Sucha skóra - jakie są jej przyczyny i jak ją pielęgnować?

Bardzo sucha skóra twarzy - co robić aby ją skutecznie nawilżyć? Jak zadbać o suchą skórę reszty ciała? Po jakie kosmetyki warto sięgnąć i które domowe sposoby najlepiej się sprawdzą?

sucha skóra
źródło: Image by Anastasia Kazakova on Freepik
Spis treści

Sucha skóra - przyczyny

Suche pięty, suche kolana, suche łokcie, dłonie, a także sucha skóra twarzy to problemy dotyczące osób w różnym wieku. Mogą one dotykać nawet 15-20% populacji. Suchość skóry jest nie tylko defektem kosmetycznym. Jeśli jest bardziej nasilona, powoduje uciążliwe dolegliwości. Czasami jest wynikiem chorób dermatologicznych, które wymagają odpowiedniego leczenia. Przyczyny bardzo suchej skóry to:

 

  • niewłaściwa pielęgnacja, np. stosowanie kosmetyków silnie wysuszających skórę, źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne,
  • częste i długie gorące kąpiele,
  • nadmierna ekspozycja ciała na promieniowanie UV, szczególnie przy braku ochrony przeciwsłonecznej,
  • niska temperatura powietrza,
  • wielogodzinne przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach,
  • narażenie na substancje drażniące w miejscu pracy,
  • przewlekłe stosowanie leków, które mogą powodować suchość skóry, np. retinoidy lub glikokortykosteroidy,
  • niedobór witaminy A
  • zbyt mała ilość spożywanych kwasów omega-3 i omega-6,
  • zmiany hormonalne, np. te zachodzące podczas menopauzy lub u osób z zaburzeniami pracy tarczycy,
  • choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek lub stwardnienie rozsiane,
  • schorzenia dermatologiczne, np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca,
  • odwodnienie, które może wynikać ze zbyt małej ilości przyjmowanych płynów lub ich nadmiernej utraty (np. z potem, podczas biegunki lub w wyniku stosowania leków moczopędnych),
  • starzenie się organizmu.
     

Jak widać, skóra sucha może mieć wiele różnorodnych przyczyn. U osób których dotyczy, woda nie jest zatrzymywana w skórze, tak jak ma to miejsce u osób ze zdrową skórą. Zaburzeniu ulega bariera naskórkowa, w wyniku czego dochodzi do nasilonego uciekania wody ze skóry.

 

Sucha skóra twarzy i ciała - jak ją pielęgnować?

Sucha i bardzo sucha skóra twarzy oraz ciała traci swoją elastyczność, sprężystość i blask. Często jest swędząca i skłonna do podrażnień. Linie oddzielające od siebie poletka skóry przybierają białawe zabarwienie. Sucha skóra jest chropowata i skłonna do złuszczania. Suche pięty, jeśli nie będą odpowiednio pielęgnowane, mogą zacząć pękać. Suchość skóry powoduje, że twarz wygląda na zmęczoną.

 

Jak nawilżyć bardzo suchą skórę twarzy i ciała? Podstawowe znaczenie ma w tym przypadku właściwa pielęgnacja. Ważne jest ograniczenie, w miarę możliwości, kontaktu z czynnikami, które powodują suchość skóry. Istotne jest nawilżanie od zewnątrz, ale również to od środka. Podstawową grupą preparatów, zalecanych przy skórze suchej i bardzo suchej są emolienty. Wzmacniają one ochronną warstwę naskórka, przywracają skórze odpowiedni poziom nawilżenia, chronią przed parowaniem wody, zmniejszają zaczerwienienie i swędzenie oraz wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie skóry. Emolienty mogą być używane również w przypadku swędzącej, suchej skóry w ciąży.

 

Bardzo sucha skóra na nogach, łokciach lub reszcie ciała może wymagać stosowania emolientów 2 razy dziennie. Należy je aplikować w dużej ilości. U osób dorosłych konieczne może być nawet korzystanie z 500 g emolientu na tydzień. Przykładowe produkty do pielęgnacji skóry suchej to Lipikar Baume AP+M La Roche-Posay balsam regenerujący do skóry suchej, a także A-Topic Emolium trójaktywna emulsja do ciała. Przy bardzo suchej skórze na łokciu lub pięcie, warto sięgnąć po Cerkoderm30 z mocznikiem i kwasem mlekowym.

Jak nawilżyć skórę twarzy? Przy wysuszonej skórze twarzy dobrze powinien sprawdzić się bogaty krem odżywczy Bioderma Atoderm Nutritive. Przywraca on skórze odpowiedni poziom nawilżenia, zmiękcza ją, odżywia, a jednocześnie nie blokuje porów.

