Magnez w ciąży - ważny pierwiastek dla ciężarnych i matek karmiących
magister farmacji
W ciąży oraz w okresie laktacji znacznie wzrasta zapotrzebowanie na magnez. Niedobory tego pierwiastka w tym czasie mogą prowadzić do mniejszej masy urodzeniowej dziecka, zaburzeń w przewodnictwie nerwowo - mięśniowym, a nawet skutkować przedwczesnym porodem. Czy zawsze należy suplementować magnez w ciąży? Jaki preparat magnezowy powinna wybrać przyszła mama?
W ciąży oraz w okresie laktacji znacznie wzrasta zapotrzebowanie na magnez. Niedobory tego pierwiastka w tym czasie mogą prowadzić do mniejszej masy urodzeniowej dziecka, zaburzeń w przewodnictwie nerwowo - mięśniowym, a nawet skutkować przedwczesnym porodem. Czy zawsze należy suplementować magnez w ciąży? Jaki preparat magnezowy powinna wybrać przyszła mama?
Magnez dla kobiet w ciąży- właściwości magnezu
Magnez to niezwykle ważny pierwiastek w diecie na każdym etapie życia. Aktywuje kilkaset różnych enzymów, bierze udział w syntezie białek, przewodnictwie nerwowo – mięśniowym i jest niezbędny dla prawidłowej mineralizacji kości. Niedobór magnezu może powodować dysfunkcje w układach krążenia, mięśniowym, nerwowym i prowadzi do spadku energii, problemów ze snem, apatii czy depresji.
Magnez dla ciężarnych to również jeden z ważniejszych pierwiastków w diecie, a u wielu kobiet konieczna jest nawet jego suplementacja. Właściwa ilość magnezu w organizmie przyszłej mamy zmniejsza częstość ograniczonego wzrastania płodu i stanu przedrzucawkowego, a także zabezpiecza przed skurczami macicy. Jeśli chodzi o ostatni aspekt to o ile jest on bardzo ważny na etapie samego porodu o tyle w II czy na początku III trymestru jest to stan grożący przedwczesnym porodem.
Dlatego jeśli doustne zażywanie magnezu nie wystarcza i istnieje realne ryzyko przedwczesnego porodu stosowana jest kroplówka z magnezem w ciąży. Dotyczy to ciężarnych przed 30. tygodniem ciąży. Specjaliści ostrożnie podchodzą do podawania siarczanu magnezu w kroplówce ze względu na jego niską skuteczność. Wpływa on jedynie na aktywność skurczową macicy nie zaś na skracanie szyjki macicy i jej rozwieranie. Kroplówka z magnezem w ciąży stosowane jest niekiedy również celem protekcji układu nerwowego dziecka.
Oczywiście zwykle w wypadku wystąpienia przedwczesnych skurczów mięśni macicy oprócz magnezu stosuje się również inne środki farmakologiczne, m.in. chlorowodorek drotaweryny (No-Spa) oraz progesteron. Przyszłej mamie zalecany jest też odpoczynek.
Do którego tygodnia można brać magnez w ciąży? Aby lepiej przygotować mięśniówkę macicy do porodu, tj. wywołać jej skurcze nie zaleca się suplementacji magnezem pod koniec ciąży. Odstawić magnez można po 35. tygodniu. Oczywiście zawsze warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem.
Ile magnezu w ciąży - normy i dawkowanie
Ciąża to okres kiedy istnieje zwiększone ryzyko niedoboru magnezu.
Dzienne zapotrzebowanie na magnez w ciąży wynosi:
- 300 mg/dzień (dla kobiet w ciąży powyżej 19 r.ż.)
- 335 mg/dzień (dla kobiet w ciąży poniżej 19 r.ż.)
Zapotrzebowanie na magnez ciężarna powinna pokrywać stosując różnorodną i zbilansowaną dietę. Bogatym źródłem tego pierwiastka są kakao, gorzka czekolada, orzechy, produkty wielozbożowe, rośliny strączkowe, woda mineralna bogata w magnez.
Kiedy kobieta odczuwa skurcze mięśni, tj. bolesne skurcze mięśni kończyn dolnych, drżenie powieki, skurcze mięśni macicy konieczne jest rozpoczęcie suplementacji magnezem w ciąży. Wtedy w zależności od indywidualnego zapotrzebowania może stosować 200 – 1000 mg magnezu na dobę. Dawkę leczniczą powinien wskazać przyszłej mamie ginekolog.
Dlatego nie jest niczym dziwnym, że kobieta w ciąży stosuje kilka tabletek preparatu magnezowego na dobę. W celu zapewnienia jak największej przyswajalności tego pierwiastka najlepiej stosować go między posiłkami, tabletkę popijając wodą. W aptece warto zdecydować się na magnez – lek, nie suplement. Preparat ma być stosowany w celach leczniczych, więc przyszłej mamie powinno zależeć na jego jakości.
