Gęsty katar u dziecka – co stosować?

Gęsty katar u dziecka najczęściej pojawia się w przebiegu infekcji. Może powodować dyskomfort i utrudniać oddychanie przez nos. Co na gęsty katar u niemowlaka można zastosować? Jak rozrzedzić katar u dziecka i poprawić jego samopoczucie?

Gęsty katar u dziecka – co stosować?
źródło: Freepik
Spis treści

Jak rozrzedzić katar u dziecka?

Gęsty katar pogarsza samopoczucie małego pacjenta. Może być uciążliwy i zaburzać oddychanie przez nos. Odpowiednio dobrane lekarstwa na katar odtykają zatkany nos i przywracają swobodny oddech. Jest kilka skutecznych sposobów na gęsty katar u dziecka. Jednym z nich jest odciąganie gęstej wydzieliny i oczyszczanie noska. Jednak w przypadku tego rodzaju kataru, warto go wcześniej nieco upłynnić, aby ułatwić jego usunięcie.

 

Jak rozrzedzić katar u niemowlaka? Zielony, gęsty katar u dziecka lub wydzielinę o innym zabarwieniu można rozrzedzić z wykorzystaniem soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej. Sól fizjologiczna dostępna jest w postaci małych jednorazowych ampułek. Aby rozrzedzić gęsty katar u niemowlaka należy wpuścić do każdego z nozdrzy niewielką ilość soli fizjologicznej. Alternatywą jest spray z wodą morską. W przypadku gęstego kataru można sięgnąć po hipertoniczny roztwór. Ze względu na wyższe stężenie soli, taki preparat lepiej radzi sobie z obrzękiem błony śluzowej. Należy jednak zwrócić uwagę na ograniczenia wiekowe. Część preparatów może być stosowana już powyżej 3 lub 6 miesiąca życia, podczas gdy inne przeznaczone są dopiero dla kilkuletnich dzieci.

 

Katar zatokowy u dzieci można rozrzedzić też dzięki inhalacji. Do inhalacji można wykorzystać ampułki z solą hipertoniczną. Po rozrzedzeniu gęstej wydzieliny warto sięgnąć po aspirator do nosa. Pomoże on mechanicznie usunąć śluz i oczyścić nozdrza. W zależności od preferencji, potrzeb i możliwości, można wybrać aspirator manualny wykorzystujący wdech osoby odciągającej wydzielinę u dziecka, aspirator elektryczny lub aspirator z podłączeniem do odkurzacza.

 

 

Gęsty, zielony katar u dziecka – ksylometazolina czy oksymetazolina?

Gęsty katar u dziecka – jak leczyć? W celu zmniejszenia kataru można zastosować też lek z ksylometazoliną lub oksymetazoliną. Obie substancje obkurczają naczynia krwionośne i zmniejszają przekrwienie śluzówki nosa. Ograniczają obrzęk i przywracają swobodny oddech przez nos. Obie substancje mają podobną skuteczność w leczeniu kataru.

 

Wybierając obkurczający lek na gęsty zielony katar u dziecka warto jednak zwrócić uwagę na 2 aspekty:

  • ograniczenie wiekowe – spray z ksylometazoliną (np. Sudafed Xylospray dla dzieci, Nasic Kids) może być podawany powyżej 2 roku życia, podczas gdy wybrane preparaty z oksymetazoliną można stosować też u młodszych pacjentów, np. Nasivin Baby powyżej 3 miesiąca życia,
  • obecność dodatkowych substancji – część dostępnych preparatów oprócz substancji obkurczającej zawiera też związki o właściwościach nawilżających i regenerujących. Sudafed Xylospray HA zawiera dodatkowo kwas hialuronowy, który nawilża błonę śluzową nosa, a wspomniany już Nasic Kids ma w składzie dekspantenol, który działa regenerująco.

 

Etapy kataru u dziecka stopniowo się zmieniają. Gęsta, zabarwiona wydzielina najczęściej jest oznaką infekcji, która utrzymuje się kilka lub kilkanaście dni. Stosując lek obkurczający należy pamiętać, aby korzystać z niego maksymalnie 5-7 dni. Ponowne podawanie dziecku takiego preparatu powinno nastąpić po przynajmniej kilkudniowej przerwie. Katar przy infekcji nie trwa długo. Jeśli rodzic obserwuje utrzymywanie się tego objawu dłuższy czas, wskazana jest wizyta u lekarza. Przewlekły katar u dziecka może wymagać odpowiedniej diagnostyki.

 

 

Produkty na gęsty katar u dziecka

     

     

    Co na gęsty katar u dziecka dodatkowo stosować?

    Na gęsty zielony katar u dziecka lub gęstą żółtawą czy też białawą wydzielinę można zastosować też lek sekretolityczny, taki jak np. krople Sinupret. Zawarte w nim wyciągi roślinne upłynniają gęstą wydzielinę, a do tego wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Krople te można podawać dzieciom powyżej 6 roku życia.

