Jak obniżyć ciśnienie krwi? – naturalne i domowe metody

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Zbyt wysokie ciśnienie krwi to problem, który dotyczy wielu Polaków. Jeśli jest ono kontrolowane, np. poprzez leczenie farmakologiczne pacjent ma świadomość jak postępować w przypadku skoków ciśnienia. Co w wypadku gdy dopiero obserwujemy u siebie pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego. Kiedy zatem udać się do lekarza i jak zbić ciśnienie za pomocą naturalnych i domowych metod?

Jak obniżyć ciśnienie krwi? – naturalne i domowe metody
źródło: freepik
Spis treści

Kiedy konieczne jest obniżenie ciśnienia?

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadciśnienie tętnicze jest najważniejszą przyczyną zgonów na świecie. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, a także prowadzeniem stylu życia, który sprzyja rozwojowi choroby, problem ten dotyczy coraz większej ilości osób.

 

O nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy pomiary wskazują wyniki równe lub większe od 140/90 mmHg. W wielu przypadkach na początku terapii nie zawsze wprowadza się leki na obniżenie ciśnienia krwi. Postępowanie obejmuje natomiast zmianę stylu życia i prowadzenie regularnych pomiarów wartości ciśnienia, Oczywiście o leczeniu zawsze decyduje lekarz i to on dobiera terapię indywidualnie, zależnie od stanu zdrowia i kondycji pacjenta.

 

Jakie objawy występują zwykle w przypadku wysokiego ciśnienia?

  • bóle głowy,
  • łatwe męczenie się,
  • problemy z snem.

 

Niekiedy mogą pojawiać się u pacjentów również krwawienia z nosa, będące wynikiem osłabienia naczyń żylnych.

 

Powyższe objawy powinny skłonić do wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Jednorazowy wynik przekraczający normę nie świadczy o nadciśnieniu, ale powinien przekonać pacjenta do regularnego monitorowania ciśnienia, wdrożenia zmian w swoim stylu życia oraz zgłoszenia problemu swojemu lekarzowi rodzinnemu. Do pewnego etapu wprowadzenie diety, regularnej aktywności fizycznej i innych domowych sposobów na obniżenie ciśnienie przynosi dobre efekty. Oczywiście jest to bardzo indywidualne.

 

Należy pamiętać, że nie można bagatelizować wysokiego ciśnienia tętniczego. Może to doprowadzić do licznych powikłań zdrowotnych, w tym zawału i niewydolności serca oraz udaru mózgu.

 

 

Co obniża ciśnienie? – zioła i domowe sposoby

Kiedy ciśnieniomierz wskazuje pierwsze wysokie wyniki wielu pacjentów zastanawia się jak obniżyć ciśnienie krwi za pomocą naturalnych metod? Oczywiście nie da się porównać ich siły działania z lekami hipotensyjnymi, ale jeśli nie występują inne przeciwwskazania można je stosować przed a w niektórych przypadkach równolegle z farmakoterapią.

 

Co na obniżenie ciśnienia? Czyli jakie zmiany należy wprowadzić w swoim życiu w pierwszej kolejności?

 

  1. Ograniczenie dziennego spożycie soli do 6 g. Taki efekt można osiągnąć nie dosalając potraw oraz unikając wysoko przetworzonej żywności. Zbyt dużo chlorku sodu powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, a tym samym wzrost ciśnienia. Dieta uboga w sód pomaga szybko obniżyć ciśnienie nawet o 10 mmHg, a wdrożona równolegle z lekami hipotensyjnymi w wielu przypadkach umożliwia zmniejszenie ich dawek.
  2. Wprowadzenie regularnej aktywność fizycznej dostosowanej do możliwości i umiejętności. Najlepsze efekty hipotensyjne przynoszą ćwiczenia aerobowe, tj. spacer, pływanie, jazda na rowerze, nordic walking wykonywane minimum przez 30 minut codziennie.
  3. Redukcja masy ciała szczególnie u osób otyłych. Chodzi o umiarkowane pozbywanie się zbędnych kilogramów, co korzystnie wpłynie na metabolizm, a w efekcie przyczyni się do obniżenie wartości ciśnienia tętniczego krwi.
  4. Unikanie używek, tj. papierosów i alkoholu. Szczególnie napoje procentowe przyczyniają się do wzrostu ciśnienia.
  5. Dbanie o relaks, dobry sen i unikanie stresu. Choć jest to dla wielu osób trudne, to wprowadzenie odpowiednich technik czy ćwiczeń relaksacyjnych daje korzystne efekty w terapii nadciśnienia tętniczego. Życie w ciągłym biegu i stresie to czynniki, które sprzyjają rozwojowi chorób kardiologicznych w tym nadciśnienia.

