Czy można zapobiec wystąpieniu odleżyn? - Postępowanie profilaktyczne u pacjenta leżącego

Julita Pietrzak-Zwierzchowska

Nazywam się Julita Pietrzak-Zwierzchowska. Doktorat w specjalizacji nauki biologiczne zdobyłam w 2021 roku. Wiedzę zdobytą podczas nauki, obecnie wykorzystuje w życiu codziennym, poprzez merytoryczne opracowywanie produktów farmaceutycznych. Moim celem, jest poszerzanie przydatnej  wiedzy wśród pacjentów, w przystępny sposób. Prywatnie, rozwijam się w tortach artystycznych, co aktualnie stało się moim hobby.

Pomimo rozwoju profilaktyki przeciwodleżynowej, odleżyny nadal stanowią wysoki odsetek osób unieruchomionych. Najwyższe ryzyko wystąpienia można zaobserwować  u osób ciężko chorych, bezwładny oraz z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca czy zaburzenia krążenia. Wystąpienie odleżyn wiąże się z długotrwałym cierpieniem, bólem oraz z pogorszeniem stanu psychicznego pacjenta [1]. Dodatkowo nieprawidłowa pielęgnacja może wiązać się z wystąpieniem zakażeń spowodowanych bakteryjnymi lub wirusowymi zanieczyszczeniami w obrębie rany. Podjęcie nieprawidłowego leczenia może w konsekwencji doprowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia, a nawet do śmierci pacjenta [2]. Wczesna profilaktyka przeciwodleżynowa może zredukować koszty i trudności związane z leczeniem odleżyn. 

Czy można zapobiec wystąpieniu odleżyn? - Postępowanie profilaktyczne u pacjenta leżącego
źródło: Solpharm
Spis treści

Definicja oraz przyczyny powstawania odleżyny

Z definicji, odleżyna jest stanem miejscowej martwicy skóry, rozwijającej się na skutek długotrwałego, miejscowego ucisku u pacjentów z ograniczoną czynnością poruszania się, unieruchomienia czy noszących protezy. Taki stan powoduje początkowo niedokrwienie tkanek, co wiąże się z ograniczeniem w dostarczaniu składników odżywczych i tlenu, prowadząc w konsekwencji do miejscowej martwicy. [3] 

Przyczyny powstawania odleżyn można podzielić na czynniki zewnętrze do których należą m. in. otarcia, czas ucisku, temperatura otoczenia, wilgotność, przyjmowane leki, oraz czynniki wewnętrzne takie jak ogólny stan pacjenta, otyłość, stan odżywienia, ograniczona ruchomość i  choroby współistniejące (np. nowotwory, udar mózgu, cukrzyca). [4]

 

 Miejsce występowania odleżyn

Umiejscowienie odleżyn, związane jest z pozycją jaką przyjmuje pacjent podczas unieruchomienia. Do najczęściej występujących należą okolice kości krzyżowej, potylicy, pięt, łokci ale również okolice małżowiny usznej, kości policzkowej czy kolana. [5]

 

 

Proces pielęgnacji skóry jako czynnik prewencji przeciwodleżynowej

Do najważniejszych czynników istotnych w prewencji przeciwodleżynowej zaliczamy:

-zachowanie czystości i suchości skóry,

-stosowanie odpowiednich preparatów utrzymujących prawidłowe nawilżenie narażonego miejsca [6].

 

Preparaty zawierające spirytus mogą powodować uszkodzenie naskórka, dlatego wskazane jest stosowane środków myjących zapobiegających wysuszeniu (najlepiej o zbliżonym pH skóry np. szare mydło). W procesie higieny ważne jest również osuszanie ciała, w szczególności w miejscach zalegania wilgotności (miejsca intymne, fałdy skórne, okolice pod piersiami), oraz jego nawilżenie przy pomocy odpowiednio dobranych emolientów, by zachować sprężystość i integralność pielęgnowanej powierzchni [3,7].

 

Rynek farmaceutyczny pozwala na szeroki wachlarz preparatów profilaktycznych. Wybierając produkt, warto zwracać uwagę na skład, który powinien być pochodzenia naturalnego  i wykazywać właściwości:

-przeciwbakteryjne (np. rumianek pospolity, który dodatkowo łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie ran),

-regenerujące (np. alantoina, która przywraca naturalną barierę naskórka),

-wzmacniające (np. dekspantenol, który dzięki swoim właściwościom do wiązania wody uelastycznia skórę),

-uszczelniające naczynia krwionośne (np. wyciąg z nasion kasztanowca, który przyczynia się do zmniejszenia obrzęków i polepszenia odżywienia skóry).

 

Trzeba pamiętać, aby unikać tłustych kosmetyków, obciążających skórę i przyczyniających się do zatykania porów, co w konsekwencji może przynieść odwrotny skutek wywołując odleżyny [4,8].

 

W domowej pielęgnacji stosuje się m.in. płyn PC 30V, którego bogaty skład w wyżej wymienionych składnikach poprawia mikrokrążenie, odżywienie, a także elastyczność i napięcie pielęgnowanego miejsca.  Dodatkowo, jego właściwości pozytywnie sprawdzają się podczas stosowania na zdrową skórę już przy powstałej odleżynie, poprzez wtórne działanie zapobiegając jej powiększaniu się.

