USP ZDROWIE

Contril, syrop na kaszel suchy, 120 ml

Produkt dostępny
17,68 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Lek o działaniu przeciwkaszlowym (głównie obwodowym - z punktem uchwytu w oskrzelach i tchawicy) i znoszącym skurcz oskrzeli; u zwierząt stwierdzono także działanie miejscowo znieczulające leku. Mechanizm działania przeciwkaszlowego lewodropropizyny polega na hamującym wpływie na włókna C; lewodropropizyna wykazuje <i>in vitro</i> zdolność hamowania uwalniania z włókien C neuropeptydów związanych z przewodzeniem bodźców czuciowych. W zakresie drzewa oskrzelowego lewodropropizyna hamuje skurcz oskrzeli wywołany histaminą, serotoniną i bradykininą. Lek nie hamuje natomiast skurczu oskrzeli indukowanego acetylocholiną, wykazując tym samym brak działania antycholinergicznego. Lewodropropizyna szybko wchłania się po doustnym podaniu i ulega szybkiej dystrybucji w organizmie. Wiąże się z białkami osocza w bardzo niewielkim stopniu (11-14%). T<sub>0,5</sub> wynosi ok. 1-2 h. Lek wydalany jest głównie z moczem, w postaci niezmienionej oraz w postaci metabolitów. Badania z zastosowaniem dawek wielokrotnych wykazały, że 8-dniowe leczenie (3 razy/dobę) nie zmienia profilu wchłaniania i wydalania leku, co wyklucza zjawiska kumulacji leku i wzmagania własnego metabolizmu (samoindukcji).

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 10 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci w wieku >2 lat: mc. 10-20 kg - 3 ml syropu 3 razy na dobę; mc. 20-30 kg - 5 ml syropu 3 razy na dobę. Nie stosować u dzieci w wieku <2 lat. Lek stosować w odstępach co najmniej 6 h. Zaleca się przyjmowanie leku między posiłkami. Maksymalny czas trwania leczenia bez konsultacji lekarskiej wynosi 7 dni. W przypadku, gdy kaszel nie ustępuje po 7 dniach stosowania leku, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. <u>Szczególne grupy pacjentów</u>. U pacjentów w podeszłym wieku modyfikacja dawek czy odstępów między kolejnymi dawkami nie jest konieczna;  należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania lewodropropizyny. Zaleca się ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (CCr <35 ml/min). <u>Sposób podania</u>. Do butelki z syropem dołączona jest miarka pozwalająca odmierzyć 3, 5 i 10 ml. Zaleca się zażywanie leku między posiłkami.

Wskazania

Objawowe leczenie nieproduktywnego kaszlu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować leki u pacjentów z obfitą wydzieliną oskrzelową i zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek). Ciąża i laktacja.

Skład

10 ml syropu zawiera 60 mg lewodropropizyny. Preparat zawiera sacharozę, parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Modyfikacja dawek czy odstępów między kolejnymi dawkami u osób w podeszłym wieku prawdopodobnie nie jest konieczna; w tej grupie pacjentów należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania lewodropropizyny. Zaleca się ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (CCr <35 ml/min). Lek należy stosować ostrożnie przy jednoczesnym stosowaniu leków uspokajających u szczególnie wrażliwych pacjentów. Leki przeciwkaszlowe to leki objawowe, przeznaczone do stosowania tylko w oczekiwaniu na rozpoznanie przyczyny kaszlu i (lub) efekt leczenia choroby powodującej ten kaszel. Jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, należy zweryfikować diagnozę. Preparat zawiera sacharozę (4 g/10 ml) - należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą; preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu - lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i karmienie piersią

Lek jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży lub zamierzających zajść w ciążę oraz w okresie laktacji.

Stosowanie innych leków

W badaniach farmakologicznych na zwierzętach wykazano, że lewodropropizyna nie nasila działania substancji wpływających na OUN (np. benzodiazepin, alkoholu, fenytoiny, imipraminy). U zwierząt nie stwierdzono wpływu lewodropropizyny na aktywność doustnych leków przeciwzakrzepowych (takich jak warfaryna) ani na hipoglikemizujący efekt insuliny. W badaniach farmakologicznych u ludzi lek w połączeniu z benzodiazepinami nie powodował modyfikacji zapisu krzywej EEG. U osób szczególnie wrażliwych należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego zażywania leków uspokajających. Badania kliniczne nie wykazały żadnych interakcji z lekami stosowanymi w przypadku chorób oskrzeli i płuc, takimi jak agoniści receptora β<sub>2</sub>-adrenergicznego, metyloksantyny i ich pochodne, kortykosteroidy, antybiotyki, produkty lecznicze regulujące wydzielanie śluzu i leki przeciwhistaminowe.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: pokrzywka, rumień, osutka, świąd, obrzęk naczynioruchowy, reakcje skórne, bóle żołądka, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, reakcje alergiczne i anafilaksja, ogólne złe samopoczucie, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, drżenia, parestezje, kołatanie serca, tachykardia, obniżenie ciśnienia tętniczego, drażliwość, senność, depersonalizacja, duszność, kaszel, obrzęk błony śluzowej układu oddechowego, astenia i osłabienie kończyn dolnych. Opisano pojedyncze przypadki: epidermolizy ze skutkiem śmiertelnym, zapalenia języka i aftowego zapalenia jamy ustnej z gorączką, cholestatycznego zapalenie wątroby, śpiączki hipoglikemicznej (u pacjentki w podeszłym wieku przyjmującej jednocześnie doustne leki hipoglikemizujące), uogólnionego obrzęku, omdleń i astenii, drgawek kloniczno-tonicznych oraz napadu typu <i>petit mal</i>, zaburzenia rytmu serca w postaci bigeminii przedsionkowej, obrzęku powiek (które w większości można uznać za obrzęk naczynioruchowy), rozszerzenia źrenic oraz utratę zdolności widzenia (objawy ustąpiły po odstawieniu leku). U jednego noworodka opisano senność, obniżenie napięcia mięśni oraz wymioty, co przypisano przedostaniu się do organizmu dziecka lewodropropizyny zażywanej przez karmiącą piersią matkę. Objawy pojawiły się po karmieniu i ustąpiły spontanicznie po ominięciu kilku karmień (piersią). Reakcje niepożądane miały ciężki przebieg tylko sporadycznie.

Adres producenta/dystrybutora

USP Zdrowie Sp. z o.o. ul. Poleczki 35 02-822 Warszawa

Kod EAN

5903031289091
Dane o lekach dostarcza
PHARMINDEX
Darmowa dostawa
Wysyłamy w 24h
w dni robocze
Specjalistyczny transport
Specjalistyczny
transport