    Na katar wirusowy u dzieci kilkuletnich można zastosować też spray do nosa z olejkami eterycznymi. Uczucie odblokowania nosa mogą wywołać też olejki eteryczne. U dzieci szczególnie często stosowane są plastry nasączone olejkami. Przykładowe preparaty to Solbaby Aroma dla dzieci powyżej 18 miesiąca życia oraz Bąbel Aroma powyżej 3 roku życia. Plaster można przykleić do ubranka dziecka lub przedmiotu znajdującego się w niewielkiej odległości od jego twarzy (ok. 30 cm). Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku małych dzieci powinien być on poza zasięgiem ich rączek. Nie należy też przyklejać plastra bezpośrednio do skóry dziecka.

    Gęsty katar przy ząbkowaniu raczej nie wynika z samego procesu wyrzynania się zębów mlecznych lecz z rozwoju infekcji. Okres wyrzynania się ząbków to jednocześnie czas kształtowania się odporności i większej podatności na rozwój różnorodnych chorób. Leczenie kataru w tym przypadku jest więc takie jak przy typowej infekcji górnych dróg oddechowych.

     

    Gęsty zielony, żółty lub też gęsty biały katar u dziecka zazwyczaj świadczy o infekcji wirusowej lub rzadziej – o infekcji bakteryjnej. Katar bakteryjny u dziecka można łagodzić tak samo jak katar wirusowy. W przypadku jednak infekcji o pochodzeniu bakteryjnym lekarz może zadecydować o konieczności włączenia do leczenia antybiotyku. W większości przypadków nie jest to jednak niezbędne. Gęsty katar u dzieci można łagodzić na kilka sposobów. Warto wybrać taki, który jest wygodny dla opiekuna i jednocześnie dobrze tolerowany przez małego pacjenta.

    Bibliografia

    1. Bartkowiak-Emeryk M., Bodajko-Grochowska A., Emeryk A. Przewlekły katar u dzieci – plan postępowania. Pediatria po Dyplomie 2016, 02.
    2. Szamborski R. Katar – etiologia i skuteczne leczenie. Farmacja Polska 2009, tom 65, nr 10, s. 723-724.
    3. Eskiizmir G., Hirçin Z., Ozyurt B., Unlü H. A comparative analysis of the decongestive effect of oxymetazoline and xylometazoline in healthy subjects. Eur J Clin Pharmacol. 2011 Jan; 67(1):19-23, doi: 10.1007/s00228-010-0941-z.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Wodnisty czy ropny katar u dziecka - podpowiadamy jak z nim walczyć i kiedy zgłosić się do lekarza!
      katar
      Wodnisty czy ropny katar u dziecka - podpowiadamy jak z nim walczyć i kiedy zgłosić się do lekarza!

      Żółty katar i ropiejące oczy u dziecka często budzą niepokój opiekuna. Czy świadczą o infekcji bakteryjnej i wymagają zastosowania antybiotyku? Jak szybko wyleczyć katar u dziecka i po jakie leki warto sięgnąć?

    • Wodnisty katar u dziecka - co stosować?
      katar
      Wodnisty katar u dziecka - co stosować?

      Wodnisty katar u niemowlaka to prawdziwa zmora. Niektóre maluchy, szczególnie te mieszkające w bardziej zanieczyszczonych regionach Polski, mają katar cały rok. Jakie mogą być inne przyczyny wodnistego kataru u dzieci i jak łagodzić jego objawy?

    • Zielony katar u dziecka – jak leczyć?
      katar
      Zielony katar u dziecka – jak leczyć?

      Zielony katar u dziecka może wystąpić przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Gęsta wydzielina często utrudnia swobodne oddychanie przez nos i jest przyczyną dyskomfortu. Co na zielony katar u dziecka można zastosować? Jak łagodzić katar u noworodka, a co podać starszemu dziecku?

    • Żółty katar u dziecka – jak leczyć?
      katar
      Żółty katar u dziecka – jak leczyć?

      Żółty katar u dziecka, zatkany nos, a do tego często inne objawy- gorączka, kaszel to częsty powód nieprzespanych nocy przez dzieci i rodziców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Żółty katar może mieć jednak inne przyczyny niż typowa infekcja wirusowa. Rozpoznanie jego przyczyny, warunkuje właściwe leczenie. Jak leczyć żółty katar i jak walczyć z nim domowymi sposobami?

    • Etapy kataru u dziecka – jak rozpoznać koniec?
      katar
      Etapy kataru u dziecka – jak rozpoznać koniec?

      Czy znasz fazy kataru u dziecka? Dowiedz się, jakie objawy mogą świadczyć o ustępowaniu infekcji, a jakie wskazują na nadkażenie bakteryjne.