Jak walczyć z plamami pigmentacyjnymi latem?

Klaudia Hołyńska

Nazywam się Klaudia Hołyńska i jestem Brand Managerem marki ISISPHARMA.  Skończyłam studia magisterskie z mikrobiologii, spec. mikrobiologia medyczna, immunologia i diagnostyka zakażeń. Od lat spełniam się w pracy z dermokosmetykami, uwielbiam dzielić się wiedzą i prowadzić szkolenia. Prywatnie uwielbiam podróże, serial Friends i słonie. 

Słońce, wyższe temperatury, okres wakacyjny to czas relaksu dla większości z nas. Wzrasta poziom produkcji witaminy D oraz mamy więcej energii. Jednak pomimo tego jak wspaniale wpływają na nas promienie słońca to musimy pamiętać o ich negatywnych skutkach dla naszej skóry. Wiele osób w okresie zwiększonego nasłonecznienia zmaga się z przebarwieniami posłonecznymi, czyli plamami hiperpigmentacyjnymi. Nasza skóra w naturalny sposób produkuje melaninę w odpowiedzi na promieniowanie słoneczne, jednak czasem może dochodzić do zaburzeń tego procesu i na skórze tworzą się miejscowo brązowe plamy[1]. Jakie są sposoby na walkę z nimi?

Jak walczyć z plamami pigmentacyjnymi latem?
źródło: Tradix Group
Spis treści

Najważniejsza jest prewencja

Pierwszym krokiem w walce w brązowymi plamami powinna być eliminacja głównego czynnika sprawczego, jakim jest ekspozycja na słońce. Oczywiście mowa tu o ochronie przeciwsłonecznej o wysokim faktorze. Jeśli zmagasz się z plamami pigmentacyjnymi to pamiętaj, żeby zwracać uwagę nie tylko na współczynnik SPF, który mówi nam o ochronie przed promieniowaniem UVB, ale również UVA. To właśnie ten rodzaj promieniowania wnika w głębsze warstwy skóry pobudzając komórki barwnikowe do produkcji pigmentu. W ISISPHARMA udało nam się opracować produkt Neotone Radiance SPF 50+, który chroni skórę przed pełnym zakresem promieniowania, a stosunek ochrony przed UVB : UVA jest równy 1:1. Oznacza to, że produkt posiada wysoki współczynnik ochrony przed UVB SPF 50+ oraz tak samo wysoką ochronę przed UVA. Dodatkowo w składzie znajdziemy substancje takie jak frakcjonowana melanina, a także tlenki żelaza (w wersjach koloryzujących), które zabezpieczają skórę przed światłem niebieskim, uważanym za główny czynnik powodujący powstawanie plam pigmentacyjnych [1,2].

 

 

Drugim krokiem jest hamowanie nadmiernej produkcji barwnika

Jeśli skóra jest już zabezpieczona przed promieniowaniem słonecznym to możemy skupić się na działaniu hamującym nadmierne wytwarzanie barwnika. Pamiętaj, że jeśli zaczniesz jesienią złuszczać już wybarwiony naskórek to plamy szybko powrócą, ponieważ komórki dalej będą wytwarzały nadmierne ilości pigmentu[3].

 

ISISPHARMA opracowała i opatentowała kompleks DEPI-ACT, który działa na każdym etapie powstawania zmian pigmentacyjnych: przed hamując czynniki stymulujące komórki barwnikowe, w trakcie hamując enzym konieczny do powstania barwnika oraz po hamując uwalnianie barwnika w komórkach naskórka.

 

Kompleks znajdziemy w produkcie Neotone Radiance SPF50+, który nie tylko zabezpiecza przed promieniami słońca, czyli głównym czynnikiem sprawczym przebarwień, ale również pozwala je zwalczać. W pielęgnacji nocnej latem warto zastosować produkt Neotone Sensitive Balm, czyli nocny balsam do twarzy, który również zawiera kompleks DEPI-ACT, a dodatkowo składniki pielęgnujące skórę o działaniu nawilżającym i regenerującym.

 

 

Kosmetyki wspomagające likwidację przebarwień na skórze

     

    A jak się pozbyć wybarwionego naskórka? Najlepiej złuszczyć go w okresie jesienno-zimowym.

