Jak podnieść ciśnienie krwi?

Niskie ciśnienie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. U części pacjentów może jednak powodować osłabienie, zwiększoną męczliwość, spadek energii i koncentracji. Jak szybko podnieść ciśnienie krwi? Co na niskie ciśnienie dostępne jest bez recepty?

Jak podnieść ciśnienie krwi?
źródło: frepik
Spis treści

Niskie ciśnienie – przyczyny

Niskie ciśnienie krwi najczęściej występuje w postaci pierwotnej (samoistnej). Nie wiadomo dokładnie jakie są jego przyczyny. Sugerowany jest wpływ czynników genetycznych na jego rozwój. Niedociśnienie pierwotne występuje często wśród kobiet w młodym wieku i o szczupłej budowie ciała. Innym rodzajem tego zaburzenia jest niedociśnienie wtórne.
W tym przypadku przyczyną może być:

 

  • nieprawidłowe dobranie lub stosowanie leków na nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia pracy układu krążenia, np. niewydolność mięśnia sercowego,
  • zaburzenia hormonalne, takie jak hipoaldosteronizm, niedoczynność kory nadnerczy,
  • nadciśnienie płucne,
  • zaburzenia pracy autonomicznego układu nerwowego,
  • długotrwałe unieruchomienie.

 

Trzecim rodzajem niedociśnienia jest hipotonia ortostatyczna. Na jej rozwój w większym stopniu narażeni są pacjenci w podeszłym wieku, obciążeni wieloma chorobami przewlekłymi. Hipotonia częściej występuje u osób, u których pod wpływem toczącej się choroby dochodzi do uszkodzenia i zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego (np. cukrzyca).

 

 

Niskie ciśnienie – objawy

O niskim ciśnieniu krwi mówimy, gdy ciśnienie skurczowe (pierwsza wartość ciśnienia) jest mniejsze niż 90 mm Hg lub ciśnienie rozkurczowe (druga wartość ciśnienia) jest mniejsze niż 60 mm Hg. U większości osób z niskim ciśnieniem krwi, nie pojawiają się żadne związane z tym objawy. W związku z tym, część pacjentów nawet nie jest świadoma niedociśnienia. Regularne i prawidłowe korzystanie z ciśnieniomierza pomaga wówczas wykryć bezobjawowe niedociśnienie. Jest też grupa osób, u których obniżone ciśnienie krwi znacząco wpływa na samopoczucie i codzienne aktywności. Objawy niskiego ciśnienia krwi, które mogą wystąpić, to:

 

  • osłabienie,
  • nasilona senność,
  • szybkie męczenie się,
  • spadek wydolności fizycznej i psychicznej,
  • spadek koncentracji,
  • niepokój,
  • zaburzenia snu,
  • bóle/zawroty głowy,
  • szumy w uszach,
  • zimne stopy i dłonie.

 

W artykule: Niskie ciśnienie – czym grozi? Kiedy do szpitala? odpowiadamy na pytania, kiedy niedociśnienie jest niebezpieczne i wymaga udzielenia szybkiej pomocy medycznej.

 

 

Niedociśnienie – czy wymaga leczenia?

Co na niskie ciśnienie stosować i czy niedociśnienie zawsze wymaga leczenia? Jeśli niskie ciśnienie krwi nie powoduje żadnych uciążliwych dla pacjenta objawów, nie ma potrzeby leczenia niedociśnienia. W przypadku niedociśnienia wtórnego, lepsze kontrolowanie choroby podstawowej (np. niewydolności serca, nadciśnienia płucnego), wyrównanie poziomu hormonów lub lepsze dostosowanie przyjmowanych leków może być wystarczające.

 

Jeśli natomiast przyczyna niedociśnienia nie jest znana, decyzję o leczeniu niedociśnienia podejmuje się głównie na podstawie tego, czy i w jaki sposób niskie ciśnienie wpływa na życie i funkcjonowanie pacjenta. U osób, u których niedociśnienie odczuwalnie pogarsza jakość życia, powoduje dolegliwości wpływające na wykonywanie codziennych aktywności, warto rozważyć wprowadzenie leczenia.

 

 

Ciśnienie krwi

     

     

    Jak podnieść ciśnienie krwi?

    Jak podwyższyć ciśnienie? W pierwszej kolejności zalecane są metody domowe, niefarmakologiczne, o których będzie mowa w dalszej części artykułu. Jeśli są one niewystarczająco skuteczne, można zastosować określone leki. W przypadku niedociśnienia, wykorzystanie znajdują zarówno preparaty dostępne bez recepty, jak i leki na receptę.

     

    Jak podnieść ciśnienie krwi preparatami bez recepty? Jedną z substancji używanych w leczeniu niedociśnienia jest niketamid. Jest to związek, która pobudza zarówno układ krążenia, jak i układ oddechowy. Wpływa na pracę serca i podnosi ciśnienie krwi. Niketamid występuje w pastylkach do ssania Glucardiamid. Jest to lek, w którym oprócz niketamidu znajduje się też glukoza. Może być on stosowany przez osoby dorosłe oraz nastolatków powyżej 12. roku życia.