 

Bardzo sucha skóra twarzy może wymagać silniejszego natłuszczenia przy pomocy kremu lipoaktywnego Cetaphil PS. Do pielęgnacji ust można wykorzystać regenerującą, nawilżającą pomadkę ochronną Oeparol Everyday z olejem z nasion wiesiołka i masłem Shea.

 

Preparaty nawilżające suchą skórę

    Sucha skóra - domowe sposoby 

    Sucha skóra - jak nawilżyć ją domowymi sposobami? Zauważając suchą skórę na łokciu, twarzy lub innych częściach ciała, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Przeciętnie, dorosła osoba powinna wypijać 1,5-2 litry wody na dobę. Ilość ta wzrasta podczas upałów, a także przy intensywnych ćwiczeniach fizycznych. W diecie nie powinno brakować niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6, przede wszystkim kwasu linolowego,  α-linolenowego i  γ-linolenowego. Ich niedobór może objawiać się nasiloną suchością skóry. Znaleźć je można w oleju z wiesiołka, oleju konopnym, oleju z pestek winogron, oleju rzepakowym, a także tłustych rybach - makreli, dorszu, łososiu, śledziu.

    Jeśli spożywane posiłki są ubogie w niezbędne kwasy tłuszczowe, warto rozważyć ich suplementację. W preparacie Oeparol znajduje się zimnotłoczony olej z nasion wiesiołka. W suplemencie Lino Complex NNKT obecny jest natomiast olej lniany.

     

    Sucha skóra na nogach - domowe sposoby to również peelingi. Można samodzielnie przygotować peeling z oleju kokosowego, gruboziarnistego cukru oraz niewielkiej ilości oliwy z oliwek i witaminy E. Taki domowy peeling złuszczy zrogowaciały naskórek, a jednocześnie nawilży i odżywi skórę. Jeśli nie mamy czasu lub ochoty na przygotowanie peelingu możemy skorzystać z gotowych produktów. Specjalnie do pielęgnacji skóry suchej dedykowany jest olejowy peeling do ciała z kruszonymi muszlami Gdanskin Ziaja. Można zastosować też peeling do ciała róża/baobab 4Szpaki.

     

    Czego nie stosować mając suchą lub bardzo suchą skórę? Na pewno warto unikać tradycyjnego mydła, które wysusza skórę. Zaleca się również ograniczyć czas spędzamy na długich, gorących kąpielach. Istotny jest też dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała w oparciu o typ cery i jej potrzeby. W stosowanych produktach unikajmy nadmiaru konserwantów, silnych środków myjących i alkoholu. Po umyciu skóry nie pocierajmy jej gwałtownie ręcznikiem, ale delikatnie osuszajmy ją przykładając ręcznik do kolejnych partii ciała.

     

    Sucha skóra u dziecka - jak ją nawilżyć?

    Skóra noworodków jest cieńsza i nie tak zwarta jak skóra osób dorosłych. Zaczyna przypominać skórę dorosłego pod koniec 3. roku życia. Skóra małych dzieci, ze względu na odmienną budowę, łatwiej traci wodę. Bariera ochronna naskórka nie pracuje jeszcze wystarczająco efektywnie. Aby wspierać jej rozwój i zapobiegać suchości skóry warto włączyć odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry dziecka.

     

    Zalecane są kosmetyki do kąpieli bez zapachu, bez barwników oraz pozbawione substancji, w przypadku których istnieje wyższe ryzyko działania alergizującego. Do kąpieli warto dodać kosmetyk o działaniu nawilżającym i natłuszczający, taki jak np. emulsja od 1 dni życia Atoperal Baby Plus z olejem canola, lniany i sojowym lub olejek oczyszczający do kąpieli Uriage Bebe, który jest odpowiedni dla noworodków. 

    Kąpiel noworodków i niemowląt w pierwszych miesiącach życia może odbywać się 2-3 razy w tygodniu. Temperatura wody nie powinna przekraczać 36°C. Zbyt częste kąpanie malucha, korzystanie z cieplejszej wody lub nieodpowiednich kosmetyków, może nie tylko wysuszać skórę, ale również zaburzać jej rozwój i osłabiać warstwę ochronną naskórka.

     

    Jeśli skóra dziecka jest bardzo sucha i wymaga dodatkowego nawilżenia po kąpieli można sięgnąć po kosmetyk dla dziecka, który zniweluje suchość i szorstkość np. krem do skóry suchej, wrażliwej i atopowej Atoperal Baby Plus, krem ochronny multifunkcyjny s.o.s. Allerco Baby lub mleczko nawilżające Uriage Bebe. Pamiętajmy, że zauważając inne objawy, takie jak nasilone zaczerwienienie skóry, silny świąd, złuszczanie się naskórka lub stany zapalne, należy zgłosić się z dzieckiem do dermatologa.

