Przewlekły katar u dziecka – przyczyny, leczenie

Przewlekły katar u dziecka może wynikać z wady anatomicznej, infekcji czy też alergii. Jakie objawy mogą pojawić się u dzieci z chronicznym katarem? Co na przewlekły katar można podać małym pacjentom?

Przewlekły katar u dziecka – przyczyny, leczenie
źródło: Freepik
Spis treści

Przewlekły katar u dziecka – jakie może mieć przyczyny?

Chroniczny katar u dziecka może mieć postać wycieku wydzieliny z nosa, jego spływania po tylnej ścianie gardła, kichania czy też uczucia zatkania nosa. Na jego rozwój mogą wpływać różne czynniki, takie jak chociażby stan zapalny czy wady anatomiczne. Przewlekły katar u dziecka najczęściej wynika z alergii lub infekcji. Przewlekły alergiczny nieżyt nosa oznacza występowanie objawów alergii przez co najmniej 4 dni w tygodniu i przez co najmniej 4 tygodnie. Jeśli alergia ma łagodne nasilenie, najczęściej nie wpływa znacząco na codzienną aktywność dziecka. Inaczej jest jednak, gdy odczuwane dolegliwości mają większe natężenie. Wówczas mogą utrudniać skupienie się na zajęciach w szkole, rozwój zainteresowań i spokojny sen.

 

Alergia może pojawić się w określonych miesiącach w roku związanych np. z okresami pylenia roślin, na które dziecko jest uczulone. Mówimy wówczas o alergii sezonowej. Gdy natomiast objawy utrzymują się cały rok, jest to alergia całoroczna. W tym przypadku alergeny są na stałe obecne w otoczeniu małego pacjenta. Przykładem takiej alergii jest alergia na roztocze kurzu domowego.

 

Przewlekły zielony katar u dziecka lub wydzielina o innym zabarwieniu i jednocześnie znacznej gęstości może świadczyć o infekcji. Przedłużający się katar może pojawić się w wyniku rozwoju infekcji bakteryjnej. Katar bakteryjny u dzieci [link do nowego wpisu blogowego: Katar bakteryjny u dzieci - jakie leczenie zastosować?] często występuje jednocześnie z innymi objawami, takimi jak stan podgorączkowy lub gorączka, kaszel czy też ból głowy. Dziecko może być osłabione i mniej niż zazwyczaj chętne do zabawy. W przeciwieństwie do alergii, przy przewlekłym katarze u dzieci wywołanym infekcją raczej nie występuje swędzenie nosa lub oczu.

 

W przebiegu typowej infekcji pojawiają się charakterystyczne etapy kataru u dziecka . W większości przypadków przyczyną infekcji są wirusy. Wodnisty, przezroczysty katar wirusowy u dzieci z czasem gęstnieje i zmienia kolor. Jeśli po kilku dniach, zamiast stopniowo ustępować, jego ilość ponownie wzrasta, a stan dziecka ulega pogorszeniu, może to świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym.

 

 

Produkty na przewlekły katar dla dzieci

     

     

    Przewlekły katar u dziecka – na co zwrócić uwagę?

    Zanim wprowadzimy lek na katar dla dziecka, istotne jest prawidłowe rozpoznanie przyczyny dolegliwości. U dzieci proces diagnostyki często jest trudniejszy niż u osób dorosłych. Im młodszy pacjent, tym występować mogą mniej charakterystyczne objawy. Nierzadko różne schorzenia nakładają się na siebie. Przykładowo, alergia może występować jednocześnie z infekcją.

     

    Przewlekły katar u niemowlaka lub starszego dziecka zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Zatkanie nosa, bez innych objawów może świadczyć o wadzie wrodzonej. Jeśli dziecko oddycha przez usta, w nocy chrapie lub rodzice zauważają epizody bezdechów sennych, przyczyną może być przerost migdałka gardłowego. Jeżeli natomiast nos jest zablokowany tylko z jednej strony, a dodatkowo pojawia się ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, być może w przewodzie nosowym utknęło ciało obce. Zdarza się, że małe dzieci wkładają do nosa niewielkie zabawki lub inne przedmioty, które trudno jest wyjąć bez pomocy medycznej.

     

    Przyczyną chronicznego kataru u dziecka może być też refluks krtaniowo-gardłowy. W takim przypadku najczęściej jednak towarzyszą mu też inne objawy, takie jak chociażby słaby przyrost masy ciała, częste ulewanie pokarmu i wymioty. Pojawić się też może przewlekły kaszel i nawracające infekcje dróg oddechowych. U starszych dzieci może natomiast wystąpić chrypka. Mogą one też skarżyć się na uczucie przeszkody w gardle.

     

    Przewlekły katar u dziecka może wynikać również z niedoborów odporności lub mukowiscydozy. Pierwsze objawy mukowiscydozy pojawiają się zazwyczaj już krótko po urodzeniu. Dolegliwości mogą być mocno zróżnicowane. Jeśli chodzi o symptomy ze strony nosa, pojawia się gęsta, ropna wydzielina, a nos jest niemalże stale zablokowany.

     

    Przewlekły katar u dziecka – pasożyty są stosunkowo rzadką przyczyną chronicznego kataru u małych pacjentów.  Przy glistnicy bardziej typowym objawem jest mokry kaszel. Potrzeba odkrztuszania wynika z obecności larw glisty w obrębie krtani.

