Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem? Stosowanie i przeciwwskazania
magister farmacji
Kolagen warto przyjmować regularnie, przez co najmniej kilka tygodni, aby cieszyć się efektami suplementacji. Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem? Lepiej stosować go na czczo, czy po jedzeniu? Z czym nie łączyć kolagenu do picia?
Kolagen warto przyjmować regularnie, przez co najmniej kilka tygodni, aby cieszyć się efektami suplementacji. Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem? Lepiej stosować go na czczo, czy po jedzeniu? Z czym nie łączyć kolagenu do picia?
Kiedy przyjmować kolagen – rano czy wieczorem?
Wiele osób zastanawia się, kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem? Czy jest pora dnia, o której suplementacja kolagenu przynosi najlepsze efekty? Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, pora przyjmowania kolagenu (ranking kolagenu do picia) nie wpływa na jego skuteczność. Można więc stosować kolagen rano, wieczorem lub o innej porze dnia. Warto wybrać taki moment, w którym przyjęcie porcji kolagenu jest wygodne. Dostosowanie suplementacji do planu dnia może wpływać na jej regularność. Dla części osób wygodne jest zażycie kolagenu rano, a dla innych – w porze wieczornej. Nie pora dnia, a właśnie regularność suplementacji jest w tym przypadku najważniejsza.
Jako ciekawostkę można przytoczyć 1 badanie na niewielkiej grupie mężczyzn (13 osób), którzy narzekali na problemy ze snem. W badaniu tym oceniano, czy stosowanie peptydów kolagenowych bogatych w glicynę wpłynie na jakość ich snu. Okazało się, że suplementacja ograniczyła ilość przebudzeń w nocy, a także poprawiła funkcje poznawcze u uczestników badania. Kolagen był stosowany godzinę przed snem, przez 7 dni. Na podstawie tak niewielkiego badania nie sposób wyciągnąć jednak żadnych wiarygodnych wniosków.
Po jakim czasie działa kolagen?
Kolagen wymaga regularnej suplementacji, trwającej co najmniej kilka tygodni. Pierwsze efekty zazwyczaj obserwuje się po upływie ok. 4 tygodni od rozpoczęcia stosowania kolagenu. Czas ten jest jednak bardzo indywidualny. Część osób zauważa pierwsze rezultaty wcześniej, inni później.
Na co pomaga kolagen? Białko to wpływa na elastyczność, sprężystość i nawilżenie skóry. Zapewnia skórze młody, promienny wygląd. Wpływa na kondycję i wygląd włosów oraz paznokci. Oddziałuje też na funkcjonowanie chrząstki stawowej. Po 25 roku życia naturalna synteza kolagenu w organizmie zaczyna stopniowo spadać. Skutkuje to osłabieniem skóry, jej postępującą wiotkością i utratą nawilżenia. Do objawów niedoboru kolagenu należą też zmarszczki. Wraz ze spadkiem poziomu kolagenu ulegają one pogłębieniu, a ich ilość rośnie. Niekorzystne zmiany dotyczą też włosów, paznokci oraz stawów.
Kolagen – jak stosować?
Kiedy brać kolagen – przed czy po jedzeniu? Preparaty z kolagenem (jaki kolagen w tabletkach) można przyjmować niezależnie od posiłków. Jeśli jednak producent przyjmowanego preparatu wskazuje, aby stosować kolagen na czczo czy po jedzeniu, warto tych zaleceń przestrzegać. Przy części preparatów znajduje się bowiem informacja, aby suplementować kolagen na czczo, a przy innych – po posiłku. Przyjmowanie kolagenu na czczo może wiązać się z jego szybszym wchłanianiem. Nie zachodzi wówczas ryzyko ograniczenia jego przyswajalności przez obecne w tym czasie w przewodzie pokarmowym inne składniki. Z drugiej jednak strony, jeśli pacjent ma wrażliwy żołądek i odczuwa dyskomfort po zastosowaniu kolagenu na czczo, lepszym wyborem będzie przyjmowanie porcji produktu po jedzeniu.
Kolagen do picia czy w tabletkach? Forma preparatu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i preferencji. Kolagen na skórę, włosy i paznokcie często przyjmowany jest w postaci płynnej, ponieważ daje to możliwość jednorazowego zażycia odpowiednio dużej ilości kolagenu. Taka sama ilość nie zmieści się w 1 kapsułce, dlatego tych trzeba by zażywać znacznie więcej, aby dostarczyć podobną ilość kolagenu. Nieco inaczej jest w przypadku kolagenu na wzmocnienie stawów i kości. W preparatach tych obecny jest zazwyczaj inny typ kolagenu, którego może być znacznie mniej. Zawierają one też dodatkowe substancje wspomagające funkcjonowanie narządu ruchu. Kolagen w kapsułkach i tabletkach jest dla wielu osób wygodny w stosowaniu.
Kiedy stosować kolagen – na czczo czy po jedzeniu? Nie ma jednoznacznych zaleceń co do pory przyjmowania kolagenu. Warto więc kierować się zaleceniami producenta konkretnego preparatu. Istotne jest regularne zażywanie w kolagenu i nieprzekraczanie rekomendowanej porcji dobowej (nadmiar kolagenu).
Kolagen – przeciwwskazania
Niewiele jest przeciwwskazań do stosowania kolagenu. Preparaty te nie są zalecane przede wszystkim osobom z nadwrażliwością na którykolwiek składnik wybranego suplementu. Osoby z alergią na ryby nie powinny przyjmować kolagenu morskiego. W przypadku diety wegańskiej zamiast tradycyjnego kolagenu można wybrać tzw. kolagen roślinny, w którego składzie znajduje się nie kolagen, a substancje potrzebne do jego syntezy w organizmie.
Kolagen – przeciwwskazania to również okres ciąży i karmienia piersią. Większość producentów suplementów z kolagenem odradza stosowanie kolagenu w czasie ciąży i laktacji. Brakuje bowiem danych dotyczących bezpieczeństwa suplementacji kolagenu w tym okresach.
Z czym nie łączyć kolagenu do picia? Aktualnie nie ma danych dotyczących interakcji, jakim może ulegać kolagen. Niektórzy odradzają jednak jego przyjmowanie łącznie z kawą lub herbatą, choć część producentów rekomenduje również takie stosowanie. Temperatura ciepłego napoju, która zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt stopni C nie wpływa negatywnie na kolagen i jego jakość.
Kolagen – jak stosować? Przede wszystkim systematycznie i przez dłuższy okres czasu. Nie ma sztywnych zasad co do pory przyjmowania kolagenu lub też łączenia go z posiłkami. Warto przestrzegać zaleceń producenta, a w przypadku ich braku – dostosować porę suplementacji do własnych preferencji.
Bibliografia
1. Choi F.D., Sung C.T., Juhasz M.L., Mesinkovsk N.A. Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications. J Drugs Dermatol. 2019 Jan 1;18(1):9-16. PMID: 30681787
2. Thomas C., Kingshott R.N., Allott K.M., et al. Collagen peptide supplementation before bedtime reduces sleep fragmentation and improves cognitive function in physically active males with sleep complaints. Eur J Nutr. 2024 Feb;63(1):323-335. doi: 10.1007/s00394-023-03267-w. Epub 2023 Oct 24. PMID: 37874350; PMCID: PMC10799148
3. Pu S.Y., Huang Y.L., Pu C.M., et al. Effects of Oral Collagen for Skin Anti-Aging: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2023 Apr 26;15(9):2080. doi: 10.3390/nu15092080. PMID: 37432180; PMCID: PMC10180699
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.