Niedobór magnezu- przyczyny, objawy.

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Magnez to minerał, który wpływa na szereg narządów u układów jak serce, mięśnie, mózg, nerwy, trawienie. Niedobory magnezu mogą być dotkliwe i nieprzyjemne w skutkach. Rozwiązaniem niskiego poziomu magnezu jest jego właściwa podaż wraz z dietą. Można posiłkować się również gotowymi produktami prostu z apteki zawierającymi magnez. Warto wiedzieć, że poziom magnezu jest kluczowy dla osób stosujących np. leki moczopędne, ale nie tylko. 

Magnez
źródło: Obraz autorstwa wirestock na Freepik
Spis treści

Co to jest hipomagnezemia?

Hipomagnezemia to niskie stężenie magnezu w surowicy, które nie przekracza 0,65 - 0,7 mmol/l.

 

Zależnie od obrazu klinicznego, czyli występujących objawów wyróżnia się:

  • hipomagnezemię objawową (towarzyszy jej m.in. tężyczka, drgawki, zaburzenia rytmu serca)
  • hipomagnezemię bezobjawową (wśród jej przyczyn nie występują zaburzenia wchłaniania magnezu, a poziom magnezu jest utrzymany w zakresie fizjologicznym).
  •  

Przyczyny hipomagnezemii, czyli niskiego poziomu magnezu

 

Przyczyny obniżonego stężenia jonów magnezowych w organizmie są zróżnicowane. Mogą wiązać się z prowadzonym jadłospisem - rodzajem diety nie zapewniającej właściwej podaży tego minerału. Na poziom magnezu wpływa wiele leków, które mogą ograniczać jego wchłanianie lub wzmagać eliminację z organizmu. Nie bez znaczenia są również choroby jelit czy nerek. Są to narządy będące miejscem uchwytu dla magnezu.

Niski poziom magnezu mogą wywołać:

  • niedobory żywieniowe, dieta ubogomagnezowa, mała podaż produktów będących źródłem magnezu,
  • żywienie pozajelitowe, które nie uwzględnia dostatecznej dziennej porcji magnezu,
  • zaburzenia wchłaniania związane z lekami jak inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, omeprazol),
  • zaburzenia trawienia i wchłaniania w obrębie przewodu pokarmowego np. zespół złego wchłaniania, zespół jelita krótkiego, choroby zapalne jelit np. choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • nasilona utrata jonów magnezu z moczem związana z lekami przeczyszczającymi, moczopędnymi,
  • choroby nerek np. kanalikowa kwasica nerkowa,
  • zaburzenia endokrynologiczne - choroby tarczycy, hiperaldosteronizm (nadmierna produkcja aldosteronu),
  • cukrzyca, insulinoterapia, leczenie kwasicy ketonowej,
  • alkoholizm,
  • zespół głodnych kości po leczeniu nadczynności przytarczyc.

Preparaty z magnezem

     

    Objawy i skutki niedoboru magnezu

    Magnez pełni wiele funkcji w organizmie (jest aktywatorem ok. 300 enzymów), dlatego objawy będące efektem jego niedoboru są mało swoiste i niekiedy zbieżne dla innych niedoborów mineralnych czy witaminowych.

     

    Część objawów niedoboru magnezu jak skurcze mięśni, obniżony nastrój, gorsza pamięć, ograniczone pokłady siły są często kojarzone właśnie jego z brakiem w surowicy. Można wyróżnić również nietypowe objawy niedoboru magnezu, jak nadmierna kruchość paznokci i włosów, osłabiona odporność czy też napady drgawkowe.

    Objawy braku magnezu a układ sercowo-naczyniowy

     

    Magnez jest istotnym pierwiastkiem dla serca. Jego umiarkowane i cięższe niedobory mogą wiązać się z wystąpieniem zaburzeń rytmu serca (np. częstoskurcz, migotanie przedsionków i komór, dodatkowe skurcze nadkomorowe, torsade de pointes). Oprócz tego niski poziom magnezu wiąże się ze wzrostem ciśnienia tętniczego u osób ze stwierdzonym nadciśnieniem. Jego braki mogą odbić się na wzroście ryzyka chorób serca.

     

    Brak magnezu - objawy neurologiczne i mięśniowe

     

    Jony magnezu mają ogromne znaczenie dla skurczu mięśni i przewodzenia impulsów nerwowych. Dlatego niedostateczna podaż magnezu może być przyczyną dolegliwości nerwowo-mięśniowych jak m.in. drżenie kończyn i spoczynkowe mięśni np. powiek, nasilona pobudliwość nerwowa i skurczowa, parestezje (niewłaściwe odczuwanie bodźców jak kłucie), skurcze łydek, tężyczka.

     

    Niedobór magnezu - objawy psychiczne

     

    Niewystarczająca podaż magnezu wpływa również na wystąpienie takich objawów jak drażliwość, złe samopoczucie, depresja, osłabienie, splątanie, niski poziom energii, problemy ze snem (zarówno zaśnięciem jak i podtrzymaniem snu). Cierpi na tym koncentracja, zdolność zapamiętywania i skupienia uwagi. 

