Resweratrol – czym jest i jak działa? Gdzie występuje i jak wpływa na zdrowie?

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Resweratrol kojarzony jest jako składnik winogrona i wina. Przypisuje się mu liczne właściwości prozdrowotne, w tym m.in. ochronny wpływ na naczynia krwionośne i działanie przeciwstarzeniowe. W jakich innych produktach spożywczych oraz suplementach obecny jest resweratrol? Na co pomaga ten związek i jak długo można go suplementować?

Resweratrol – czym jest i jak działa? Gdzie występuje i jak wpływa na zdrowie?
źródło: Freepik
Spis treści

Resweratrol – co to za związek?

Resweratrol (resveratrol) – co to jest za substancja? Resweratrol należy do polifenoli, czyli związków szeroko rozpowszechnionych w produktach roślinnych o cennych dla zdrowia właściwościach. Do tej samej grupy należą też flawonoidy oraz izoflawony. Resweratrol to związek naturalny, który jest wytwarzany przez wiele gatunków roślin. Do jego syntezy dochodzi pod wpływem stresu, jakiego doświadcza roślina, a także infekcji lub promieniowania UV. 

Resweratrol – gdzie występuje? Związek ten w większych ilościach występuje naturalnie w skórce oraz pestkach winogron. Jest więc obecny również w winie. Resweratrol znaleźć można też w owocach jagodowych, takich jak np. borówka amerykańska, borówka brusznica, aronia, czarna porzeczka, maliny i truskawki. Źródłem resweratrolu są także orzeszki ziemne i czekolada. Zawartość resweratrolu w roślinach zależy w istotnym stopniu od obróbki termicznej, której są poddawane, a także od miejsca, z którego są pozyskiwane. Wybrane preparaty witaminowe również mają w składzie ten związek. Resweratrol – lek czy suplement? Resveratrol dostępny jest preparatach aptecznych jedynie w postaci suplementów diety. Nie ma zarejestrowanego żadnego leku z resweratrolem.

Resveratrol – co to za związek? Resweratrol to polifenol, który syntetyzowany jest w roślinach pod wpływem promieniowania UV, infekcji czy też stresu. Jest on znany jako związek o właściwościach przeciwstarzeniowych, przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych.

 

 

Resweratrol – działanie

Resweratrol – właściwości tego związku są różnorodne. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach wykazano, że rezweratrol działa przeciwstarzeniowo oraz poprawia wrażliwość tkanek na insulinę. Cenną właściwością resweratrolu jest jego aktywność antyoksydacyjna. Związek ten zaliczany jest do silnych przeciwutleniaczy. Ogranicza nadmierną produkcję wolnych rodników tlenowych. Zaburzenie równowagi między ich wytwarzaniem, a ochroną antyoksydacyjną wyzwala stres oksydacyjny. Ten z kolei prowadzi do zaburzenia funkcjonowania komórek oraz ich uszkodzenia. Utrzymujący się stres oksydacyjny wpływa na rozwój wielu chorób, w tym chorób układu sercowo-naczyniowego i chorób neurodegeneracyjnych. 

Resveratrol – właściwości przeciwstarzeniowe i antyoksydacyjne to nie jedyne cechy tego związku. Posiada on również działanie przeciwzapalne i immunomodulujące. Od lat resweratrol uznawany jest też za związek o ochronnym wpływie na naczynia krwionośne i serce. Przypisuje się mu działanie kardioprotekcyjne i przeciwmiażdżycowe. Ponadto uważa się, że resweratrol może pomóc w zmniejszeniu masy ciała, wpłynąć korzystnie na poziom hormonów oraz insuliny w zespole policystycznych jajników (PCOS), a także wspomagać funkcjonowanie narządu wzroku. Związek ten zaliczany jest też do grupy fitoestrogenów (fitoestrogeny ). Nie wszystkie właściwości resweratrolu znalazły potwierdzenie w badaniach naukowych, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu.

Produkty zawierające resweratrol

 

 

Resweratrol – na co pomaga?

Resweratrol – działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe wykorzystywane jest w celu ochrony przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Uważa się, że resweratrol ogranicza degradację kolagenu i elastyny. Z tego też względu można znaleźć resweratrol w kosmetykach, a nie jedynie w preparatach doustnych. Niektórzy badacze sugerują, że związek ten może chronić skórę przed fotostarzeniem. Resweratrol pod względem budowy podobny jest do syntetycznego estrogenu. Znajduje się więc w wybranych suplementach na menopauzę, w których znaleźć można też lignany czy izoflawony.

