Jakich składników szukać w preparatach na włosy, skórę i paznokcie?

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Piękne włosy, skóra i paznokcie to istotny aspekt dla urody, ale również świadectwo zdrowia. Dlatego tak wiele osób szuka produktów, które pomogą odzyskać utracony blask włosów, sprężystość skóry czy mocne paznokcie. Dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie uzupełnić dietę w składniki odżywiające skórę, paznokcie oraz włosy i mieszki włosowe. Jak nie pogubić się w gąszczu preparatów i dobrze wybrać? Cenne wskazówki znaleźć można w artykule.

Obraz autorstwa nakaridore na Freepik
Spis treści

Kiedy stosować preparaty na włosy, skórę i paznokcie?


Sygnałem, że coś złego dzieje się w organizmie lub wskazówką o niedoborze jakiegoś składnika odżywczego mogą być problemy z włosami, skórą czy paznokciami. Są to chociażby wypadające, kruche, łamliwe włosy, a także cofająca się linia włosów i ich przerzedzenie. W przypadku paznokci płytka może mieć niejednolitą strukturę (bruzdy pionowe, plamki na płytce) i obniżoną wytrzymałość mechaniczną. W przypadku skóry niepokojące objawy to suchość, świąd, zrogowaciały naskórek, ziemisty lub niekiedy blady koloryt.

Przyczyną tego stanu mogą być niedobory pokarmowe pojedynczego lub kilku składników. Warto wziąć pod uwagę, że niektóre zmiany skórne, na paznokciach czy związane włosami to również objaw mogący wskazywać na pewne schorzenia. O jakich chorobach mowa?

  • anemia np. z niedoboru żelaza,
  • niedoczynność tarczycy,
  • zaburzenia hormonów płciowych,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • problemy związane z wchłanianiem składników odżywczych z przewodu pokarmowego.

Oprócz tego zmiany w zakresie włosów, skóry czy paznokci są zauważalne u kobiet w okresie menopauzy lub po ciąży. Nie bez znaczenia są również farbowanie włosów, stosowanie hybryd na paznokcie, a także niewłaściwa pielęgnacja skóry np. zbyt agresywne środki myjące. Szkodliwe są również czynniki zewnętrzne - dym, kurz, domowa chemia (często stosowana bez rękawiczek), a także stres. Problemy z włosami, paznokciami, skórą to także problemy związane z niedoborem witaminowym, mineralnym, a także składnikami mającymi znaczenie dla budowy skóry i jej przydatków. Tutaj wpływ ma niewłaściwa dieta uboga w świeże warzywa i owoce, opierająca się głównie na wysoko przetworzonej żywności. 


Co zawierają tabletki na włosy, skórę i paznokcie?


Preparaty jak tabletki, kapsułki na włosy, skórę i paznokcie zawierają różne grupy składników. Są to głównie witaminy i minerały wpływające na kondycję skóry, włosów i paznokci, ale nie tylko. Składowymi są również aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz inne składniki, które organizm jest w stanie produkować np. kolagen, ale stosowanie suplementu pozwoli uzupełnić jego niedobory związane z wiekiem lub innymi czynnikami. 

Aminokwasy o znaczeniu dla skóry i jej wytworów to L-cysteina i L-metionina. Oba to aminokwasy zawierające siarkę, a także wchodzą w skład keratyny, czyli podstawowego budulca włosów i paznokci. Ich odpowiedni poziom ma znaczenie dla gęstości włosów, jak również ich wyglądu. Są to składniki wpływające również na kondycję skóry. Oprócz aminokwasów zawierających siarkę, ważne dla komórek skóry są również prolina i lizyna. 

Minerały zajmujące ważne miejsce w suplementach na włosy, skórę i paznokcie  to cynk i miedź. Cynk ma znaczenie dla wzrostu włosów i wzmacnia ich strukturę. Miedź jest odpowiedzialna za utrzymanie koloru włosów, skóry oraz pomaga w ochronie przed stresem oksydacyjnym podobnie jak cynk. Oprócz tego mangan, wapń, selen i żelazo – minerałów tych również nie może zabraknąć w diecie osoby dbającej o piękny i zdrowy wygląd. 

Witaminy to z pewnością biotyna, kwas pantotenowy i niacyna. Co je łączy? Wszystkie trzy należą do witamin z grupy B, są to B7, B5 i B3. Ich niedobór objawia się pogorszeniem stanu błon śluzowych, skóry, a także osłabieniem włosów. Warto dodać, że istotne są również B9 (kwas foliowy), B12 (kobalamina), B2 (ryboflawina) i kilka tzw. pseudo-witamin zaliczanych niegdyś do B-complex jak cholina (B4), inozytol (B8) i PABA (B10). Znaczenie mają również witaminy A, E i C. Są to składniki o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Witamina C ponadto wspiera syntezę kolagenu. Białka, którego ilość spada z wiekiem, co skutkuje m.in. pojawieniem się pierwszych zmarszczek. 

