Domowe sposoby na mokry kaszel u dziecka
magister farmacji
Mokry kaszel u niemowlaka lub starszego dziecka najczęściej pojawia się przy infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli ma niewielkie nasilenie, wystarczające mogą być domowe sposoby, które złagodzą kaszel i poprawią komfort malucha. Co na mokry kaszel u dziecka można zastosować? Z jakich ziół można korzystać u pacjentów pediatrycznych? Czy mokrego kaszlu u dziecka można pozbyć się w ciągu jednego dnia?
Mokry kaszel u niemowlaka lub starszego dziecka najczęściej pojawia się przy infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli ma niewielkie nasilenie, wystarczające mogą być domowe sposoby, które złagodzą kaszel i poprawią komfort malucha. Co na mokry kaszel u dziecka można zastosować? Z jakich ziół można korzystać u pacjentów pediatrycznych? Czy mokrego kaszlu u dziecka można pozbyć się w ciągu jednego dnia?
Mokry kaszel u dziecka – jakie może mieć przyczyny?
Mokry, męczący kaszel u dzieci może znacząco pogarszać samopoczucie małych pacjentów. Najczęściej pojawia się on w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, które w zdecydowanej większości przypadków wywoływane są przez wirusy. O przyczynach i leczeniu tych infekcji u dzieci przeczytać można w artykule: Grypa i przeziębienie u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie.
W wyniku nadwrażliwości nerwów czuciowych dochodzi do aktywacji mięśni oddechowych i pojawienia się odruchu kaszlowego. Choć najczęstszym czynnikiem wywołującym kaszel mokry są niegroźne infekcje, przyczyna tego objawu może być też znacznie bardziej poważna. Jeśli kaszel mokry u dziecka utrzymuje się kilka tygodni, konieczna jest wizyta u lekarza. Przewlekły kaszel z flegmą, który trwa powyżej 8 tygodni może wymagać szerszej diagnostyki. Podobnie, jeśli objaw ten pojawia się u noworodka. Generalnie, nie zaleca się samodzielnego leczenia kaszlu u dzieci do 2. roku życia. U tych maluchów zawsze zaleca się przeprowadzenie badania lekarskiego i wykluczenie groźnej choroby (np. wady wrodzonej).
Mokry kaszel w nocy u dziecka, który nasila się po przyjęciu pozycji leżącej pojawia się właśnie przy infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli mokry, odrywający się kaszel występuje głównie nad ranem, po przebudzeniu, może sugerować to inną przyczynę (np. przedłużające się bakteryjne zapalenie oskrzeli). Kaszel nasilający się nad ranem obecny jest również u astmatyków. W tym przypadku bardziej charakterystyczny jest jednak kaszel suchy, choć kaszel mokry również może się pojawić. Przyczyn kaszlu jest wiele. Jeśli występujące objawy budzą niepokój opiekuna, zawsze warto udać się z dzieckiem do lekarza. Taka konieczność zachodzi również wtedy, gdy po chwilowym ustąpieniu objawów choroby, ich intensywność zaczyna ponownie narastać.
Jak pozbyć się mokrego kaszlu w jeden dzień?
Czasami pacjenci chcieliby wiedzieć, jak pozbyć się kaszlu mokrego w kilka godzin. Nie ma jednak preparatu, który spowodowałby całkowite ustąpienie produktywnego kaszlu w tak krótkim czasie. W przypadku większości łagodnych infekcji, nasilenie kaszlu jest słabe lub umiarkowane.
Mokry kaszel u dziecka – ile trwa? Objaw ten utrzymuje się zazwyczaj nie dłużej niż kilka dni. Przy typowym przebiegu infekcji, początkowo pojawia się kaszel suchy, a następnie kaszel mokry, który po kilku dniach stopniowo ustępuje. U części pacjentów w wyniku rozwoju infekcji pojawia się później tzw. kaszel poinfekcyjny. Może on trwać nawet do 8 tygodni.
