Zapalenie krtani - objawy, leczenie. Zapalenie krtani u dziecka

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Ostre zapalenie krtani to choroba dotycząca głównie małych dzieci, a przewlekłe zapalenie krtani - osób dorosłych. Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? Co stosować na zapalenie krtani u dorosłych, a co u dzieci? Czy inhalacje przy tej chorobie są skuteczne?

zapalenie krtani
źródło: Image by katemangostar on Freepik
Spis treści

Zapalenie krtani u dzieci i dorosłych - czym jest?

 

Zapalenie krtani może dotyczyć pacjentów w każdym wieku. Ze względu na czas trwania, dzielimy je na ostre - utrzymujące się do 3 tygodni oraz przewlekłe - dłużej niż 3 tygodnie. Ostre zapalenie krtani najczęściej rozwija się u dzieci, a przewlekłe jest bardziej typowe dla osób dorosłych. Czasami, infekcja ostra określana jest jako “zespół krupu”. W przeszłości słowo “krup” odnosiło się do błonicy krtani. Jest to ciężka i niebezpieczna choroba, która dzięki masowym szczepieniom nie jest obecnie w Polsce rejestrowana. Zespół krupu aktualnie odnosi się do zapalenia krtani i tchawicy, podgłośniowego zapalenia krtani lub zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli. Jest to więc grupa schorzeń, do której zaliczamy różne rodzaje infekcji toczących się w obrębie krtani i jej najbliższego otoczenia. 

 

Zapalenie krtani - przyczyny 

 

Ostre zapalenie krtani rozwija się najczęściej w miesiącach jesiennych i zimowych. Wywoływane jest zazwyczaj przez wirusy. Głównie są to wirusy paragrypy, choć infekcję mogą powodować również wirusy grypy, wirus RSV, adenowirusy i inne typy wirusów. Znacznie rzadziej ostre zapalenie krtani ma podłoże bakteryjne. Wówczas przyczyną są takie bakterie jak Staphylococccus aureus, Streptococcus pneumoniae i Streptococcus pyogenes. Patogeny, odpowiadające za większość infekcji dotyczących krtani, z łatwością rozprzestrzeniają się wśród kolejnych osób. Zapalenie krtani jest więc zaraźliwe.

Ostre zapalenie krtani - ile trwa? W większości przypadków, choroba ta ma łagodny lub umiarkowany, samoograniczający się przebieg. Objawy utrzymują się od 3 do 7 dni, po których zaczynają zauważalnie słabnąć. Pacjenci z ciężką postacią zapalenia krtani chorują znacznie dłużej.

 

Przewlekłe zapalenie krtani może rozwinąć się w wyniku przedłużającego się ostrego stanu zapalnego, ale może mieć również inne przyczyny:

  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • długotrwałe narażenie na substancje drażniące, takie jak tytoń lub zanieczyszczenia wdychane w miejscu pracy,
  • nadużywanie alkoholu,
  • praca głosem,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • długotrwałe oddychanie przez usta, a nie przez nos,
  • stosowanie glikokortykosteroidów wziewnych.

Preparaty nawilżające gardło

    Zapalenie krtani - objawy

     

    Krtań jest narządem, znajdującym się między gardłem a tchawicą. Objawy zapalenia dotyczą więc często nie tylko samej krtani. Pacjenci skarżą się też na dolegliwości ze strony gardła. Początkowo, ostre zapalenie krtani może przypominać typowe przeziębienie. U chorego pojawia się katar lub zatkany nos, czasami również łagodny ból gardła i stan podgorączkowy. W ciągu kolejnych kilkunastu godzin, najczęściej nagle w nocy, rozwijają się bardziej charakterystyczne symptomy:

    • szczekający kaszel,
    • świst wdechowy (stridor) - podobnie jak poprzedni objaw, wynika on z obrzęku błony śluzowej krtani, co prowadzi do zwężenia dróg oddechowych i trudniejszego przepływu powietrza,
    • duszność i związany z tym przyspieszony oddech,
    • zauważalne poruszanie skrzydełkami nosa podczas wdechu oraz wciąganie międzyżebrzy
    • ból gardła, chrypka,
    • gorączka - bardziej typowa dla bakteryjnego zapalenia krtani. 

    Jeśli choroba ma łagodny przebieg, dziecko może zachowywać się normalnie, wykonywać typowe dla siebie aktywności. Świst oddechowy w takich przypadkach może być słyszalny jedynie podczas płaczu lub odczuwania silnego niepokoju. Przy umiarkowanej postaci choroby, stridor jest już stale obecny, a dziecko może być niespokojne i rozdrażnione.

