Co na ból gardła przy karmieniu piersią? Zapalenie gardła w ciąży.

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Ból gardła pojawia się u wielu kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jak bezpiecznie leczyć ból gardła i chrypkę w ciąży? Co na ból gardła podczas karmienia piersią można stosować?

Co na ból gardła przy karmieniu piersią? Zapalenie gardła w ciąży.
źródło: freepik
Spis treści

Czy ból gardła w ciąży może być niebezpieczny?

 

Bolące gardło w ciąży czasami powoduje u kobiety oczekującej dziecka lęk i niepokój. Z jednej strony można zastanawiać się, czy infekcja wpłynie na rozwijający się płód, z drugiej - które leki uśmierzą dolegliwości a jednocześnie będą bezpieczne dla dziecka. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy zapalenie gardła w ciąży stwarza zagrożenie dla płodu. Trudno jest przewidzieć wpływ danego drobnoustroju, który wywołał infekcję, na rozwój dziecka, a także na sam przebieg ciąży. 

 

Ból gardła w ciąży może mieć wiele przyczyn. Jeśli jest on jednym z objawów zwykłego przeziębienia, najczęściej nie ma powodu do niepokoju. Inaczej jest w przypadku grypy, szczególnie jeśli przebiega ona z wysoką gorączką. Ból gardła nie zawsze jednak pojawia się przy grypie. Typowy dla tej choroby jest nagły początek, wysoka gorączka, ból w klatce piersiowej, kaszel i silne osłabienie. Grypa w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju wad wrodzonych u płodu. Ból gardła w ciąży, który występuje po infekcji wirusem cytomegalii, zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się wad rozwojowych oraz komplikacji ciążowych. Niebezpieczne jest też zapalenie gardła w ciąży wywołane toksoplazmozą. Zazwyczaj choroba ta przebiega bezobjawowo. W rzadkich przypadkach może pojawić się właśnie ból gardła i objawy grypopodobne. 

 

Warto zaznaczyć, że ból, drapanie w gardle i suchy kaszel w ciąży najczęściej są wynikiem rozwoju niegroźnej infekcji, która prawdopodobnie nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka, ani przebieg ciąży. Sygnałem alarmującym, który powinien skłaniać kobietę ciężarną do wizyty u lekarza jest bardzo silny ból gardła i problemy z przełykaniem, gorączka oraz inne, budzące niepokój objawy.

 

Zapalenie gardła w ciąży - jak leczyć ból gardła?

 

Jaki lek na gardło w ciąży jest bezpieczny dla rozwijającego się dziecka? W przypadku bólu gardła można sięgnąć po naturalne preparaty. Składniki, które mogą być stosowane przez kobietę ciężarną to m.in. wyciąg z porostu islandzkiego i wyciąg z prawoślazu. Tabletki na ból gardła w ciąży z porostem islandzkim powlekają błonę śluzową gardła warstwą ochronną i łagodzą podrażnienie. Działają przeciwzapalnie i nawilżająco. Zmniejszają drapanie w gardle i suchy kaszel w ciąży. Porost islandzki znajduje się w takich preparatach jak: Fiorda, Isla, Vocal i Syrop islandzki.

 

Ochronne, łagodzące właściwości posiada też wspomniany prawoślaz lekarski. Pomaga on ograniczyć drapanie w gardle i chrypkę w ciąży. Zmniejsza uczucie suchości. Prawoślaz znajduje się w preparacie na ból gardła Gardlox. Dodatkowo, są w nim obecne też inne zioła: tymianek, szałwia i aloes. Do łagodzenia zapalenia gardła w ciąży można wykorzystać również spray Fiorda. Zawiera on ekstrakt z prawoślazu, porostu, aloesu, a także chlorek benzalkoniowy. Związek ten działa odkażająco. Może być krótkotrwale stosowany na ból gardła w ciąży. Przeciwwskazany w ciąży jest podbiał. Należy unikać w tabletkach na ból gardła w ciąży tego składnika.

