Inhalacja w ciąży – czy jest to bezpieczny sposób na przeziębienie dla przyszłej mamy?
magister farmacji
Inhalacje, zarówno nebulizacja jak i popularna „parówka” to znane sposoby łagodzące katar, kaszel i ból gardła podczas przeziębienia. Czy inhalacje w ciąży to dobry pomysł? W jaki sposób i z użyciem jakich preparatów można je wykonywać, aby zabieg był bezpieczny dla mamy i dziecka?
Inhalacje, zarówno nebulizacja jak i popularna „parówka” to znane sposoby łagodzące katar, kaszel i ból gardła podczas przeziębienia. Czy inhalacje w ciąży to dobry pomysł? W jaki sposób i z użyciem jakich preparatów można je wykonywać, aby zabieg był bezpieczny dla mamy i dziecka?
Inhalacja solą fizjologiczną w ciąży – bezpieczeństwo
Inhalacje z soli fizjologicznej w ciąży z wykorzystaniem nebulizatora to bez wątpienia bezpieczna metoda pozwalająca nawilżyć drogi oddechowe i poprawić ich funkcjonalność. Nebulizator to urządzenie, które umożliwia podanie pacjentowi płynnego leku lub ampułki soli fizjologicznej bezpośrednio do dróg oddechowych w formie mgiełki. Taka postać umożliwia działanie preparatu wyłącznie w miejscu podania, ograniczając efekty ogólnoustrojowe, co jest szczególnie ważne w przypadku kobiet w ciąży u których wiele farmaceutyków nie może być stosowanych ze względu na potencjalny negatywny wpływ na płód i jego rozwój. W związku z wysoką skutecznością działania, przystępną ceną oraz możliwością zastosowania u dzieci i dorosłych nebulizatory tłokowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne na rynku.
Ciąża to czas, kiedy to obniża się odporność przyszłej mamy i znacznie częściej zapada ona na infekcje sezonowe. Przeziębienie w ciąży może dość mocno doskwierać ciężarnej, tym bardziej, że wiele leków łagodzących objawy infekcji górnych dróg oddechowych nie jest wskazanych do stosowania w tym okresie. Kobieta w ciąży powinna w czasie choroby dużo odpoczywać, nawadniać się, zdrowo odżywiać i wykonywać inhalacje.
Chcesz wiedzieć więcej o sposobach na przeziębienie w ciąży? Przeczytaj artykuł >>
Inhalacje z soli w ciąży pomogą przy katarze, zatkanych zatokach, kaszlu i złagodzą ból gardła. Warto je wykonywać nawet kilka razy dziennie.
Inhalacje na zatoki w ciąży
Zadając sobie pytanie - czy można robić inhalacje z soli fizjologicznej w ciąży na zatoki. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie TAK. Ogólnie rzecz ujmując nebulizacja to bardzo skuteczna metoda leczenia zatkanych i bolących zatok, a dodatkowo bezpieczna i bez obaw może być wykorzystywana u ciężarnych. Jakie efekty można uzyskać stosując inhalacje z soli w ciąży na zatoki?
- nawilżenie błony śluzowej nosa i zatok,
- upłynnienie zalegającej wydzieliny oraz ułatwienie jej odpływu,
- wsparcie procesów samooczyszczania się górnych dróg oddechowych,
- łagodzenie dolegliwości bólowych.
Co oprócz soli fizjologicznej? Czyli z czego można robić inhalacje na zatoki w ciąży? W rozrzedzeniu zalegającej w zatokach wydzieliny pomoże bardziej stężony roztwór chlorku sodu w ampułkach – sól hipertoniczna, np. Nebu-dose hipertonic lub z dodatkiem ektoiny, np. Ectodose lub Nebu Pulmo.
