Niedobór kolagenu – objawy, przyczyny, skutki

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Postępująca wraz z wiekiem utrata kolagenu skutkuje spadkiem elastyczności skóry, pojawianiem się pierwszych zmarszczek, czy chociażby pogorszeniem funkcjonowania stawów. Jakie są inne powodowane przez niedobory kolagenu objawy? Które czynniki przyspieszają utratę kolagenu? Podpowiadamy też, jak uzupełnić niedobór kolagenu!

Niedobór kolagenu – objawy, przyczyny, skutki
źródło: Freepik
Spis treści

Niedobór kolagenu w stawach i skórze – przyczyny

Czym jest kolagen? Kolagen jest głównym białkiem strukturalnym organizmu, które powszechnie występuje w wielu tkankach i narządach. Odpowiada za ich wytrzymałość mechaniczną i odporność na rozciąganie. Kolagen nadaje tkankom odpowiednią elastyczność i sprężystość. „Brak kolagenu” lub „niedobór kolagenu” to pewne uproszczenie odnoszące się do stopniowej utraty tego białka. Utrata ta związana jest natomiast ze spadającą produkcją kolagenu w organizmie, do której dochodzi wraz ze starzeniem się organizmu.

Utrata kolagenu rozpoczyna się już w wieku 18-29 lat. Na proces ten w istotny sposób wpływa prowadzony styl życia. Wiele czynników może przyspieszać obniżający się poziom kolagenu w organizmie. Na niedobory kolagenu wpływają:

·         niewłaściwe, niezdrowe odżywianie się,

·         ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne,

·         palenie papierosów,

·         nadmierne spożywanie alkoholu,

·         niedobór snu,

·         przewlekły stres,

·         niska aktywność fizyczna,

·         zaburzenia hormonalne.

Na proces syntezy kolagenu wpływają też czynniki genetyczne, których nie jesteśmy w stanie modyfikować. Wiele osób chcąc zapobiec spadkowi poziomu kolagenu w organizmie sięga po suplementy z kolagenem, które mają zwiększyć zawartość tego białka w skórze, stawach i innych strukturach.

Brak kolagenu odnosi się zazwyczaj do jego stopniowej utraty wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu. Wpływ na proces jego syntezy ma wiele czynników. Część z nich jest niemodyfikowalna, ale na pozostałe mamy bezpośredni wpływ.

 

 

Niedobór kolagenu – objawy

Brak kolagenu – objawy utraty kolagenu stopniowo stają się zauważalne gołym okiem. Kolagen jest białkiem, które pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Ze względu na jego powszechne występowanie, niedobór kolagenu może objawiać się w zróżnicowany sposób. 

Objawy niedoboru kolagenu łatwo zauważyć przyglądając się skórze. Wraz ze spadkiem zawartości tego białka, skóra stopniowo traci elastyczność i staje się coraz bardziej wiotka. Zmniejszeniu ulega grubość naskórka. Niedobór kolagenu sprzyja powstawania i pogłębianiu się zmarszczek. Zauważyć też można utratę nawilżenia skóry, która wynika chociażby ze spadku zdolności do zatrzymywania w niej wody. Kolejne symptomy braku kolagenu dotyczą włosów i paznokci, które z czasem stają się bardziej osłabione i łamliwe.

Brak kolagenu w stawach – objawy spadku kolagenu dotyczą też funkcjonowania chrząstki stawowej i kości. Wraz z utratą kolagenu dochodzi do pogorszenia mobilności oraz pojawiania się bólu stawów. Zmniejsza się też gęstość kości, w wyniku czego stają się one bardziej podatne na złamanie.

Objawy niedoboru kolagenu to m.in. zwiększona wiotkość skóry, jej ścieńczenie oraz szybsza utrata nawilżenia. Pogorszeniu ulega też funkcjonowanie stawów. Kości stają się bardziej podatne na złamanie. Zmianom ulega także stan naczyń krwionośnych.

 

 

Produkty z kolagenem

     

     

    Jak sprawdzić poziom kolagenu w organizmie?

    Część osób chciałaby sprawdzić, jaki jest poziom kolagenu w organizmie, czy występuje jego niedobór czy też nadmiar (objawy nadmiaru kolagenu ). Dostępne jest badanie ICTP (C-telopeptyd kolagenu typu I), które służy do oceny resorpcji kostnej. Jest to badanie zlecane pacjentom, u których podejrzewa się zaburzenie procesu rozpuszczania i resorpcji kości. Wykorzystuje się je w procesie diagnostyki osteoporozy, krzywicy, nowotworów kości czy też zaburzeń hormonalnych.

    W Internecie dostępne są też specjalne kalkulatory, które na podstawie wieku, masy ciała i prowadzonego trybu życia obliczają szacunkową zawartość kolagenu w organizmie. 

     

     

    Jak uzupełnić niedobór kolagenu?

    Jak zwiększyć poziom kolagenu w organizmie? Aby zapobiegać przedwczesnej utracie kolagenu, warto odpowiednio zmodyfikować styl życia. Obecnie dostępny jest też szeroki wybór kolagenu w tabletkach, saszetkach i płynie, który pomaga częściowo uzupełnić zawartość kolagenu w organizmie.

    Nie da się całkowicie zapobiec utracie tego białka i zniwelować objawy niedoboru kolagenu w organizmie. Można jednak zapobiegać jego przyspieszonej utracie poprzez:

    ·         zdrowe odżywianie się i redukcję ilości cukru w diecie,

    ·         regularną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności,

    ·         dbanie o odpowiednią ilość i jakość snu,

    ·         unikanie używek, takich jak alkohol i papierosy,

    ·         ograniczenie ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne.

