Artykuły

Artykułów na stronie: 10
Sortowanie
Strona
  • 1
  • z 22
  1. Dieta na niedobór żelaza – co jeść, a czego unikać?
    żelazo

    Żelazo hemowe pochodzące z produktów zwierzęcych wchłania się w większym stopniu niż żelazo niehemowe, którego źródłem są głównie rośliny. Które produkty są szczególnie bogate w ten składnik mineralny? Co jeść na niedobór żelaza aby uzupełnić jego ilość w organizmie? Które produkty warto spożywać jednocześnie, a których lepiej ze sobą nie łączyć?

  2. Niedobór żelaza – objawy, przyczyny, leczenie, skutki
    żelazo

     

    Gdy organizm otrzymuje zbyt mało żelaza w stosunku do potrzeb, rozwija się niedobór tego pierwiastka. Początkowo pojawia się przedutajony, utajony niedobór żelaza, aż wreszcie dochodzi do niedokrwistości. Czy każdy z tych etapów wiąże się z występowaniem zauważalnych objawów? Jakie są przyczyny niedoboru żelaza i jak wygląda jego leczenie? Z artykułu dowiesz się też, jaki jest związek między niedoborem żelaza a swędzeniem skóry, przybieraniem na wadze czy też depresją.

  3. Anemia w ciąży – czym grozi u ciężarnej?
    żelazo

    Anemia w ciąży w krajach uprzemysłowionych dotyczy nawet 30-50% kobiet. Stwarza ona zagrożenie dla przebiegu ciąży, a także może nieść negatywne konsekwencje dla rozwoju dziecka. Jakie są objawy anemii w ciąży? Co może prowadzić do jej rozwoju? Kiedy rozpoznawana jest niedokrwistość w ciąży?

  4. Hemochromatoza (nadmiar żelaza) - objawy, przyczyny, leczenie, skutki
    żelazo

    Nadmiar żelaza bywa niebezpieczny i niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Predyspozycje genetyczne do kumulowania się pierwiastka w organizmie może mieć nawet 1 na 200 noworodków. Co w przypadku nadmiernej podaży żelaza w diecie niesie za sobą szereg niepokojących objawów. Jaki poziom żelaza jest niebezpieczny? Czy przedawkowanie żelaza jest możliwe? Jakie są przyczyny zaburzenia? Jak się ono objawia i czy możliwe jest jego leczenie?

  5. Normy żelaza u dzieci
    żelazo

    Prawidłowy poziom żelaza u dzieci w istotny sposób wpływa na ich prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny. Jakie są normy żelaza u dzieci? O czym może świadczyć zbyt niski poziom żelaza?

  6. Żelazo w ciąży – normy, nadmiar, zalecenia
    żelazo

    Suplementacja żelaza dla ciężarnych nie jest zalecana rutynowo. Nadmiar tego składnika w organizmie przyszłej mamy może bowiem zwiększać ryzyko wystąpienia insulinooporności, cukrzycy ciążowej oraz stanu przedrzucawkowego. Niebezpieczny jest również niedobór tego pierwiastka. Jaka jest norma żelaza w ciąży? Kiedy konieczna jest suplementacja tego związku? 

  7. Zapalenie zatok szczękowych - przyczyny, objawy i leczenie
    zatoki

    Zatoki szczękowe zaliczane są do największych. Te wypełnione powietrzem komory zlokalizowane są po obu stronach nosa w obrębie kości szczękowych. Ich położenie w bliskim sąsiedztwie zębów, tkanki przyzębia i nosa sprzyja wnikaniu drobnoustrojów chorobotwórczych i częstym infekcjom. Jak objawia się zapalenie zatok szczękowych? Jak leczyć powstałą dysfunkcję i czy istnieją domowe sposoby, które skutecznie pomogą na ból i ucisk w obrębie zatoki szczękowej?

  8. Zapalenie zatok sitowych – przyczyny, objawy i leczenie
    zatoki

    Zapalenie zatok sitowych częściej dotyczy dzieci niż osób dorosłych. W jego przebiegu oprócz typowych objawów zapalenia zatok pojawia się też ból w obrębie oczu. Może wystąpić również obrzęk i swędzenie tej okolicy. Jak leczyć zapalenie zatok sitowych? Jakich powikłań w związku z tą chorobą możemy się obawiać?

  9. Zapalenie zatok czołowych – przyczyny, objawy i leczenie
    zatoki

    Zapalenie zatok czołowych, oprócz typowych objawów zapalenia zatok, przebiega z bólem zlokalizowanym nad oczodołami i brwiami. Czym na tle innych zatok wyróżniają się zatoki czołowe? Jak wybrać skuteczny lek na zapalenie zatok czołowych? 

  10. Zapalenie zatok przynosowych - przyczyny, objawy i leczenie
    zatoki

     

    Zapalenie zatok przynosowych w przeważającej części przypadków powodowane jest przez wirusy. W leczeniu tej infekcji zazwyczaj nie ma więc potrzeby stosowania antybiotyków. Jakie leki są w takim razie skuteczne w leczeniu ostrego i przewlekłego zapalenia zatok przynosowych? Z artykułu dowiesz się też, który z domowych sposobów na zapalenie zatok efektywnie wspiera proces leczenia.

Artykułów na stronie: 10
Sortowanie
Strona
  • 1
  • z 22