 

Preparaty na bolące gardło w ciąży mogą zawierać też propolis. Obecne są w nim substancje o działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Propolis znajduje się w pastylkach Propolis Forte, a także Prenalen Gardło. Naturalne substancje są skuteczne w łagodzeniu bólu gardła w ciąży o niewielkim nasileniu. Pomagają również zmniejszyć drapanie w gardle i suchy kaszel w ciąży. Co kobieta ciężarna może zastosować w przypadku silniejszego bólu? Można wówczas sięgnąć po lek z benzydaminą, taki jak Tantum Verde lub Uniben. Benzydamina nie działa toksycznie na płód. Może być krótkotrwale stosowana przez kobiety ciężarne. Dopuszcza się też zastosowanie leku z chlorheksydyną (np. Sebidin). Nie wykazano, aby wymienione substancje aktywne wywierały szkodliwy wpływ na płód. 

 

O tym jak leczyć inne objawy infekcji u kobiet ciężarnych pisaliśmy w artykule: Przeziębienie w ciąży - czy jest groźne? Jak ja leczyć?

 

Produkty stosowane na ból gardła w ciąży

     

    Co na gardło przy karmieniu piersią?

     

    Ból gardła a karmienie piersią - w tej sytuacji pojawia się inny dylemat: czy stosowane substancje łagodzące ból gardła przenikają do mleka i jakie może to mieć konsekwencje dla dziecka. Ból gardła przy karmieniu piersią można łagodzić wszystkimi wymienionymi powyżej preparatami. Są one stosowane jedynie miejscowo na błonę śluzową jamy ustnej. Wchłanianie zawartych w nich substancji aktywnych do krążenia ogólnego jest na ogół bardzo małe. W związku z tym, ewentualne stężenie danego związku z mleku również będzie niskie. Najczęściej na tyle niskie, że nie wywoła żadnego istotnego dla dziecka efektu klinicznego.

     

    Flurbiprofenem a kamienie piersią

    Zmagając się silniejszym bólem gardła przy karmieniu piersią, warto zgłosić się do lekarza. Może on zalecić lek z flurbiprofenem. Substancja ta przenika do mleka jedynie w niewielkiej ilości. Aby ograniczyć jej wpływ na dziecko można przyjąć lek zaraz po nakarmieniu dziecka, przed najdłuższą przerwą między karmieniami. Flurbiprofen znajduje się m.in. w leku Strepsils Intensive.

     

    Lidokalna a karmienie piersią

    Jakie inne tabletki na gardło dla karmiących mam można stosować? Uważana za bezpieczną i kompatybilną z karmieniem piersią jest lidokaina. Znajduje się ona w leku Gardimax Medica oraz Orofar Max. Stosując lek z lidokainą warto trzymać się tych samym zasad jak przy leku z flurbiprofenem - nie karmić kilka godzin po zażyciu preparatu.

     

    Ból gardła - karmienie piersią nie wyklucza stosowania niektórych skutecznych leków na ból i stan zapalny. Najczęściej można dobrać odpowiedni preparat, który zmniejszy dolegliwości odczuwane przez mamę karmiącą i jednocześnie nie będzie zagrażać dziecku. 

     

    Czym płukać gardło jak boli? Domowe sposoby na ból gardła w ciąży i podczas laktacji

     

    Co na gardło przy karmieniu piersią i w okresie ciąży można użyć do płukania? Domowe płukanki nie mają potwierdzonej w badaniach klinicznych skuteczności, ale mogą przynieść chwilową ulgę, a do tego są niedrogie. Dość popularne jest płukanie gardła wodą z solą. Taki roztwór zmniejsza obrzęk błony śluzowej gardła. Aby przygotować płukankę wystarczy rozpuścić pół łyżeczki zwykłej soli kuchennej w szklance wody. Można płukać nią gardło 2-3 razy dziennie. Jest to bezpieczna metoda na ból gardła w ciąży i podczas karmienia piersią. 

     

    Oprócz płukania gardła wodą z solą można też wypróbować kleik z siemienia lnianego. W tym celu zalewamy 1 łyżkę nasion lnu szklanką wody i gotujemy przez 4-5 minut. Niektórzy zalecają zalanie nasion siemienia wrzątkiem i odstawienie na ok. 15 minut. Tak przygotowany kleik powleka błonę śluzową gardła. Działa łagodząco i kojąco. Szybko przynosi ulgę przy bólu gardła, chrypce i suchym kaszlu. Dla poprawy walorów smakowych można dodać do świeżego kleiku miód lub sok owocowy.