Resweratrol w kosmetyce wykorzystywany jest głównie w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Składnik ten ma na celu zapobieganie fotostarzeniu się skóry oraz ograniczenie degradacji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiadających za wytrzymałość, elastyczność i jędrność skóry.

Resveratrol – działanie i znaczenie kliniczne tego związku obejmuje m.in. korzystny wpływ na masę ciała u pacjentów otyłych. Potwierdzono, że stosowania resweratrolu przez osoby z otyłością pomaga zmniejszyć masę ciała, obniżyć wskaźnik BMI i obwód talii. W przeprowadzonych badaniach resweratrol przyjmowany był w dawkach do 500 mg na dobę przez co najmniej 3 miesiące. W jednym z badań wykazano też poprawę insulinowrażliwości tkanek, obniżenie poziomu insuliny oraz spadek poziomu androgenów u kobiet zmagających się z zespołem policystycznych jajników.

Resveratrol – opinie lekarzy w zakresie wpływu resweratrolu na funkcjonowanie narządu wzroku, działania przeciwnowotworowego tego związku czy też jego ochronnego wpływu na naczynia krwionośne są podzielone. Nie ma badań, które jednoznacznie potwierdziłyby korzystny wpływ stosowania resweratrolu na zapobieganie chorobom nowotworowym, a także chorobom ze strony układu krążenia. Pozytywne zmiany zaobserwowano natomiast podczas podawania resweratrolu pacjentom z chorobą zwyrodnieniową stawów, jednak grupa osób biorących udział w badaniu była zbyt mała, aby na tej podstawie wyciągnąć ogólne wnioski. Resweratrol jest z pewnością ciekawą cząsteczką, która wymaga jednak dalszych badań, aby móc jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć zasadność jej suplementacji u różnych grup pacjentów.

 

 

Resveratrol – jaki wybrać?

Resweratrol – w czym występuje? Oprócz wspomnianych wyżej produktów pochodzenia roślinnego resweratrol można znaleźć też w wybranych suplementach diety. Przykładowymi preparatami są kapsułki Swanson Resweratrol, Resvega czy płyn EkaMedica Resweratrol. Przy wyborze preparatu na pewno warto zwrócić uwagę na zawartość resweratrolu w zalecanej porcji dziennej. Dostępne suplementy znacząco różnią się względem siebie w tym zakresie. Oczekując korzystnych efektów suplementacji, dobrze jest sięgnąć po preparat z wyższą zawartością resweratrolu. 

Resveratrol – jak długo stosować? W badaniach przeprowadzanych z wykorzystaniem resweratrolu suplementacja trwała przynajmniej 3 miesiące. Można więc przyjmować resweratrol przez podobny okres i ocenić jego efektywność. Jeśli pacjent jest zadowolony z uzyskanych efektów, po przerwie może wrócić do stosowanego wcześniej suplementu.

 

 

Resweratrol – przeciwwskazania i skutki uboczne

Resweratrol – skutki uboczne u większości osób stosujących preparaty apteczne z resweratrolem nie występują. Związek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Nie ma udokumentowanego szkodliwego działania na organizm człowieka. Nie określono też jego dawki toksycznej. Resveratrol – skutki uboczne mogą wystąpić podczas stosowania wysokich dawek resweratrolu. Należą do nich nudności, biegunka oraz inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Resweratrol – przeciwwskazania do suplementowania tego związki są nieliczne. Suplementy z resweratrolem najczęściej nie są rekomendowane kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Nie ma jednak przeciwwskazań do spożywania produktów roślinnego pochodzenia bogatych w resweratrol (z wyjątkiem wina). Resweratrol może wydłużać czas krzepnięcia krwi. Z tego powodu, decyzję o jego suplementacji w przypadku pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, powinien podjąć lekarz.

 

Resweratrol jest ciekawym związkiem o licznych właściwościach prozdrowotnych i wysokim bezpieczeństwie stosowania. Na obecną chwilę potwierdzono efektywność jego suplementacji głównie w przypadku osób chorujących na otyłość. Dalsze badania pomogą ocenić zasadność stosowania resweratrolu u innych grup pacjentów. 