Jakie zioła na mokry kaszel u dziecka można zastosować?
Domowe sposoby na odkrztuszanie gęstej zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny mogą złagodzić kaszel i przynieść dziecku ulgę. Czy jednak mokry kaszel u dziecka koniecznie trzeba leczyć? Nie, jeśli objaw ten ma łagodne nasilenie i nie wpływa znacząco na samopoczucie małego pacjenta, nie zawsze zachodzi potrzeba jego leczenia.
Rodzice często szukają bezpiecznego, naturalnego sposobu na mokry kaszel u dziecka, który pomógłby odkrztusić wydzielinę i oczyścić drogi oddechowe. Spośród ziół wykorzystywanych w leczeniu mokrego kaszlu u dzieci znajduje się bluszcz. Wyciąg z bluszczu nie tylko ułatwia odkrztuszenie plwociny i zmniejsza intensywność kaszlu, ale również działa rozkurczowo na mięśnie gładkie w drogach oddechowych. Leki na kaszel zawierające bluszcz to m.in. Hedusin, Herbion i Prospan. Mają one postać syropu, który można podawać dzieciom już od ukończenia 2. roku życia.
Co na mokry kaszel u dziecka oprócz bluszczu? Wykrztuśnie działa też tymianek. Znaleźć go można m.in. w syropie Bronchipret TE (zawiera połączenie wyciągu z tymianku z wyciągiem z bluszczu), który również może być podawany po 2. roku życia oraz w syropie Bronchosol, dedykowanym dorosłym i dzieciom po 4. roku życia. Naturalnym składem wyróżnia się Grintuss Pediatric, który zawiera związki łagodzące męczący kaszel oraz wspomagające regenerację błony śluzowej. Może być podawany dzieciom już po ukończeniu 1. roku życia.
Co na mokry kaszel u dorosłego? U osób dorosłych również można zastosować każdy z wymienionych wyżej syropów. Zamiast Grintuss Pediatric można wybrać wersję dla dorosłych – Grintuss Adult, dostępną w postaci syropu lub tabletek do ssania. Po naturalne sposoby na mokry kaszel warto sięgnąć, jeśli pacjent jest zwolennikiem preparatów ziołowych lub chce uzupełnić leczenie o dodatkowe środki łagodzące kaszel.
Co na kaszel mokry u dziecka – maści rozgrzewające i inhalacje
Na mokry kaszel u dziecka można zastosować również maści lub plastry z olejkami eterycznymi. Wspomagają one leczenie kaszlu i poprawiają komfort małego pacjenta. W składzie tych preparatów znajdują się takie olejki jak olejek eukaliptusowy, olejek miętowy, olejek lawendowy i olejek terpentynowy. Olejek eukaliptusowy posiada właściwości rozrzedzające gęstą wydzielinę, wykrztuśne i przeciwzapalne. Olejek miętowy działa natomiast odkażająco i przeciwbakteryjnie. Preparaty wspomagające leczenie przeziębienia i grypy przebiegających z kaszlem, w których można znaleźć olejki eteryczne to np. maść Vicks VapoRub (po 5. roku życia) i Rub-Arom (po 7. roku życia). Maść z olejkami eterycznymi wciera się w skórę klatki piersiowej i pleców, 2-3 razy w ciągu doby. Podczas korzystania z tych leków warto pamiętać o założeniu dziecku przewiewnego ubranka, które ułatwi inhalację uwalniających się olejków.
Nasączone olejkami eterycznymi są też plastry Ibufen Aroma, przeznaczone dla dzieci powyżej 18. miesiąca życia. Nakleja się je w bliskiej odległości od twarzy dziecka np. na ubranko. Nie należy przyklejać ich bezpośrednio do skóry malucha. W przypadku małych dzieci, trzeba mieć również na uwadze, aby plaster nie znajdował się w zasięgu rączek malucha. Plaster aromatyczny stopniowo, przez kilka godzi uwalnia lotne substancje, które wdycha mały pacjent.