     

    Inne skutki związane z niedoborem magnezu

     

    Co jeszcze towarzyszy hipomagnezemii? Są to inne zaburzenia elektrolitowe jak hipokalcemia (niedobór wapnia) i/lub hipokaliemia (niedobór potasu). Ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić zaparcia, nudności, bóle brzucha. Magnez to istotny składnik dla mineralizacji zębów i kości. Jego niedobór może prowadzić do problemów kostno-stawowych oraz stomatologicznych.

     

    Kogo dotyczy niedobór magnezu? 

     

    Jony magnezu są ważne dla każdego człowieka niezależnie od wieku i płci. Można wyróżnić szczególne grupy pacjentów, które są narażeni bardziej niż inne na niedobory Mg. Wśród nich wymienia się:

    • osoby niedożywione,
    • obłożnie chorzy pacjenci sztucznie karmieni mieszanką, która nie uwzględnia odpowiedniej ilości magnezu,
    • pacjenci, u których odsysa się wydzielinę nosowo-żołądkową,
    • pacjenci z migreną,
    • kobiety z PMS lub menopauzą,
    • okres ciąży i karmienia piersią.
       

    Warto również wspomnieć, że niedobory magnezu są groźne w skutkach m.in. w przypadku osób leczonych glikozydami naparstnicy, ponieważ mogą prowadzić do przewlekłego zatrucia tym lekiem. Niedobory są również groźne dla pacjentów kardiologicznych z arytmią i leczących się na nadciśnienie. Co wypłukuje magnez z organizmu? Są to leki moczopędne - przydatne w regulacji ciśnienia, ale obarczone wadą w postaci wzmożonej eliminacji magnezu.

     

    Jak sprawdzić poziom magnezu w organizmie i we krwi?

     

    Podstawowym badaniem umożliwiającym sprawdzenie niedoboru magnezu w organizmie jest badanie krwi. Opcjonalna jest również dobowa zbiórka moczu badana pod kątem zawartości magnezu. Warto zauważyć, że hipomagnezemia idzie w parze z innymi zaburzeniami elektrolitowymi jak hipokaliemia i hipokalcemia. Dlatego dla lepszego obrazu klinicznego warto oznaczyć stężenie trzech elektrolitów jak magnez, potas i wapń.

     

    Jak uzupełnić niski poziom magnezu?

     

    W pierwszej kolejności warto ustalić podstawową przyczynę hipomagnezemii i to ją odpowiednio należy leczyć. To od przyczyny hipomagnezemii zależy również ile trwa uzupełnianie niedoborów magnezu. Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi i często to okres kilku lub kilkunastu tygodni. Mając na uwadze dotychczas omówione przyczyny niedoboru jedną z opcji jest ułożenie diety, która uwzględnia dzienne zapotrzebowanie na magnez. Oprócz tego rynek apteczny dysponuje zróżnicowanymi produktami zawierającymi liczne dawki, sole i związki magnezu. Do dyspozycji są więc liczne leki z magnezem lub magnez jako suplementacja. Inna forma magnezu to wlewy dożylne stosowane w szpitalach w ściśle określonych wskazaniach.

     

    Produkty spożywcze bogate w magnez

     

    Istnieje szereg zdrowych produktów będących odpowiednim źródłem magnezu. Jednym z nich jest woda wysokozmineralizowana, która obfituje w magnez. Oprócz tego uwagę warto skierować w stronę orzechów, kasz, produktów pełnoziarnistych, pestek dyni, gorzkiej czekolady, kakao, siemienia lnianego, nasion chia oraz zielonych warzyw jak jarmuż i szpinak.

     

    Leki i produkty z magnezem

     

    Zależnie od stopnia niedoboru magnezu najczęściej stosowaną opcją w leczeniu ambulatoryjnym są doustne preparaty z magnezem. Zawierają one organiczne sole magnezu jak mleczan, cytrynian, taurynian, diglicynian, a także nieorganiczne jak chlorek i siarczan magnezu. Nie bez powodu w większości preparatów magnez występuje w połączeniu z witaminą B6. Ma to bowiem znaczenie dla absorpcji jonów magnezowych. Warto zwrócić również uwagę na dawkę i częstość stosowania. Częste przyjmowanie małych dawek przynosi lepsze efekty w porównaniu do stosowania jednej-dwóch dużych dawek magnezu na dobę. Innym sposobem na uzupełnienie magnezu w surowicy jest podanie dożylne siarczanu magnezu w 5% roztworze glukozy. Tę formę stosuje się w lecznictwie zamkniętym w ostrych niedoborach, a pomocniczo również w postaci przewlekłej.

     

    Jak poprawić wchłanianie magnezu?

