Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Kamfora, olejek eukaliptusowy iolejek terpentynowy jako składniki maści do nacierania mają szerokie zastosowanie w łagodzeniu kaszlu i objawów przeziębienia. Lewomentol, używany do łagodzenia objawów przeziębienia przez inhalację lub jako maść, działa miejscowo poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych dając uczucie chłodu oraz działając łagodnie znieczulająco. Kamfora jest szybko wchłaniana, niezależnie czy podawana jest na skórę czy poprzez inhalację. Podana zewnętrznie trafia do krążenia ogólnego, jest metabolizowana w wątrobie (głównie procesy utleniania i glukuronizacji) i dystrybuowana w tkankach. Nieaktywne metabolity wydalane są przez nerki. T0,5 wynosi 167 min. Lewomentol, jako substancja mocno lipofilna, szybko przenika przez błony śluzowe. Niezależnie od drogi podania (przewód pokarmowy, skóra, drogi oddechowe) lewomentol obecny w krążeniu ogólnym jest metabolizowany w wątrobie (głównie procesy hydroksylacji i glukoronizacji) do nieaktywnych metabolitów, które są wydzielane przez nerki. 1,8-cineol (eukaliptol), główny składnik olejku eukaliptusowego jest szybko wchłaniany zarówno po podaniu doustnym jak i po podaniu na skórę lub podczas inhalacji. Metabolizowany jest w wątrobie (procesy utleniania i glukoronizacji), a nieaktywne metabolity wydalane są głównie przez nerki. Niewielka ilość substancji jest wydalana również przez płuca z wydychanym powietrzem. Tmax po podaniu w inhalacji wynosi średnio 18 min. T0,5 ustalono na 104,6 min. Badania farmakokinetyczne olejku terpentynowego wykazały, że średnie wchłanianie głównych substancji czynnych (alfa-pinen, beta-pinen i delta-karen) podczas inhalacji wynosi odpowiednio 62, 66 i 68%. Średni okres półtrwania dla tych substancji ustalono na odpowiednio 32, 25 i 42 h. Pomiędzy 2 a 5% wchłoniętych z olejku terpentynowego substancji jest wydalana w postaci niezmienionej z wydychanym powietrzem.
Dawkowanie
Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i młodzież >12 lat: 1 łyżeczkę maści nakładać na klatkę piersiową i plecy 2-4 razy na dobę. Dzieci 5-12 lat: 1/2 łyżeczki maści nakładać na klatkę piersiową i plecy 2-3 razy na dobę. Nie jest zalecane stosowanie maści u dzieci poniżej 5 lat. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Sposób podania. Wcierać odpowiednią ilość maści we wskazane miejsca. Przewiewne ubranie sprzyja skuteczniejszej inhalacji parujących składników lotnych.
Wskazania
Objawy podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła (np. w przebiegu przeziębień): kaszlu, katarze z obrzękiem błon śluzowych nosa i uczuciem utrudnienia oddychania ("zatkanego nosa").
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Czynna astma oskrzelowa lub inne choroby dróg oddechowych oraz stwierdzona nadwrażliwość dróg oddechowych.
Skład
100 g preparatu zawiera: 2,75 g lewomentolu, 5 g kamfory racemicznej, 1,5 g olejku eukaliptusowego i 5 g olejku terpentynowego. Preparat zawiera tymol i olejek cedrowy.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów: z reakcją nadwrażliwości na perfumy i rozpuszczalniki, cierpiących na epilepsję i u których występują drgawki. Preparatu nie stosować na uszkodzoną skórę, skaleczenia i błony śluzowe oraz nie połykać i nie nakładać bezpośrednio do nosa, oczu, jamy ustnej lub na twarz lub szyję. Chronić oczy. Preparat nie jest przeznaczony do sporządzania inhalacji z parą wodną. Nie należy bandażować miejsca nałożenia maści. Nie stosować ciepłych okładów ani żadnego innego rodzaju ciepła. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 5 lat.
Ciąża i karmienie piersią
Preparatu nie należy stosować w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem. Preparat nie powinien być stosowany na klatkę piersiową matek karmiących piersią ze względu na ryzyko wystąpienia bezdechu u dziecka.
Stosowanie innych leków
Nie obserwowano. Istnieje teoretycznie ryzyko wystąpienia interakcji przy jednoczesnym stosowaniu kamfory z innymi lekami obniżającymi próg drgawkowy (np. leki antyhistaminowe, leki zwężające naczynia krwionośne, pochodne piperazyny, amylokaina). Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami powoduje minimalną systemową ekspozycję na kamforę i lewomentol (znacznie poniżej stężeń mogących wpływać na ryzyko wystąpienia drgawek).
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić reakcje miejscowe: zaczerwienienia, podrażnienia skóry, podrażnienie oczu (przez parujące składniki lotne), alergiczne zapalenie skóry, oparzenia kontaktowe (częstość nieznana), reakcje miejscowe spowodowane nadwrażliwością na składniki leku. Podrażnienia lub reakcje alergiczne są zwykle łagodne i występują rzadko - w takich przypadkach należy przerwać stosowanie leku, usunąć pozostałości ręcznikiem papierowym i podjąć właściwe leczenie dla reakcji skórnych. Po przypadkowym spożyciu znaczącej ilości maści obserwowano ostre zatrucia z objawami nudności, wymiotów, bólu brzucha, bólu i zawrotów głowy, uderzeń gorąca, drgawek a w ciężkich przypadkach porażenia oddychania i śpiączki. W przypadku wystąpienia innych poważnych działań niepożądanych jak skurcz krtani lub drgawki należy natychmiast usunąć maść ze skóry i wezwać lekarza. Ogólnoustrojowe reakcje toksyczne wynikające z przedawkowania leku rozpatrywane są jako nieprawdopodobne. Jeśli lek stosowany jest zgodnie z zalecaną drogą podania, ekspozycja ogólnoustrojowa na działanie leku jest niska i nie obserwuje się żadnych działań niepożądanych z nią związanych.
Adres producenta/dystrybutora
Ul. Zabraniecka 20
03-872 Warsaw
Poland
Kod EAN
5909990087136