Bibliografia

1.       Gryta K., Paradowska K. Resweratrol – budowa, właściwości i wpływ na organizm ludzki. Postępy Fitoterapii 2022, 2, 85-91, doi: 10.25121/PF.2022.23.2.85

2.       Przysławski J., Dzięcioł M. Resweratrol – aktualny stan wiedzy. Bromat. Chem. Toksykol. 2012, XLV, 2012, 4, 1166-1174

3.       Mousavi S.M., Milajerdi A., Sheikhi A., et al. Resveratrol supplementation significantly influences obesity measures: a systematic review and dose-response meta-analysis of randomized controlled trials. Obes Rev. 2019 Mar;20(3):487-498. doi: 10.1111/obr.12775. Epub 2018 Dec 5. PMID: 30515938

4.       Banaszewska B., Wrotyńska-Barczyńska J., Spaczynski R.Z., et al. Effects of Resveratrol on Polycystic Ovary Syndrome: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Trial. J Clin Endocrinol Metab. 2016 Nov;101(11):4322-4328. doi: 10.1210/jc.2016-1858. Epub 2016 Oct 18. PMID: 27754722

5.       Hussain S.A., Marouf B.H., Ali Z.S., Ahmmad R.S. Efficacy and safety of co-administration of resveratrol with meloxicam in patients with knee osteoarthritis: a pilot interventional study. Clin Interv Aging. 2018 Sep 5;13:1621-1630. doi: 10.2147/CIA.S172758. PMID: 30233159; PMCID: PMC6130538

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Zobacz więcej artykułów

  • Witaminy dla seniora, dla kobiet i dla mężczyzn - jak wybrać najlepszy zestaw witamin i minerałów?
    witaminy dla seniora
    Witaminy dla seniora, dla kobiet i dla mężczyzn - jak wybrać najlepszy zestaw witamin i minerałów?

    Jakich witamin i składników mineralnych warto szukać w suplementach dla mężczyzn, a jakich w preparatach dla kobiet? Na jakie niedobory narażeni są seniorzy? Podpowiadamy w jaki sposób wybrać najlepsze zestawy witamin.

  • Niedobór witaminy D3 i jego skutki
    witamina D
    Niedobór witaminy D3 i jego skutki

    Witamina D - niedobór prowadzi do zaburzeń mineralizacji kości i zębów, które początkowo rozwijają się bezobjawowo. Deficyt witaminy D3 zwiększa również  ryzyko rozwoju wielu innych schorzeń i zaburzeń. Jakie mogą być objawy i skutki niedoboru witaminy D? Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy D3?

  • Witaminy na wzmocnienie - jakie wybrać witaminy po COVIDdzie, a jakie po chemioterapii?
    witaminy i minerały
    Witaminy na wzmocnienie - jakie wybrać witaminy po COVIDdzie, a jakie po chemioterapii?

    W przebiegu niektórych chorób oraz w okresie rekonwalescencji zmienia się zapotrzebowanie organizmu na niektóre składniki. Do tych szczególnych schorzeń zaliczyć można COVID-19 oraz chorobę nowotworową. Właściwe uzupełnienie diety może pomóc zarówno w okresie leczenia jak i po nim. Natomiast brak w diecie ważnych dla układu odpornościowego oraz nerwowego składników może wpływać niekorzystnie na przebieg choroby i wydłużać okres rekonwalescencji. Jakie witaminy najlepiej kupić, aby wesprzeć organizm w walce z chorobą? Jakich witamin unikać przy nowotworach?

  • Witaminy dla kobiet w ciąży - co należy suplementować w trakcie ciąży?
    ciąża
    Witaminy dla kobiet w ciąży - co należy suplementować w trakcie ciąży?

    Witaminy dla kobiet w ciąży wspierają prawidłowy rozwój dziecka, a także wpływają na odpowiednie funkcjonowanie organizmu kobiety ciężarnej. Jak wybrać witaminy prenatalne? Jakich witamin i składników mineralnych warto w nich szukać? 

  • Jakie minerały i witaminy można brać razem? Jakie lepiej stosować osobno?
    witaminy
    Jakie minerały i witaminy można brać razem? Jakie lepiej stosować osobno?

    Liczne preparaty zawierają jednocześnie witaminy i minerały. Nie zawsze te połączenia są jednak korzystne. Jakie witaminy można brać razem, a których minerałów lepiej ze sobą nie łączyć? Czy można brać magnez razem w żelazem, wapń z witaminą D lub wapń z magnezem?