     

     

    Co na przewlekły katar u dziecka zastosować?

    Katar zatokowy u dzieci będący wynikiem przewlekłego zapalenia nosa i zatok leczy się najczęściej z wykorzystaniem sterydów donosowych. Działają one przeciwzapalnie, a co istotne są bezpieczne w stosowaniu i dobrze tolerowane przez pacjentów pediatrycznych. Dodatkowo, zalecana jest irygacja nosa. Rekomendowane jest użycie fizjologicznego roztworu soli, który pozwala skutecznie oczyścić jamy nosa, a jednocześnie nie powoduje pieczenia i dyskomfortu, które mogą wystąpić przy stosowaniu roztworu hipertonicznego.

     

    Do irygacji można użyć specjalnej butelki oraz gotowych saszetek z proszkiem do rozpuszczania (np. Irigasin Junior). Można korzystać też ze standardowych butelek do irygacji. Produkty z dopiskiem „Junior” często mają nieco mniejszą pojemność. Wspomagająco, można krótkotrwale podawać też dziecku lek z ibuprofenem (np. Ibum Forte, Ibuprom dla Dzieci Forte) lub paracetamolem (np. Pedicetamol, Apap dla dzieci Forte).

     

    Co na przewlekły katar u dziecka wywołany alergią? Wówczas stosuje się leki przeciwalergiczne, najlepiej nowszej generacji, które nie powodują senności. Część preparatów dostępna jest w postaci syropu, np. Hitaxa Fast Kids, Aleric Deslo Active. Lekarz może zalecić dołączenie do terapii glikokortykosteroidów donosowych. Istotnym elementem leczenia jest też unikanie alergenów.

    Gdy przyczyną chronicznego kataru u dziecka jest refluks gardłowo-krtaniowy, mukowiscydoza lub inna choroba podstawowa, ważne jest jej prawidłowe leczenie. Kontrolowanie choroby pomaga wyeliminować lub chociaż zmniejszyć katar.

     

    Przewlekły katar u niemowlaka lub starszego dziecka może mieć różne przyczyny. Proces diagnostyki nie zawsze jest łatwy i szybki. Im młodsze dziecko, tym mniej specyficzne mogą być objawy. Warto jednak udać się do lekarza, gdy katar trwa dłużej lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy. Utrzymujący się chroniczny katar u dziecka może negatywnie wpływać na jego samopoczucie i rozwój.

    Bibliografia

    1. Fokkens W.J., Lund V.J., Hopkins C., et al., Europejskie Wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2020 (EPOS 2020), Magazyn Otolaryngologiczny, 2020, tom XIX, zeszyt 3 i 4
    2. Bartkowiak-Emeryk M., Bodajko-Grochowska A., Emeryk A. Przewlekły katar u dzieci – plan postępowania. Pediatria po Dyplomie 2016, 02
    3. Erwin E.A., Faust R.A., Platts-Mills T.A., Borish L. Epidemiological analysis of chronic rhinitis in pediatric patients. Am J Rhinol Allergy. 2011 Sep-Oct;25(5):327-32. doi: 10.2500/ajra.2011.25.3640
    4. Kantczak A., Bielecki I. Refluks krtaniowo-gardłowy u dzieci – aktualne spojrzenie laryngologa.Pol Otorhino Rev 2022, 11 (4), 49-56
    5. Emeryk A., Rapiejko P. Alergiczny nieżyt nosa. Lekarz POZ 2019, 2, 165-169

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Wodnisty czy ropny katar u dziecka - podpowiadamy jak z nim walczyć i kiedy zgłosić się do lekarza!
      katar
      Wodnisty czy ropny katar u dziecka - podpowiadamy jak z nim walczyć i kiedy zgłosić się do lekarza!

      Żółty katar i ropiejące oczy u dziecka często budzą niepokój opiekuna. Czy świadczą o infekcji bakteryjnej i wymagają zastosowania antybiotyku? Jak szybko wyleczyć katar u dziecka i po jakie leki warto sięgnąć?

    • Żółty katar u dziecka – jak leczyć?
      katar
      Żółty katar u dziecka – jak leczyć?

      Żółty katar u dziecka, zatkany nos, a do tego często inne objawy- gorączka, kaszel to częsty powód nieprzespanych nocy przez dzieci i rodziców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Żółty katar może mieć jednak inne przyczyny niż typowa infekcja wirusowa. Rozpoznanie jego przyczyny, warunkuje właściwe leczenie. Jak leczyć żółty katar i jak walczyć z nim domowymi sposobami?

    • Zielony katar u dziecka – jak leczyć?
      katar
      Zielony katar u dziecka – jak leczyć?

      Zielony katar u dziecka może wystąpić przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Gęsta wydzielina często utrudnia swobodne oddychanie przez nos i jest przyczyną dyskomfortu. Co na zielony katar u dziecka można zastosować? Jak łagodzić katar u noworodka, a co podać starszemu dziecku?

    • Wodnisty katar u dziecka - co stosować?
      katar
      Wodnisty katar u dziecka - co stosować?

      Wodnisty katar u niemowlaka to prawdziwa zmora. Niektóre maluchy, szczególnie te mieszkające w bardziej zanieczyszczonych regionach Polski, mają katar cały rok. Jakie mogą być inne przyczyny wodnistego kataru u dzieci i jak łagodzić jego objawy?