, astma oskrzelowa, reakcje anafilaktyczne). Rzadko: zwiększenie aktywności aminotransferaz, po długotrwałym stosowaniu dużych dawek kwasu acetylosalicylowego martwica brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek. Długotrwałe przyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek. Duże dawki kwasu askorbowego (>1 g na dobę) mogą spowodować powstawanie kamieni szczawianowych i moczanowych oraz zwiększać hemolizę u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy G-6-PD, powodując przewlekłą hemolizę. W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca. Z badań klinicznych i danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie niektórych NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) jest związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał mięśnia sercowego lub udar).
Kod EAN
5909990142323