Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Czy da się to zrobić w jeden dzień?
magister farmacji
Co najlepszego na przeziębienie warto zastosować? Co wybrać - paracetamol czy ibuprofen, tabletki czy saszetki? Jak szybko wyleczyć przeziębienie i czy jest to możliwe w jeden dzień?
Co najlepszego na przeziębienie warto zastosować? Co wybrać - paracetamol czy ibuprofen, tabletki czy saszetki? Jak szybko wyleczyć przeziębienie i czy jest to możliwe w jeden dzień?
Ile trwa przeziębienie?
Przeziębienie - ile trwa? U osób dorosłych, przeziębienie rozwija się stopniowo w ciągu 1-2 dni. 3. i 4. dnia zazwyczaj objawy są najbardziej nasilone, a następnie zaczynają powoli ustępować. Choroba ta trwa ok. 7 dni. Kaszel pojawiający się w jej przebiegu może jednak utrzymywać się jeszcze przez kilka kolejnych tygodni. U dzieci, szczególnie tych młodszych, przeziębienie najczęściej trwa dłużej niż u osób dorosłych. Dolegliwości mogą być odczuwane przez malucha nawet przez 2-3 tygodnie.
Co na przeziębienie skutecznie łagodzi objawy?
Przeziębienie - jak leczyć? Co najlepiej na przeziębienie zastosować? Przeziębienie jest chorobą samoograniczającą się. Oznacza to, że ustąpi samo, nawet bez zastosowania jakiegokolwiek leczenia. Objawy, które pojawiają się w przebiegu tej choroby, są jednak dla wielu pacjentów dość uciążliwe. Poszukują więc oni skutecznych tabletek, saszetek na przeziębienie i innych leków, które uśmierzą występujące dolegliwości.
Co na przeziębienie warto zażyć? Leczenie przeziębienia jest objawowe. W związku z tym, możemy sięgnąć po takie preparaty, które łagodzą odczuwane przez konkretnego pacjenta objawy. Antybiotyki nie są stosowane przy przeziębieniu, ponieważ choroba ta wywołana jest przez wirusy, czyli drobnoustroje na które antybiotyki nie działają. Z tego samego powodu nie ma podstaw ku temu, aby zalecać antybiotyk na grypę, jeśli przebiega ona bez powikłań. O tym, jak rozpoznać grypę a jak przeziębienie, pisaliśmy w artykule: Grypa a przeziębienie - jak je odróżnić?.
Na ból i gorączkę (gorączka rzadko pojawia się przy przeziębieniu) można zastosować lek z ibuprofenem (np. Ibupar, Ibum), paracetamolem (np. Efferalgan Forte, Apap) lub kwasem acetylosalicylowym, powszechnie nazywanym aspiryną (np. Polopiryna S, Aspirin C). Jakie leki na przeziębienie przebiegające z męczącym katarem? Przy zatkanym nosie można sięgnąć po krople/aerozol z ksylometazoliną lub oksymetazoliną. Jest to np. żel do nosa Xylogel lub spray”e: Sudafed Xylospray, Acatar Care i Otrivin. Obkurczają one naczynia krwionośne, zmniejszając ilość wydzieliny i obrzęk błony śluzowej nosa. Leki na katar w postaci żelu dłużej utrzymują się na powierzchni śluzówki i nie powodują ściekania preparatu do gardła. Leki na katar i zapalenie zatok z ksylometazoliną lub oksymetazoliną powinny być stosowane maksymalnie przez 5-7 dni.
Kaszel przy przeziębieniu najczęściej ma nasilenie umiarkowane. Nie ma konieczności jego leczenia, chyba że bardzo przeszkadza on choremu. Początkowo kaszel jest suchy, a dopiero po kilku dniach staje się mokry. Na kaszel suchy można zastosować leki przeciwkaszlowe, zawierające np. lewodropropizynę (np. Solvetusan, Levopront, Unituss Junior) lub dekstrometorfan (np. Acodin). Leki na kaszel suchy mogą być szczególnie pomocne w nocy, kiedy męczący kaszel utrudnia zaśnięcie i powoduje przebudzenia w czasie snu. Przy kaszlu mokrym stosuje się preparaty, które rozrzedzają gęstą wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwiają jej odkrztuszenie. Można sięgnąć po lek z ambroksolem (np. Mucosolvan, Flavamed) lub wyciągiem z bluszczu, który dodatkowo działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli (np. Prospan, Hederasal).
Nie zaleca się samodzielnego podawania jakichkolwiek leków na objawy grypy i przeziębienia u dzieci poniżej 2. roku życia. Obecnie jednak coraz częściej podnosi się tą granicę do 4. a nawet 5. roku życia. U takich maluchów, preparaty na przeziębienie powinny być stosowane jedynie na zlecenie lekarza.
Paracetamol czy ibuprofen na przeziębienie?
Ibuprofen na przeziębienie działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Skutecznie łagodzi ból głowy, a także bóle mięśniowe, stawowe oraz gorączkę, które mogą pojawić się w przebiegu przeziębienia i grypy (są typowe raczej dla grypy, przy przeziębieniu pojawiają się dość rzadko). Paracetamol na przeziębienie działa natomiast przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Nie posiada on znaczących właściwości przeciwzapalnych. Obie substancje uważane są za skuteczne i bezpieczne w zmniejszaniu bólu i gorączki. Mogą być stosowane u dorosłych i dzieci - paracetamol od pierwszych dni życia, ibuprofen od ukończenia 3. miesiąca życia.