     

    Co podnosi ciśnienie? Czy picie kawy może być pomocne przy niedociśnieniu? Wpływ kawy na ciśnienie tętnicze wciąż jest przedmiotem dyskusji. Jednorazowe spożycie kawy może spowodować wzrost ciśnienia skurczowego. Jednak należy zaznaczyć, że organizm dość szybko przystosowuje się do działania kawy i po kilku dniach regularnego spożywania tego napoju, jego wpływ na ciśnienie krwi staje się mniej zauważalny. Wartości ciśnienia między osobami codziennie pijącymi kawę, a pijącymi ją sporadycznie nie różnią się istotnie. Obecna w kawie kofeina znajduje się też w wybranych preparatach na energię i witalność, takich jak pastylki i krople Cardiamid z kofeiną oraz tabletki Vigor Up!.

     

    W preparatach na wzrost energii często można znaleźć też żeń-szeń. Na ten moment trudno jednak uznać żeń-szeń za roślinę podnoszącą ciśnienie. W jednej z nowszych analiz wykazano wręcz niewielki, ale istotny statystycznie wpływ żeń-szenia na obniżenie ciśnienia skurczowego o kilka jednostek. Efekt ten był bardziej zauważalny u pacjentów z nadciśnieniem i zespołem metabolicznym. Nie zaobserwowano natomiast znaczącego wpływu żeń-szenia na wartość ciśnienia rozkurczowego. Na podstawie tych wyników trudno jest oczekiwać, aby żeń-szeń był skuteczny w leczeniu niedociśnienia. Może być on jednak stosowany przy spadku wydolności psychicznej – wpływa korzystnie na procesy poznawcze (myślenie, koncentracja, zapamiętywanie).

     

    Jak podnieść niskie ciśnienie jeśli działanie preparatów bez recepty nie jest wystarczające? Wyżej wymienione preparaty przeznaczone są do stosowania doraźnego. Spożycie kropli z niketamidem raz na jakiś czas może pomóc podnieść ciśnienie krwi. Jednak nie zaleca się ich regularnego, codziennego przyjmowania. Jeśli dolegliwości związane z niedociśnieniem mocno ingerują w codzienne życie, warto zgłosić te objawy lekarzowi. Dostępne są leki na receptę, które wykorzystuje się w leczeniu przewlekłym. Do tej grupy leków należą m.in. midodryna powodująca wzrost skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi oraz etylefryna.

     

     

    Domowe sposoby na podwyższenie ciśnienia

    Jak podnieść ciśnienie krwi – domowe sposoby u części osób zmagających się z niedociśnieniem mogą być wystarczające dla złagodzenia objawów i poprawy komfortu życia. Wśród domowych sposobów na podniesienie ciśnienia wymienić można:

     

    • przyjmowanie dość dużej ilości płynów – standardowo przy niedociśnieniu rekomendowane są 2-3 litry na dobę,
    • częstsze spożywanie mniejszych posiłków – zaleca się unikanie przyjmowania dużych porcji jedzenia,
    • dosalanie potraw,
    • unikanie alkoholu,
    • systematyczna aktywność fizyczna,
    • unikanie długotrwałego narażenia organizmu na wysoką temperaturę.

     

    Domowe sposoby na podniesienie ciśnienia u osób z hipotonią ortostatyczną to, oprócz wcześniej wymienionych, również wyższe ułożenie głowy podczas snu i noszenie pończoch uciskowych. Pacjenci którzy od dawna zmagają się z uciążliwymi objawami niedociśnienia, często sami potrafią przewidzieć, jakie sytuacje mogą nasilać dolegliwości. Im lepiej dany pacjent zna swój organizm, tym łatwiej jest mu tak dostosować swoje aktywności, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów.

     

    Pamiętajmy o tym, że celem leczenia niedociśnienia nie do końca jest uzyskanie określonych wartości ciśnienia tętniczego krwi, lecz złagodzenie pojawiających się dolegliwości i zminimalizowanie ich wpływu na codzienne życie. Im więcej sam pacjent oraz osoby z jego najbliższego otoczenia wiedzą o niedociśnieniu, tym łatwiej jest je kontrolować. Przy hipotonii ortostatycznej, niekorzystne jest często długotrwałe stanie, stanie bez ruchu po aktywności fizycznej czy długi, gorący prysznic. Aby zmniejszyć ryzyko nagłego spadku ciśnienia po wstaniu warto wykonywać wolniejsze ruchy. Przed wstaniem z łóżka, zamiast nagłego podniesienia się do pozycji pionowej, lepiej jest robić to stopniowo, np. siadając na skraju łóżka, a po chwili powoli wstając. U pacjentów starszych z hipotonią ortostatyczną sprawdzić może się wstawienie krzesła do kabiny prysznicowej i branie prysznica w pozycji siedzącej.

