Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Preparat o skojarzonym działaniu witaminy C i rutozydu - flawonoidu o działaniu uszczelniającym na naczynia kapilarne oraz właściwościach oksydacyjno-redukcyjnych.
Rutozyd ogranicza działanie czynników zwężających naczynia krwionośne, wywołujących obrzęki i stany zapalne (wykazuje działanie synergistyczne z witaminą C w reakcjach neutralizacji wolnych rodników). Chroni kwas askorbowy przed utlenianiem przez oksydazę oraz wpływa na zwiększenie wchłaniania witaminy C z jelita. Zmniejsza przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych oraz zwiększa elastyczność i odporność mechaniczną naczyń (zmniejsza ich kruchość i łamliwość). Witamina C uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, ma działanie antyoksydacyjne, wpływa na równowagę oksydacyjno-redukcyjną.
Dawkowanie
Doustnie.
Profilaktycznie: 1-2 tabl. na dobę.
W stanach niedoboru witaminy C: 1-2 tabl. 2-4 razy na dobę.
Szczególne grupy pacjentów.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy zachować ostrożność i stosować maksymalnie 5 tabl. na dobę (co odpowiada 500 mg kwasu askorbowego).
Wskazania
Stany niedoboru kwasu askorbowego. Stany zwiększonego zapotrzebowania na kwas askorbowy (przeziębienia, zakażenia wirusowe w tym grypa). Pomocniczo w nadmiernej przepuszczalności naczyń.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na rutozyd, kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Kamica szczawianowa i choroby związane z nadmiernym gromadzeniem żelaza (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna) lub inne stany predysponujące do nadmiaru żelaza w organizmie.
Skład
1 tabl. powl. zawiera 25 mg rutozydu (w postaci rutozydu trójwodnego) i 100 mg kwasu askorbowego.
Preparat zawiera laktozę, sacharozę i żółcień chinolinową.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania dużych dawek kwasu askorbowego (powyżej 1 g) u pacjentów z nadmiernym wydalaniem kwasu szczawiowego, dną, kamicą moczanową, cystynurią, hipokaliemią i hiperkalcemią. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy zachować ostrożność i stosować maksymalnie 5 tabl. na dobę.
Obserwowano pojedyncze przypadki ciężkiej hemolizy u pacjentów z niedoborem erytrocytowej dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej przyjmujących duże dawki kwasu askorbowego (> 4000 mg na dobę) - nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Stosowanie witaminy C łącznie z sulfonamidami może prowadzić do wytracania się kryształów sulfonamidów w moczu.
U dzieci w wieku poniżej 6 lat decyzja o stosowaniu leku powinna być rozpatrzona indywidualnie.
Preparat zawiera laktozę (49,45 mg) i sacharozę (10 mg)- nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy lub fruktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa), zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.
Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej (1,313 mg) lek może powodować reakcje alergiczne.
Ciąża i karmienie piersią
Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu w ciąży i podczas karmienia piersią.
Dostępne dane kliniczne, dotyczące stosowania rutozydu i kwasu askorbowego w postaci preparatów jednoskładnikowych, nie wskazują na istnienie istotnego ryzyka dla płodu. Brak jednak odpowiednich, dobrze kontrolowanych badań klinicznych produktów złożonych zawierających kwas askorbowy i rutozyd, których wyniki pozwalałyby uznać preparat za bezpieczny w okresie ciąży. Brak doniesień o szkodliwości działania rutozydu na płód. Kwas askorbowy przekracza barierę łożyska. Kwas askorbowy podawany w czasie ciąży w zbyt dużych dawkach może doprowadzić do objawów niedoboru u noworodków (szkorbut noworodkowy).
Kwas askorbowy przenika do mleka. Brak doniesień o przenikaniu rutozydu do mleka.
Stosowanie innych leków
Stosowanie kwasu askorbowego zwiększa wchłanianie związków metali z przewodu pokarmowego, głównie żelaza. Należy brać to pod uwagę w razie jednoczesnej suplementacji żelaza.
Kwas askorbowy w dawkach dobowych przekraczających 2 g może zwiększać wchłanianie glinu z przewodu pokarmowego. Skojarzone stosowanie leków zobojętniających zawierających glin z kwasem askorbowym może wpływać na wydalanie glinu z moczem. Skojarzone stosowanie leków zobojętniających z kwasem askorbowym nie jest zalecane, w szczególności u pacjentów z niewydolnością nerek. Skojarzone stosowanie kwasu askorbowego i deferoksaminy nasila wydalanie żelaza z moczem.
U pacjentów z idiopatyczną hemochromatozą lub talasemią przyjmujących deferoksaminę, którym następnie podano kwas askorbowy obserwowano przypadki kardiomiopatii i zastoinowej niewydolności serca. Istnieją pewne dowody, że na wczesnym etapie leczenia, gdy występuje nadmiar żelaza w tkankach, kwas askorbowy może zwiększać toksyczne działania żelaza, w szczególności na mięsień sercowy. Kwas askorbowy należy stosować z ostrożnością w tej grupie pacjentów i monitorować pracę serca.
Skojarzone zastosowanie kwasu askorbowego z kwasem acetylosalicylowym (ASA) może zaburzać wchłanianie kwasu askorbowego. Leczenie skojarzone nie ma wpływu na wydalanie salicylanów przez nerki i nie prowadzi do zmniejszenia przeciwzapalnego działania kwasu acetylosalicylowego. Kwas askorbowy może nasilać działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego związane z jego oddziaływaniem na błonę śluzową żołądka.
Kwas askorbowy nasila działanie kumarynowych leków przeciwzakrzepowych i paracetamolu.
Kwas askorbowy zmniejsza skuteczność disulfiramu stosowanego w terapii antyalkoholowej.
Stosowany długotrwale kwas askorbowy w dawkach większych niż 1g na dobę obniża pH moczu i powoduje wzmożoną reabsorpcję w kanalikach nerkowych jednocześnie podawanych leków o właściwościach kwasowych, natomiast zmniejsza reabsorpcję leków o charakterze zasadowym np. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Wpływ na badania laboratoryjne
Kwas askorbowy stosowany w dawkach terapeutycznych może być przyczyną fałszywie dodatniego wyniku testu na obecność cukru w moczu czy fałszywie ujemnego wyniku testu na obecność krwi utajonej w kale.
Działania niepożądane
Podczas stosowania dużych dawek kwasu askorbowego (powyżej 600 mg/dobę) mogą wystąpić:
- bardzo rzadko: reakcje alergiczne, w tym reakcje nadwrażliwości (skrócenie oddechu, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, wysypka skórna, świąd), ból głowy, zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunka, niestrawność, ból brzucha, zmęczenie;
- częstość nieznana: zaczerwienienie skóry, zwiększone oddawanie moczu, kamica nerkowa.
W razie zaobserwowania następujących objawów: nudności, wymiotów, biegunka, bólu głowy, zaczerwienienia skóry lub zwiększonego oddawania moczu, należy natychmiast zaprzestać stosowania preparatu.
Adres producenta/dystrybutora
GSK Commercial sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
ul. Rzymowskiego 53,
02-697 Warszawa
Kod EAN
5909990149735