     

    Kluczowe dla wielu osób może okazać się pytanie jak uzupełnić duże niedobory magnezu? Istotna jest nie tylko sól magnezowa, ale jej połączenie z witaminą B6. Takie połączenie gwarantuje najbardziej optymalne wchłanianie magnezu. Jak pokazują badania jest to poprawa rzędu 50% w ilości wchłoniętego magnezu. Warto łączyć suplementy diety z magnezem z konkretnymi składnikami jak średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (np. oliwa z oliwek) i inulina, ponieważ one również wzmagają wchłanianie magnezu. Niekorzystnie w tym aspekcie działają natomiast kwas szczawiowy i fosforanowy Z kolei utrudnieniem mogą być związki jak kwas szczawiowy i fosforany. Znajdują się one w znaczniej ilości m.in. w roślinach strączkowych.

     

    Co się stanie, jeśli włączysz właściwą suplementację magnezu?

     

    Dlaczego utrzymanie jonów magnezu na właściwym poziomie jest tak istotne dla organizmu? Ponieważ chroni przed dokuczliwymi objawami niedoboru pierwiastka, ale także niesie za sobą inne korzystne właściwości. Przykładowo:

    • osoby z nadciśnieniem mogą liczyć na spadek ciśnienia o kilka mm Hg,
    • pacjenci z chorym sercem są mniej podatni na arytmię,
    • utrzymanie glikemii jest łatwiejsze, także ,w cukrzycy,
    • spada ryzyko bólu głowy, zaparć
    • magnez zmniejsza stres oksydacyjny i spowalnia procesy starzenia,
    • ogranicza stan zapalny (markery stanu zapalnego) w przewlekłym zapaleniu.

    Magnez - dobowe zapotrzebowanie i normy dla dorosłych

     

    Prawidłowe stężenie magnezu dla osób dorosłych to przedział 0,65 mmol-1,2 mmol/l. Wartości niższe niż 0,65 mmol/l w surowicy to stan określany jako hipomagnezemia. Z kolei przekraczające 1,2 mmol/l to hipermagnezemia.

    Dobowe zapotrzebowanie na magnez wśród osób dorosłych jest zależne od płci. Przykładowo:

    • dorosłe kobiety - 310 mg
    • dorośli mężczyźni - 400 mg. 

    W okresie ciąży zapotrzebowanie na magnez wzrasta i wynosi 350-400 mg, z kolei w okresie laktacji to 310-360 mg.

    Bibliografia

    1. Hahn, J.-M., Skoczyńska Anna and Starczewska, A. (2015) Checklist Choroby Wewnętrzne. Wrocław: MedPharm Polska. 
    2. Gajewski, P. (2021) Interna Szczeklika: Mały Podręcznik 2021/22. Kraków: Medycyna Praktyczna. 
    3. Costello, R.B. and Nielsen, F. (2017) “Interpreting magnesium status to enhance clinical care,” Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care, 20(6), pp. 504–511. Available at: https://doi.org/10.1097/mco.0000000000000410.
    4. DiNicolantonio, J.J., O’Keefe, J.H. and Wilson, W. (2018) “Subclinical magnesium deficiency: A principal driver of cardiovascular disease and a public health crisis,” Open Heart, 5(1). Available at: https://doi.org/10.1136/openhrt-2017-000668. 

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • Preparaty magnezu - jak wybrać najlepiej przyswajalny magnez?
      magnez
      Preparaty magnezu - jak wybrać najlepiej przyswajalny magnez?

      Przyswajalność magnezu określa w jakim stopniu pierwiastek ten wchłonie się do organizmu. Jakie związki magnezu są najlepiej przyswajalne? W jakich preparatach można je znaleźć? Jaki magnez będzie lepszy przy chorobie wrzodowej, a jaki wybrać przy nietolerancji laktozy?

    • Magnez - lek na różne schorzenia
      magnez
      Magnez - lek na różne schorzenia

      Magnez wpływa na prawidłową pracę serca i układu krążenia, układu nerwowego, mięśniowego, kostnego, a także układu rozrodczego. Na co dokładnie pomaga magnez i kiedy warto go stosować? Czy magnez obniża ciśnienie krwi, łagodzi skurcze i zmniejsza skutki stresu?

    • Niedobory magnezu u dzieci - kiedy warto uzupełniać magnez w diecie dziecka?
      magnez
      Niedobory magnezu u dzieci - kiedy warto uzupełniać magnez w diecie dziecka?

      Niedobory magnezu obserwuje się nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci. Jakie mogą być tego objawy? Kiedy warto stosować preparat magnezowy u dzieci i po który z nich sięgnąć?

    • Magnez w ciąży - ważny pierwiastek dla ciężarnych i matek karmiących
      magnez
      Magnez w ciąży - ważny pierwiastek dla ciężarnych i matek karmiących

      W ciąży oraz w okresie laktacji znacznie wzrasta zapotrzebowanie na magnez. Niedobory tego pierwiastka w tym czasie mogą prowadzić do mniejszej masy urodzeniowej dziecka, zaburzeń w przewodnictwie nerwowo - mięśniowym, a nawet skutkować przedwczesnym porodem. Czy zawsze należy suplementować magnez w ciąży? Jaki preparat magnezowy powinna wybrać przyszła mama?