 

Od lat w medycynie ludowej znane jest hipotensyjne działanie niektórych ziół. Składniki w nich zawarte powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, wiele z nich wzmaga również diurezę, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie wartości ciśnienia tętniczego. Najbardziej znane zioła o takim działaniu to, m.in. jemioła, serdecznik, aronia, głóg. Dla uzyskania efektu uspokajającego, wyciszającego i ułatwiającego zasypianie dla osób z wysokim ciśnieniem poleca się mieszanki ziołowe zawierające liść melisy i korzeń kozłka.

 

 

Podwyższone ciśnienie – kiedy należy udać się do lekarza?

Kiedy pojawiają się niepokojące objawy, a wykonany pomiar ciśnienia nie wskazuje prawidłowego wyniku należy skonsultować się z lekarzem. W zależności od wartości ciśnienia oznaczonego przez lekarza, które w wielu przypadkach w związku ze stresem towarzyszącemu wizycie w gabinecie jest wyższe oraz innych współistniejących schorzeń i ogólnego stanu zdrowia pacjenta dobiera on indywidualne postępowanie. W wielu przypadkach przez okres kilku, a nawet kilkunastu tygodni pacjent ma za zadanie modyfikację diety, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz wykonywanie regularnych pomiarów ciśnienia. Inne postępowanie obejmuje np. pacjentów z cukrzycą u których znacznie wzrasta ryzyko powikłań.

 

Każda osoba z podejrzeniem nadciśnienia, ale też już lecząca się powinna zaopatrzyć się w ciśnieniomierz. Aparat ten umożliwi szybki i łatwy pomiar ciśnienia w warunkach domowych.

 

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? – chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj artykuł.

 

Kiedy wysoki wynik będzie się nadal utrzymywał lekarz obejmie pacjenta farmakologicznym leczeniem hipotensyjnym. Polega ono na doprowadzeniu wartości ciśnienia do takich, które są optymalne dla danego pacjenta i nie przekraczają przyjętych norm. Dodatkowo prowadzona jest ocena ryzyka pojawienia się powikłań wynikających z nadciśnienia, jak również monitorowanie ogólnego zdrowia pacjenta w celu oceny skutków wynikających z takiego stanu.

 

 

Ciśnieniomierze

     

     

    Jak zbić ciśnienie szybko – czyli kiedy konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna?

    Domowe sposoby i zioła sprawdzą się raczej w profilaktyce i przy podwyższonych wynikach ciśnienia. Nie będą tak skuteczne i tak szybko działające jak leki hipotensyjne. Dlatego gdy aparat wskazuje ciśnienie 180/120 co robić? Należy zadzwonić po pogotowie. Jest to stan bezpośrednio zagrażający zdrowiu pacjenta, a nawet jego życiu. Wtedy nie ma co zastanawiać się jak szybko obniżyć ciśnienie krwi w domu, trzeba działać. Szczególnie ważna jest natychmiastowa interwencja medyczna gdy pacjent oprócz bardzo wysokiego ciśnienia odczuwa inne dolegliwości, tj. ucisk i ból w klatce piersiowej, duszność, nudności, wymioty, ból i zawroty głowy czy też drgawki.

     

    Szybkie obniżenie ciśnienia krwi umożliwiają jedynie środki farmakologiczne, m.in. leki moczopędne i tabletki pod język, które już po kilkunastu minutach redukują wartości ciśnienia tętniczego. Zwykle u pacjenta po takim epizodzie wprowadza się leczenie specjalistyczne, aby nie dopuścić do ponownego skoku ciśnienia.

     

    Powodem do niepokoju jest również wysokie ciśnienie w ciąży. Do szpitala powinna zgłosić się niezwłocznie przyszła mama gdy ciśnienie wynosi u niej 170/110 mmHg lub więcej.

     

     

    Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

    Jak powszechnie wiadomo lepiej zapobiegać chorobom niż później z nimi walczyć. Dlatego w profilaktyce nadciśnienia tętniczego mocno podkreśla się, że ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, regularna aktywność fizyczna, relaks, unikanie alkoholu i papierosów. Znaczenia ma również codzienne żywienie. Dietę DASH uznaje się za dającą najlepsze efekty zdrowotne w profilaktyce schorzeń sercowo-naczyniowych. Jest ona uboga w sód i nienasycone tłuszcze, a bogata w świeże owoce, warzywa i kwasy omega.

