Grypa typu B – wirusy, objawy, leczenie

Grypa typu B zazwyczaj ma łagodniejszy przebieg niż grypa typu A. Rozprzestrzenia się głównie między ludźmi. Jak leczyć grypę typu B? Jak długo zaraża chory? Czy grypa typu B może przebiegać bez gorączki?

Grypa typu B – wirusy, objawy, leczenie
źródło: freepik
Spis treści

Wirusy grypy typy B

Wirus grypy typu B nie dzieli się na tyle podtypów co wirus grypy typu A. Wyróżnić można jednak 2 linie tego wirusa: B/Yamagata i B/Victoria. W obrębie jednej grupy występują patogeny różniące się nieco budową i właściwościami antygenowymi. Wirusy grypy typu B nie zmieniają się, nie mutują tak szybko jak wirusy typu A. Na przestrzeni lat, obserwowano dominację jednej lub drugiej linii tego wirusa. W ostatnim czasie rozprzestrzenia się jednak głównie linia B/Victoria.

 

Grypa typu B u dzieci rozwija się rzadziej niż grypa typu A. Pacjenci pediatryczni są w większym stopniu narażeni na cięższy przebieg choroby niż osoby dorosłe. Wirusy grypy rozprzestrzeniają się głównie u ludzi, a prawdopodobnie również wśród fok. Nie zaobserwowano aby patogeny te prowadziły do rozwoju infekcji u świń, ptaków czy innych zwierząt, tak jak ma to miejsce w przypadku wirusów grypy typu A.

 

Grypa typu B – co to? Jest to choroba wirusowa, która rozprzestrzenia się głównie między ludźmi. Wirusy grypy B nie mutują w tak szybkim tempie jak wirusy grypy typu A. Infekcja przez nie wywoływana jest też zazwyczaj mniej groźna.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:

 

 

Grypa typu B – objawy

Grypa typu B zazwyczaj ma mniej poważny przebieg niż grypa typu A. Objawy są najczęściej też mniej nasilone, a przez to mniej uciążliwe dla pacjenta. Choroba rozpoczyna się dość gwałtownie. Mogą wystąpić takie symptomy jak: gorączka, dreszcze, silne zmęczenie, bóle mięśni, ból gardła, kaszel i katar. U dzieci grypa typu B może przebiegać z bólami brzucha, nudnościami, wymiotami i biegunką. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe u tej grupy pacjentów występują częściej niż w przypadku zachorowania na grypę typu A.

 

Choć gorączka jest jednym z typowych objawów grypy typu B, nie u wszystkich pacjentów występuje. Brak gorączki nie jest jednoznaczny z brakiem grypy. Czasami choroba ta ma łagodny przebieg. U osób starszych lub pacjentów o ogólnym słabym stanie zdrowia wzrost temperatury może być mniej wyraźny niż u osób ogólnie zdrowych. Często bez wykonania testu nie sposób stwierdzić, czy pacjent choruje na grypę, COVID czy zwykłe przeziębienie.

 

 

Leki na grypę typu B

     

     

    Grypa typu B – zaraźliwość

    Grypa typu B – ile zaraża chory? Podobnie jak w przypadku grypy typu A, choroba ta jest wysoce zaraźliwa i z łatwością rozprzestrzenia się między kolejnymi organizmami. Chory może zarażać jeszcze przed wystąpieniem u niego pierwszych oznak choroby oraz przez kolejnych 5-7 dni po ich pojawieniu się. U dzieci czas ten zazwyczaj jest dłuższy. Wydalają one wirusa nawet kilka dni przed pierwszymi dolegliwościami, a po ich wystąpieniu – jeszcze przez kilka-kilkanaście kolejnych. Również pacjenci z zaburzeniami odporności dłużej mogą być źródłem zakażenia.

     

    Grypa typu B – ile trwa? Zazwyczaj, objawy choroby utrzymują się 3-7 dni. U dzieci często obserwuje się dłuższe trwanie dolegliwości niż u osób dorosłych. Choroba dłużej utrzymuje się również u osób przewlekłe lub ciężko chorych. Po ustąpieniu typowych dla grypy objawów, takich jak gorączka, ból czy kaszel, pacjent przez kilka kolejnych dni może jeszcze czuć się osłabiony.

     

     

    Grypa typu B – leczenie

    Grypa typu B – jak leczyć? Proces leczenia grypy typu B jest taki sam jak pozostałych rodzajów grypy. W pewnych przypadkach lekarz zaleca leki przeciwwirusowe, które są dostępne na receptę. Podane choremu w krótkim czasie po wystąpieniu pierwszych objawów choroby mogą skracać czas ich utrzymywania się, nasilenie oraz zmniejszać ryzyko ewentualnych powikłań. W terapii dużą rolę przypisuje się leczeniu objawowemu. Leki na przeziębienie i grypę łagodzą pojawiające się dolegliwości.

