Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Nadciśnienie wrotne to jedno z najczęściej spotykanych dysfunkcji w obrębie krążenia wrotnego. Czym jest układ wrotny? Kiedy dochodzi do rozwoju nadciśnienia w krążeniu wrotnym i jak można je leczyć?

Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej
źródło: freepik
Spis treści

Układ wrotny – czym jest? Funkcje żyły wrotnej

W układzie krwionośnym krew transportowana jest z serca do narządów przez tętnice. Ich końcowymi odgałęzieniami są naczynia włosowate, które wracając z miejsca docelowego łączą się w coraz większe kapilary, aż tworzą one naczynia żylne. Nimi krew wraca z narządów do serca. Są jednak pewne odstępstwa od tego schematu. Wtedy naczynia włosowate nie stanowią rozgałęzień tętnicy, ale powstają wtórnie z żyły. Jest to układ wrotny lub inaczej krążenie wrotne.

 

Jeden z takich układów wrotnych został wykształcony w przewodzie pokarmowym. Odtlenowana krew spływa żyłą wrotną ze śledziony, żołądka i jelit do wątroby. Jest ona bogata w składniki odżywcze, witaminy, minerały, ale może zawierać również toksyny. Krew ta ulega przefiltrowaniu w wątrobie i żyłą wątrobową wraca do serca. Tlen jest dostarczany do wątroby tętnicą wątrobową. Naczyniem tym płynie natlenowana krew z serca do wątroby.

 

Żyła wrotna stanowi bardzo ważne unaczynienie. Jeśli krew spływająca z przewodu pokarmowego omijałaby wątrobę to w organizmie mogłoby dochodzić do rozprzestrzeniania się toksyn i pojawiłby się również problem z kontrolą składników odżywczych. Co bezpośrednio łączy się z funkcjonalnością wątroby - tj. magazynowaniem glukozy i neutralizacją wielu szkodliwych substancji przez ten narząd.

 

 

Nadciśnienie wrotne – diagnostyka i klasyfikacja

Bywa, że w obrębie krążenia wrotnego pojawiają się dysfunkcje. Najczęściej występującym schorzeniem dotyczącym żyły wrotnej jest nadciśnienie wrotne. Jest to stan gdy ciśnienie wewnątrz naczynia przekracza 12mmHg, co może być skutkiem utrudnionego przepływu krwi.

 

Krew ma zwykle bardzo spokojny przepływ w żyle wrotnej. Norma ciśnienia panującego w jej wnętrzu to 6-8 mmHg. Ciśnienie w żyle wrotnej wzrasta gdy pojawia się przeszkoda w swobodnym przepływie krwi zarówno przed wątrobą, jaki w jej wnętrzu oraz na odcinku wypływu z narządu. Na podstawie umiejscowienia utrudnionego przepływu krwi przez wątrobę klasyfikuje się nadciśnienie wrotne. Uwzględnia ona:

 

  • nadciśnienie przedwątrobowe,
  • nadciśnienie wątrobowe,
  • nadciśnienie zawątrobowe.

 

Zdecydowanie najczęstsza przyczyna nadciśnienia wrotnego u osób dorosłych to schorzenia wątroby. Co klasyfikuje chorobę jako nadciśnienie wrotne wątrobowe. Wynika ono z marskości wątroby, czyli stanu gdy na skutek działania czynników zewnętrznych dochodzi do zwłóknienia narządu, martwicy hepatocytów, a tym samym zaburzeń funkcjonalności.

 

Inne przyczyny nadciśnienia wrotnego to zakrzepy w naczyniach żylnych. Gdy zlokalizowane są one w żyle wrotnej lub śledzionowej klasyfikuje się nadciśnienie jako wrotne przedwątrobowe. Natomiast w przypadku przytkania żyły wątrobowej jako nadciśnienie wrotne zawątrobowe.

 

Nie wszystkie przyczyny wzrostu ciśnienia w żyle wrotnej powyżej 12 mmHg są jasne. W takim wypadku nadciśnienie wrotne określa się jako idiopatyczne.