Jaki magnez w ciąży?
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z magnezem. Pierwiastek ten stanowi również składnik niektórych witamin dla kobiet w ciąży. Jego uzupełnienie w diecie w takiej formie jest dopuszczalne, jeśli kobieta nie odczuwa objawów związanych z niedoborem magnezu. Kiedy natomiast pojawiają się wskazania medyczne do stosowania magnezu najlepiej wybrać preparat zarejestrowany jako lek.
Często pojawia się również pytanie czy można stosować magnez B6 w ciąży? Czy lepiej wybierać taki bez witaminy B6? Zależy to od tego ile tabletek magnezu ciężarna powinna przyjąć na dobę. Kiedy lekarz zleca stosowanie kilku dawek magnezu na dzień, a w każdej z nich znajdowało by się kilka miligramów witaminy B6 mogłoby dojść do jej przedawkowania. Taki stan może skutkować zapaleniem nerwów obwodowych, które manifestuje się zaburzeniami czucia. Warto zauważyć, że w Rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego brak jest zaleceń co do uzupełniania witaminy B6 w diecie przyszłej mamy czy też kobiety karmiącej. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 w ciąży wzrasta, ale mimo to wynosi - 2,5 mg.
Dlatego też ginekolodzy swoim ciężarnym pacjentkom zlecają zwykle leki z magnezem bez witaminy B6. Najpopularniejsze z nich to Asmag forte i Slow-Mag. Uzupełniając dietę o mniejszą ilość magnezu można śmiało wybierać ten z witaminą B6, np. Magne B6 lub Magnez B6 Forte.
Czy można brać magnez podczas karmienia piersią?
Laktacja to podobnie jak ciąża okres kiedy istnieje zwiększone ryzyko niedoboru magnezu w organizmie kobiety. Nic dziwnego jest to jeden ze składników, które przechodzą do mleka matki, odżywiają niemowlę i zapewniają mu prawidłowy rozwój. Magnez bierze udział w procesie mineralizacji kości, metabolizmie witaminy D, reguluje pracę układu nerwowego, sercowo – naczyniowego i mięśni. Pomaga też na eliminację toksycznych związków z organizmu dziecka.
Dzienne zapotrzebowanie na magnez matki karmiącej wynosi:
- 365 mg/dzień (dla kobiet karmiących piersią powyżej 19 r.ż.),
- 300 mg/dzień (dla kobiet karmiących piersią poniżej 19 r.ż.).
Niemowlę do 1. roku życia powinno otrzymywać 30 mg jonów magnezowych w ciągu dobry. Można regularnie uzupełniać magnez w diecie matki karmiącej. Kiedy jednak odczuwa ona objawy związane z niedoborem tego pierwiastka konieczne jest zwiększenie dziennej dawki magnezu. Sięgając po magnez w tabletkach dla kobiet karmiących piersią najlepiej wybierać taki zarejestrowany jako lek, z wysoką zawartością jonów magnezowych, w postaci dobrze przyswajalnej soli organicznej.
Magnez a karmienie piersią nie jest oczywistym połączeniem. Po narodzinach dziecka kobieta także znacznie rzadziej odwiedza lekarza. Sama powinna zatem zadbać o uzupełnienie magnezu w diecie. Warto zwrócić uwagę, że witaminy dla matki karmiącej rzadko zawierają ten pierwiastek w swoim składzie. Co więcej jego osobne przyjmowanie, ewentualnie w połączeniu z witaminą B6, zwiększa jego bioprzyswajalność.
Magnez to bardzo ważny biopierwiastek zarówno w okresie ciąży jak i laktacji. Jego niedobór może prowadzić do poważnych komplikacji związanych z przebiegiem ciąży oraz rozwoju płodu, a później organizmu niemowlęcia. Warto zatem zadbać o suplementację magnezu w ciąży i podczas karmienia piersią. Dla najwyższego standardu preparatu najlepiej wybierać taki zarejestrowany jako lek z magnezem bez recepty.
Bibliografia
1. Muchacka R., Kukla M.; Odżywianie kobiet w czasie ciąży; Prace Naukowe Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości; Wałbrzych 2017; s: 61 – 75; ISSN 2450-3878.
2. Poniedziałek – Czajkowska E. i inni; Poród przedwczesny – aktualne sposoby postępowania; GinPolMedProject 2013; 4 (30): 22 – 31.
3. Makowska-Donajska M., Hirnle L.; Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży; Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017; 2 (4): 166 – 172.
4. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży; Ginekologia Polska 2011, 82: 550-553.
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.