HERBAPOL LUBLIN

Senes Fix, zioła do zaparzania w saszetkach na zaparcia, 30 szt.

Produkt dostępny
7,31 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Preparat roślinny o działaniu przeczyszczającym. Zawarte w liściach senesu glikozydy antranoidowe i ich aktywny metabolit reinoantron pobudzają perystaltykę jelita grubego, ograniczają absorpcję płynów, co powoduje zmiękczenie mas kałowych i ułatwia wypróżnienie. Defekacja ma miejsce po upływie 8-12 h co spowodowane jest czasem transportu do okrężnicy i przemiany w aktywny związek. Sennozydy nie są ani absorbowane w jelicie górnym ani rozkładane przez ludzkie enzymy trawienne. Są konwertowane przez bakterie jelita grubego w aktywne metabolity (reinatrony). Po ustnym podawaniu synnozydów, 3-6% metabolitów jest wydalanych z moczem, niektóre są wydalane z żółcią. Większość synnozydów (ok. 90%) jest wydalanych z kałem jako polimery (polichinonowe) wraz z od 2-6% niezmienionych synnozydów, sennidyn, reinantronów i reiną.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli, młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 saszetkę zalać ok. 200 ml gorącej wody, naparzać pod przykryciem przez ok. 10 min. Pić raz dziennie ok 1/2 do szklanki ciepłego naparu wieczorem, przed snem. Maksymalna dzienna dawka glikozydów wynosi 30 mg, co odpowiada 1 saszetce preparatu. Działanie przeczyszczające występuje po 8-12 h od przyjęcia leku. Zwykle wystarczające jest stosowanie produktu od 2 do 3 razy w tyg. Dzieci poniżej 12 lat: nie stosować. Czas stosowania. Stosowanie przez czas dłuższy niż 1-2 tyg. wymaga nadzoru lekarza.

Wskazania

Środek przeczyszczający do krótkotrwałego stosowania w zaparciach wywołanych występujących sporadycznie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną. Niedrożność, zwężenie lub atonia jelit, choroby zapalne okrężnicy (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), bóle w jamie brzusznej o nieznanej przyczynie, zapalenie wyrostka robaczkowego, odwodnienie z utratą elektrolitów. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Skład

1 saszetka zawiera: 1 g liścia senesu, co odpowiada 25-30 mg glikozydów hydroksyantracenowych przeliczonych przeliczonych jako sennozyd B.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów przyjmujących glikozydy nasercowe, leki przeciwarytmiczne, leki powodujące wydłużenie odcinka QT, diuretyki, adrenokortykosteroidy lub korzeń lukrecji. Preparat nie powinien być stosowany przez pacjentów cierpiących z powodu zaklinowania stolca, niezdiagnozowanych, ostrych lub uporczywych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. bólów brzucha, nudności, wymiotów, co może być oznaką potencjalnej lub istniejącej niedrożności jelit. Należy unikać długotrwałego stosowania środków przeczyszczających. Zachować ostrożność podczas stosowania dłużej niż 1-2 tyg. Stosowanie dłużej niż przez krótki okres leczenia (powyżej 7 dni) może prowadzić do uzależnienia z koniecznością zwiększania dawki leku, atonii okrężnicy z upośledzeniem funkcji i nasilenia się zaparcia. Preparat powinien być stosowany tylko wówczas, jeśli efekt terapeutyczny nie może być osiągnięty poprzez zmianę diety lub stosowanie środków dietetycznych o działaniu łagodnie przeczyszczającym. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek stosowanie preparatów z liściem senesu może spowodować zaburzenia równowagi elektrolitów.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Stosowanie innych leków

W przypadku długotrwałego stosowania może wystąpić hipokaliemia, nasilająca działanie jednocześnie przyjmowanych glikozydów nasercowych, leków wpływających na rytm zatokowy (np. chinidyna) oraz wpływających na wydłużenie odcinka QT. Straty potasu mogą zwiększyć się przy jednoczesnym stosowaniu tiazydowych środków moczopędnych, adrenokortvkosteroidów i korzenia lukrecji.

Wpływ na badania laboratoryjne

Podczas przyjmowania preparatu może dojść do zmiany zabarwienia moczu, prowadzącej do zafałszowania wyników testów diagnostycznych.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (świąd, pokrzywka, miejscowa lub uogólniona wysypka). Liście senesu mogą powodować bóle i skurcze w obrębie jamy brzusznej oraz wodnisty stolec, w szczególności u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Takie objawy mogą być często wynikiem indywidualnego przedawkowania preparatu (należy zmniejszyć dawkę).
Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej oraz prowadzić do wystąpienia białkomoczu i krwiomoczu. Ponadto, przewlekłe stosowanie preparatu może spowodować odwracalne zmiany pigmentacyjne w błonie śluzowej jelita grubego (pseudomelanosis coli), które zazwyczaj ustępuje po zaprzestaniu przyjmowania leku.
Przyjmowanie preparatu może prowadzić do zmiany zabarwienia moczu (żółte lub czerwono-brązowe w zależności od pH moczu), jednak objaw ten nie ma istotnego znaczenia klinicznego.

Adres producenta/dystrybutora

ul. Diamentowa 25, 20-471 Lublin, Lubelskie

Kod EAN

5909990029457
Dane o lekach dostarcza
PHARMINDEX
Darmowa dostawa
Wysyłamy w 24h
w dni robocze
Specjalistyczny transport
Specjalistyczny
transport