 

Nie przeprowadza się badań profilaktycznych, mających na celu pomiar ciśnienia w żyle wrotnej. Zabieg ten jest bardzo inwazyjny. Jedynie na podstawie objawów klinicznych celem wykluczenia lub potwierdzenia diagnozy wykonuje się badania obrazowe naczyń, m.in. USG, tomografia komputerowa. Testy te pozwalają na wykrycie przyczyny, a także skutków nadciśnienia wrotnego. Ważne jest również przedmiotowe badanie lekarskie, a także podstawowe oznaczenia krwi pozwalające określić kondycję wątroby (tzw. próby wątrobowe).

 

 

Nadciśnienie wrotne – objawy

Objawy nadciśnienia wrotnego zależą zwykle od przyczyny choroby. Gdy zator pojawia się w obrębie żyły wrotnej krew może odpływać do serca przez krążenie oboczne czyli żylaki. Te powiązane naczynia umiejscawiają się w przełyku, odbycie czy też na dnie żołądka. Ich pęknięcie może generować poważne krwotoki. Objawem dość charakterystycznym dla nadciśnienia wrotnego jest poszerzenie naczyń żylnych w powłokach jamy brzusznej w okolicy pępka – tzw. głowa Meduzy.

 

Inne objawy nadciśnienia wrotnego to m.in.:

 

  • powiększenie śledziony wraz ze wzrostem jej reaktywności, czyli przyspieszeniem niszczenia krwinek i płytek krwi,
  • wodobrzusze,
  • żółtaczka,
  • obrzęki,
  • zaburzenia koncentracji.

 

Warto zwrócić uwagę, że nie są to symptomy świadczące jedynie o wzroście ciśnienia w żyle wrotnej, ale także o dysfunkcji wątroby.

 

 

Ciśnieniomierze

     

     

    Leki obniżające ciśnienie wrotne i inne sposoby leczenia

    Ciśnienie wrotne wróci do normy gdy wyeliminuje się zator utrudniający przepływ krwi przez wątrobę oraz gdy zatrzyma się procesy włóknienia narządu. Postępowanie w przypadku nadciśnienia wrotnego sprowadza się zatem do leczenia przeciwzakrzepowego oraz regeneracji wątroby. Podstawą jest także terapia mająca na celu zapobieganie powikłaniom nadciśnienia wrotnego. Należy regularnie monitorować stan żylaków przełyku, tak aby nie dopuścić do ich krwawienia. W celu zniwelowania prawdopodobieństwa krwawień stosuje się również farmakoterapię. Tzw. beta-blokery to również leki obniżające ciśnienie wrotne. Efektem ich działania jest zmniejszenie rzutu serca i skurcz obwodowych naczyń, a skutkiem redukcja napływu krwi do układu wrotnego.

     

    Preparaty wspomagające pracę wątroby >>

     

    W ciężkich przypadkach wykonuje się operację chirurgiczną mająca na celu wykonanie zespolenia żylnego tak aby ominąć wątrobę. Natomiast gdy dojdzie do krwawienia z żylaków pacjentowi zostają przetoczone preparaty krwiopochodne. Podaje się mu również leki zmniejszające trzewny przepływ krwi oraz antybiotyk. Co więcej za pomocą endoskopii dokonuje się mechanicznego zatamowania krwawienia, np. poprzez opaskowanie żylaków.

     

     

    Nadciśnienie wrotne u dzieci

    Główną przyczyną prowadzącą do powstania wewnątrzwątrobowego nadciśnienia wrotnego u dzieci jest niedrożność dróg żółciowych lub zakrzepica żyły wrotnej w przypadku nadciśnienia przedwątrobowego. Niestety w wielu przypadkach przyczyna choroby pozostaje nieznana, więc leczenie sprowadza się na zapobieganiu powikłaniom. Ważne w przypadku najmłodszych pacjentów są również właściwe odżywianie oraz utrzymanie dobrego stanu wątroby.

