Rak skóry po opalaniu – kiedy zwiększa się ryzyko choroby?

Moda na opaleniznę trwa nieprzerwanie od lat, choć z roku na rok grono osób świadomie korzystających ze słońca rośnie. Jedną z najgroźniejszych konsekwencji, która może pojawić się wiele lat po zażywaniu kąpieli słonecznych, jest nowotwór skóry.  Jak wygląda czerniak? Jak skutecznie zapobiegać jego rozwojowi?

Rak skóry po opalaniu – kiedy zwiększa się ryzyko choroby?
źródło: freepik
Spis treści

Czy opalanie zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry?

Ekspozycja na promieniowanie słoneczne to główny czynnik, zwiększający ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry. W Stanach Zjednoczonych, promieniowanie słoneczne uważane jest za przyczynę 70% nowych przypadków czerniaka skóry. Za efekt ten odpowiada głównie promieniowanie UVB. Powoduje ono uszkodzenie DNA. Komórki wyposażone są w liczne mechanizmy naprawcze, które mają zdolność „usuwania szkód”. Nie zawsze jednak funkcjonują one w pełni sprawnie, a czasami powstałych uszkodzeń jest na tyle dużo, że przekracza to zdolność komórek do ich naprawy.

 

Ryzyko rozwoju nowotworu skóry jest większe nie tylko u osób, które eksponują ciało na naturalne promieniowanie UV, ale również u tych, które korzystają z solarium. Im wcześniej zaczyna się korzystać z solarium, tym większe niesie to zagrożenie dla skóry.

 

Rak skóry po opalaniu rozwija się często wiele lat później. Groźna konsekwencja opalania nie pojawia się od razu, a dodatkowo nie dotyczy każdej osoby która intensywnie się opala. Jest to zapewne jeden z powodów, dla którego opalanie się ma wciąż tak wielu zwolenników.

 

Nowotwór skóry nie jest jedynym zagrożeniem, które niesie ze sobą intensywne opalanie. O innych konsekwencjach ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne można przeczytać w artykule: Promieniowanie UV – jak się przed nim chronić?

 

 

Rak skóry – objawy

Jak wygląda czerniak? To zmiana na skórze, która najczęściej rozwija się na podłożu skóry niezmienionej. Rzadziej dochodzi do przekształcenia się istniejącej już, innej zmiany na skórze w zmianę nowotworową. Objawy, które mogą wskazywać na czerniaka, to:

  • nieregularność, asymetria zmiany skórnej,
  • nierówne brzegi,
  • różnorodne zabarwienie zmiany – w jej obrębie są miejsca jaśniejsze i ciemniejsze,
  • duży rozmiar zmiany – średnica przekracza 5 mm,
  • uwypuklenie nad powierzchnię otaczającej skóry.

 

Jest to tzw. skala ABCDE (Asymmetry, Borders, Color Diameter, Elevation), która może pomóc pacjentom zwrócić uwagę na pewne cechy zmian skórnych, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu. Nie jest ona jednak idealna. Czerniak może mieć też bardzo niecharakterystyczny, niewzbudzający niepokoju wygląd. Z tego powodu, warto regularnie kontrolować skórę u dermatologa, który najlepiej będzie w stanie określić, czy dana zmiana na skórze może być zmianą nowotworową. Na pewno niepokojące są zmiany które krwawią, ulegają owrzodzeniu lub przekształceniu (zmienia się ich wygląd, rozmiar). Pamiętajmy również o tym, że czerniak może rozwinąć się nie tylko na skórze, ale także na błonach śluzowych, pod paznokciem oraz w obrębie oka.

 

 

Ochrona przed słońcem

 

 

Opalania z głową – jak zapobiec zachorowaniu na raka skóry?

Czerniak to nowotwór, który jest wykrywany często zbyt późno. Wiąże się to z gorszym rokowaniem i niższą przeżywalnością chorych. Istotne jest zapobieganie chorobie. Podstawą profilaktyki jest w tym przypadku ochrona skóry przed promieniowaniem UV.  Oto metody, których stosowanie pozwoli ograniczyć negatywne skutki ekspozycji skóry na promienie słoneczne:

  • korzystanie z preparatów przeciwsłonecznych o odpowiedniej ochronie – u większości osób najlepszym wyborem będą produkty z SPF w zakresie 30-50. Niższy wskaźnik SPF słabiej i krócej chroni skórę. Wyższy nie zapewnia znacznie lepszej ochrony a ma znacznie większe stężenie filtrów ( składników które mogą nie pozostawać obojętne dla skóry),
  • regularna aplikacja kremu, balsamu lub innego typu kosmetyku przeciwsłonecznego – zaleca się nakładać wybrany produkt co 2 godziny, a także po wyjściu z wody (nawet jeśli produkt jest wodoodporny) lub spoceniu się,
  • aplikacja odpowiedniej ilości produktu przeciwsłonecznego – większość pacjentów nakłada go na skórę zbyt rzadko i w zbyt małej ilości. Jednym ze sposobów, który może pomóc uświadomić sobie jaką ilość produktu należy aplikować na skórę jest „sposób na łyżeczkę”:
    • na twarzy, uszy, szyję i dekolt – 1 łyżeczka,
    • na całą prawą rękę – 1 łyżeczka,
    • na całą lewą rękę – 1 łyżeczka,
    • na klatkę piersiową i brzuch – 1 łyżeczka,
    • na plecy – 1 łyżeczka,
    • na nogi – po 2 łyżeczki na każdą kończynę,
  • nakładanie preparatu ochronnego 15-20 minut przed wyjściem w domu,
  • unikanie ekspozycji ciała na słońce w godzinach największego nasłonecznienia (11.00-15.00) – dzieci w ciągu pierwszych 3 lat życia powinny mieć jak najrzadszy bezpośredni kontakt z promieniami UV,
  • ochrona jak największej powierzchni ciała przed promieniami słonecznymi – przewiewne ubranie, czapka/kapelusz, okulary przeciwsłoneczne,
  • szukanie miejsc zacienionych podczas przebywania na zewnątrz,
  • niekorzystanie z solariów.

