Suplementy przed ciążą - najlepsze witaminy dla kobiet planujących ciążę

Odpowiednia suplementacja przed ciążą zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia, a także prawidłowego przebiegu ciąży. Jakie witaminy przed ciążą warto przyjmować? Co wpływa korzystnie na płodność, a co ją zaburza? 

Suplementy przed ciążą - najlepsze witaminy dla kobiet planujących ciążę
źródło: freepik
Spis treści

Witaminy przed ciążą - jakie składniki są najważniejsze dla przyszłej mamy?

 

Coraz więcej kobiet jest świadomych korzyści wynikających z przyjmowania określonych witamin przed ciążą. Dobry stan zdrowia organizmu i odpowiednia ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych wpływają na zdolność do zapłodnienia, utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój dziecka. Niektóre witaminy i składniki mineralne mają kluczowe znaczenia właśnie w okresie starania się o potomstwo, a także na samym początku ciąży. 

 

Jakie suplementy przed ciążą warto przyjmować? Wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, które mogą zajść w ciążę zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego. Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę? Suplementacja kwasu foliowego ma na celu przede wszystkim zapobieganie wystąpieniu wad cewy nerwowej. Proces zamykania cewy nerwowej następuje w ciągu pierwszych 4 tygodni po zapłodnieniu. Niedobór kwasu foliowego w organizmie kobiety zwiększa ryzyko rozszczepu kręgosłupa, a także wad serca i układu moczowego. Niedostateczna ilość tego związku powoduje również wzrost prawdopodobieństwa poronienia. W związku z tym, zalecane są witaminy dla kobiet planujących ciążę, zawierające 0,4 mg kwasu foliowego w dawce dobowej. Tabletki przed ciążą z kwasem foliowym rekomenduje się przyjmować nie później niż 12 tygodni przed poczęciem.

 

Kwas foliowy przed ciążą - jaki? U większości kobiet zaleca się przyjmowanie zwykłego kwasu foliowego, który zawarty jest w leku Folik lub suplementach Olimp kwas foliowy czy też kwas foliowy Vita. Kobietom, które w poprzedniej ciąży doświadczyły stanu przedrzucawkowego lub dziecko obarczone było wadami bądź zaburzeniami wzrastania wewnątrzmacicznego, zaleca się przyjmowanie wyższych dawek kwasu foliowego z uwzględnieniem jego aktywnych form - folianów. Są to tzw. grupy podwyższonego ryzyka, u których być może dochodzi do zaburzenia metabolizmu tego związku, co prowadzi do wystąpienia niedoboru kwasu foliowego. Warto wówczas przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego i 0,4 mg aktywnych folianów. Znaleźć je można w suplemencie ActiFolin.

 

Co jeszcze powinny zawierać suplementy przed ciążą? Warto zadbać o odpowiednią ilość witaminy D, która ma wpływ na zdrowie mamy i dziecka już od momentu, w którym zarodek zagnieżdża się w macicy. Więcej na temat tego, jak istotne jest dbanie o utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D w okresie ciąży i po urodzeniu dziecka pisaliśmy w artykule: Witamina D3 dla dzieci - ważny składnik w diecie już na etapie życia płodowego. Suplementacja przed ciążą powinna obejmować więc również witaminę D w dawce 1500-2000 j.m. na dobę. Optymalnie byłoby oznaczyć poziom witaminy D we krwi i dostosować dawkę witaminy D do uzyskanego wyniku. Witamina D znajduje się w takich lekach jak Vigantol, Ibuvit D3 oraz Vigantoletten.

 

Wybierając witaminy dla planujących ciążę, warto wziąć pod uwagę również obecność w nich kwasów DHA. Wpływają one na rozwój komórek nerwowych u dziecka. Zaleca się stosowanie 200 mg kwasów DHA na dobę lub więcej, jeśli dieta jest uboga w te związki. Należy zadbać też o odpowiednią ilość jodu. Jego niedobór zwiększa ryzyko upośledzenia umysłowego u dziecka. 

 

Jakie suplementy na początek? Można sięgnąć po preparaty z pojedynczymi witaminami lub zestawy witaminowe, takie jak MamaDHA Premium+. Suplement ten zawiera wszystkie zalecane składniki w odpowiednich ilościach, łącznie z aktywną postacią folianów. Odpowiedni skład, choć pozbawiony kwasów DHA, mają też tabletki Pregna Plus oraz kapsułki Prenatal Uno

 

Witaminy dla kobiet w ciąży

     

    Dieta przed ciążą, zmiana stylu życia dla starających się o dziecko

     

    Witaminy dla planujących ciążę dostarczają składniki odżywcze, które są szczególnie istotne dla kobiet starających się o potomstwo. Są to jednocześnie związki na które zapotrzebowanie w okresie ciąży rośnie i trudno może być je zaspokoić jedynie samą dietą. Dotyczy to m.in. kwasu foliowego, który jest związkiem nietrwałym i wrażliwym na działanie wielu czynników. Suplementacja przed ciążą jest potrzebna większości kobiet, ponieważ badania jasno pokazują jak powszechne są niedobory witamin i składników mineralnych u tej grupy osób. 