     

    U dzieci najczęstszym powikłaniem choroby są krwawienia z żylaków przełyku. W tej grupie pacjentów nie wprowadza się leczenia farmakologiczne, a raczej endoskopowe zabiegi chirurgiczne mające na celu zabezpieczenie naczyń lub też zahamowanie krwawienia. 

     

    W związku z tym, że schorzenia wątroby stają się coraz częstszym problemem to coraz więcej diagnozuje się nadciśnienia wrotnego. Początkowo schorzenie nie daje objawów, ale nieleczone może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych stanowiących zagrożenie dla życia. Dlatego regularnie należy monitorować stan zdrowia naszej wątroby i dbać o jej kondycję, a wszelkie niepokojące objawy zgłaszać lekarzowi.

    Bibliografia

    1. Gutkowski K., Hartleb M.; Idiopatyczne nadciśnienie wrotne; Gastroenterologia Kliniczna 2010; 2 (4): 136–141.
    2. Celińska-Cedro D.; Profilaktyka i leczenie krwawienia z żylaków przełyku — strategia postępowania diagnostycznego i terapeutycznego; Gastroenterologia Kliniczna 2011; 3 (4): 159–166.
    3. Piekarska A., Wójcik-Cichy K.; Nadzór nad pacjentami z nadciśnieniem wrotnym w przebiegu marskości wątroby; Medical Science Review –Hepatologia 2017; 17: 79-84.
    4. Wiechowska-Kozłowska A., Milkiewicz P.; Ultrasonografia endoskopowa w ocenie nadciśnienia wrotnego; Gastroenterologia Kliniczna 2010; 2 (4): 148–155.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Zobacz więcej artykułów

    • Niskie ciśnienie – czym grozi? Kiedy do szpitala?
      ciśnienie
      Niskie ciśnienie – czym grozi? Kiedy do szpitala?

      Powszechnie wiadomo, że wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne i wiąże się z wyższym ryzykiem powikłań, takich jak udar czy zawał. A czy niskie ciśnienie zagraża życiu i zdrowiu? Przy jakich wartościach ciśnienia mówimy o niedociśnieniu? Kiedy konieczne jest pilne wezwanie pomocy medycznej?

    • 7 domowych sposobów na przeziębienie
      przeziębienie
      7 domowych sposobów na przeziębienie

      Jesienią i zimą przeziębienie to bardzo częsta przypadłość. Choroba niesie za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości, tj. zatkany nos, drapanie w gardle, osłabienie, stan podgorączkowy. Często w walce z infekcją sięgamy po domowe sposoby na przeziębienie. Często stawiamy sobie pytanie dobre na przeziębienie spośród łatwo dostępnych, domowych metod? Czosnek, miód, imbir, kurkuma, a może bańki i gorąca kąpiel? W tym artykule podajemy kilka sprawdzonych receptur jak domowymi sposobami walczyć z infekcją wirusową zwaną przeziębieniem.

       

    • Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Czy da się to zrobić w jeden dzień?
      przeziębienie
      Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Czy da się to zrobić w jeden dzień?

      Co najlepszego na przeziębienie warto zastosować? Co wybrać - paracetamol czy ibuprofen, tabletki czy saszetki?  Jak szybko wyleczyć przeziębienie i czy jest to możliwe w jeden dzień?

    • Inhalacje na kaszel suchy i mokry
      kaszel suchy i mokry
      Inhalacje na kaszel suchy i mokry

      Inhalacje na kaszel mokry i suchy mogą przynieść pacjentowi chwilową ulgę i poprawić komfort podczas choroby. Jakie inhalacje przygotować na uciążliwy i suchy kaszel, a jakie sprawdzą się lepiej przy produktywnym, mokrym kaszlu? Jak często wykonywać inhalacje i jak długo powinny one trwać?

    • Jak podnieść ciśnienie krwi?
      ciśnienie
      Jak podnieść ciśnienie krwi?

      Niskie ciśnienie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. U części pacjentów może jednak powodować osłabienie, zwiększoną męczliwość, spadek energii i koncentracji. Jak szybko podnieść ciśnienie krwi? Co na niskie ciśnienie dostępne jest bez recepty?