Olej z kryla – właściwości, przeciwwskazania, zastosowanie
magister farmacji
Olej z kryla antarktycznego kryje w sobie nie tylko cenne kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, ale również inne prozdrowotne składniki. Jakie właściwością posiada ten produkt? Jak wybrać najlepszy olej z kryla?
Olej z kryla antarktycznego kryje w sobie nie tylko cenne kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, ale również inne prozdrowotne składniki. Jakie właściwością posiada ten produkt? Jak wybrać najlepszy olej z kryla?
Olej kryla antarktycznego – czym jest?
Olej z kryla pozyskiwany jest z morskich skorupiaków Euphasia superba. Kryle antarktyczne mają niewielkie rozmiary, a ich wygląd zbliżony jest do krewetek. Bogactwo składników odżywczych obecnych w oleju z kryla sprawia, że na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie jego suplementacją wzrasta.
Olej z kryla różni się od innych olejów rybich składem i właściwościami. Od tranu z rekina odróżnia go wysoka zawartość kwasów omega-3, fosfolipidów oraz obecność astaksantyny. Podobnie jak inne oleje rybie, olej z kryla zawiera też witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
Jaki tran lepszy – z dorsza czy rekina, a może lepiej wybrać olej z kryla? Wszystkie te produkty mają odmienny skład i właściwości. Wybór jednego z nich powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Olej z kryla – właściwości
Olej z kryla wyróżnia się wysoką zawartością fosfolipidów. Ich ilość, w zależności od rodzaju próbki i metody analizy, waha się w granicach od niespełna 40% do ponad 80%. Obecność tak dużej ilości fosfolipidów może korzystnie wpływać na biodostępność kwasów tłuszczowych obecnych w oleju z kryla. A tych w oleju nie brakuje. Produkt ten jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – DHA i EPA. Są to najbardziej istotne kwasy tłuszczowe w oleju kryla, choć nie jedyne.
Olej z krypa antarktycznego – właściwości przypisywane temu produktowi są dość szerokie. Składniki aktywne obecne w oleju wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, ochronne w stosunku do komórek wątroby, regulujące prawidłowy przebieg procesu metabolizmu oraz korzystne w stosunku do mikrobioty jelit.
Cenne kwasy omega-3 obecne w oleju z kryla pomagają obniżyć poziom trójglicerydów we krwi. Uważa się, że EPA i DHA mogą też zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz wspomagać proces gojenia się ran. Nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 wpływają także na rozwój mózgu i narządu wzroku. Oddziałują na kształtowanie się obszarów mózgu odpowiadających za zdolność do koncentracji i zapamiętywania. Składniki aktywne obecne w oleju z kryla mogą korzystnie wpływać na stan skóry i łagodzić objawy wielu chorób dermatologicznych, choć działanie to jak dotąd nie zostało jednoznacznie potwierdzone. Niektórzy stosują też olej z kryla na stawy. Suplementacja tego produktu może łagodzić nieprzyjemne objawy zapalenia stawów i zmniejszać sztywność, jednak potrzeba dalszych badań, aby wiarygodnie ocenić jej wpływ na stan zdrowia pacjentów z chorobami stawów.
Ważnym składnikiem oleju z kryla jest też wspomniana już astaksantyna. Posiada ona silne właściwości przeciwutleniające. Działanie antyoksydacyjne astaksantyny jest wielokrotnie silniejsze niż wielu popularnych karotenoidów, takich jak chociażby likopen czy beta-karoten. Wpływa to na jej wykorzystanie w profilaktyce zaćmy i innych chorób narządu wzroku (np. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem). Neutralizowanie nadmiaru wolnych rodników tlenowych zapobiega też przedwczesnemu starzeniu się skóry. Suplementacja astaksantyny może korzystnie wpływać na jej kondycję oraz wygląd.
Jakie właściwości ma tran, olej z rekina i olej z kryla? Tran suplementowany jest głównie w celu uzupełnienia diety w kwasy omega-3. Olej z rekina może wspomagać odporność, a olej z kryla pomaga unormować profil lipidowy, wpływa korzystnie na stan skóry i wspiera funkcjonowanie narządu wzroku.
Olej z kryla – na co pomaga?
Kiedy warto sięgnąć po olej z kryla antarktycznego? Olej z kryla można suplementować w celu wzbogacenia codziennej diety w kwasy omega-3. Jeśli osoba dorosła nie spożywa ryb przynajmniej 2 razy w tygodniu, warto rozważyć uzupełnienie diety w kwasy omega-3 przy pomocy odpowiednich suplementów. Olej z kryla może pomóc obniżyć zbyt wysoki poziom trójglicerydów. Oczywiście przy hipertrójglicerydemii zalecane są zmiany w trybie życia, a czasem konieczna jest również farmakoterapia. Jednak suplementacja preparatu z kwasami omega-3 może pełnić istotną rolę wspomagającą leczenie.
Olej z kryla można też stosować w celu poprawy stanu skóry. Szczególnie, gdy pojawia się problem z jej nadmierną suchością. Wykazano też, że przyjmowanie oleju z kryla może przynieść korzyści osobom zmagającym się z zespołem suchego oka. W jednym z przeprowadzonych badań 3-miesięczna suplementacja oleju z kryla zwiększyła stabilność filmu łzowego i złagodziła objawy suchości oczu.
