Jęczmień / gradówka

Pojawienie się jęczmienia na oku jest bardzo dokuczliwą dolegliwością. W większości przypadków jest on wywołany wirusem gronkowca. Jeżeli nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że problem pojawi się ponownie. Dlatego też warto wiedzieć jakie preparaty należy stosować w przypadku pojawienia się jęczmienia na naszym oku. W tej kategorii znajdziesz produkty, które zostały stworzone, aby walczyć z daną dolegliwością.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 2

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
 1. JęczmieńOFF lipożel do specjalistycznej pielęgnacji powiek, 15 ml
  JęczmieńOFF
  lipożel do specjalistycznej pielęgnacji powiek, 15 ml
  25,97 zł
  Zapamiętaj na później
 2. Opticleaner maść na jęczmień zewnętrzny, gradówkę, tuba 15 g
  Opticleaner
  maść na jęczmień zewnętrzny, gradówkę, tuba 15 g
  24,58 zł
  Zapamiętaj na później
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 2

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Jęczmień na oku – przyczyny i objawy

Jęczmień jest to ropień gruczołu, który może pojawić się w różnych miejscach w obrębie oka. Najczęściej atakuje on zewnętrzną powiekę. Wyglądem przypomina czerwoną, bolesną plamkę. Po kilku dniach na jej powierzchni pojawia się pęcherzyk z różowym lub żółtym czubkiem. Inaczej wyglądają objawy jęczmienia wewnętrznego. W tym przypadku zakażenie jest umiejscowione pod powieką. Jest to zdecydowanie bardziej bolesna odmiana danej dolegliwości.

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się jęczmienia na oku zaliczamy:

 • niepoprawny demakijaż oczu,
 • źle dobrane kosmetyki do makijażu oczu,
 • trądzik różowaty,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • alergie oczne,
 • dotykanie powiek brudnymi rękami.

Prawdopodobieństwo pojawienia się jęczmienia na powiece jest zwiększone u osób, które mają częsty kontakt z dymem papierosowym i środkami chemicznymi. Czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu danej dolegliwości jest także stres oraz niska odporność. Jęczmień na oku może pojawić się również w następstwie nieleczonej cukrzycy.

Jęczmień na oku – leczenie

Jęczmień na powiece nie stanowi poważnego zagrożenia dla wzroku chorego, pod warunkiem, że jest odpowiednio leczony. W większości przypadków wystarcza zastosowanie domowych sposobów. Jeżeli jednak objawy ulegają nasileniu i utrudniają codzienne funkcjonowanie, wówczas warto sięgnąć po preparaty apteczne. W Aptece dla Rodziny znajdziesz specjalne krople oraz maści, które złagodzą stan zapalny oka. Podczas leczenia jęczmienia bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią higienę oczu, częste ich przemywanie i ochrona przed zabrudzeniami. Dodatkowo warto wdrożyć okłady z kompresów nasączonych naparami z ziół, takich jak nagietek, rumianek lub zielona herbata. 

Gradówka – przyczyny występowania oraz leczenie

Objawy gradówki bardzo często przypominają jęczmień, niekiedy dana choroba pojawia się również jako jego powikłanie. Dlatego bardzo ważne jest zauważenie różnic pomiędzy wspominanymi dolegliwościami i podjęcie odpowiedniego leczenia. W przebiegu gradówki na górnej lub dolnej powiece pojawia się charakterystyczny mały guzek, który nie powoduje dolegliwości bólowych. Często jednak może mu towarzyszyć uczucie piasku w oczach, pieczenie oraz świąd. W przypadku zaobserwowania wspomnianych objawów, należy udać się do lekarza, który zaleci wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nieleczona gradówka może bowiem powodować zaburzenia widzenia. Preparaty stosowane w leczeniu gradówki znajdziesz w naszej Aptece. Oferujemy łagodne żele, maści oraz krople do oczu, które złagodzą dokuczliwe objawy.