    Drugą możliwością jest suplementacja kolagenu. Kiedy brać kolagen? Kolagen można stosować w celu poprawy wyglądu i kondycji skóry, a także włosów i paznokci. Część osób przyjmuje te suplementy na brak kolagenu w kolanie, choć w tym przypadku przyjmowanie jedynie kolagenu ma raczej wątpliwą efektywność. Lepsze efekty może przynieść stosowanie preparatu, w którym oprócz odpowiedniego typu i zawartości kolagenu obecne są też inne składniki aktywne wspomagające funkcjonowanie chrząstki stawowej.

    Kolagen w proszku czy w tabletkach? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który kolagen będzie najlepszy. Przy wyborze preparatu z kolagenem należy zwrócić uwagę na zawartość kolagenu, obecność dodatkowych składników oraz preferowaną przez konkretną osobę postać suplementu. Szeroki wybór tych preparat umożliwia znalezienie odpowiedniego produktu dla każdego.

    Aby uzupełnić niedobór kolagenu warto go suplementować przez okres co najmniej kilku miesięcy. Odpowiednio długa suplementacja jest niezbędna dla uzyskania jej efektów. Preparaty z kolagenem są najczęściej dobrze tolerowane przez pacjentów.

    Jaki kolagen do picia wybrać? Decydując się na zakup kolagenu do picia warto zwrócić uwagę na zawartość kolagenu w dziennej porcji, jego rodzaj oraz obecność dodatkowych składników. Dla wielu osób istotna jest też częstość stosowania suplementu – najlepiej, jeśli można go spożywać jedynie raz dziennie.

     

    Objawy niedoboru kolagenu pojawiają się u każdej osoby w nieco innym czasie i tempie. Nie dysponujemy środkami, które byłyby w stanie całkowicie zapobiec utracie kolagenu, ale poprzez styl życia możemy ograniczyć spadek jego ilości w organizmie. Dodatkowo, można sięgnąć też po odpowiednie suplementy, które stymulują syntezę kolagenu i zwiększają jego zawartość w skórze, stawach i innych strukturach. 

     

    Bibliografia

    1.       Varani J., Dame M.K., Rittie L., et al. Decreased collagen production in chronologically aged skin: roles of age-dependent alteration in fibroblast function and defective mechanical stimulation. Am J Pathol. 2006 Jun;168(6):1861-8. doi: 10.2353/ajpath.2006.051302. PMID: 16723701; PMCID: PMC1606623

    2.       Martínez-Puig D., Costa-Larrión E., Rubio-Rodríguez N., Gálvez-Martín P. Collagen Supplementation for Joint Health: The Link between Composition and Scientific Knowledge. Nutrients. 2023 Mar 8;15(6):1332. doi: 10.3390/nu15061332. PMID: 36986062; PMCID: PMC10058045

    3.       León-López A., Morales-Peñaloza A., Martínez-Juárez V.M., et al. Hydrolyzed Collagen-Sources and Applications. Molecules. 2019 Nov 7;24(22):4031. doi: 10.3390/molecules24224031. PMID: 31703345; PMCID: PMC6891674

    4.       Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie w skutki niedoboru. Lek w Polsce, 2019, 29, 11/12’19 (342/343), 6-10

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Hemochromatoza (nadmiar żelaza) - objawy, przyczyny, leczenie, skutki
      żelazo
      Hemochromatoza (nadmiar żelaza) - objawy, przyczyny, leczenie, skutki

      Nadmiar żelaza bywa niebezpieczny i niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Predyspozycje genetyczne do kumulowania się pierwiastka w organizmie może mieć nawet 1 na 200 noworodków. Co w przypadku nadmiernej podaży żelaza w diecie niesie za sobą szereg niepokojących objawów. Jaki poziom żelaza jest niebezpieczny? Czy przedawkowanie żelaza jest możliwe? Jakie są przyczyny zaburzenia? Jak się ono objawia i czy możliwe jest jego leczenie?

    • Kolagen - właściwości, zastosowanie, działanie
      zestaw witamin i minerałów
      Kolagen - właściwości, zastosowanie, działanie

      Kolagen to bez wątpienia najważniejsze białko strukturalne w organizmie ludzkim. Stanowi aż 30% wszystkich białek człowieka. Zaobserwowano, że przyjmowanie preparatów zawierających kolagen przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego i co więcej stymuluje syntezę tego białka w organizmie. Jakie inne korzystne właściwości posiada to ważne białko strukturalne? Na co pomaga kolagen? Co zawiera dużo kolagenu? 

    • Najlepszy kolagen do picia – zobacz nasz ranking!
      kolagen
      Najlepszy kolagen do picia – zobacz nasz ranking!

      Kolagen w saszetkach do picia lub kolagen w gotowych do spożycia shotach wyróżnia się wygodą stosowania, szybkością wchłaniania, a zazwyczaj również możliwością przyjmowania zaledwie 1 raz dziennie. Co daje kolagen do picia? Jakich efektów można się spodziewać przyjmując dobrej jakości kolagen? Jaki kolagen do picia wybrać? 

    • Najlepszy kolagen w tabletkach - sprawdź który wybrać!
      kolagen
      Najlepszy kolagen w tabletkach - sprawdź który wybrać!

      Jak wybrać dobry kolagen w tabletkach? Na co zwracać uwagę podczas zakupu? Odpowiadamy też na pytanie, jakich efektów oczekiwać przy regularnej suplementacji kolagenu w tabletkach!

    • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem? Stosowanie i przeciwwskazania
      kolagen
      Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem? Stosowanie i przeciwwskazania

      Kolagen warto przyjmować regularnie, przez co najmniej kilka tygodni, aby cieszyć się efektami suplementacji. Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem? Lepiej stosować go na czczo, czy po jedzeniu? Z czym nie łączyć kolagenu do picia?