Olejowi z wątroby rekina, a także olejowi z kryla przypisuje się szereg prozdrowotnych właściwości. Olej z kryla może być szczególnie pomocny dla osób z niedoborem kwasów omega-3 w diecie, hipertrójglicerydemią oraz zespołem suchego oka.
Olej z kryla – przeciwwskazania
Olej z kryla jest dobrze tolerowany. Działania niepożądane wynikające z jego suplementacji zdarzają się rzadko i mają łagodne nasilenie. Mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia, nudności czy biegunka, a także spadek apetytu. Przeciwwskazaniem do przyjmowania oleju z kryla jest głównie nadwrażliwość na ten produkt. Podobnie jak w przypadku innych suplementów z wysoką zawartością kwasów omega-3, wskazane jest zachowanie ostrożności przez osoby przyjmujące leki przeciwpłytkowe lub przeciwzakrzepowe. Kwasy omega-3 mogą nasilać ich działanie.
Olej z kryla w ciąży i podczas laktacji może być stosowany. Należy jednak ostrożnie wybierać produkt i zwracać uwagę na jego jakość. W okresie ciąży szczególnie istotna jest odpowiednia podaż kwasów omega-3. Wpływają one na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. Olej z kryla może być więc stosowany przez kobiety ciężarne właśnie w celu uzupełnienia codziennej diety w niezbędne kwasy omega-3.
Olej z kryla – ranking
Jak wybrać najlepszy olej z kryla? Dostępnych jest wiele różnorodnych produktów zawierających olej z kryla antarktycznego. Przy zakupie warto zwracać uwagę na:
- skład preparatu – wszystkie produkty mają postać suplementu diety. Nie jest dostępny żaden lek z olejem z kryla. Preparaty różnią się zawartością oleju, która najczęściej mieści się w zakresie 500-1000 mg w porcji dziennej. Można też znaleźć produkt z większą ilością oleju. Warto doczytać, ile konkretnie kwasów DHA i EPA znajduje się w zalecanej dziennej porcji. Osobom dorosłym zaleca się, aby (w przypadku niewystarczającego spożycia ryb) przyjmowały 250 mg EPA i DHA na dobę. Przy wyborze preparatu dobrze jest więc zwrócić uwagę na to, czy w porcji dziennej znajduje się co najmniej taka ilość tych składników,
- jakość preparatu – kryl pozyskiwany jest z obszarów, w których zanieczyszczeń jest stosunkowo mało. Część produktów posiada certyfikaty potwierdzające ich jakość. Warto informacji o tym szukać na opakowaniu preparatu lub na dedykowanej mu stronie internetowej,
- obecność dodatkowych składników – im krótszy jest skład produktu tym lepiej. Składnikami części preparatów jest jedynie olej z kryla i substancje tworzące otoczkę kapsułki (np. żelatyna).
Ile kosztuje olej z kryla? Preparaty zawierające olej z kryla antarktycznego są zazwyczaj droższe niż produkty z innymi olejem rybim. Miesięczna suplementacja wynosi najczęściej ok. kilkudziesięciu złotych.
Olej z kryla dla dzieci i dorosłych wzbogaca dietę o kwasy omega-3, które są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomagają one pracę mózgu, serca oraz narządu wzroku. Cennym składnikiem tego produktu jest też astaksantyna o silnych właściwościach przeciwutleniających. Związku tego nie ma ani tran, ani olej z wątroby rekina. Warto wiedzieć, że im świeższy jest olej z kryla, tym zawartość astaksantyny jest w nim wyższa. Olej z kryla – który wybrać? Wybierając konkretny produkt z pewnością warto dokładnie zapoznać się z udostępnianymi przez producenta informacjami. Istotna jest zawartość poszczególnych składników oleju w dziennej porcji, jakość preparatu oraz obecność dodatkowych składników.
Bibliografia
1. Duo L., Yang J., Wang X., et al. Krill oil: nutraceutical potential in skin health and disease. Front Nutr. 2024 Jul 12;11:1388155. doi: 10.3389/fnut.2024.1388155. PMID: 39070257; PMCID: PMC11272659
2. Deinema L.A., Vingrys A.J., Wong C.Y., et al. A Randomized, Double-Masked, Placebo-Controlled Clinical Trial of Two Forms of Omega-3 Supplements for Treating Dry Eye Disease. Ophthalmology. 2017 Jan;124(1):43-52. doi: 10.1016/j.ophtha.2016.09.023. Epub 2016 Nov 3. PMID: 27817918
3. Sicińska P., Pytel E., Kurowska J., Koter-Michalak M. Suplementacja kwasami omega w różnych chorobach. Postępy Hig Med Dosc (online), 2015, 69: 838-852.
4. Hoszek K. Produkty z kryla antarktycznego Euphausia superba – zdrowie na talerzu czy zdrowy ekosystem? Tutoring Gedanensis, Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, vol. 6, no. 1, 2021, pp. 46-57, DOI:10.26881/tutg.2021.1.06.
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.