Preparaty magnezu - jak wybrać najlepiej przyswajalny magnez?

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Przyswajalność magnezu określa w jakim stopniu pierwiastek ten wchłonie się do organizmu. Jakie związki magnezu są najlepiej przyswajalne? W jakich preparatach można je znaleźć? Jaki magnez będzie lepszy przy chorobie wrzodowej, a jaki wybrać przy nietolerancji laktozy?

Preparaty magnezu - jak wybrać najlepiej przyswajalny magnez?
źródło: freepik
Spis treści

Dobry magnez - lek czy suplement?

Jaki magnez wybrać? Ten w postaci leku czy może suplementu diety? Lek posiada właściwości lecznicze. Stosuje się go w celu zapobiegania niedoborowi magnezu lub jego leczenia. Lek ma potwierdzoną skuteczność i bezpieczeństwo. Przechodzi liczne badania, m.in. badania farmakokinetyczne, które umożliwiają poznanie losów leku w organizmie - na jakim poziomie dany magnez się wchłania, po jakim czasie uzyskiwany jest maksymalny jego poziom we krwi, a także w jaki sposób jest metabolizowany. W przypadku leku monitorowane są również działania niepożądane. 

 

Suplementy stanowią natomiast rodzaj żywności. Celem ich stosowania nie jest leczenie ani profilaktyka, a jedynie uzupełnianie codziennej diety. Właściwości zdecydowanej większości suplementów nie są badane. Najczęściej nie przechodzą one też żadnych testów ilościowych. Nie wiadomo więc dokładnie, jaka jest przyswajalność magnezu z suplementu. 

 

Jeśli więc chcemy jedynie uzupełniać dietę o magnez możemy wybrać suplement. Jeśli natomiast celem stosowania tego pierwiastka jest leczenie niedoboru, konieczne jest wybranie dobrego magnezu w postaci leku. Dotyczy to również osób z grup ryzyka, u których ryzyko wystąpienia niedoboru magnezu jest wyższe. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Niedobór magnezu - przyczyny, objawy.

 

 

Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

Preparaty z magnezem dostępne są w postaci różnych związków: 

Cytrynian magnezu - przyswajalność

Przyswajalność tego związku uważana jest często za najwyższą. W badaniach porównujących stopień wchłaniania magnezu po przyjęciu różnych preparatów z magnezem, nie wykazują jednak znaczących różnic w przyswajalności magnezu spożytego w postaci innego związku organicznego. Można więc przyjąć, że zarówno cytrynian magnezu, jak i asparaginian lub mleczan są wchłaniane na podobnym poziomie. Co więcej, stopień dostępności biologicznej magnezu po spożyciu go w formie chlorku również jest zbliżony. 

 

Węglan magnezu - przyswajalność

Przyswajalność tego związku jest już niższa niż chlorku magnezu. Chlorek magnezu jest znacznie lepiej rozpuszczalny w wodzie i lepiej przyswajalny niż węglan. 


Tlenek magnezu - przyswajalność

Przyswajalność tej soli jest najniższa. Tlenek magnezu jest słabo rozpuszczalny w wodzie i słabo przyswajalny z przewodu pokarmowego. Mimo jego niskiej biodostępności, w pewnych sytuacjach zalecany jest właśnie tlenek magnezu. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów, u których wykryto stan zapalny błony śluzowej żołądka.


Czasami, jako magnez najlepiej przyswajalny, reklamowany jest chelat. W badaniach, biodostępność cytrynianu magnezu oraz chelatów jest najczęściej dość zbliżona, choć w przypadku chelatów zazwyczaj nieco mniejsza. Chelatowany magnez jest natomiast znacznie lepiej przyswajalny niż wspomniany wyżej tlenek magnezu.


Magnez po zażyciu w postaci cytrynianu magnezu, mleczanu, wodoroasparaginianu lub chlorku magnezu wchłania się z przewodu pokarmowego na poziomie 30-60%. Po jakim czasie działa magnez? Wzrost jego stężenia we krwi po przyjęciu doustnym zauważa się w drugiej godzinie po zażyciu leku. Warto zaznaczyć, że jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na stopień wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego, jest dawka leku. Znacznie lepiej jest przyjmować magnez w 3-4 dawkach w ciągu dnia niż jednorazowo połknąć dużą ilość magnezu. Organizm w ogólnym rozrachunku więcej magnezu pobierze z kilku mniejszych dawek niż jednej wysokiej. Co więcej, uważa się, że dawka magnezu ma większy wpływ na jego przyswajalność niż rodzaj soli (cytrynian magnezu, chlorek, chelat lub inne związki).