     

     

    Zapalenie gardła w ciąży, a także ból gardła przy karmieniu piersią warto w pierwszej kolejności łagodzić naturalnymi sposobami. W razie ich nieskuteczności dopuszcza się stosowanie leków na ból gardła, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Przed sięgnięciem po jakikolwiek preparat w okresie ciąży i podczas laktacji warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Pomoże on indywidualnie dobrać najlepszy lek i udzieli wskazówek co do jego stosowania. Wymienione w artykule spray’e i tabletki na ból gardła w ciąży oraz podczas laktacji mogą być stosowane przede wszystkim przez kobiety ogólnie zdrowe. Jeśli np. ciąża jest wysokiego ryzyka lub dziecko karmione piersią ma bardzo niską masę ciała, konieczne jest zasięgnięcie porady specjalisty i niestosowanie żadnych preparatów na własną rękę. W każdym przypadku należy osobno ustalić stosunek korzyści jakie niesie zastosowanie danego leku do ewentualnego zagrożenia.

    Bibliografia

    1. Kumar M., Saadaoui M., Khodor S.A., Infections and Pregnancy: Effects on Maternal and Child Health, Front Cell Infect Microbiol, 2022, 12, 873253, doi: 10.3389/fcimb.2022.873253
    2. Krajewska J., Właściwości lecznicze porostu islandzkiego, Lek w Polsce, 2015, 25, 01’15 (284), 52-56
    3. Wolska K., Górska A., Adamiak A., Właściwości przeciwbakteryjne propolisu, Post. Mikrobiol., 2016, 55, 4, 343-350
    4. Informacja dotyczące bezpieczeństwa stosowania wybranych substancji aktywnych podczas laktacji, znajdujące się na stronie e-lactancia.org
    5. Charakterystyki Produktów Leczniczych: Tantum Verde pastylki,  Sebidin, Strepsils Intensive pastylki, Gardimax Medica pastylki

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • zapalenie krtani
      zapalenie krtani
      Zapalenie krtani - objawy, leczenie. Zapalenie krtani u dziecka

      Ostre zapalenie krtani to choroba dotycząca głównie małych dzieci, a przewlekłe zapalenie krtani - osób dorosłych. Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? Co stosować na zapalenie krtani u dorosłych, a co u dzieci? Czy inhalacje przy tej chorobie są skuteczne?

    • Ból gardła i chrypka
      gardło
      Co na ból gardła dla dzieci i dorosłych, domowe sposoby na gardło.

      Ból gardła to objaw, który daje się we znaki nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Jest wiele sposobów na ból gardła - część z nich opiera się o preparaty z apteki. Inne sposoby na gardło to te często zapomniane, ale skuteczne i łatwo dostępne domowe metody na ból gardła. Zależnie od wieku pacjenta można sięgnąć po różne środki na gardło np. zioła, ale również spray, tabletki, pastylki, a dla młodszych syrop czy lizak na gardło. Co warto wiedzieć wybierając środek na gardło dla dziecka i dorosłego i czym się kierować? Może warto połączyć apteczny i domowy środek na ból i zapalenie gardła i szybko pozbyć się wspomnianych dolegliwości?

    • Ból gardła - przyczyny, objawy, leczenie
      ból gardła
      Ból gardła - przyczyny, objawy, leczenie

      Ból gardła pojawia się o każdej porze roku, choć najczęściej występuje jesienią i zimą. Może mieć różne przyczyny, w związku z czym wymaga odmiennego leczenia. Jak odróżnić ból gardła wywołany infekcją wirusową od bakteryjnej? Co na ból gardła jest skuteczne?

    • Sposoby na chrypkę - jak łagodzić dolegliwości u dzieci i dorosłych?
      chrypka
      Sposoby na chrypkę - jak łagodzić dolegliwości u dzieci i dorosłych?

      Chrypka często towarzyszy innym objawom infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się również u osób przeciążających głos. Co stosować na chrypkę u dziecka, a co na chrypkę u osoby dorosłej? Jakie domowe sposoby na chrypkę przyniosą szybką ulgę i nawilżą gardło?

    • Zapalenie gardła a angina - różnice, leczenie
      angina
      Zapalenie gardła a angina - różnice, leczenie

      Ostry ból gardła, szkliste migdałki i nalot na podniebieniu - czy to już angina? Jak odróżnić ją od wirusowego zapalenia gardła? Czy angina jest zaraźliwa? Ile trwa i jak ją leczyć?