Co w takim razie wybrać - paracetamol czy ibuprofen na przeziębienie? Ibuprofen skuteczniej zwalcza ból i gorączkę u dzieci i osób dorosłych. Efekt ten obserwowano przede wszystkim na początku leczenia. Jednocześnie, oba leki - zarówno ibuprofen jak i paracetamol - są dobrze tolerowane przez chorych i bezpieczne.
Tabletki czy saszetki na przeziębienie?
Tabletki na przeziębienie, a może wieloskładnikowe saszetki na przeziębienie? Co wybrać? Wybór zależy od odczuwanych objawów, a także indywidualnych preferencji pacjenta. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się saszetki na przeziębienie. W ich składzie znajduje się substancja przeciwbólowa i przeciwgorączkowa, a także środek zwalczający katar, zatkany nos oraz kaszel. Po saszetki na przeziębienie warto więc sięgnąć, jeśli chory odczuwa jednocześnie wiele objawów i nie chce przyjmować kilku oddzielnych leków. Przykładowo, przy lejącym się z nosa katarze, mokrym kaszlu oraz bólu i/lub gorączce, można wybrać Theraflu Total Grip. Przy zatkanym nosie i suchym, męczącym kaszlu lepszym wyborem będzie Gripex Hot. Na sam ból i/lub gorączkę oraz zatkany nos można zastosować saszetki na przeziębienie Febrisan lub Coldrex Complex Grip. Diabetycy mogą sięgnąć po Fervex D, który nie zawiera cukru.
Niektóre saszetki na przeziębienie mogą być stosowane również u dzieci. Dotyczy to np. leku Fervex Junior na ból, gorączkę i zatkany nos. Może być on stosowany powyżej 6. roku życia. Część preparatów zawiera w składzie nie paracetamol a kwas acetylosalicylowy. Co lepsze - aspiryna czy paracetamol na przeziębienie? Aspiryna działa dodatkowo przeciwzapalnie. Leki które ją zawierają nie powinny być jednak podawane dzieciom poniżej 12. roku życia, a niektóre preparaty dozwolone są dopiero po 16. roku życia. Aspiryna jest przeciwwskazana m.in. w przypadku czynnej choroby wrzodowej, ciężkiego nadciśnienia, choroby wieńcowej i skazy krwotocznej. Paracetamol jest bezpieczny dla szerszej grupy pacjentów.
Preparaty wspomagające leczenie przeziębienia i grypy z kilkoma składnikami dostępne są również w formie tabletek. Jakie tabletki na przeziębienie zawierają więcej niż jeden składnik łagodzący objawy choroby? Są to m.in. tabletki Coldrex Max Grip C, FluControl Max i Gripex Duo. Zmniejszają one ból, gorączkę i katar. Wybór między tabletkami na przeziębienie a saszetkami jest dość indywidualny. Saszetka po rozpuszczeniu w ciepłej wodzie wywoła dodatkowo efekt rozgrzewający. Podane w formie płynnej substancje mogą też szybciej wchłonąć się z przewodu pokarmowego. W związku z tym, początek działania po zażyciu takiej postaci leku może pojawić się w krótszym czasie.
Jak wyleczyć przeziębienie w jeden dzień i czy jest to w ogóle możliwe?
Jak wyleczyć przeziębienie w jeden dzień? Niektórzy zastanawiają się też, jak wyleczyć przeziębienie w 3 dni. Niestety, nie istnieje obecnie cudowny lek na przeziębienie, który spowoduje, że choroba ustąpi w 1 lub 3 dni. Nawet najmocniejszy lek na grypę bez recepty nie skróci czasu utrzymywania się dolegliwości do jednego dnia. Preparaty na przeziębienie mogą skutecznie łagodzić objawy i poprawić komfort pacjenta. Nie wpływają jednak znacząco na czas trwania choroby. A ta, zarówno bez leczenia, jak i z leczeniem ustąpi po ok. 7 dniach w przypadku osób dorosłych.
Wiedząc jak leczyć przeziębienie łatwiej można dobrać odpowiedni preparat do pojawiających się objawów choroby. Asortyment leków na przeziębienie jest aktualnie tak duży, że zdecydowanie się na któryś z nich może być dość trudne. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule pomogą w doborze odpowiedniego preparatu. Zawsze powinien być on dostosowany do konkretnych dolegliwości występujących u chorego, jego wieku i preferencji.
Bibliografia
1. Hryniewicz W., Albrecht P., Radzikowski A. i inni, Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, 2016, Wydawnictwo sfinansowane ze środków Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków na lata 2011-2015
2. Pierce C.A., Voss B., Efficacy and safety of ibuprofen and acetaminophen in children and adults: a meta-analysis and qualitative review, Ann Pharmacother, 2010, 44 (3), 489-506, doi: 10.1345/aph.1M332
3. Albrecht P., Leki stosowane w przeziębieniu u dzieci, Pediatria po Dyplomie, 2011, 15, 5, 83-92
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.