Zioła o znaczeniu dla urody to chociażby skrzyp, pokrzywa, bambus. To 3 surowce roślinne, które są źródłem krzemionki, czyli krzemu. Wpływa on na elastyczność paznokci, wzmacnia cebulki włosów i przeciwdziała utracie włosów. Oprócz tego skrzyp to również źródło witaminy C, żelaza, manganu. Z kolei pokrzywa wspiera gospodarkę żelaza, dlatego jest jedną z opcji, jeśli utrata włosów wynika z niedostatecznej podaży tego metalu. Istotne znaczenie ma również palma sabałowa, która ma pozytywny wpływ na łysienie androgenowe.

Nienasycone kwasy tłuszczowe to istotny element szczególnie w odbudowie skóry. Najważniejsze to kwasy omega-3 i omega-6, których źródłem są oleje roślinne pozyskiwane z lnu, wiesiołka i awokado. Wiele z nich stosuje się w postaci płynnej lub kapsułek (np. Oeparol kapsułki z olejem z wiesiołka). Nienasycone kwasy tłuszczowe odpowiadają m.in. za regenerację skóry, jej nawilżenie, ujędrnienie.

 

Poznaj produkty Oeparol

    Doustne preparaty na włosy, skórę i paznokcie


    Wiele z wymienionych wyżej składników można spotkać w postaci leków, suplementów diety i środków spożywczych. W wymienionym zestawieniu dominują przede wszystkim suplementy diety. Jednak jak się okazuje można znaleźć kilka produktów leczniczych. Zatem jakie są leki na włosy, skórę i paznokcie? Są to m.in. tabletki z biotyną (np. Biotebal 5mg, OeparolMed Biotyna 10 mg) i cynkiem (np. Zincas Forte 27 mg, Zinkorot 25 mg). Oczywiście leki te mogą pomóc w przypadku, gdy zły stan paznokci, skóry lub włosów wynika z ich niedoboru czy też niewystarczającej podaży wraz z dietą.

    W dalszej kolejności warto wymienić suplementy diety na włosy, skórę i paznokcie. Co dobrego znajdziemy na paznokcie wśród suplementów? Są to np. tabletki na bazie krzemu, którego najlepszym źródłem jest bambus. Oprócz tego można znaleźć ciekawe zestawy składników jak MSM (organiczna siarka), witamina C, cynk, miedź i aminokwasy - trudno o takie zestawienie składników w postaci leku. W przypadku skóry można liczyć na suplementy zawierające kolagen (najlepiej typu I) i kwas hialuronowy. Skąd taki dobór składników? To podstawowe budulce skóry, które odpowiadają za jej elastyczność, sprężystość i nawodnienie.


    Jak wybrać najlepszy preparat na włosy, skórę i paznokcie?


    Kryteria wyboru są zależne częściowo od oczekiwań, zasobności portfela, czasu jaki chcemy przeznaczyć na suplementację, a także ogólnej kondycji naszego organizmu. Dlatego poniżej podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę.

    Istotny jest oczywiście skład i ilość poszczególnych składników. Niekiedy w jednym produkcie znajduje się wiele potencjalnie korzystnych składników, lecz w ilościach “śladowych”. Dlatego warto niekiedy sięgnąć do produktu o krótszym składzie, gdzie dzienna porcja cynku, selenu czy aminokwasów jest rozsądna. Dla przykładu w przypadku monopreparatów biotyny w przypadku suplementów jednorazowa porcja dostarcza często 150 µg składnika, co stanowi 0,15 mg. Z kolei dostępnych jest kilka leków, gdzie jedna tabletka dostarcza 5 czy nawet 10 mg biotyny. Sięgnięcie po wyższą dawkę jest zupełnie zasadnie, jeśli kondycja włosów pokrywa się z niedoborami biotyny. Brnąc dalej w temat składników - istotna jest postać wielu minerałów. Od dawna mówi się, że nieorganiczne sole mają ograniczone wchłanianie względem ich odpowiedników organicznych. Przykładowo tlenek cynku wchłania się gorzej niż pochodna w postaci glukonianu czy pikolinianu cynku.

    Wybór dobrego preparatu na skórę, paznokcie czy włosy zależy od potencjalnych niedoborów, jakie mogą pojawić się w naszej diecie, a także chorób towarzyszących np. niedoczynności tarczycy. Często dzieje się tak, że poprawa w zakresie choroby podstawowej przynosi poprawę w zakresie np. włosów. Dobrze wiedzą o tym osoby, które cierpiały na anemię z niedoboru żelaza. Poprawa poziomu tego metalu jak również ferrytyny przynosi dobre efekty nie tylko w zakresie morfologii krwi. Poprawia się również koloryt skóry, a włosy stają się znacznie mocniejsze.

    Istotnym składnikiem w środkach na włosy, paznokcie i skórę są zioła i pozyskiwane z nich wyciągi. Lepiej jest sięgnąć po tradycyjną ziołową herbatkę czy wyciąg? To zależy od jakości surowca. Niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, gdy w składzie widzimy wyciąg z bambusa, gdzie brak podstawowej informacji ile dostarcza krzemionki. Dlatego szukając doustnego preparatu warto wziąć pod uwagę standaryzowane wyciągi roślinne.