     

    Nadciśnienie w wielu przypadkach rozwija się nie dając żadnych objawów. Warto zatem profilaktycznie wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego. Dla osób, które troszczą się o swoje zdrowie nawet raz w roku. Jeśli uzyskane wyniki zaczynają przekraczać normy ciśnienia, tj. 120/80 mmHg, wtedy zaleca się częstsze jego monitorowanie.

     

     

    Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną XI. wieku. U wielu osób pojawia się ono w związku z utrzymującą się wysoką masą ciała, prowadzeniem siedzącego trybu życia, spożywaniem alkoholu i nadmiernym stresem. Są to czynniki na które mamy wpływ, więc obniżanie ciśnienia warto zacząć od zmian w swoim codziennym życiu i w diecie.

    Bibliografia

    1.       Tykarski A., Widecka K., Filipiak J.; Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym — 2015 rok Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego próba komentarza na temat zmian i ich zasadności; Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2015; 2: 71–94.

    2.       Puszkarska A., Głuszek J.; Zwiększenie skuteczności terapii nadciśnienia tętniczego poprzez redukcję otyłości (Czy utrata nadwagi zawsze powoduje normalizację ciśnienia tętniczego?); Arterial Hypertension 2011; 15 (2): 118–124.

    3.       Wojciechowska M., Izdebska E.; Profilaktyka nadciśnienia tętniczego; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2014; 20 (4): 370-373.

    4.       Sobieszczańska M. i wsp.; Aktywność fizyczna w podstawowej i pierwotnej prewencji choroby sercowo-naczyniowej; Pol. Merk. Lek. 2009; 26 (156): 659-664.

    5.       Mazur – Mucha M., Chrostowska M.; Rozpoznanie i leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów ze współistniejącą cukrzycą w świetle zmieniających się wytycznych; Varia Medica 2020; 4 (1): 18-28.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Niskie ciśnienie – czym grozi? Kiedy do szpitala?
      ciśnienie
      Niskie ciśnienie – czym grozi? Kiedy do szpitala?

      Powszechnie wiadomo, że wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne i wiąże się z wyższym ryzykiem powikłań, takich jak udar czy zawał. A czy niskie ciśnienie zagraża życiu i zdrowiu? Przy jakich wartościach ciśnienia mówimy o niedociśnieniu? Kiedy konieczne jest pilne wezwanie pomocy medycznej?

    • Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej
      nadciśnienie
      Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej

      Nadciśnienie wrotne to jedno z najczęściej spotykanych dysfunkcji w obrębie krążenia wrotnego. Czym jest układ wrotny? Kiedy dochodzi do rozwoju nadciśnienia w krążeniu wrotnym i jak można je leczyć?

    • Jak podnieść ciśnienie krwi?
      ciśnienie
      Jak podnieść ciśnienie krwi?

      Niskie ciśnienie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. U części pacjentów może jednak powodować osłabienie, zwiększoną męczliwość, spadek energii i koncentracji. Jak szybko podnieść ciśnienie krwi? Co na niskie ciśnienie dostępne jest bez recepty?

    • Prawidłowe ciśnienie i puls u dorosłych
      ciśnienie
      Prawidłowe ciśnienie i puls u dorosłych

      Prawidłowe ciśnienie i puls u osób dorosłych to jedne z parametrów, które pomagają ocenić ogólny stan zdrowia. Zarówno ciśnienie, jak i puls można kontrolować samodzielnie. Jakie są normy ciśnienia krwi dla osób dorosłych? Ile wynosi prawidłowe tętno w spoczynku i jak obliczyć tętno maksymalne dla konkretnej osoby? W jaki sposób dbać o utrzymanie odpowiednich wartości ciśnienia i tętna?

    • Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy, diagnostyka i leczenie nadciśnienia
      nadciśnienie
      Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy, diagnostyka i leczenie nadciśnienia

      Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych. Ponadto jest ono jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia takich jak zawał serca, niewydolność krążenia i udar mózgu. Czy zmieniając swój styl życia można zapobiec rozwojowi nadciśnienia? Jakie objawy pojawiają się w przebiegu nadciśnienia i jak wygląda jego leczenie?