Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka – inhalacje i łagodzące syropy

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Suchy kaszel u dziecka zwykle oznacza początek infekcji. Często towarzyszy mu suchość i drapanie w gardle. Jak domowymi sposobami łagodzić kaszel u dziecka? Kiedy warto wykonać inhalacje na kaszel suchy i co podać maluchowi, żeby spokojnie przespał noc?

Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka – inhalacje i łagodzące syropy
źródło: freepik
Spis treści

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Kaszel suchy nazywany jest również bezproduktywnym, ponieważ przebiega bez odkrztuszania flegmy. Może mieć on charakter napadowy. Zwykle towarzyszy mu suchość i drapanie w gardle. Bywa, że poinfekcyjny kaszel suchy utrzymuje się nawet do kilku tygodni. Jeśli trwa on ponad 2 miesiące mówimy o kaszlu przewlekłym i należy go koniecznie skonsultować z lekarzem.

 

Najczęstszą przyczyną kaszlu suchego u dzieci jest rozpoczynająca się infekcja górnych dróg oddechowych. Niepozorny kaszelek u malucha może świadczyć o rozwijającym się zapaleniu krtani, tchawicy, a nawet oskrzeli. Kiedy objaw utrzymuje się dłużej może oznaczać zapalenie płuc, krztusiec, czy nawet astmę alergiczną. Jakie mogą być inne przyczyny suchego kaszlu u dziecka?


•    obecność ciała obcego w drogach oddechowych,
•    alergia (gdy oprócz kaszlu pojawiają się również inne symptomy alergii, np. katar sienny, atopowe zmiany skórne),
•    refluks żołądkowo – przełykowy (zwykle pojawia się również pieczenie za mostkiem, utrata apetytu czy bóle brzucha),
•    przebywanie w zapylonym środowisku,
•    wady kardiologiczne,
•    przebyta infekcja dróg oddechowych,
•    stres, zaburzenia psychospołeczne.

 

Aby właściwie leczyć suchy kaszel u dziecka należy dobrze zdiagnozować jego przyczynę. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na objawy towarzyszące. Jeśli kaszel suchy ma związek z infekcją wirusową już po kilku dniach powinien zmienić swój charakter na produktywny (mokry). Wtedy warto też pomóc dziecku z oczyszczeniem dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.

 

 

Inhalacje na suchy kaszel


Kaszel suchy to zwykle pierwszy objaw infekcji u dziecka. Na tym etapie warto zastosować domowe metody. Jedną z nich jest inhalacja na kaszel suchy. Zabieg z wykorzystaniem nebulizatora pozwoli nawilżyć drogi oddechowe, oczyścić je i wspomóc funkcjonalność komórek nabłonka. Dzięki temu ograniczymy objaw jakim jest suchy kaszel, a jednocześnie spowolnimy lub nawet zahamujemy rozprzestrzenianie się patogenów i stanu zapalnego. Wspomaganie malucha już przy pierwszych objawach choroby jest bardzo ważne, ponieważ jego układ odpornościowy nie jest w pełni wykształcony, a objawy mogą bardzo szybko postępować i prowadzić np. do zapalenia krtani czy oskrzeli.

 

Z czego inhalacje na suchy kaszel warto wykonywać? W pierwszej kolejności warto sięgnąć po dostępne bez recepty:


•    ampułki soli fizjologicznej do inhalacji,
•    sól fizjologiczną z kwasem hialuronowym w ampułkach,
•    roztwór ektoiny do nebulizacji.

Rozproszony za pomocą nebulizatora roztwór chlorku sodu osiada na drogach oddechowych niczym mgiełka dając uczucie nawilżenia i ukojenia. Dodatkowo inhalacje pomagają na katar, który zwykle współwystępuje z suchym kaszlem u dziecka.

 

Nebulizacja na suchy kaszel jest lepszym pomysłem nić inhalacja z wykorzystaniem olejków eterycznych lub ziół. Niektóre preparaty tego typu są rekomendowane dla starszych dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

 

 

Co na suchy kaszel można podać dziecku?


W początkowej fazie infekcji u dziecka można sięgnąć po dostępne bez recepty syropy na suchy kaszel. Niektóre z nich mają charakter łagodzący i powlekają śluzówkę gardła i górnego odcinka dróg oddechowych, a inne działają typowo przeciwkaszlowo.

