Wypadanie włosów - przyczyny, diagnostyka, leczenie

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Nadmierne wypadanie włosów stanowi dla wielu osób duże obciążenie psychiczne i obniża odczuwany przez nich komfort życia. Jaka jest najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn? Jak skutecznie leczyć tą przypadłość?

wypadanie włosów - przyczyny, diagnostyka, leczenie
Spis treści

Nadmierne wypadanie włosów

 

Włosy dla większości osób są bardzo ważnym elementem wyglądu. Wypadające włosy często wpływają na obniżenie poczucia własnej wartości i atrakcyjności. I choć w większym stopniu dotyczy to kobiet, wypadanie włosów nie jest obojętne również mężczyznom. Jak przebiega prawidłowy cykl włosowy i kiedy mówimy o nadmiernej utracie włosów?

 

Włosy które ze sobą sąsiadują, znajdują się na innym etapie cyklu włosowego - jedne dopiero rosną, a inne zaczynają wypadać. Dzięki temu nie tracimy w jednym czasie bardzo dużej ilości włosów. Pierwszą fazą cyklu włosowego jest faza anagenu. Wytworzona zostaje wówczas łodyga włosa i dochodzi do jej wzrostu. Proces ten trwa kilka lat. Po niej następuje faza katagenu, w której procesy metabolizmu zwalniają. Mieszek włosowy kurczy się, a produkcja pigmentu (melaniny) ulega zakończeniu. Faza ta trwa nie dłużej niż 2 tygodnie. Następnie włos przechodzi w fazę telogenu. Oddziela się od brodawki. Najczęściej wypada podczas szczotkowania lub mycia włosów. W tym samym mieszku włosowym zaczyna się wytwarzanie nowego włosa. 

 

Naturalna jest utrata 50-150 włosów na dobę. Więcej włosów tracimy jesienią i wiosną. Nadmierne wypadanie włosów pojawia się, gdy ta ilość jest znacznie większa. Trudno byłoby liczyć ilość traconych włosów. Natomiast o problemie łysienia mówimy wtedy, gdy wypadających włosów jest na tyle dużo, że zaczyna to przeszkadzać danej osobie lub wzbudza jej niepokój. Pacjenci opisują to czasem jako “wypadanie włosów garściami”.

 

 

Wypadanie włosów u mężczyzn - przyczyny i objawy

 

Dlaczego wypadają włosy u mężczyzn? U tej grupy pacjentów, najczęstszym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe. Jak sama nazwa mówi, jest ono związane z aktywnością androgenów. Pod wpływem ich działania, mieszki włosowe ulegają stopniowej miniaturyzacji, faza anagenu skraca się, a powstające włosy  są cieńsze i krótsze. U mężczyzn, androgenowe wypadanie włosów rozpoczyna się od okolicy czołowo-skroniowej (tzw. zakola). Stopniowo postępuje w kierunku czoła i czubka głowy, prowadząc do całkowitej utraty włosów.

 

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn upatruje się przede wszystkim w czynnikach genetycznych. Problem ten dotyczy ponad połowy dorosłych mężczyzn poniżej 50. roku życia. 

 

Preparaty wspomagające walkę z wypadaniem włosów

 

Wypadanie włosów u kobiet - przyczyny i objawy

 

Wypadanie włosów u kobiet, podobnie jak w przypadku mężczyzn, najczęściej wynika z działania androgenów. Szacuje się, że łysienie androgenowe dotyczy 3-6% kobiet poniżej 30. roku życia i 30-40% kobiet powyżej 50. roku życia. Jest ono czasami określane też jako łysienie typu kobiecego. Objawy są nieco inne niż u mężczyzn. W przypadku kobiet dochodzi bowiem do centralnego wypadania włosów oraz ich przerzedzenia na całej powierzchni owłosionej skóry głowy. 

 

Nadmierne wypadanie włosów nie zawsze ma podłoże androgenowe. U kobiet, fizjologiczna, w pełni naturalna jest nasilona utrata włosów po porodzie. Trwa ona 3-6 miesięcy, po upływie których, włosy wracają do “normalnego trybu”. W okresie okołomenopauzalnym również można zauważyć wzmożone wypadanie włosów. Trudno jest temu zapobiec. Można jedynie starać się je ograniczyć, stosując delikatne produkty do pielęgnacji włosów i dbając o zdrowy sposób odżywiania się.

 

Przyczyny łysienia nie zawsze udaje się łatwo ustalić. Problem ten może pojawić się wskutek zadziałania takich czynników jak:

  • silny stres,
  • nieodpowiedni, niezdrowy sposób odżywiania się i związane z tym niedobory witamin lub składników mineralnych,
  • choroby tarczycy,
  • choroby skóry głowy,
  • niedokrwistość - anemia a wypadanie włosów: przy niedokrwistości włosy tracą połysk, stają się cieńsze i bardziej skłonne do wypadania, pojawiają się też inne objawy niedokrwistości, takie jak bladość skóry, zmęczenie i senność,
  • zespół złego wchłaniania,
  • przyjmowanie niektórych leków, m.in. heparyny, kumaryny, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków immunosupresyjnych, przeciwdrgawkowych,
  • choroby nowotworowe.