    Oprócz tego warto rozważyć co tak naprawdę chcemy poprawiać. Zapewne nieco inne pytanie zada miłośniczka ozdabiania paznokci “Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?”. Zupełnie inne pytanie zada świeżo upieczona mama “Co na wypadające włosy po ciąży”. W przypadku każdej z pań wybór padnie na nieco inny preparat. Wzmacniając paznokcie warto szukać w suplementach związków krzemu. Chcąc odżywić włosy po ciąży, lepiej sięgać po wieloskładnikowy preparat uzupełniający dietę młodej, często karmiącej piersią, mamy, który jest bezpieczny w okresie laktacji. 

    Kiedy wypadanie włosów, zły stan paznokci i skóry wynikają z choroby, należy poddać terapii schorzenie podstawowe. Niektóre leki stosowane w stałym leczeniu również mogą niekorzystnie wpływać na kondycję skóry, włosów i paznokci. Tutaj jednak warto wyważyć czy dla dobra terapii podstawowej możliwa jest zmiana leku, celem ograniczenia działań niepożądanych związanych z jego stosowaniem. 

    Odżywienie skóry, włosów i paznokci od środka to jedno. Celem jego uzupełnienie warto sięgać po preparaty do stosowania na zewnątrz. Chodzi tutaj o odżywki i maski do włosów, regeneracyjne i nawilżające balsamy do ciała oraz odżywcze serum do paznokci. Takie kompleksowe podejście przynosi dużo lepsze efekty kuracji.

    Bibliografia

    1.    Martini, M., Placek, W., Bobrowska, M., & Romańska-Gocka, K. (2008). Kosmetologia i farmakologia skóry. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
    2.    Moyad, M., Babicz, K., & Lee, J. (2016). Przewodnik po świecie suplementów. Łódź: Galaktyka.
    3.    Peters, I., Kerkhoff, E., Kuska, S., Schweig, W. and Wulfhorst, B., 2009. Kosmetyka. Warszawa: Rea.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Zobacz więcej artykułów

    • sposoby na łysienie
      włosy
      Wypadanie włosów - przyczyny, diagnostyka, leczenie

      Nadmierne wypadanie włosów stanowi dla wielu osób duże obciążenie psychiczne i obniża odczuwany przez nich komfort życia. Jaka jest najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn? Jak skutecznie leczyć tą przypadłość?

    • sucha skóra
      sucha skóra
      Sucha skóra - jakie są jej przyczyny i jak ją pielęgnować?

      Bardzo sucha skóra twarzy - co robić aby ją skutecznie nawilżyć? Jak zadbać o suchą skórę reszty ciała? Po jakie kosmetyki warto sięgnąć i które domowe sposoby najlepiej się sprawdzą?

    • Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci
      łamliwe paznokcie
      Zwiększona łamliwość i rozdwajanie paznokci - przyczyny i skuteczne sposoby na wzmocnienie paznokci

      Zwiększona łamliwość i rozdwajanie się paznokci to powszechny problem, który częściej doskwiera kobietom. Jakie może mieć przyczyny? Dlaczego rozdwajają się paznokcie u dzieci? Jakie witaminy na paznokcie wpływają korzystnie na ich stan i wygląd? Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?

    • Poznaj jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w kilku prostych krokach
      SPONSOROWANY
      Poznaj jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w kilku prostych krokach

      Miya to polską marka kosmetyczna, inspirowana stylem życia nowoczesnych, aktywnych kobiet. Chcemy wyglądać i czuć się pięknie, ale szkoda nam czasu na skomplikowaną pielęgnację i godziny przed lustrem. Dlatego tworzymy innowacyjną pielęgnację dopasowaną do Twojego stylu życia i potrzeb Twojej skóry i włosów. Dzięki naszym produktom będziesz wyglądać i czuć się świetnie. Bez wysiłku!

    • Czy można zapobiec wystąpieniu odleżyn? - Postępowanie profilaktyczne u pacjenta leżącego
      SPONSOROWANY
      Czy można zapobiec wystąpieniu odleżyn? - Postępowanie profilaktyczne u pacjenta leżącego

      Pomimo rozwoju profilaktyki przeciwodleżynowej, odleżyny nadal stanowią wysoki odsetek osób unieruchomionych. Najwyższe ryzyko wystąpienia można zaobserwować  u osób ciężko chorych, bezwładny oraz z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca czy zaburzenia krążenia. Wystąpienie odleżyn wiąże się z długotrwałym cierpieniem, bólem oraz z pogorszeniem stanu psychicznego pacjenta [1]. Dodatkowo nieprawidłowa pielęgnacja może wiązać się z wystąpieniem zakażeń spowodowanych bakteryjnymi lub wirusowymi zanieczyszczeniami w obrębie rany. Podjęcie nieprawidłowego leczenia może w konsekwencji doprowadzić do ogólnoustrojowego zakażenia, a nawet do śmierci pacjenta [2]. Wczesna profilaktyka przeciwodleżynowa może zredukować koszty i trudności związane z leczeniem odleżyn.