     

     

    Wiedząc, jak szybko podnieść ciśnienie i czym podnieść ciśnienie tętnicze krwi, łatwiejszy może być wybór odpowiedniego preparatu bez recepty. Choć niedociśnienie u większości osób nie wpływa znacząco na codzienne funkcjonowanie, u części pacjentów może znacząco pogarszać jakość życia. Wdrożenie określonych, wyżej wymienionych zmian najczęściej jest wystarczające dla uzyskania zauważalnej różnicy. Jeśli jednak domowe sposoby na niskie ciśnienie nie przynoszą oczekiwanej poprawy, sporadycznie można sięgnąć po preparaty bez recepty, a o możliwości przewlekłego leczenia niedociśnienia warto porozmawiać z lekarzem.

    Bibliografia

    1.       Głuszek J., Kosicka T. Przewlekłe niedociśnienie – leczyć czy nie leczyć? Kardiologia po Dyplomie 2012, 12.

    2.       Logan A., Freeman J., Pooler J., Kent B., et al. Effectiveness of non-pharmacological interventions to treat orthostatic hypotension in elderly people and people with a neurological condition: a systematic review. JBI Evid Synth. 2020 Dec;18(12):2556-2617. doi: 10.11124/JBISRIR-D-18-00005.

    3.       Wieling W., Kaufmann H., Claydon V.E., van Wijnen V.K., et al. Diagnosis and treatment of orthostatic hypotension. Lancet Neurol. 2022 Aug;21(8):735-746. doi: 10.1016/S1474-4422(22)00169-7.

    4.       Gluszek J., Kosicka T. Wpływ kawy, herbaty, kakao na ciśnienie tętnicze i układ sercowo-naczyniowy. Nadciśnienie tętnicze 2014, 18, 1, 1-8.

    5.       Kujawska A., Kujawski S., Hajec W., Skierkowska N. et al. Coffee Consumption and Blood Pressure: Results of the Second Wave of the Cognition of Older People, Education, Recreational Activities, Nutrition, Comorbidities, and Functional Capacity Studies (COPERNICUS). Nutrients. 2021 Sep 25;13(10):3372. doi: 10.3390/nu13103372.

    6.       Park S.H., Chung S., Chung M.Y., Choi H.K., Hwang J.T., Park J.H. Effects of Panax ginseng on hyperglycemia, hypertension, and hyperlipidemia: A systematic review and meta-analysis. J Ginseng Res. 2022 Mar;46(2):188-205. doi: 10.1016/j.jgr.2021.10.002.

    7.       Charakterystyki Produktów Leczniczych: Glucardiamid, Gutron.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Niskie ciśnienie – czym grozi? Kiedy do szpitala?
      ciśnienie
      Niskie ciśnienie – czym grozi? Kiedy do szpitala?

      Powszechnie wiadomo, że wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne i wiąże się z wyższym ryzykiem powikłań, takich jak udar czy zawał. A czy niskie ciśnienie zagraża życiu i zdrowiu? Przy jakich wartościach ciśnienia mówimy o niedociśnieniu? Kiedy konieczne jest pilne wezwanie pomocy medycznej?

    • Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej
      nadciśnienie
      Nadciśnienie wrotne – co to jest? Objawy, przyczyny i leki obniżające ciśnienie w żyle wrotnej

      Nadciśnienie wrotne to jedno z najczęściej spotykanych dysfunkcji w obrębie krążenia wrotnego. Czym jest układ wrotny? Kiedy dochodzi do rozwoju nadciśnienia w krążeniu wrotnym i jak można je leczyć?

    • Prawidłowe ciśnienie i puls u dorosłych
      ciśnienie
      Prawidłowe ciśnienie i puls u dorosłych

      Prawidłowe ciśnienie i puls u osób dorosłych to jedne z parametrów, które pomagają ocenić ogólny stan zdrowia. Zarówno ciśnienie, jak i puls można kontrolować samodzielnie. Jakie są normy ciśnienia krwi dla osób dorosłych? Ile wynosi prawidłowe tętno w spoczynku i jak obliczyć tętno maksymalne dla konkretnej osoby? W jaki sposób dbać o utrzymanie odpowiednich wartości ciśnienia i tętna?

    • Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy, diagnostyka i leczenie nadciśnienia
      nadciśnienie
      Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy, diagnostyka i leczenie nadciśnienia

      Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych. Ponadto jest ono jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia takich jak zawał serca, niewydolność krążenia i udar mózgu. Czy zmieniając swój styl życia można zapobiec rozwojowi nadciśnienia? Jakie objawy pojawiają się w przebiegu nadciśnienia i jak wygląda jego leczenie?

    • Jak obniżyć ciśnienie krwi? – naturalne i domowe metody
      ciśnienie
      Jak obniżyć ciśnienie krwi? – naturalne i domowe metody

      Zbyt wysokie ciśnienie krwi to problem, który dotyczy wielu Polaków. Jeśli jest ono kontrolowane, np. poprzez leczenie farmakologiczne pacjent ma świadomość jak postępować w przypadku skoków ciśnienia. Co w wypadku gdy dopiero obserwujemy u siebie pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego. Kiedy zatem udać się do lekarza i jak zbić ciśnienie za pomocą naturalnych i domowych metod?