    Kiedy już uda nam się wyhamować nadmierną produkcję barwnika to możemy zastosować składniki rozjaśniające naskórek i pomagające złuszczyć ten już wybarwiony. Pamiętaj jednak, że złuszczanie naskórka peelingami kwasowymi najlepiej wykonywać jesienią lub zimą. Skóra jest wtedy uwrażliwiona i nie powinno się jej wystawiać na słońce. Sięgnij wtedy po Neotone Serum zamiast Neotone Sensitive Balm, który zawiera dodatkowo kwasy glikolowy i salicylowy o działaniu złuszczającym.

     

    Badanie przeprowadzone na kobietach z melasmą pokazało, że stosowanie Neotone Serum na noc + Neotone Radiance SPF 50+ na dzień pozwala zredukować zmiany pigmentacyjne aż o 43% w ciągu 84 dni[3].

     

     

    A co dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?

    Zmiany barwnikowe tj. melasma (tzw. maska ciążowa) powstają najczęściej tuż po urodzeniu dziecka, kiedy to w organizmie kobiety zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne[4]. Dlatego w ciąży konieczna jest odpowiednia prewencja i właśnie dla tych kobiet ISISPHARMA opracowała produkt Neotone Prevent SPF 50+, który jest dla nich całkowicie bezpieczny i zawiera filtry mineralne chroniące również przed pełnym spektrum promieniowania (UVA + UVB). Wersje koloryzujące dodatkowo chronią przed światłem niebieskim i ujednolicają cerę. Ponadto w składzie znajdziemy Diacetyl boldine, który również pomaga hamować proces wytwarzania barwnika w skórze.

    Bibliografia

    1. Sakeena Fatima, The Role of Sunscreen in Melasma and Postinflammatory Hyperpigmentation, Indian J Dermatol, 2020, 65(1): 5-10

    2. Enrique Navarrete de G´ alvez i wsp., The potential role of UV and blue light from the sun, artificial lighting, and electronic devices in melanogenesis and oxidative stress, Journal of Photochemistry & Photobiology, B: Biology, 2022, 228: 112405

    3. E. Bronzina, A. Clement, B. Marie, K.T. Fook Chong, P. Faure, T. Passeron, Efficacy and tolerability on melasma of a topical cosmetic product acting on melanocytes, fibroblasts and endothelial cells: a randomized comparative trial against 4% hydroquinone ,JEADV, 2020, 34: 897–903

    4. Susruthi Rajanala i wsp., Melasma pathogenesis: a review of the latest research, pathological findings, and investigational therapies, Dermatology Online Journal, 2019, 25(10):1

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Promieniowanie UV  - jak się przed nim chronić?
      słońce
      Promieniowanie UV - jak się przed nim chronić?

      Światło słoneczne jest źródłem promieniowania ultrafioletowego. Z jednej strony jest ono bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale jego nadmiar bywa szkodliwy. Jak się chronić przed promieniowaniem UV? Czy kremy z filtrem SPF to wystarczające zabezpieczenie? 

    • Jak pielęgnować skórę po opalaniu?
      po opalaniu
      Jak pielęgnować skórę po opalaniu?

      Słońce i woda znacznie osłabiają kondycję skóry. Po wakacjach staje się ona często przesuszona i podrażniona. Jak właściwie pielęgnować skórę latem, aby móc cieszyć się piękną opalenizną? Jak dobrać odpowiednie kosmetyki po opalaniu? 

    • Choroby skóry wywołane przez słońce
      słońce
      Choroby skóry wywołane przez słońce

      Zmiany na skórze od słońca mogą mieć różnorodną postać – od bezbolesnego zaczerwienienia, przez swędzące bąble pokrzywkowe, do zmiany będącej nowotworem złośliwym skóry. Jak rozpoznać choroby skóry wywołane przez słońce? Jak zapobiegać ich wystąpieniu?

    • Rak skóry po opalaniu – kiedy zwiększa się ryzyko choroby?
      rak skóry
      Rak skóry po opalaniu – kiedy zwiększa się ryzyko choroby?

      Moda na opaleniznę trwa nieprzerwanie od lat, choć z roku na rok grono osób świadomie korzystających ze słońca rośnie. Jedną z najgroźniejszych konsekwencji, która może pojawić się wiele lat po zażywaniu kąpieli słonecznych, jest nowotwór skóry.  Jak wygląda czerniak? Jak skutecznie zapobiegać jego rozwojowi?