 

 

Preparaty z magnezem

     

     

    Jaki magnez wybrać?

    Wiemy już, jaki magnez jest najlepiej przyswajalny i dlaczego korzystniejsze jest stosowanie go w mniejszych dawkach. Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę podczas wyboru dobrego magnezu jest jego postać. Preparaty z magnezem dostępne są w formie tabletek, kapsułek, tabletek musujących, tabletek do ssania, saszetek z proszkiem do rozpuszczania i wielu innych. Postać należy dostosować do wieku i możliwości pacjenta, a także jego stanu zdrowia oraz preferencji. 

     

    Jako lek z magnezem dla dzieci może być zastosowany Laktomag B6. Zawiera on dobrze przyswajalny wodoroasparaginian magnezu w połączeniu z witaminą B6, która może zwiększać wchłanianie magnezu nawet o 40%. Laktomag B6 ma postać tabletek, które można rozkruszyć i podać np. z wodą. Lek ten może być stosowany u dzieci od 1. roku życia. 

     

    Osobom, cierpiącym na chorobę wrzodową, zaleca się przyjmowanie magnezu w postaci tabletek dojelitowych. Dzięki zamknięciu magnezu w specjalnej otoczce, lek zaczyna rozpuszczać się dopiero pod wpływem soku jelitowego, a nie w żołądku.W związku z tym, ograniczone zostaje drażniące działanie magnezu na błonę śluzową żołądka. Z drugiej strona, postać dojelitowa może nieco zmniejszać ogólną przsywajalność magnezu, dlatego konieczne może być stosowanie wyższych dawek leku. Preparaty z magnezem zaleca się przyjmować podczas posiłku. Tabletek dojelitowych nie należy dzielić, ponieważ w ten sposób pozbawimy je ochrony przed działaniem soku żołądkowego. U pacjentów z niedokwasowością korzystniejsze jest zażywanie magnezu w postaci chlorku.

     

    Osoby mające problem z połknięciem tabletki, mogą sięgnąć po tabletki musujące, np. Magnesol 150, który zawiera cytrynian magnezu. Może być on stosowany powyżej 7. roku życia. Niektóre tabletki można dzielić i rozgniatać. Warto szukać takiej informacji w ulotce. Jeśli zależy nam na suplementowaniu magnezu, warto sięgnąć po preparat, który zawiera jedynie magnez lub magnez z witaminą B6. W zestawach witaminowych, najczęściej oprócz magnezu znajdują się też inne składniki mineralne, które mogą zmniejszać jego wchłanianie (np. wapń).

     

    Wybierając najlepszy magnez, który ma być przyjmowany w celach profilaktycznych lub leczniczych, warto zdecydować się na cytrynian, inną postać organiczną lub chlorek magnezu. Czasami, znane są konkretne zalecenia. Jest tak np. w przypadku profilaktyki bólów migrenowych u dorosłych. Aby im zapobiegać, rekomenduje się przyjmowanie 600 mg cytrynianu magnezu. Lek, nie suplement, w którego składzie znajdziemy cytrynian to m.in. Magne B6 Forte czy chociażby Magnefar B6 Bio. Dobry magnez lek zalecany jest też osobom zmagającym się z cukrzycą. U diabetyków niedobory magnezu są powszechne. Mogą utrudniać one prawidłową kontrolę poziomu cukru we krwi i zwiększać ryzyko rozwoju powikłań. Diabetykom zaleca się przyjmowanie magnezu w dawce 240-480 mg na dobę. W tym przypadku również lepszym wyborem będzie magnez - cytrynian lub mleczan w postaci leku, a nie suplementu diety.

