Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci

Zwiększona łamliwość i rozdwajanie się paznokci to powszechny problem, który częściej doskwiera kobietom. Jakie może mieć przyczyny? Dlaczego rozdwajają się paznokcie u dzieci? Jakie witaminy na paznokcie wpływają korzystnie na ich stan i wygląd? Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?

Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci
źródło: freepik
Spis treści

Łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny

 

Łamliwe paznokcie - przyczyny zwiększonej kruchości, rozdwajania się i łamliwości paznokci mogą być różne. Pogorszenie stanu i wyglądu paznokci może wynikać z czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Częsty kontakt ze środkami chemicznymi, a nawet samą wodą prowadzi niejednokrotnie do osłabienia płytki paznokciowej. Urazy w obrębie paznokci również przyczyniają się do ich nasilonej łamliwości, podobnie jak błędy w codziennej pielęgnacji.

 

Coraz częstszym problemem są miękkie paznokcie po hybrydzie. Ciągłe nakładanie lakieru, bez zachowania przerwy, prowadzi do stopniowego wysuszania się płytki paznokciowej. Nie bez znaczenia jest też jakość produktów wykorzystywanych do malowania i odpowiednie wykonanie manicure. Zbyt agresywne zdejmowanie hybrydy poprzez jej podważanie lub zeskrobywanie także nie pozostaje bez wpływu na kondycję paznokci. 

 

Rozdwajanie paznokci - przyczyny tego problemu mogą być również wewnętrzne. Niedobory składników mineralnych i witamin odbijają się na stanie paznokci, włosów oraz skóry. Łamliwość paznokci może wystąpić przy niedoborach żelaza, biotyny, krzemu, a także przy stosowaniu bardzo wysokich dawek selenu. Niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 również przyczynia się do pogorszenia kondycji paznokci. 

 

Osłabione, łamiące się paznokcie mogą wreszcie wynikać z rozwoju różnych schorzeń, takich jak choroby tarczycy, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Trzeba wspomnieć też o infekcjach grzybiczych, które zaburzają wzrost paznokcia i zmieniają jego wygląd, powodując zwiększoną kruchość płytki. Naturalne jest też ścieńczenie paznokci, do którego dochodzi u osób starszych. Wraz z upływem lat, paznokcie ponownie stają się bardziej kruche i podatne na uszkodzenia.

 

Rozdwajające się paznokcie u dziecka

 

Rozdwajanie paznokci u dziecka zazwyczaj jest niegroźne i nie powinno budzić niepokoju. U maluchów, które ssą kciuk, można zauważyć rozdwojenie paznokcia, ograniczone tylko do tego jednego palca. Jeśli rozdwajające się paznokcie u dziecka dotyczą większej ilości paluszków, najczęściej przyczyną są drobne, powtarzające się urazy w obrębie dłoni. Obgryzanie paznokci również może powodować ich nasiloną łamliwość. Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, przyczyną zwiększonej kruchości i osłabienia paznokci jest też częste narażenie ich na kontakt z wilgocią. Codzienne, długi kąpiele lub powtarzające się zabawy z wodą mogą wpływać na rozdwajanie się paznokci u dzieci.

 

Łamliwe paznokcie u dziecka czasami wymagają konsultacji z lekarzem. Jeśli pojawi się ból, obrzęk i ucieplenie okolicy okołopaznokciowej, mogło dojść do rozwoju stanu zapalnego wałów paznokciowych, które wymaga wdrożenia leczenia. Zmiana zabarwienia płytki paznokcia, pojawienie się na jej powierzchni bruzd, oddzielanie płytki od łożyska lub pogrubienie płytki również powinno skłaniać opiekunów dziecka do wizyty lekarskiej. Podobnie, jeśli oprócz rozdwajania się paznokci pojawiają się inne objawy, dotyczące włosów, skóry lub reszty organizmu.

 

Jak wzmocnić paznokcie?

 

Jak wzmocnić paznokcie? Co na łamliwe paznokcie warto zastosować? Zanim sięgniemy po witaminy na wzmocnienie paznokci, warto zastanowić się, czym spowodowane mogą być pojawiające się zmiany. Jeśli rozdwajanie paznokci wynika z częstego ich kontaktu z wodą lub detergentami, zazwyczaj również skóra dłoni jest przesuszona i mało elastyczna. Korzystne efekty może w tym przypadku przynieść częste natłuszczanie rąk i paznokci oraz stosowanie wzmacniających i regenerujących preparatów do paznokci. Przykładowymi produktami są: odżywka z ceramidami Pirolam i kremy - La Roche-Posay Cicaplast Mains. Przy silnie spierzchniętej skórze można sięgnąć po Rombalsam. Zawarte w nim mocznik, lanolina i oliwa z oliwek zwiększą stopień uwodnienia płytki paznokcia i ją wzmocnią. 

