Jak pielęgnować skórę po opalaniu?
magister farmacji
Słońce i woda znacznie osłabiają kondycję skóry. Po wakacjach staje się ona często przesuszona i podrażniona. Jak właściwie pielęgnować skórę latem, aby móc cieszyć się piękną opalenizną? Jak dobrać odpowiednie kosmetyki po opalaniu?
Słońce i woda znacznie osłabiają kondycję skóry. Po wakacjach staje się ona często przesuszona i podrażniona. Jak właściwie pielęgnować skórę latem, aby móc cieszyć się piękną opalenizną? Jak dobrać odpowiednie kosmetyki po opalaniu?
Pielęgnacja skóry latem – dlaczego jest tak ważna?
Latem, ze względu na większe nasłonecznienie nasz organizm narażony jest na niekorzystne działania promieniowania ultrafioletowego. Skóra jako nasza zewnętrzna warstwa ochronna w dużym stopniu odczuwa tego skutki. Promieniowanie UV przenika przez wszystkie warstwy skóry, a tym samym:
- uszkadza DNA,
- wywołuje stres oksydacyjny i znacznie zwiększa ilość wolnych rodników,
- powoduje niszczenie włókien kolagenowych w skórze, co sprawia, że jest ona mniej elastyczna, traci jędrność i wygląda starzej,
- osłabia barierę ochronną skóry,
- zwiększa przezskórną utratę wody i powoduje jej odwodnienie.
Warto zwrócić uwagę, że wysoka temperatura powietrza i niska wilgotność również pogłębiają suchość skóry. W takich warunkach woda wyparowuje nawet z jej najgłębszych warstw. Czynniki środowiskowe to jedno, ale przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach to kolejny cios dla skóry. Staje się ona szorstka, wysuszona i skłonna do podrażnień. Wszystko dlatego, że traci swoją naturalną barierę ochronną, co sprzyja większej wrażliwości na czynniki zewnętrzne.
To właśnie ze względu na szereg niekorzystnych czynników zewnętrznych odpowiednie odżywienie oraz nawilżenie skóry latem, a także wspieranie jej bariery ochronnej są tak ważne. Trzeba to jednak robić regularnie, nie tylko bezpośrednio po opalaniu. Oznacza to, że nawilżający krem lub balsam do ciała najlepiej stosować zawsze po kąpieli. Wtedy skóra jest najbardziej rozpulchniona i chłonie najwięcej składników odżywczych.
Oczywiście nie można zapominać również o ochronie przeciwsłonecznej. Wysoki SPF pozwoli zminimalizować niekorzystne skutki jakie niesie za sobą promieniowanie UV.
Jak pielęgnować skórę po opalaniu?
Nawet stosując wysoką ochronę przeciwsłoneczną skóra po opalaniu jest mocno wysuszona i podrażniona. Wszystko przez utratę wody z naskórka i jej głębszych warstw na skutek wysokiej temperatury panującej na zewnątrz, ale też szkodliwego działania promieniowania UV. Czego zatem potrzebuje skóra po opalaniu? Przede wszystkim: nawilżenia, odżywienia, ukojenia, wygładzenia, uelastycznienia i regeneracji. Warto zastanowić się jakie składniki kremów i balsamów przyniosą taki właśnie efekt oraz czym się smarować po opalaniu?
Ważne składniki balsamów po opalaniu to m.in. aloes, d- panthenol, witaminy A i E, masło shea oraz alantoina. Najlepiej aplikować, na podrażnioną od słońca skórę, kosmetyki w lekkich formułach, tj. żel, piankę lub balsam. Gęsty odżywczy krem może być ciężko wsmarować, szczególnie gdy skóra dodatkowo swędzi i piecze.
Podobnie lekką formułę powinien mieć krem do twarzy po opalaniu. Nasza cera również reaguje nadmierną suchością latem. Dlatego należy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Najlepiej najpierw zaaplikować serum, np. z kwasem hialuronowym, a dopiero później krem. Pozwoli to zwiększyć efekt nawodnienia skóry. Makijaż latem powinien być możliwie lekki, bez efektu maski, który nie będzie powodował dodatkowego obciążenia.
Co stosować na oparzenie słoneczne?
Na skutek zbyt dużej dawki promieni słonecznych i braku odpowiedniej ochrony może dojść do poparzenia skóry. Kiedy jest ona jedynie zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk mówi się o pierwszym stopniu oparzenia słonecznego. Kiedy ból jest znacznie większy a na powierzchni skóry pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym to stan ten określa się jako oparzenie drugiego stopnia. Oznacza to, że został uszkodzony naskórek. Wtedy też mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, tj. gorączka, osłabienie i zawroty głowy.
