Choroby skóry wywołane przez słońce

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Zmiany na skórze od słońca mogą mieć różnorodną postać – od bezbolesnego zaczerwienienia, przez swędzące bąble pokrzywkowe, do zmiany będącej nowotworem złośliwym skóry. Jak rozpoznać choroby skóry wywołane przez słońce? Jak zapobiegać ich wystąpieniu?

Choroby skóry wywołane przez słońce
źródło: freepik
Spis treści

Choroby skórne – od czego się biorą?

Choroby skórne mają wiele przyczyn. Powodowane są przez drobnoustroje (grzyby, wirusy, bakterie, pasożyty), alergie i zaburzenia immunologiczne. Wpływ na ich rozwój mają często predyspozycje genetyczne. Istotne znaczenie mają również czynniki fizyczne, takie jak temperatura i promieniowanie. Zmiany skórne mogą pojawić się też jako reakcja niepożądane po stosowanym leku.  Nierzadko wynikają one również z błędów w codziennej pielęgnacji skóry.

 

Promieniowanie UV to czynnik, który często powoduje rozwój zmian skórnych. Mają one różną postać, od niegroźnych osutek skórnych po nowotwór złośliwy skóry. Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić zarówno do ostrego uszkodzenia skóry, jak i przewlekłego, ujawniającego się nawet wiele lat później.

 

 

Choroby skóry wywołane przez słońce

Na rozwój zmiany na skórze od słońca wpływa przede wszystkim długość ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz indywidualne cechy organizmu. Każda osoba jest w nieco inny sposób podatna na działanie promieniowania UV.

 

Osutka świetlna

Osutka skórna pojawiająca się pod wpływem słońca może mieć różnorodną postać. Widoczne mogą być plamy, pęcherzyki lub grudki, którym towarzyszy intensywne swędzenie. Zmiany te pojawiają się najczęściej wiosną i wczesnym latem, kiedy skóra nie jest jeszcze przyzwyczajona do większej dawki promieniowania UV. Osutka skórna powodowana przez słońce zazwyczaj rozwija się u osób z jasną karnacją. Zmiany występują głównie w obrębie szyi, dekoltu i ramion. Dość charakterystyczne jest niewystępowanie ich na twarzy.

 

Oparzenie słoneczne

Oparzenie słoneczne to zmiana na skórze wywołana promieniowaniem UV, która najczęściej obejmuje tylko naskórek. Skóra jest mocno zaczerwieniona, a pacjent odczuwa silne pieczenie oraz dyskomfort. W poważniejszych przypadkach dochodzi do oparzenia II stopnia, które obejmuje też częściowo skórę właściwą. Wiąże się to z występowaniem pęcherzy wypełnionych płynem, zaczerwienienia oraz silnego bólu. Oparzenie słoneczne rozwija się w wyniku częstej lub długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UVB.

 

Pokrzywka słoneczna

W zależności od intensywności promieniowania UV i czasu ekspozycji skóry na słońce może wystąpić miejscowe zaczerwienienie skóry lub bąble pokrzywkowe. Pokrzywka słoneczna najczęściej pojawia się w krótkim czasie po kontakcie skóry ze słońcem. Zmiany są swędzące. Zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu doby, o ile skóra nie będzie w tym czasie miała kontaktu z promieniowanie słonecznym. Objawy pokrzywki słonecznej mogą utrzymywać się kilka lat.

 

Rogowacenie słoneczne

Rogowacenie słoneczne to choroba skóry wywołana przez słońce, rozwijająca się głównie u osób starszych. Zmiany najczęściej występują nie pojedynczo, a w większych ogniskach. Mają żółto-czerwone zabarwienie. Ich powierzchnia jest szorstka. Rogowacenie słoneczne częściej dotyczy osób, których skóra w przeszłości była regularnie eksponowana na promieniowanie UV. Zmiany występują głównie w obrębie twarzy i skóry głowy oraz dłoni. Czasami ulegają one progresji do zmiany nowotworowej.

 

Przebarwienia na skórze wywołane słońcem

Piegi to niewielkie zmiany na skórze, pojawiające się pod wpływem kontaktu z promieniowaniem UV. Mają zabarwienie od cielistego do czerwonego. Zazwyczaj pojawiają się już w okresie dzieciństwa. Widoczne są głównie w okresie wiosennym i letnim. Zimą blakną. Piegi to zmiany na skórze od słońca, które występują najczęściej na twarzy, szyi i kończynach górnych.

 

Pod wpływem promieniowania UV mogą rozwinąć się też plamy soczewicowate. Mają one większą średnicę niż piegi. Rozwijają się głównie u osób w średnim i starszym wieku, które narażone były na ostrą lub przewlekłą ekspozycję na promienie słoneczne. Plamy mają żółto-brązowe zabarwienie.

 

Odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne 

W wielu powszechnie stosowanych lekach, ziołach oraz kosmetykach znajdują się substancje fotouczulające, które zwiększają wrażliwość skóry na słońce. Taki związek, w połączeniu z promieniowaniem UV, może wyzwolić reakcję fototoksyczną lub fotoalergiczną. Znacznie częściej dochodzi do rozwoju odczynu fototoksycznego. Odsłonięta skóra, mająca kontakt z promieniami słonecznymi w ciągu kilku minut staje się zaczerwieniona. Mogą pojawić się pęcherze i pokrzywka. Rzadziej rozwija się alergiczna wysypka od słońca, popularnie określana jako uczulenie na słońce. Alergia rozwija się najczęściej 1-2 doby po kontakcie z promieniowaniem UV, a zmiany mogą pojawić się również w obrębie skóry osłoniętej ubraniem. Więcej o reakcji fototoksyczej i fotoalergicznej można przeczytać w artykule: Uczulenie na słońce – objawy i leczenie.