Czynnikiem, który może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów jest też infekcja przebiegająca z gorączką. W ostatnim czasie bardzo wiele osób skarży się na wypadanie włosów po COVID. Prawdopodobnie jest ono wynikiem właśnie pojawienia się gorączki podczas choroby i odczuwania silnego stresu związanego z obawą o swoje zdrowie. Ten rodzaj łysienia najczęściej trwa nie dłużej niż pół roku, po którym włosy przestają nadmiernie wypadać.

 

Jakie witaminy brakuje gdy wypadają włosy? Jeśli przyczyną łysienia są braki w diecie, ich źródłem może być niedobór witaminy B7 (biotyny) lub innych witamin z grupy B, a także minerałów: cynku lub żelaza.

 

Wypadanie włosów - jakie badania wykonać?

 

Co zrobić żeby włosy nie wypadały? Zauważając pierwsze oznaki nadmiernej utraty włosów, które budzą niepokój, warto jak najszybciej udać się do dermatologa. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku androgenowego wypadania włosów. Im szybciej zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie, tym lepsze efekty można uzyskać. Lekarz, w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, zleci wykonanie potrzebnych badań. Pomocna w diagnostyce jest trichoskopia. W zupełnie nieinwazyjny sposób pozwala ona ocenić stan skóry głowy oraz włosów. Ułatwia też monitorowanie efektywności leczenia łysienia. W przypadku mężczyzn z typowymi oznakami androgenowego wypadania włosów, nie zawsze jest ono konieczne. 

 

Wypadanie włosów - jakie badania mogą być pomocne w diagnostyce tego problemu? Na pewno morfologia krwi, która daje wiele informacji o ogólnym stanie zdrowia. Przydatne jest również oznaczenie poziomu żelaza i ferrytyny, TSH, a także glukozy na czczo. Lekarz może zlecić też inne badania, które umożliwią znalezienie źródła problemów.

 

Co na wypadające włosy jest skuteczne?

 

Co na wypadanie włosów typu androgenowego? Przy tym rodzaju łysienia stosuje się obecnie 2 substancje: minoksydyl i finasteryd. Minoksydyl znajduje się w popularnym preparacie na łysienie Loxon, a także w lekach Piloxidil, Alocutan i Alopexy. Substancja ta pobudza namnażanie się komórek włosów, będących w fazie wzrostowej. Hamuje też miniaturyzację mieszka włosowego, a czasem zupełnie ją odwraca. Leki z minoksydylem stymulują odrastanie włosów. Pierwsze efekty pojawiają się po 2-4 miesiącach terapii. Preparaty te mogą być stosowane u mężczyzn i u kobiet. Leki zawierające finasteryd dostępne są na receptę. Są to środki doustne, przeznaczone dla mężczyzn (czasami lekarz podejmuje decyzję o wprowadzeniu ich do terapii u kobiet).

 

Co stosować, aby wzmocnić swoje włosy?

    W pozostałych przypadkach, leczenie nadmiernego wypadania włosów przede wszystkim powinno koncentrować się na usunięciu przyczyny lub leczeniu choroby podstawowej. Leki z biotyną, takie jak np. OeparolMed Biotyna lub Biotynox, są skuteczne w terapii łysienia, o ile wypadanie włosów wynika z niedoboru biotyny w organizmie. Jeśli brakuje żelaza, można zastosować Ascofer lub inne preparaty z żelazem. Lekarz może również zalecić żelazo na receptę. Cynk na wypadanie włosów będzie efektywny, jeśli problem łysienia wynika z jego niedoboru.

     

    Dostępne są też preparaty na skórę, włosy i paznokcie z witaminami, składnikami mineralnymi, aminokwasami, kwasami omega i innymi składnikami. Mogą być one pomocne, gdy brakuje tych elementów w spożywanych posiłkach. Nie ma specjalnej diety na wypadanie włosów. Powinna składać się ona ze zdrowych, zróżnicowanych posiłków, które zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

    Domowe sposoby na wypadanie włosów

    Szukając skutecznych sposobów na wypadanie włosów można wspomóc się tymi domowymi, które wpływają korzystnie na stan włosów i ich wygląd. Pomocne może być olejowanie włosów, a także stosowanie samodzielnie przygotowanej wcierki ze skrzypu i pokrzywy lub kawy. Zewnętrzna pielęgnacja włosów jest bardzo ważna. Nie korzystajmy z produktów o niskiej jakości, ponieważ mogą one dodatkowo nasilać problem łysienia. Wybierajmy delikatne produkty do codziennej pielęgnacji. Można sięgnąć po te, które przeznaczone są do stosowania właśnie przy nadmiernej utracie włosów. Kosmetyki na wypadanie włosów zawierają składniki odżywiające włosy i pobudzające ich wzrost. W połączeniu z masowaniem skóry głowy mogą być cennym uzupełnieniem leczenia łysienia.