    Przewlekłe zapalenie krtani objawia się długotrwałą chrypką, którą pacjent zauważa przede wszystkim nad ranem. Pojawia się też częste chrząkanie, odkasływanie gęstego śluzu, suchość gardła i krtani, uczucie ciała obcego w przełyku i zaburzenia głosu. W wyniku przewlekłego stanu zapalnego krtani może rozwinąć się choroba nowotworowa. Rak krtani - objawy które mogą wystąpić to chrypka, ból gardła i krtani podczas przełykania oraz duszność.

     

    Zapalenie krtani - jak leczyć?

     

    Jakie leki na zapalenie krtani się stosuje? Jest to zależne od występujących objawów i ich nasilenia. Ostre zapalenie krtani u dzieci i dorosłych często leczone jest przy pomocy wziewnych lub doustnych glikokortykosteroidów. Rekomendowany jest budezonid lub deksametazon.Glikokortykosteroidy działają silnie przeciwzapalnie. Zmniejszają obrzęk błony śluzowej i zapobiegają zwężaniu dróg oddechowych. Przy ciężkiej postaci choroby, dodatkowo może być potrzebne podanie choremu tlenu oraz adrenaliny wziewnie

     

    Zapalenie krtani - leki bez recepty które można zastosować w razie wystąpienia gorączki to preparaty na bazie paracetamolu (np. Apap, Paracetamol), ibuprofenu (np. Ibupar, Ibum, Nurofen), a u osób dorosłych również inne środki przeciwgorączkowe, takie jak metamizol (np. Pyralgina), aspiryna (np. Polopiryna, Aspirin) lub naproksen (np. Aleve). Ważne jest także nawadnianie organizmu chorego. Oprócz częstej podaży płynów zaleca się też odpoczynek i oszczędzanie głosu.

     

    Jakie leki na zapalenie krtani bez recepty nie są zalecane? Są to leki przeciwkaszlowe, wykrztuśne i przeciwalergiczne. Niewskazane jest stosowanie leków rozszerzających oskrzela, dostępnych na receptę. Nie ma też zasadności przepisywania antybiotyków na zapalenie krtani, wywołane przez wirusy. Ta grupa leków powinna być stosowana jedynie w przypadku bakteryjnego pochodzenia choroby lub rozwoju nadkażenia. Duże wątpliwości budzą inhalacje na zapalenie krtani. Mogą one co prawda nawilżać błonę śluzową dróg oddechowych i nieco poprawiać komfort pacjenta, jednak nie zmniejszą obrzęku krtani i nie złagodzą typowych dla zapalenia krtani objawów. 

     

    Przewlekłe zapalenie krtani - jak leczyć? Najważniejsze jest wyeliminowanie czynnika, który doprowadził do rozwoju tego schorzenia. Są różne rodzaje przewlekłego zapalenia krtani np. przewlekłe zanikowe zapalenie krtani lub przewlekłe przerostowe zapalenie krtani. Dokładny schemat leczenia może więc się różnić. U części pacjentów, chrypka i suchość w gardle może być łagodzone przy pomocy nawilżających środków na gardło na bazie prawoślazu lub porostu islandzkiego, np. Fiorda, Islaherb i Syrop islandzki. Pomocne mogą być też leki na kaszel mokry, które ułatwią odkrztuszenie zalegającej wydzieliny. Przy zmianach przerostowych konieczne może być ich chirurgiczne usunięcie. W zaawansowanych przypadkach, przewlekłe zapalenie krtani jest czasami nieuleczalne.

     

    Zapalenie krtani u dziecka - postępowanie

     

    Ostre zapalenie krtani u dziecka rozwija się zazwyczaj między 1. a 3. rokiem życia. Rzadko występuje u dzieci mających 5 lat lub więcej. Częstsza zapadalność na tę chorobę w przypadku najmłodszych wynika z odmiennej budowy krtani. Jest ona położona wyżej niż u osób dorosłych i jest stosunkowo węższa. W związku z tym, nawet niewielki obrzęk może prowadzić do obrzęku, świszczącego wdechu i duszności.

     

    Objawy zapalenia krtani u dziecka są takie, jak wymienione wyżej. Mogą one oczywiście różnić się u poszczególnych pacjentów. Część chorych doświadcza jedynie szczekającego kaszlu, osłabienia i chrypki. U innych maluchów, dolegliwości stopniowo się nasilają, prowadząc do duszności i silnego niepokoju. Do lekarza należy zgłosić się, jeśli:

    • pojawia się szczekający kaszel,
    • widać oznaki utrudnionego oddychania u dziecka - słyszalny jest świst wdechowy, ruch skrzydełek nosa lub wciąganie klatki piersiowej,
    • występuje wysoka gorączka,
    • dziecko jest apatyczne, ospałe, blade,
    • pojawiają się zaburzenia świadomości,
    • widoczny jest silny lęk i niepokój u dziecka.
       