     

    Większość pacjentów (szczególnie tych poza grupami ryzyka, którzy nie są narażeni na cięższy przebieg choroby) może leczyć się samodzielnie, w warunkach domowych. W leczeniu grypy typu B często stosuje się preparaty przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. U dzieci można zastosować syrop z ibuprofenem (np. Ibum Forte, Axoprofen Forte) lub paracetamolem (np. Pedicetamol, Apap Forte). Dla nastolatków oraz osób dorosłych dostępny jest większy wybór leków na gorączkę. Dużą popularnością cieszą się saszetki na przeziębienie i grypę. Część pacjentów oprócz nich stosuje też inne preparaty, chcąc szybciej wrócić do dobrej kondycji. Warto zwracać uwagę na skład przyjmowanych leków, aby przypadkowo nie zażywać zbyt dużej ilości jednej substancji aktywnej (w tabletkach i saszetkach mogą bowiem znajdować się te same składniki).

     

    Przy suchym, nieproduktywnym kaszlu można sięgnąć po lek przeciwkaszlowy w postaci tabletek lub syropu. Wybór konkretnej postaci zależy w dużej mierze od samych preferencji chorego. Część pacjentów woli płynne formy, które są dla nich łatwiejsze do przełknięcia (np. Pulmopect), a dla innych wygodniejsze jest zażycie tabletki (np. Levosol). Lek na kaszel o działaniu hamującym zalecany jest jedynie w przypadku suchego kaszlu. Jeśli w miarę trwania infekcji, jego charakter się zmienia i pacjent zaczyna odkrztuszać wydzielinę, nie jest wskazane dalsze zażywanie leku przeciwkaszlowego.

     

    W razie potrzeby można też zastosować lek na katar, który udrożni zatkany nos i przywróci swobodny oddech. Pamiętajmy jednocześnie o tym, aby leki obkurczające z ksylometazoliną lub oksymetazoliną stosować jedynie przez kilka dni (do 5-7).

     

    Grypa typu B, choć w porównaniu do grypy typu A  ma zazwyczaj łagodniejszy przebieg, również może prowadzić do wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań. Podstawową metodą zapobiegania grypie są szczepienia ochronne. Choć nie wszystkie zaszczepione osoby unikną zachorowania, to podanie szczepionki zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu grypy oraz rozwoju powikłań.

    Bibliografia

    1.       Bhat Y.R. Influenza B infections in children: A review. World J Clin Pediatr. 2020 Nov 19;9(3):44-52. doi: 10.5409/wjcp.v9.i3.44

    2.       Tsybalova L.M., Stepanova L.A., Ramsay E.S., Vasin A.V. Influenza B: Prospects for the Development of Cross-Protective Vaccines. Viruses. 2022 Jun 17;14(6):1323. doi: 10.3390/v14061323

    3.       Stanisz B. Terapia grypy. Teoria i Praktyka 2009, tom 65, nr 1, 9-14.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • 7 domowych sposobów na przeziębienie
      przeziębienie
      7 domowych sposobów na przeziębienie

      Jesienią i zimą przeziębienie to bardzo częsta przypadłość. Choroba niesie za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości, tj. zatkany nos, drapanie w gardle, osłabienie, stan podgorączkowy. Często w walce z infekcją sięgamy po domowe sposoby na przeziębienie. Często stawiamy sobie pytanie dobre na przeziębienie spośród łatwo dostępnych, domowych metod? Czosnek, miód, imbir, kurkuma, a może bańki i gorąca kąpiel? W tym artykule podajemy kilka sprawdzonych receptur jak domowymi sposobami walczyć z infekcją wirusową zwaną przeziębieniem.

       

    • grypa a przeziębienie
      grypa
      Grypa a przeziębienie - jak je odróżnić?

      Kiedy pojawia się kaszel, katar i osłabienie, skąd wiesz że to przeziębienie, a nie grypa? Choroby te, mimo kilku podobieństw, mogą się znacząco różnić. Jakie są przyczyny grypy i przeziębienia? Co brać aby złagodzić odczuwane objawy?

    • grypa u dziecka
      przeziębienie u dziecka
      Grypa i przeziębienie u dziecka - przyczyny, objawy, leczenie

      Infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych – przeziębienie i grypa to najczęstsze schorzenia na jakie zapadają dzieci w okresie jesienno – zimowym. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy tego typu infekcji, aby szybko wdrożyć właściwe leczenie. Jakie preparaty są wskazane na przeziębienie dla dzieci? Jakie domowe sposoby na przeziębienie u dziecka warto zastosować, a kiedy z chorym maluchem należy zgłosić się do lekarza?

    • Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Czy da się to zrobić w jeden dzień?
      przeziębienie
      Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Czy da się to zrobić w jeden dzień?

      Co najlepszego na przeziębienie warto zastosować? Co wybrać - paracetamol czy ibuprofen, tabletki czy saszetki?  Jak szybko wyleczyć przeziębienie i czy jest to możliwe w jeden dzień?

    • Grypa typu A – wirusy, objawy, leczenie
      grypa
      Grypa typu A – wirusy, objawy, leczenie

      Wirusy grypy typu A, w zależności od konkretnego podtypu, mogą powodować mniej lub bardziej nasilone objawy choroby. Zazwyczaj jednak, grypa typu A ma cięższy przebieg niż grypa typu B. Jakie dolegliwości są typowe dla grypy typu A? Czy choroba ta może mieć przebieg bezobjawowy? Dowiedz się, po ilu dniach od zarażenia pojawiają się pierwsze symptomy grypy oraz jak się ją leczy.