 

Kiedy dziecko ma katar i zaczyna kaszleć najlepiej podawać mu w ciągu dnia po ziołowe syropy działające łagodząco i powlekająco. Preparaty tego typu zawierają ekstrakty z prawoślazu, tymianku, porostu islandzkiego czy też babki lancetowatej. Często ich skład wzbogacony jest o miód, cyn witaminę C oraz czarny bez co dodatkowo wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego malucha. Syrop na kaszel dla dziecka należy zawsze wybierać adekwatnie do wieku. Preparaty dla najmłodszych nie zawierają alkoholu, mają też ograniczoną zawartość konserwantów i barwników. Niektóre z nich mogą być podawane niemowlętom już od 6. miesiąca życia.

 

Na noc natomiast, aby ataki kaszlu nie przeszkadzały dziecku podczas spania warto sięgnąć po syrop przeciwkaszlowy. Dla niemowląt rekomendowane są preparaty zawierające butamirat (krople i syrop). Podobnie jak dla dzieci od 2. roku życia u których sprawdzają się również syropy z lewodropropizyną (Levopront). Leki na kaszel z kodeiną mogą być stosowane u młodzieży powyżej 12. roku życia. Natomiast przeciwkaszlowe preparaty z dextrometorfanem od 6. roku życia. 2 ostatnie substancje to leki o działaniu ośrodkowym, więc należy zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania u małych dzieci.

 

Przed snem warto też zastosować udrażniające krople do nosa na katar. Ograniczy to ściekanie wydzieliny z zatok podczas snu, a tym samym zapobiegnie kaszlowi.

 

Jeśli dziecko zaczyna kaszleć i nie mamy w domu żadnego aptecznego syropu warto skorzystać z produktów dostępnych w każdej kuchni. Co jest dobre na suchy kaszel? Przeciwzapalnie, łagodząco i powlekająco działa na śluzówkę dróg oddechowych miód. Jest to świetne rozwiązanie jeśli dziecko nie jest oczywiście uczulone. Produkt ten można podać maluchowi na łyżeczce lub dodać do świeżo sporządzonego, przestudzonego naparu z tymianku.

 

 

Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka

     

     

    Inne domowe sposoby na suchy kaszel

    Suche i zapylone powietrze działa drażniąco na śluzówkę i wzmaga odruch kaszlu. Dlatego podczas infekcji u dziecka przebiegającej z suchym kaszlem warto często wietrzyć pomieszczenie w którym przebywa maluch oraz zadbać o nawilżenie powietrza. W tym ostatnim aspekcie pomogą proste czynności, np. narzucenie mokrego ręcznika na włączony kaloryfer czy stosowanie nawilżacza powietrza. Nawilżać trzeba również drogi oddechowe, więc podczas kaszlu maluch musi często pić.

     

    Na suchy kaszel pomaga również powlekanie śluzówki gardła. Dlatego w czasie infekcji można sięgnąć po dedykowane ziołowe lizaki na kaszel dla dzieci bądź nawilżające spray’e do gardła. W przypadku starszych dzieci – od 4. roku życia sprawdzą się również nawilżające tabletki do ssania na gardło i chrypkę, np. z porostem islandzkim.

     

    Dla odświeżenia powietrza w pokoju można zastosować olejki eteryczne. Wystarczy kilka kropli preparatu zaaplikować do miski z ciepłą wodą, a maluchowi będzie lepiej oddychać. Takie niskie stężenie olejku nie powinno działać drażniąco, jednak warto zachować ostrożność szczególnie w przypadku małych dzieci.

     

    Należy pamiętać, że dziecko podczas infekcji jest osłabione i może nieco gorzej się czuć. Dlatego też w tym czasie lepiej nie posyłać go do placówki. Zarówno dla jego własnego dobra jak i rówieśników.  

     

     

    Suchy kaszel u dziecka – kiedy do lekarza?

    Kiedy inhalacje na suchy kaszel u dziecka nie pomagają i infekcja postępuje należy zgłosić się do lekarza. Pediatra będzie mógł osłuchać malucha i ewentualnie przeprowadzić dalszą diagnostykę. Odpowiednio wczesna interwencja lekarska jest bardzo ważna w przypadku dzieci. Niekiedy zwykły kaszel z dnia na dzień może przerodzić się w zapalenie oskrzeli lub co gorsza płuc, które wymagają specjalistycznego leczenia, a niekiedy nawet hospitalizacji.