     

    Nasilone wypadanie włosów jest poważnym problemem, wpływającym negatywnie na samopoczucie pacjenta. Można je obecnie skutecznie leczyć. Pierwszym krokiem jest znalezienie przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Często, już samo leczenie choroby podstawowej lub wyrównanie ewentualnych niedoborów żywieniowych przynosi oczekiwaną poprawę. W leczeniu łysienia androgenowego, które jest najczęściej występującym rodzajem łysienia u kobiet i mężczyzn, stosuje się minoksydyl, finasteryd lub ich połączenie. Na efekty kuracji najczęściej trzeba poczekać kilka - kilkanaście tygodni.

     

     

    Bibliografia

    1. Brzezińska-Wcisło L., Rakowska A., Rudnicka L. i inni, Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Przegl 2. Dermatol, 2018, 105, 1-18
    3.Kowalska-Olędzka E., Szmurło A., Ciechanowicz P., Walecka I., Łysienie androgenowe - etiopatogeneza, diagnostyka i aktualne metody leczenia, Dermatologia po Dyplomie, 2020, 05
    4. Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, Postępy Dermatologii i Alergologii XX, 2003, 5, 260-266
    5. Langner A., Ambroziak M., Łysienie androgenowe u mężczyzn - czy warto leczyć? Przew Lek, 2002, 5, 4, 46-50
    6. Charakterystyka Produktu Leczniczego: OeparolMed Biotyna i Loxon Max

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Zobacz więcej artykułów

    • sucha skóra
      sucha skóra
      Sucha skóra - jakie są jej przyczyny i jak ją pielęgnować?

      Bardzo sucha skóra twarzy - co robić aby ją skutecznie nawilżyć? Jak zadbać o suchą skórę reszty ciała? Po jakie kosmetyki warto sięgnąć i które domowe sposoby najlepiej się sprawdzą?

    • Obraz autorstwa nakaridore na Freepik
      łamliwe paznokcie
      Jakich składników szukać w preparatach na włosy, skórę i paznokcie?

      Piękne włosy, skóra i paznokcie to istotny aspekt dla urody, ale również świadectwo zdrowia. Dlatego tak wiele osób szuka produktów, które pomogą odzyskać utracony blask włosów, sprężystość skóry czy mocne paznokcie. Dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie uzupełnić dietę w składniki odżywiające skórę, paznokcie oraz włosy i mieszki włosowe. Jak nie pogubić się w gąszczu preparatów i dobrze wybrać? Cenne wskazówki znaleźć można w artykule.

    • Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci
      łamliwe paznokcie
      Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci

      Zwiększona łamliwość i rozdwajanie się paznokci to powszechny problem, który częściej doskwiera kobietom. Jakie może mieć przyczyny? Dlaczego rozdwajają się paznokcie u dzieci? Jakie witaminy na paznokcie wpływają korzystnie na ich stan i wygląd? Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?

    • Poznaj jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w kilku prostych krokach
      SPONSOROWANY
      Poznaj jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w kilku prostych krokach

      Miya to polską marka kosmetyczna, inspirowana stylem życia nowoczesnych, aktywnych kobiet. Chcemy wyglądać i czuć się pięknie, ale szkoda nam czasu na skomplikowaną pielęgnację i godziny przed lustrem. Dlatego tworzymy innowacyjną pielęgnację dopasowaną do Twojego stylu życia i potrzeb Twojej skóry i włosów. Dzięki naszym produktom będziesz wyglądać i czuć się świetnie. Bez wysiłku!

    • Czy można zapobiec wystąpieniu odleżyn? - Postępowanie profilaktyczne u pacjenta leżącego
      SPONSOROWANY
      Czy można zapobiec wystąpieniu odleżyn? - Postępowanie profilaktyczne u pacjenta leżącego

      Pomimo rozwoju profilaktyki przeciwodleżynowej, odleżyny nadal stanowią wysoki odsetek osób unieruchomionych. Najwyższe ryzyko wystąpienia można zaobserwować  u osób ciężko chorych, bezwładny oraz z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca czy zaburzenia krążenia. Wystąpienie odleżyn wiąże się z długotrwałym cierpieniem, bólem oraz z pogorszeniem stanu psychicznego pacjenta [1]. Dodatkowo nieprawidłowa pielęgnacja może wiązać się z wystąpieniem zakażeń spowodowanych bakteryjnymi lub wirusowymi zanieczyszczeniami w obrębie rany. Podjęcie nieprawidłowego leczenia może w konsekwencji doprowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia, a nawet do śmierci pacjenta [2]. Wczesna profilaktyka przeciwodleżynowa może zredukować koszty i trudności związane z leczeniem odleżyn.