 

Wśród preparatów na skórę, włosy i paznokcie, dużym zainteresowaniem cieszą się leki z biotyną. Niedobór tej witaminy rzeczywiście może powodować kruchość, rozdwajania się paznokci, a także nasilone wypadanie włosów i zmiany skórne. Preparaty z biotyną przynoszą dobre efekty jedynie u osób, u których rozwinął się niedobór tego związku. A niedobory biotyny występują rzadko, ze względu na powszechność jej występowania w produktach spożywczych. Wiele kobiet przyjmuje biotynę w dawce 5-10 mg dziennie. Dotychczas nie zaobserwowano ubocznych skutków stosowania tak dużych ilości biotyny (zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych to zaledwie 30 µg). Biotyna znajduje się w lekach OeparolMed Biotyna, Biotynox, Biotebal oraz w licznych suplementach diety.

 

Witaminy na wzmocnienie paznokci zawierają często wiele składników, które mają poprawić stan paznokci. Wśród nich znajdują się m.in. żelazo, cynk, witaminy z grupy B, aminokwasy siarkowe i wyciągi roślinne, takie jak wyciąg ze skrzypu polnego. Trudno jest jednak określić ich efektywność. Prawdopodobnie, witaminy na wzmocnienie paznokci przyniosą oczekiwany efekt u osób, u których rozdwajanie się i osłabienie paznokci wynika z niedoboru suplementowanych składników.

 

Łamiące się paznokcie - czego brakuje? Jeśli problem zwiększonej kruchości i łamliwości paznokci utrzymuje się dłuższy czas, a dodatkowo pojawiły się też inne zmiany (np. nasilone wypadanie włosów, osłabienie, częste infekcje), warto wykonać podstawowe badania. Ich wyniki pomogą ocenić, czy w organizmie pojawiły się niedobory żywieniowe i czy organizm pracuje prawidłowo. Lekarz może zalecić pomiar hormonów tarczycy, aby sprawdzić czy przyczyną zmian nie jest zaburzenie funkcjonowania tego gruczołu. Wyrównanie poziomu hormonów lub niedoborów witamin bądź składników mineralnych, wpłynie korzystnie na kondycję i wygląd paznokci.

 

Preparaty wzmacniające paznokcie

     

    Jak wzmocnić paznokcie - domowe sposoby

     

    Domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie obejmują zarówno pielęgnację zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Zmagając się z problemem nasilonej łamliwości i kruchości paznokci, warto przeanalizować dietę. Organizm potrzebuje wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych, aby odpowiednio odżywić paznokcie. Zdrowe paznokcie są twarde, mają dość wyrównaną, lekko błyszczącą powierzchnię. 

     

    Osoby, które mają częsty kontakt z wodą lub detergentami, mogą zabezpieczać dłonie rękawicami ochronnymi. Konieczne jest też częste natłuszczanie skóry przy pomocy odpowiednich kremów i masek do dłoni oraz paznokci. Czym dodatkowo wzmocnić paznokcie? Spośród domowych sposobów, warto sięgnąć po oleje. Dość popularny olej do paznokci to olej rycynowy. Jednak również inne oleje wywierają korzystny wpływ na stan płytki paznokciowej. Można wybrać olej ze słodkich migdałów, olej z czarnuszki, olej arganowy, a nawet olej rzepakowy. Oleje można wykorzystać do tzw. olejowania paznokci. Można przeprowadzić je na zimno, wcierając niewielką ilość olejku w paznokcie i pozostawiając go do wchłonięcia. Innym sposobem jest olejowanie na ciepło. W tym celu trzeba delikatnie podgrzać olej, a następnie zanurzyć w nim paznokcie na kilka minut. 

     

    Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie? W tym przypadku również warto przeprowadzić zabieg olejowania. Dodatkowo, pamiętajmy o przerwach między nałożeniem nowego koloru, a także o prawidłowym ściąganiu poprzedniego. Korzystajmy z usług sprawdzonych, doświadczonych osób wykonujących manicure hybrydowy. 