Inhalacje na mokry kaszel u dzieci to kolejny domowy sposób, który może przynieść ulgę choremu i chwilowo poprawić jego samopoczucie. Przy kaszlu mokrym, do inhalacji można użyć hipertonicznego roztworu soli, który rozrzedzi zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę oraz zmniejszy obrzęk błony śluzowej. Ampułki z solą hipertoniczną mogą być wprowadzane do wszystkich rodzajów inhalatorów. Co na mokry kaszel oprócz soli hipertonicznej? Alternatywą mogą być inhalacje z olejkami eterycznymi. U dzieci po 7. roku życia, do inhalowania można użyć płynu Inhalol, a u młodszych (od 3. roku życia) – Olbas Oil. W tym jednak przypadku należy upewnić się, czy posiadany w domu inhalator jest odpowiedni do wprowadzania olejków eterycznych. Do części urządzeń, nie należy wlewać innych płynów niż leki przeznaczone do nebulizacji oraz sól izotoniczna lub hipertoniczna.
Domowe sposoby na mokry kaszel u dziecka
Domowe sposoby na kaszel mokry to również:
- picie większej ilości płynów – jeśli organizm jest dobrze nawodniony wydzielina obecna w drogach oddechowych może być mniej gęsta i lepka, a przez to również łatwiejsza do odkrztuszenia,
- nawilżanie powietrza w pomieszczeniu w którym przebywa mały pacjent – choć takie postępowanie raczej nie przyspieszy ustąpienia objawów infekcji, może korzystnie wpływać na samopoczucie pacjenta, łagodzić uczucie suchości śluzówki i ułatwiać oddychanie przez nos,
- ochrona dziecka przed kontaktem z dymem papierosowym – dym papierosowy wdychany biernie przez dziecko upośledza pracę rzęsek oraz negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego. Dzieci narażone na kontakt z dymem częściej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych i częściej zmagają się z przewlekłym kaszlem,
- podanie dziecku miodu przed snem – co prawda miód ma udowodnioną skuteczność w łagodzeniu suchego kaszlu, ale jeśli mokry kaszel w nocy u dziecka zaburza jego sen, można podać mu niewielką ilość miodu. Miód może być stosowany od ukończenia 2. roku życia. Jest to jeden ze skutecznych domowych sposobów na przeziębienie.
Kaszel mokry – domowe sposoby wspomagają łagodzenie objawów infekcji i poprawiają nastrój małego pacjenta. O ziołowych syropach i maściach z olejkami eterycznymi warto pamiętać, jeśli rodzic poszukuje naturalnego preparatu zmniejszającego kaszel i nie chce podawać dziecku mocniejszych leków. Takie preparaty są często wystarczające w przypadku kaszlu o łagodnym nasileniu. Domowe sposoby na kaszel mokry mogą być wykorzystywane również jako uzupełnienie leczenia choroby, w celu uzyskania lepszych efektów terapii.
Bibliografia
- Doniec z., Mastalarz-Migas A., Krenke K., Mazurek H., Bieńkowski P. Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Lekarz POZ 2016, 4, 305-321
- Begic E., Begic Z., Dobraca A., Hasanbegovic E. Productive Cough in Children and Adolescents - View from Primary Health Care System. Med Arch. 2017 Feb;71(1):66-68. doi: 10.5455/medarh.2017.71.66-68
- Kruttschnitt E., Wegener T., Zahner C., Henzen-Bücking S. Assessment of the Efficacy and Safety of Ivy Leaf (Hedera helix) Cough Syrup Compared with Acetylcysteine in Adults and Children with Acute Bronchitis. Evid Based Complement Alternat 2020 May 4;2020:1910656. doi: 10.1155/2020/1910656
- Krenke R., Chorostowska-Wynimko J., Dąbrowska M., Bieńkowski P. i inni. Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych. Lekarz POZ 2018, 6, 425-452
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.