 

Wiele skórnych zmian nowotworowych mogłoby być wcześniej wykrytych i skuteczniej leczonych, gdyby pacjenci regularnie kontrolowali stan skóry, zarówno samodzielnie jak i u dermatologa. Zauważenie jakichkolwiek niepokojących zmian w zakresie koloru, kształtu czy wielkości zmiany na skórze powinno skłaniać do wizyty u dermatologa.

 

Z artykułu: Jak pielęgnować skórę po opalaniu? dowiesz się, jak prawidłowo zadbać o skórę po kąpieli słonecznej oraz co stosować na zaczerwienioną i swędzącą skórę po opalaniu.

 

Nie znamy sposobu, który pozwoliłby całkowicie wyeliminować ryzyko rozwoju czerniaka. Można jednak zapobiegać jego wystąpieniu poprzez ochronę skórę przed działaniem promieni słonecznych. Regularne stosowanie dobrej jakości produktów ochronnych, w odpowiedniej ilości, a także unikanie lub przynajmniej ograniczenie ekspozycji ciała na słonce to najlepszy sposób profilaktyki raka skóry po opalaniu.

Bibliografia

1.       Schulman J.M., Fisher D.E., Opalanie w solariach a rak skóry: zagrożenia dla zdrowia i możliwości działania. Dermatologia po Dyplomie 2009, tom 0, nr 1, 9-17

2.       Ananthaswamy H.N., Sunlight and Skin Cancer. J Biomed Biotechnol. 2001; 1 (2): 49, doi: 10.1155/S1110724301000122

3.       Rutkowski P., Wysocki P.J., Nasierowska-Guttmejer A. et al., Cutaneous melanomas. Oncol Clin Pract 2020; 16, doi: 10.5603/OCP.2020.0021

4.       Kuritzky L.A., Beecker J., Sunscreens. CMAJ. 2015; 187 (13): E419, doi: 10.1503/cmaj.150258

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Tagi:

Zobacz więcej artykułów

  • Promieniowanie UV  - jak się przed nim chronić?
    słońce
    Promieniowanie UV - jak się przed nim chronić?

    Światło słoneczne jest źródłem promieniowania ultrafioletowego. Z jednej strony jest ono bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale jego nadmiar bywa szkodliwy. Jak się chronić przed promieniowaniem UV? Czy kremy z filtrem SPF to wystarczające zabezpieczenie? 

  • Jak pielęgnować skórę po opalaniu?
    po opalaniu
    Jak pielęgnować skórę po opalaniu?

    Słońce i woda znacznie osłabiają kondycję skóry. Po wakacjach staje się ona często przesuszona i podrażniona. Jak właściwie pielęgnować skórę latem, aby móc cieszyć się piękną opalenizną? Jak dobrać odpowiednie kosmetyki po opalaniu? 

  • Jak walczyć z plamami pigmentacyjnymi latem?
    SPONSOROWANY
    Jak walczyć z plamami pigmentacyjnymi latem?

    Słońce, wyższe temperatury, okres wakacyjny to czas relaksu dla większości z nas. Wzrasta poziom produkcji witaminy D oraz mamy więcej energii. Jednak pomimo tego jak wspaniale wpływają na nas promienie słońca to musimy pamiętać o ich negatywnych skutkach dla naszej skóry. Wiele osób w okresie zwiększonego nasłonecznienia zmaga się z przebarwieniami posłonecznymi, czyli plamami hiperpigmentacyjnymi. Nasza skóra w naturalny sposób produkuje melaninę w odpowiedzi na promieniowanie słoneczne, jednak czasem może dochodzić do zaburzeń tego procesu i na skórze tworzą się miejscowo brązowe plamy[1]. Jakie są sposoby na walkę z nimi?

  • Choroby skóry wywołane przez słońce
    słońce
    Choroby skóry wywołane przez słońce

    Zmiany na skórze od słońca mogą mieć różnorodną postać – od bezbolesnego zaczerwienienia, przez swędzące bąble pokrzywkowe, do zmiany będącej nowotworem złośliwym skóry. Jak rozpoznać choroby skóry wywołane przez słońce? Jak zapobiegać ich wystąpieniu?