     

    Jak wybrać dobry magnez lek dla osoby nietolerującej laktozy? W tym przypadku należy dokładnie czytać skład preparatu. Niektóre leki i suplementy mają wśród substancji dodatkowych laktozę. Jej ilość jest jednak na tyle niewielka, że nie powinna wywołać żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli mimo to pacjent chciałaby stosować dobry magnez pozbawiony laktozy, może wybrać m.in. Magne B6 lub Slow-Mag B6

     

    Jaki magnez wybrać? W leczeniu niedoborów magnezu oraz zapobieganiu ich wystąpieniu, na pewno lepszym wyborem będzie magnez jako lek, nie suplement. Korzystniej jest stosować mniejsze dawki tego pierwiastka niż preparaty typu “forte”. Podczas wyboru zwracajmy też uwagę na postać magnezu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań (np. choroba wrzodowa lub niedokwasowość) warto zdecydować się na dobrze przyswajalny cytrynian magnezu, mleczan, wodoroasparaginian lub chlorek magnezu. Pamiętajmy również o tym, aby dobrać preparat z magnezem do preferencji pacjenta. Wpłynie to korzystnie na regularne stosowanie leku.

    Bibliografia

    1. Jędrzejek M., Mastalerz-Migas A., Bieńkowski P., Cichy W., Matusiewicz H., Szymański F.M., Woroń J., Stosowanie preparatów magnezu w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ, 2021, 2, 141-150
    2. Wiciński M., Kościński B., Malinowski B., Długi K., Ozorowski M., Pawlak-Osińska K., Wpływ doustnej suplementacji magnezu na kondycję psychofizyczną, Forum Medycyny Rodzinnej, 2019, 13, 1, 30-35
    3. Fiorentini D., Cappadone C., Farruggia G., Prata C., Magnesium: Biochemistry, Nutrition, Detection, and Social Impact of Diseases Linked to Its Deficiency, Nutrients, 2021, 13(4), 1136, doi: 10.3390/nu13041136
    4. Schuchardt J.P., Hahn A., Intestinal Absorption and Factors Influencing Bioavailability of Magnesium-An Update, Curr Nutr Food Sci., 2017, 13 (4), 260-278, doi: 10.2174/1573401313666170427162740
    5. Charakterystyki Produktów Leczniczych: Magvit B6, Magne-B6, Slow-Mag B6

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • magnez
      witaminy i minerały
      Niedobór magnezu- przyczyny, objawy.

      Magnez to minerał, który wpływa na szereg narządów u układów jak serce, mięśnie, mózg, nerwy, trawienie. Niedobory magnezu mogą być dotkliwe i nieprzyjemne w skutkach. Rozwiązaniem niskiego poziomu magnezu jest jego właściwa podaż wraz z dietą. Można posiłkować się również gotowymi produktami prostu z apteki zawierającymi magnez. Warto wiedzieć, że poziom magnezu jest kluczowy dla osób stosujących np. leki moczopędne, ale nie tylko. 

    • Magnez - lek na różne schorzenia
      magnez
      Magnez - lek na różne schorzenia

      Magnez wpływa na prawidłową pracę serca i układu krążenia, układu nerwowego, mięśniowego, kostnego, a także układu rozrodczego. Na co dokładnie pomaga magnez i kiedy warto go stosować? Czy magnez obniża ciśnienie krwi, łagodzi skurcze i zmniejsza skutki stresu?

    • Niedobory magnezu u dzieci - kiedy warto uzupełniać magnez w diecie dziecka?
      magnez
      Niedobory magnezu u dzieci - kiedy warto uzupełniać magnez w diecie dziecka?

      Niedobory magnezu obserwuje się nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci. Jakie mogą być tego objawy? Kiedy warto stosować preparat magnezowy u dzieci i po który z nich sięgnąć?

    • Magnez w ciąży - ważny pierwiastek dla ciężarnych i matek karmiących
      magnez
      Magnez w ciąży - ważny pierwiastek dla ciężarnych i matek karmiących

      W ciąży oraz w okresie laktacji znacznie wzrasta zapotrzebowanie na magnez. Niedobory tego pierwiastka w tym czasie mogą prowadzić do mniejszej masy urodzeniowej dziecka, zaburzeń w przewodnictwie nerwowo - mięśniowym, a nawet skutkować przedwczesnym porodem. Czy zawsze należy suplementować magnez w ciąży? Jaki preparat magnezowy powinna wybrać przyszła mama?