     

    Kiedy oprócz suchego kaszlu i kataru u dziecka występują również inne objawy, tj. gorączka, trudności z oddychaniem, pianie, świszczenie należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Konsultacji medycznej wymaga również kaszel utrzymujący się powyżej 8 tygodni (przewlekły), a szczególnie gdy obserwujemy dodatkowo, że dziecko szybciej się męczy lub w ostatnim czasie przybrało na wadze lub przeciwnie przestało przybierać bądź gdy kaszel pojawia się sezonowo, a wraz z nim np. łzawienie z oczu i lejący katar.

     

    Niepokojącym objawem jest również suchy kaszel u niemowlaka. Gdy nie jest on związany z infekcją może wskazywać na problemy kardiologiczne i zawsze warto skonsultować się w tej kwestii z pediatrą.

     

    Suchy kaszelek u dziecka zwykle zwiastuje rozwijającą się infekcję górnych dróg oddechowych. Wtedy sprawdzą się inhalacje na duszący kaszel i łagodzące syropki. Nie mniej jednak rodzic zawsze powinien zachować czujność. Zatem gdy objaw nasila się i nie zmienia się charakter kaszlu najlepiej skonsultować stan zdrowia malucha z lekarzem. W przypadku poważniejszych komplikacji zdrowotnych domowy sposób na suchy kaszel może zawsze stanowić uzupełnienie leczenia zleconego przez specjalistę.

    Bibliografia

    1. Doniec Z. i inni; Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ; Lekarz POZ 2016; 4(2): 305-321.
    2. Jung A., Maślany A.; Przewlekły kaszel u dzieci – problem diagnostyczny i terapeutyczny; Pediatr Med Rodz 2012; 8 (2): 97‑ 100.
    3. Krenke K. i inni; Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja; Lekarz POZ 2022; 3: 173-192.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • zapalenie zatok
      zapalenie zatok
      Skuteczny lek na zatoki- jak wybrać preparat na katar i ból zatok bez recepty?

      Ból zatok, zatkany nos, nieprzyjemny ucisk podczas schylania się. Każdy chociaż raz miał wątpliwą przyjemność walczyć z zaflegmionymi zatokami i zalegającym katarem. Opcji leczenia jest oczywiście kilka - są leki na ból zatok, osobne środki na katar, a także produkty wieloskładnikowe, które mają pomóc w obu dolegliwościach. Co zatem wybrać, czym się kierować szukając środka idealnego na zatkany nos i zatoki? Może warto podejść do tego strategicznie i zastosować terapię łączoną np. tabletki i spray czy saszetki i irygacja nosa oraz zatok? Czy antybiotyk jest zawsze koniecznością w leczeniu zatok?

    • Chore zatoki
      zapalenie zatok
      Domowe sposoby na zatoki - jak szybko zwalczyć katar?

      Katar jest częstym i uciążliwym objawem infekcji dróg oddechowych, który zaburza komfort pacjenta i utrudnia codzienne aktywności. Jak skutecznie i bezpiecznie oczyścić zatoki? Jakie domowe sposoby na cieknący katar mogą wspomóc leczenie?

    • Inhalacje na kaszel suchy i mokry
      kaszel suchy i mokry
      Inhalacje na kaszel suchy i mokry

      Inhalacje na kaszel mokry i suchy mogą przynieść pacjentowi chwilową ulgę i poprawić komfort podczas choroby. Jakie inhalacje przygotować na uciążliwy i suchy kaszel, a jakie sprawdzą się lepiej przy produktywnym, mokrym kaszlu? Jak często wykonywać inhalacje i jak długo powinny one trwać?

    • Inhalacje na zatoki
      inhalacje
      Inhalacje na zatoki

      Jednym z domowych sposobów wykorzystywanych w leczeniu zapalenia zatok są inhalacje. Jakich efektów można oczekiwać po inhalacji? Czy oczyszczanie nosa i zatok jest skuteczniejsze od nebulizacji? Jakie inhalacje na zatoki można wykonać?

    • Domowe sposoby na mokry kaszel u dziecka
      kaszel mokry
      Domowe sposoby na mokry kaszel u dziecka

      Mokry kaszel u niemowlaka lub starszego dziecka najczęściej pojawia się przy infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli ma niewielkie nasilenie, wystarczające mogą być domowe sposoby, które złagodzą kaszel i poprawią komfort malucha. Co na mokry kaszel u dziecka można zastosować? Z jakich ziół można korzystać u pacjentów pediatrycznych? Czy mokrego kaszlu u dziecka można pozbyć się w ciągu jednego dnia?