     

    Osłabione, cienkie paznokcie, pozbawione blasku i mające tendencję do rozdwajania się dla niektórych osób mogą być przyczyną spadku samooceny i pogorszenia samopoczucia. Wygląd paznokci niejednokrotnie świadczy o stanie zdrowia i może stanowić bodziec do bardziej uważnego przyjrzenia się sposobowi odżywiania oraz pielęgnacji dłoni i paznokci. Aby wzmocnić paznokcie, warto zadziałać wielokierunkowo - ograniczyć wpływ czynników, które mogą uszkadzać płytkę paznokcia, odżywić organizm od środka oraz wzmocnić paznokcie od zewnątrz, przy pomocy odżywki lub olejku.

    Bibliografia

    1. Chessa M.A., Iorizzo M., Richert B. et al, Pathogenesis, Clinical Signs and Treatment Recommendations in Brittle Nails: A Review, Dermatol Ther (Heidelb), 2020, 10 (1), 15-27, doi: 10.1007/s13555-019-00338-x
    2. Reinecke J.K., Hinshaw M.A., Nail health in women, Int J Womens Dermatol, 2020, 6 (2), 73-79, doi: 10.1016/j.ijwd.2020.01.006
    3. Surma A.W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 2016, 1, 5, 27-33
    4. Żychowska M., Baran W., Zaburzenia w obrębie aparatu paznokciowego u dzieci, Medycyna Praktyczna, 2018, dostęp: https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/188153,zaburzenia-w-obrebie-aparatu-paznokciowego-u-dzieci
    5. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, 2020

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Zobacz więcej artykułów

    • sposoby na łysienie
      włosy
      Wypadanie włosów - przyczyny, diagnostyka, leczenie

      Nadmierne wypadanie włosów stanowi dla wielu osób duże obciążenie psychiczne i obniża odczuwany przez nich komfort życia. Jaka jest najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn? Jak skutecznie leczyć tą przypadłość?

    • sucha skóra
      sucha skóra
      Sucha skóra - jakie są jej przyczyny i jak ją pielęgnować?

      Bardzo sucha skóra twarzy - co robić aby ją skutecznie nawilżyć? Jak zadbać o suchą skórę reszty ciała? Po jakie kosmetyki warto sięgnąć i które domowe sposoby najlepiej się sprawdzą?

    • Obraz autorstwa nakaridore na Freepik
      łamliwe paznokcie
      Jakich składników szukać w preparatach na włosy, skórę i paznokcie?

      Piękne włosy, skóra i paznokcie to istotny aspekt dla urody, ale również świadectwo zdrowia. Dlatego tak wiele osób szuka produktów, które pomogą odzyskać utracony blask włosów, sprężystość skóry czy mocne paznokcie. Dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie uzupełnić dietę w składniki odżywiające skórę, paznokcie oraz włosy i mieszki włosowe. Jak nie pogubić się w gąszczu preparatów i dobrze wybrać? Cenne wskazówki znaleźć można w artykule.

    • Poznaj jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w kilku prostych krokach
      SPONSOROWANY
      Poznaj jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w kilku prostych krokach

      Miya to polską marka kosmetyczna, inspirowana stylem życia nowoczesnych, aktywnych kobiet. Chcemy wyglądać i czuć się pięknie, ale szkoda nam czasu na skomplikowaną pielęgnację i godziny przed lustrem. Dlatego tworzymy innowacyjną pielęgnację dopasowaną do Twojego stylu życia i potrzeb Twojej skóry i włosów. Dzięki naszym produktom będziesz wyglądać i czuć się świetnie. Bez wysiłku!

    • Czy można zapobiec wystąpieniu odleżyn? - Postępowanie profilaktyczne u pacjenta leżącego
      SPONSOROWANY
      Czy można zapobiec wystąpieniu odleżyn? - Postępowanie profilaktyczne u pacjenta leżącego

      Pomimo rozwoju profilaktyki przeciwodleżynowej, odleżyny nadal stanowią wysoki odsetek osób unieruchomionych. Najwyższe ryzyko wystąpienia można zaobserwować  u osób ciężko chorych, bezwładny oraz z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca czy zaburzenia krążenia. Wystąpienie odleżyn wiąże się z długotrwałym cierpieniem, bólem oraz z pogorszeniem stanu psychicznego pacjenta [1]. Dodatkowo nieprawidłowa pielęgnacja może wiązać się z wystąpieniem zakażeń spowodowanych bakteryjnymi lub wirusowymi zanieczyszczeniami w obrębie rany. Podjęcie nieprawidłowego leczenia może w konsekwencji doprowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia, a nawet do śmierci pacjenta [2]. Wczesna profilaktyka przeciwodleżynowa może zredukować koszty i trudności związane z leczeniem odleżyn.