 

Nowotwór złośliwy skóry

Z roku na rok liczba zachorowań na nowotwór złośliwy skóry rośnie. Czerniak częściej pojawia się jako nowa zmiana, choć może również rozwinąć się na podłożu obecnych już zmian, np. plamy soczewicowatej. Czerniak określany jest jako rak skóry po opalaniu. Rzeczywiście, nowotwory złośliwe skóry częściej rozwijają się u osób, które często eksponowały skórę na promieniowanie UV. Znane są jednak też inne czynniki ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju tej choroby.

 

Zmiana będąca czerniakiem może być asymetryczna, o nierównych brzegach i niejednolitej barwie, uwypuklona nieco ponad powierzchnię skóry. Zdarzają się jednak również zmiany nowotworowe bezbarwnikowe, czerniaki podpaznokciowe oraz czerniaki narządu wzroku. Profilaktyczne badania skóry i sprawdzanie występujących na jej powierzchni zmian pod okiem doświadczonego lekarza pozwala na wczesne wykrycie nowotworu złośliwego skóry.

 

 

Ochrona przed słońcem

 

Jak uchronić się przed wystąpieniem chorób skórnych wywoływanych przez słońce?

Aby uchronić się przed wystąpieniem wysypki od słońca i innych zmian powodowanych przez promieniowanie UV należy przede wszystkim korzystać z filtrów przeciwsłonecznych. Kosmetyki do opalania dobiera się w zależności od wieku, potrzeb skóry i indywidualnych preferencji pacjenta. Osoby z tendencją do występowania zmian na skórze od słońca powinny korzystać z wysokiej ochrony przeciwsłonecznej – SPF50. Ważne jest częste nakładanie produktu ochronnego, w odpowiednio dużej ilości. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób skóry wywołanych przez słońce zaleca się także unikanie ekspozycji na promieniowanie UV w godzinach największego nasłonecznienia. Jeśli nie ma możliwości pozostania w pomieszczeniu, należy w jak największym stopniu osłonić skórę przed działaniem promieni słonecznych. Warto unikać też korzystania z solarium.

 

Nie zawsze udaje się uniknąć powstania zmian na skórze od słońca. Wówczas, objawy alergii na słońce można łagodzić lekami przeciwalergicznymi, a łagodne oparzenia słoneczne preparatami łagodzącymi, takimi jak chłodne kompresy i pantenol w piance. Poważne choroby skóry wywołane przez słońce wymagają specjalistycznego leczenia.

Bibliografia

1. Kujawska-Dębiec K., Broniarczyk-Dyła G. Wybrane choroby skóry spowodowane wpływem działania promieni słonecznych. Post Dermatol Alergol 2008; XXV, 2, 61-65.

2. Wojas-Pelc A., Jaworek A.K., Rajzer L. Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień. Family Medicine & Primary Care Review 2007, 9, 1, 131-135.

3. Włodarkiewicz A., Narbutt J., Adamski Z. i inni. Rogowacenie słoneczne – aktualny stan wiedzy. Stanowisko ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Przegl Dermatol 2014, 101, 156-167.

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Zobacz więcej artykułów

  • Promieniowanie UV  - jak się przed nim chronić?
    słońce
    Promieniowanie UV - jak się przed nim chronić?

    Światło słoneczne jest źródłem promieniowania ultrafioletowego. Z jednej strony jest ono bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale jego nadmiar bywa szkodliwy. Jak się chronić przed promieniowaniem UV? Czy kremy z filtrem SPF to wystarczające zabezpieczenie? 

  • Jak pielęgnować skórę po opalaniu?
    po opalaniu
    Jak pielęgnować skórę po opalaniu?

    Słońce i woda znacznie osłabiają kondycję skóry. Po wakacjach staje się ona często przesuszona i podrażniona. Jak właściwie pielęgnować skórę latem, aby móc cieszyć się piękną opalenizną? Jak dobrać odpowiednie kosmetyki po opalaniu? 

  • Jak walczyć z plamami pigmentacyjnymi latem?
    SPONSOROWANY
    Jak walczyć z plamami pigmentacyjnymi latem?

    Słońce, wyższe temperatury, okres wakacyjny to czas relaksu dla większości z nas. Wzrasta poziom produkcji witaminy D oraz mamy więcej energii. Jednak pomimo tego jak wspaniale wpływają na nas promienie słońca to musimy pamiętać o ich negatywnych skutkach dla naszej skóry. Wiele osób w okresie zwiększonego nasłonecznienia zmaga się z przebarwieniami posłonecznymi, czyli plamami hiperpigmentacyjnymi. Nasza skóra w naturalny sposób produkuje melaninę w odpowiedzi na promieniowanie słoneczne, jednak czasem może dochodzić do zaburzeń tego procesu i na skórze tworzą się miejscowo brązowe plamy[1]. Jakie są sposoby na walkę z nimi?

  • Rak skóry po opalaniu – kiedy zwiększa się ryzyko choroby?
    rak skóry
    Rak skóry po opalaniu – kiedy zwiększa się ryzyko choroby?

    Moda na opaleniznę trwa nieprzerwanie od lat, choć z roku na rok grono osób świadomie korzystających ze słońca rośnie. Jedną z najgroźniejszych konsekwencji, która może pojawić się wiele lat po zażywaniu kąpieli słonecznych, jest nowotwór skóry.  Jak wygląda czerniak? Jak skutecznie zapobiegać jego rozwojowi?