    Ostre, podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej dotyczy małych dzieci, a stosowane leki (glikokortykosteroidy) wydawane są jedynie na receptę. Wizyta u lekarza jest więc potrzebna, aby prawidłowo rozpoznać chorobę i wprowadzić odpowiednie leczenie. Lekarz oceni też, czy pojawiające się dolegliwości mogą świadczyć o zagrożeniu niewydolnością oddechową, a w poważnych przypadkach zleci hospitalizację.

    Lecząc gorączkę u dzieci, należy pamiętać, aby stosować jedynie leki przeciwgorączkowe z paracetamolem lub ibuprofenem. Dawkę trzeba dostosować do masy ciała dziecka.

    Zapalenie krtani ma dość charakterystyczny przebieg, a szczekający, czasami określany również jako “foczy” kaszel i świst wdechowy to typowe objawy tej choroby. W większości przypadków ma ona łagodny lub umiarkowany przebieg i wystarczy leczenie w warunkach domowych. Krótkotrwale stosowane wziewne lub doustne glikokortykosteroidy to najskuteczniejsze leki na ostre zapalenie krtani.

     

     

    Bibliografia

    1. Sybilski A.J., Pseudokrup - ostre zapalenie krtani, Alergoprofil, 2022, 18, 1, 8-13
    2. Zielińska-Bliźniewska H., Olszewski J., Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani, Medycyna po Dyplomie, 2019, 12
    3. Hryniewicz W., Albrecht P., Radzikowski A. i inni, Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, 2016, Wydawnictwo sfinansowane ze środków Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków na lata 2011-2015
    4. Sybilski A.J., Zespół krupu - najważniejsze pytania i odpowiedzi, Pediatr Med Rodz, 2019, 15 (1), 6-11
    5. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria II, PZWL, 2019, 1278-1280

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Zobacz więcej artykułów

    • Ból gardła i chrypka
      gardło
      Co na ból gardła dla dzieci i dorosłych, domowe sposoby na gardło.

      Ból gardła to objaw, który daje się we znaki nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Jest wiele sposobów na ból gardła - część z nich opiera się o preparaty z apteki. Inne sposoby na gardło to te często zapomniane, ale skuteczne i łatwo dostępne domowe metody na ból gardła. Zależnie od wieku pacjenta można sięgnąć po różne środki na gardło np. zioła, ale również spray, tabletki, pastylki, a dla młodszych syrop czy lizak na gardło. Co warto wiedzieć wybierając środek na gardło dla dziecka i dorosłego i czym się kierować? Może warto połączyć apteczny i domowy środek na ból i zapalenie gardła i szybko pozbyć się wspomnianych dolegliwości?

    • Ból gardła - przyczyny, objawy, leczenie
      ból gardła
      Ból gardła - przyczyny, objawy, leczenie

      Ból gardła pojawia się o każdej porze roku, choć najczęściej występuje jesienią i zimą. Może mieć różne przyczyny, w związku z czym wymaga odmiennego leczenia. Jak odróżnić ból gardła wywołany infekcją wirusową od bakteryjnej? Co na ból gardła jest skuteczne?

    • Co na ból gardła przy karmieniu piersią? Zapalenie gardła w ciąży.
      ciąża
      Co na ból gardła przy karmieniu piersią? Zapalenie gardła w ciąży.

      Ból gardła pojawia się u wielu kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jak bezpiecznie leczyć ból gardła i chrypkę w ciąży? Co na ból gardła podczas karmienia piersią można stosować?

    • Sposoby na chrypkę - jak łagodzić dolegliwości u dzieci i dorosłych?
      chrypka
      Sposoby na chrypkę - jak łagodzić dolegliwości u dzieci i dorosłych?

      Chrypka często towarzyszy innym objawom infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się również u osób przeciążających głos. Co stosować na chrypkę u dziecka, a co na chrypkę u osoby dorosłej? Jakie domowe sposoby na chrypkę przyniosą szybką ulgę i nawilżą gardło?

    • Zapalenie gardła a angina - różnice, leczenie
      angina
      Zapalenie gardła a angina - różnice, leczenie

      Ostry ból gardła, szkliste migdałki i nalot na podniebieniu - czy to już angina? Jak odróżnić ją od wirusowego zapalenia gardła? Czy angina jest zaraźliwa? Ile trwa i jak ją leczyć?