     

    Suplementy przed ciążą dają możliwość uzyskania odpowiedniego poziomu określonych składników odżywczych w organizmie i zapewnienie dzięki temu optymalnego środowiska do rozwoju dziecka. Pamiętajmy jednocześnie o tym, że preparaty witaminowe przed ciążą powinny być stosowane jako uzupełnienie zdrowej diety, a nie jej zastąpienie. Żaden suplement nie zastąpi bowiem bogactwa składników odżywczych, które zapewniają zróżnicowane, zdrowe posiłki. 

     

    Jaka dieta dla starających się o dziecko? Styl życia, w tym również dieta, ma bardzo duży wpływ na płodność. Posiłki powinny być zdrowe i zróżnicowane. Warto codziennie zadbać o spożycie kilku porcji warzyw. Kwas foliowy znajduje się m.in. w szpinaku, sałacie i brokułach. Ważne są też owoce i produkty pełnoziarniste. Tłuste ryby morskie dobrze byłoby spożywać 2 razy w tygodniu. Stanowią one cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega, a także chociażby jodu. Dieta powinna być lekkostrawna. Zaleca się ograniczenie nasyconych tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych. Białko zwierzęce również warto wymienić na białko pochodzenia roślinnego. W spożywanych posiłkach nie powinno brakować żelaza, które przyswoi się w większym stopniu jeśli jednocześnie spożyjemy produkt bogaty w witaminę C. Zdrowa i zbilansowana dieta, a także regularna, lubiana aktywność fizyczna zapobiegają nadwadze i otyłości, które są istotnymi czynnikami zaburzającymi płodność. 

     

    Oprócz wprowadzenia odpowiedniej diety, przed ciążą warto zrezygnować z palenia papierosów. Negatywnie na płodność prawdopodobnie wpływa też alkohol. Nie udowodniono, aby ograniczenie kofeiny zwiększało szanse na poczęcie. Obecnie uważa się, że 1-2 filiżanki kawy w ciągu dnia nie zaburzają płodności i nie wpływają negatywnie na przebieg ciąży. Obniżać płodność może natomiast stres. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Radzenie sobie ze stresem może być szczególnie trudne dla osób, które już dłuższy czas bezskutecznie starają się o potomstwo. Warto w takich sytuacjach szukać wsparcia wśród bliskich i sposobów na zmniejszenie odczuwanego napięcia.

     

    Wspomaganie płodności - co stosować gdy pojawia się problem z zajściem w ciążę?

     

    Pary usilnie starające się o dziecko czasami poszukują specjalnych tabletek pomagających zajść w ciążę lub witamin płodności, które zwiększą szanse na zapłodnienie. Obecnie, problem niepłodności dotyczy coraz większej ilości osób. Warto zaznaczyć, że jeżeli pojawia się problem z zapłodnieniem, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Czasami w drodze o upragnione potomstwo przeszkodą jest niedobór jakiegoś składnika odżywczego lub zaburzenia hormonalne. Po ich unormowaniu, poczęcie może być dużo łatwiejsze. Konieczne jest jednak przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki i znalezienie przyczyny występujących trudności. Zaleca się więc, aby do lekarza udała się kobieta:

     

    • do 35. roku życia, która rok stara się o dziecko, współżyjąc regularnie 2-3 razy w tygodniu,
    • między 35. a 40. rokiem życia, która bezskutecznie stara się o dziecko przez co najmniej 6 miesięcy,
    • po 40. roku życia, jeśli chce zajść w ciążę - możliwość zapłodnienia spada wraz z upływem lat. Kobiety po 40. roku życia mają mniejszą szansę na zajście w ciążę, dlatego warto od razu zadbać o możliwie najwięcej czynników, które wpływają na płodność.

     

    Preparaty na wspomaganie płodności mogą być stosowane dodatkowo, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jakie witaminy dla mężczyzn na płodność? Dobrze jest zwrócić uwagę na odpowiednią zawartość w diecie selenu i witaminy E. Jeśli w spożywanych posiłkach te ilości są niewystarczające, można sięgnąć po preparat, który je uzupełni. Składniki te znajdują się również w suplementach dedykowanych mężczyznom starającym się o potomstwo. Są to m.in. tabletki FertilMan lub kapsułki TENfertil ON. Korzystnie na jakość nasienia wpływa też ashwagandha oraz olej z czarnuszki. W badaniu potwierdzającym efektywność oleju z czarnuszki mężczyznom podawano go w ilości 5 ml dziennie przez okres 2 miesięcy. 