Jak leczyć zapalenie zatok w ciąży? Przeczytaj artykuł >>
Sposób na kaszel - inhalacja z soli w ciąży
Inhalacja z soli fizjologicznej w ciąży sprawdzi się zarówno na kaszel suchy jak i mokry. Pozwoli nawilżyć drogi oddechowe i wspomóc ich oczyszczanie. Dzięki temu uda się załagodzić kaszel bezproduktywny i rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę oraz wesprzeć jej ewakuację w przypadku kaszlu mokrego.
Leki na kaszel w ciąży są w większości przeciwwskazane. Niektóre mogą być stosowane jedynie na wyraźne zalecenie lekarskie. Jeśli kobietę w ciąży męczą napady kaszlu to oprócz stosowania preparatów z porostu islandzkiego w formie tabletek do ssania lub syropu, picia dużej ilości płynów warto wykonać nebulizację z wykorzystaniem soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym. Bardzo szybko przyniesie ona ukojenie dzięki skutecznemu nawilżeniu śluzówki. Załagodzi też ból podrażnionego gardła.
Sól hipertoniczna będzie natomiast lepszym wyborem na kaszel mokry w ciąży. Wzmożony odruch kaszlu, który pojawia się po nebulizacji z wykorzystaniem tego typu ampułek jest odruchem mającym na celu efektywniejsze oczyszczenia dróg oddechowych z zalegającej flegmy. Nie mniej jednak warto pamiętać, że nebulizacja z soli hipertonicznej nie jest wskazana na noc.
Intensywny kaszel w III trymestrze może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla przebiegu ciąży i należy go łagodzić dostępnymi i najbardziej bezpiecznymi metodami. W terapii stanów zapalnych krtani i tchawicy związanych z intensywnym kaszlem stosuje się sterydy (budezonid w formie inhalacji lub nebulizacji), a w uzasadnionych przypadkach antybiotykoterapię. Oczywiście leki te na wyraźne zalecenie lekarskie mogą być stosowane również w I i II trymestrze ciąży.
Inhalacja parowa w ciąży z wykorzystaniem olejków i ziół
Inhalacja parowa jest bardzo prostą w wykonaniu metodą leczniczą, niewymagającą wykorzystania specjalnych urządzeń. Wystarczy do miski z ciepłą wodą wlać kilka kropli olejku eterycznego lub przygotować ciepły ziołowy napar, usiąść nad naczyniem, zakryć głowę ręcznikiem i swobodnie oddychać. Ciepła para wraz z dodatkowymi substancjami pomaga nawilżyć, udrożnić drogi oddechowe i oczyścić je z zalegającej wydzieliny.
Wydawałoby się, że jest to idealna naturalna metoda dla ciężarnych na kaszel i katar, które towarzyszą przeziębieniu. Nie mniej jednak warto pamiętać, że nie wszystkie zawarte w olejkach eterycznych czy ziołach składniki są uznane za bezpieczne do stosowania w ciąży. Przyszłe mamy mogą wykonywać inhalacje z rozcieńczonych roztworów olejków: lawendowego, sosnowego, miętowego, eukaliptusowego czy rumiankowego. Natomiast te, których lepiej unikać w ciąży, ponieważ mogą wywołać skurcze macicy to np. olejek cedrowy, anyżowy, rozmarynowy czy z kolendry. Jeśli chodzi o zioła to najbezpieczniejsze będą napary z rumianku bądź mięty.
Inhalacje z soli w ciąży zarówno tej fizjologicznej jak i z dodatkami można wykonywać w warunkach domowych bez konsultacji lekarskiej. Przyszła mama powinna już przy pierwszych objawach infekcji wykorzystać nebulizator, aby załagodzić nieprzyjemne dolegliwości i zahamować rozwój choroby. Można też posiłkować się inhalacją parową. Nie mniej jednak dodatki do niej należy dobierać w oparciu o bezpieczeństwo mamy, dziecka i przebieg ciąży.
Bibliografia
- Nowak G., Nawrot J.; Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego; Herba Polonica 2009; 55 (4): 178-213.
- Smy L. and others; Is it safe to use inhaled corticosteroids in pregnancy?; Can Fam Physician. 2014; 60 (9): 809-810, 812.
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.