     

    Suche stopy, łokcie, kolana lub bardzo sucha skóra twarzy dotyczy wielu osób. Do jej wystąpienia przyczyniają się liczne czynniki - zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Pielęgnacja suchej skóry powinna przebiegać kompleksowo i polegać jednocześnie na unikaniu czynników, które wysuszają skórę, regularnym nawadnianiu jej od środka i stosowaniu odpowiednich kosmetyków nawilżających oraz natłuszczających.


     

    Bibliografia

    1. Wojnowska D., Chodorowska G., Juszkiewicz-Borowiec M., Sucha skóra - patogeneza, klinika, leczenie, Postępy Dermatologii i Alergologii, 2003, XX, 2, 98-105
    2. Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, Kosmetologia Estetyczna, 2016, 2, 5, 129-323. 
    3. Sikorska M., Nowicki R., Wilkowska A., Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, Alergologia Polska, 2015, 2, 158-161
    4. Bojarowicz H., Woźniak B., Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz icg wpływ na skórę, Probl Hig Epidemiol, 2008, 89 (4), 471-475
    5. Kmieć M.L., Urysiak-Czubatka I., Broniarczyk-Dyła G., Pielęgnacja skóry dzieci, Post Dermatol Alergol, 2010, XXVII, 1, 40-44
     

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • sposoby na łysienie
      włosy
      Wypadanie włosów - przyczyny, diagnostyka, leczenie

      Nadmierne wypadanie włosów stanowi dla wielu osób duże obciążenie psychiczne i obniża odczuwany przez nich komfort życia. Jaka jest najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn? Jak skutecznie leczyć tą przypadłość?

    • Obraz autorstwa nakaridore na Freepik
      łamliwe paznokcie
      Jakich składników szukać w preparatach na włosy, skórę i paznokcie?

      Piękne włosy, skóra i paznokcie to istotny aspekt dla urody, ale również świadectwo zdrowia. Dlatego tak wiele osób szuka produktów, które pomogą odzyskać utracony blask włosów, sprężystość skóry czy mocne paznokcie. Dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie uzupełnić dietę w składniki odżywiające skórę, paznokcie oraz włosy i mieszki włosowe. Jak nie pogubić się w gąszczu preparatów i dobrze wybrać? Cenne wskazówki znaleźć można w artykule.

    • Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci
      łamliwe paznokcie
      Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci

      Zwiększona łamliwość i rozdwajanie się paznokci to powszechny problem, który częściej doskwiera kobietom. Jakie może mieć przyczyny? Dlaczego rozdwajają się paznokcie u dzieci? Jakie witaminy na paznokcie wpływają korzystnie na ich stan i wygląd? Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?

    • Poznaj jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w kilku prostych krokach
      SPONSOROWANY
      Poznaj jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w kilku prostych krokach

      Miya to polską marka kosmetyczna, inspirowana stylem życia nowoczesnych, aktywnych kobiet. Chcemy wyglądać i czuć się pięknie, ale szkoda nam czasu na skomplikowaną pielęgnację i godziny przed lustrem. Dlatego tworzymy innowacyjną pielęgnację dopasowaną do Twojego stylu życia i potrzeb Twojej skóry i włosów. Dzięki naszym produktom będziesz wyglądać i czuć się świetnie. Bez wysiłku!

    • Czy można zapobiec wystąpieniu odleżyn? - Postępowanie profilaktyczne u pacjenta leżącego
      SPONSOROWANY
      Czy można zapobiec wystąpieniu odleżyn? - Postępowanie profilaktyczne u pacjenta leżącego

      Pomimo rozwoju profilaktyki przeciwodleżynowej, odleżyny nadal stanowią wysoki odsetek osób unieruchomionych. Najwyższe ryzyko wystąpienia można zaobserwować  u osób ciężko chorych, bezwładny oraz z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca czy zaburzenia krążenia. Wystąpienie odleżyn wiąże się z długotrwałym cierpieniem, bólem oraz z pogorszeniem stanu psychicznego pacjenta [1]. Dodatkowo nieprawidłowa pielęgnacja może wiązać się z wystąpieniem zakażeń spowodowanych bakteryjnymi lub wirusowymi zanieczyszczeniami w obrębie rany. Podjęcie nieprawidłowego leczenia może w konsekwencji doprowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia, a nawet do śmierci pacjenta [2]. Wczesna profilaktyka przeciwodleżynowa może zredukować koszty i trudności związane z leczeniem odleżyn.