 

 

Dodatkowe czynniki wpływające na ograniczenie ryzyka wystąpienia odleżyn

W profilaktyce przeciwodleżynowej, prócz samej pielęgnacji skóry, istotne znaczenie ma również zapewnienie pacjentowi zmian pozycji (by uniknąć długotrwałego ucisku). W tym celu można także wykorzystać dodatkowe sprzęty pomocnicze takie jak wałki, poduszki czy materace przeciwodleżynowe. Należy jednak podkreślić że żaden sprzęt, nie zwalnia od ręcznego zmieniania pozycji pacjenta [9].

 

Ostatnim aspektem, wartym poruszenia jest odpowiednia dieta, która zapewni pacjentowi energię do walki z chorobą. Częstym problemem pacjentów leżących są zaburzenia apetytu, które mogą doprowadzić do niedożywienia, wpływając na niekorzystny stan skóry i początek powstawania odleżyn. Dieta pacjenta leżącego, powinna zatem być przede wszystkim wysokobiałkowa, wysokokaloryczna i pełnowartościowa by zapewnić odpowiednie składniki odżywcze, wspomagające prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu [4,7].

 

Wdrożenie wszystkich tych czynności pielęgnacyjnych, pozwoli na ograniczenie rozwoju odleżyn, redukując jednocześnie koszty ich leczenia, ale również zabezpieczy przed bólem i cierpieniem pacjenta.

Bibliografia

  1. Kwiatkowska M., Kikolska M., Płoszka S., Żółtkowska K., Wojciechowska Z., Kochman D. The evaluation of the effectiveness of nursing and caring acts by patients with the risk of bedsores. Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej / Long-Term Care Nursing. 2018;3(1).
  2. Krutul R. Monografia- Odleżyny, profilaktyka i terapia poradnik dla medyków i pacjentów. 2019.
  3. Bhattacharya S, Mishra RK. Pressure ulcers: Current understanding and newer modalities of treatment. Indian J Plast Surg. 2015 Jan-Apr;48(1):4-16.
  4. Zajda A. Profilaktyka odleżyn. Farmakoekonomika Szpitalna. 2022. Nr 56, 25-30.
  5. Szewczyk M., Jawień A. (red.), Leczenie ran przewlekłych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2019, 161–169.
  6. Kuberka I., Aduła A., Rpsińczuk J.: Profilaktyka odleżyn u pacjentki unieruchomionej po przebytym udarze niedokrwiennym. Współczesne pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia, 2017. Tom 6, nr 4, 135-139.
  7. Szewczyk M.T., Cwajda-Białasik J., Mościcka P., Cierzniakowska K., Bazaliński D., Jawień A., Spannbauer A., Polak A., Sopata M., Kozłowska E., Popow A., Jabłońska R., Przybyek-Mita J., Sierżantowicz R., Kuberka I., Ślusarz R., Mrozikiewicz-Rakowska B., Kózka M., Jakubowska U., Bakowska M., Augusewicz Z., Samson I. Profilaktyka odleżyn- zalecenia Polskiego Towarzystwa Ran. Część I. Leczenie Ran. 2020 Tom 17, nr 3, 113-146.
  8. Grys A., Kania M., Baraniak J. Rumianek- pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych. Postępy Fizjoterapii. 2014.2, 90-93.
  9. Cierzniakowska K., Szewczyk M. Odleżyny- współczesne spojrzenie na stary problem. Chirurgia po Dyplomie. 2022. Nr 5. 

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Tagi:

Zobacz więcej artykułów

  • sposoby na łysienie
    włosy
    Wypadanie włosów - przyczyny, diagnostyka, leczenie

    Nadmierne wypadanie włosów stanowi dla wielu osób duże obciążenie psychiczne i obniża odczuwany przez nich komfort życia. Jaka jest najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn? Jak skutecznie leczyć tą przypadłość?

  • sucha skóra
    sucha skóra
    Sucha skóra - jakie są jej przyczyny i jak ją pielęgnować?

    Bardzo sucha skóra twarzy - co robić aby ją skutecznie nawilżyć? Jak zadbać o suchą skórę reszty ciała? Po jakie kosmetyki warto sięgnąć i które domowe sposoby najlepiej się sprawdzą?

  • Obraz autorstwa nakaridore na Freepik
    łamliwe paznokcie
    Jakich składników szukać w preparatach na włosy, skórę i paznokcie?

    Piękne włosy, skóra i paznokcie to istotny aspekt dla urody, ale również świadectwo zdrowia. Dlatego tak wiele osób szuka produktów, które pomogą odzyskać utracony blask włosów, sprężystość skóry czy mocne paznokcie. Dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie uzupełnić dietę w składniki odżywiające skórę, paznokcie oraz włosy i mieszki włosowe. Jak nie pogubić się w gąszczu preparatów i dobrze wybrać? Cenne wskazówki znaleźć można w artykule.

  • Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci
    łamliwe paznokcie
    Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci

    Zwiększona łamliwość i rozdwajanie się paznokci to powszechny problem, który częściej doskwiera kobietom. Jakie może mieć przyczyny? Dlaczego rozdwajają się paznokcie u dzieci? Jakie witaminy na paznokcie wpływają korzystnie na ich stan i wygląd? Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?

  • Poznaj jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w kilku prostych krokach
    SPONSOROWANY
    Poznaj jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w kilku prostych krokach

    Miya to polską marka kosmetyczna, inspirowana stylem życia nowoczesnych, aktywnych kobiet. Chcemy wyglądać i czuć się pięknie, ale szkoda nam czasu na skomplikowaną pielęgnację i godziny przed lustrem. Dlatego tworzymy innowacyjną pielęgnację dopasowaną do Twojego stylu życia i potrzeb Twojej skóry i włosów. Dzięki naszym produktom będziesz wyglądać i czuć się świetnie. Bez wysiłku!