     

    W preparatach na wspomaganie płodności u kobiet znajdują się najczęściej: kwas foliowy i inne witaminy z grupy B, koenzym Q10, L-arginina, L-karnityna i składniki mineralne. Ich skuteczność we wspomaganiu płodności nie została jak dotąd jednoznacznie potwierdzona. Przykładowy suplement przeznaczony dla kobiet starających się o potomstwo to FertilWoman Plus.

     

    Witaminy dla kobiet planujących ciążę warto zacząć przyjmować nie później niż na 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem. Zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju płodu znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji i zaburzeń rozwoju dziecka. Starając się o potomstwo warto mieć na uwadze, jak duży wpływ na płodność  ma styl życia. Wprowadzenie w nim odpowiednich zmian może znacząco zwiększyć szansę na zapłodnienie.

    Bibliografia

    1. Karowicz-Bilińska A., Nowak-Markwitz E., Opala T., Oszukowski P., Poręba R., Spaczyński M., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekol Pol, 2014, 85, 395-399
    2. Zimmer M., Sieroszewski P., Oszukowski P., Huras H., Fuchs T., Pawłosek A., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2020, tom 5, nr 4, 170-181
    3. Bomba-Opoń D., Hirnle  L., Kalinka J., Seremak-Mrozikiewicz A., Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2017, tom 2, nr 5., 210-214
    4. Polotsky A.J., Houston S., Czy istnieje “dieta płodności”? Ginekologia po Dyplomie, 2010, 24-26
    5. Kolahdooz M., Nasri S., Modarres S.Z., Kianbakht S., Huseini H.F., Effects of Nigella sativa L. seed oil on abnormal semen quality in infertime men: a randomized double-blind, placebo-controlled clinical trial., Phytomedicine, 2014, 21 (6), 901-5
    6. Łukaszuk K., Kozioł K., Jakiel G. i inni, Diagnostyka i leczenie niepłodności - rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP), Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2018, tom 3, nr 3, 112-140

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • co na odporność w ciąży
      ciąża
      Co na odporność w ciąży - jak wspomóc organizm przyszłej mamy w sezonie infekcyjnym?

      Przeziębienie u kobiet ciężarnych pojawia się częściej właśnie w sezonie infekcyjnym. Czy można mu zapobiegać? Co na odporność w ciąży warto stosować? Czy witamina C i probiotyki w ciąży chronią przed zachorowaniem?

    • Witaminy dla kobiet  w ciąży - co należy suplementować w trakcie ciąży?
      ciąża
      Witaminy dla kobiet w ciąży - co należy suplementować w trakcie ciąży?

      Witaminy dla kobiet w ciąży wspierają prawidłowy rozwój dziecka, a także wpływają na odpowiednie funkcjonowanie organizmu kobiety ciężarnej. Jak wybrać witaminy prenatalne? Jakich witamin i składników mineralnych warto w nich szukać? 

    • Witamina D w ciąży i w okresie karmienia piersią
      witamina D
      Witamina D w ciąży i w okresie karmienia piersią

      Witamina D w ciąży zapewnia prawidłowy rozwój dziecka i pozwala utrzymać zdrowie przyszłej mamy. Czym grozi niedobór witaminy D w ciąży? Jaki preparat z tym związkiem warto stosować? Czy można brać witaminę D podczas karmienia piersią?

    • Witamina C 1000 w ciąży i podczas karmienia - bezpieczeństwo stosowania
      witaminy dla kobiet
      Witamina C 1000 w ciąży i podczas karmienia - bezpieczeństwo stosowania

      Witamina C podczas karmienia piersią i w okresie ciąży przyjmowana jest czasami w wysokiej dawce - 1000 mg. Czy ma to uzasadnienie medyczne? Jaka dawka witaminy C potrzebna jest kobiecie w ciąży, a jaka kobiecie karmiącej piersią?

    • Kwasy DHA w ciąży i dla matki karmiącej- jaki preparat wybrać?
      matka
      Kwasy DHA w ciąży i dla matki karmiącej- jaki preparat wybrać?

      Jednym z ważniejszych składników w diecie przyszłej mamy jak i kobiety karmiącej są kwasy omega – 3, a wśród nich kwas dokozaheksaenowy (DHA). Wszystko ze względu na jego duży wpływ na kształtowanie się układu nerwowego dziecka zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych latach życia. Ile DHA w ciąży, a ile w okresie laktacji należy stosować i jak wybrać odpowiedni preparat?