Na zaczerwienienie, pieczenie oraz swędzenie skóry po opalaniu można stosować preparaty z d – pantenolem oraz aloesem. Ten pierwszy preparat działa kojąco i regenerująca, a dodatkowo zmniejsza zaczerwienienie w miejscu oparzenia. Podany w formie pianki pozwala również schłodzić bolesne miejsce. Aloes natomiast to idealny produkt do długotrwałego stosowania po nadmiernej ekspozycji na słońce. Zapobiega on zwiększonej przezskórnej utracie wody, łagodzi podrażnienia i posiada właściwości gojące dzięki czemu sprzyja leczeniu powstałych oparzeń słonecznych. Sprawdzi się również na schodzącą skórę po opalaniu. Chociaż aby jej uniknąć wystarczy zastosować się do kilku zasad racjonalnego opalania.
Co na schodzącą skórę po opalaniu? Najlepsze kosmetyki po opalaniu znajdziesz tutaj >> Opalanie i po opalaniu, kremy i balsamy
Lekiem na oparzenia słoneczne pierwszego stopnia jest dimetynden maleinianu. Substancja ta o działaniu przeciwalergicznym pozwoli załagodzić świąd, podrażnienie skóry oraz ból już w kilka minut.
Istnieje również wiele domowych sposobów na poparzenia od słońca. Najbardziej popularne są chłodzące okłady, które zadziałają kojąco i odżywczo. Do nakładania na poparzoną skórę nada się wyjęta z lodówki maślanka, kefir, śmietana czy jogurt. Dobre działanie ma również sok z aloesu, pokrojony w cienkie plasterki świeży ogórek oraz miód. Można też schładzać oparzoną słońcem skórę pod prysznicem. Woda jednak nie powinna być lodowata, ale lekko chłodna.
Wiele osób zastanawia się ile trwa regeneracja skóry po opalaniu? Zwykle jest to kilka dni, ale wszystko zależy od kondycji skóry, pojawienia się ewentualnych poparzeń słonecznych oraz stosowania właściwie dobranych kosmetyków po opalaniu. W przypadku oparzeń słonecznych drugiego stopnia proces ten może wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Dlatego warto regularnie dbać o nawilżenie i odżywienie skóry oraz jej ochronę przeciwsłoneczną. Wszystko po to, aby móc cieszyć się piękną i zdrową skórą całe lato.
Zasady zdrowego opalania
Niepożądane skutki związane z ekspozycją na słońce można ograniczać stosując się do zasad racjonalnego opalania. O oparzenie słoneczne nie trudno szczególnie w przypadku małych dzieci, których skóra jest cieńsza, a jej warstwa ochronna nie do końca rozbudowana. Również osoby z jasną karnacją szczególnie powinny uważać na słońce. W ich przypadku nawet kilkanaście minut na słońcu bez odpowiedniej ochrony może skutkować poparzeniem. Co oprócz wysokiego faktora- SPF 50 chroni przed skutkami promieniowaniem UV?
- unikanie słońca między 11 a 15,
- nakładanie nakrycia głowy oraz okularów przeciwsłonecznych,
- odpowiednia aplikacja kremu z filtrem, tj. na około 20 minut przed ekspozycją na słońce i jej powtarzanie co 2 – 3 godziny,
- unikanie leżenia plackiem na słońcu,
- stosowanie latem lekkich i przewiewnych ubrań zakrywających ciało,
- pamiętanie o nawodnieniu sięgając po wodę najlepiej uzupełnioną o elektrolity.
Nie można zapominać, że promieniowanie UV jest nam niezbędne do życia. Bez niego nie odbywałaby się synteza witaminy D w skórze, a poza tym kąpiele słoneczne korzystnie wpływają na nastrój. Poza tym nie ma wakacji bez chociaż lekkiej opalenizny. Należy jednak podchodzić do kwestii ekspozycji na słońce bardzo ostrożnie. Nadmiar promieniowania UV uszkadza komórki skóry, sprzyjając rozwojowi raka i przyspieszając procesy jej starzenia. Poza tym nasza skóra zmęczoną słońcem nie będzie zachwycać wyglądem. Należy stawiać na jej nawilżenie i ochronę przeciwsłoneczną latem.
Bibliografia
- Wojas – Palec A. i inni; Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień; Family Medicine & Primary Care Review 2007, 9 (1): 131–135.
- Węgłowska J., Milewska A.; Pozytywne i negatywne skutki promieniowania słonecznego; Postępy Kosmetologii 2011; 2 (2): 93 – 97.
- Czerwonka W.; Aloes w kosmetologii i dermatologii; Kosmetologia Estetyczna 2016; 3 (5): 263 – 267.
- ChPL Fenistil żel.
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.