Inhalacje na zatoki

Jednym z domowych sposobów wykorzystywanych w leczeniu zapalenia zatok są inhalacje. Jakich efektów można oczekiwać po inhalacji? Czy oczyszczanie nosa i zatok jest skuteczniejsze od nebulizacji? Jakie inhalacje na zatoki można wykonać?

Inhalacje na zatoki
źródło: freepik
Spis treści

Inhalacje na zatoki – jakie dają efekty?

Inhalacje na zatoki są często wykorzystywaną metodą leczenia zarówno u młodszych, jak i dorosłych pacjentów. Istotną zaletą inhalacji jest szybkie dotarcie leku do miejsca działania. Inhalacje na zatoki są też bezpieczne i może z nich korzystać zdecydowana większość chorych. Przeciwwskazań do wykonywania inhalacji jest niewiele.

 

Inhalacje na zapalenie zatok nie mają potwierdzonej skuteczności w leczeniu tej choroby. Nie wykazano bowiem, aby wdychanie nawilżonego i ogrzanego powietrza wpływało na przebieg zapalenia zatok. Mimo to, inhalacje są powszechnie stosowane przez pacjentów. Może wynikać to z poprawy komfortu chorych podczas inhalacji i chwilowego złagodzenia odczuwanych objawów. Nawet krótkotrwała ulga przy uciążliwych dolegliwościach może być cenna dla chorego.

 

Korzystny efekt w leczeniu stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok przynoszą irygacje. Płukanie jam nosa i zatok dużą objętością roztworu soli fizjologicznej ma udowodnioną skuteczność w terapii zapalenia zatok. Oczyszczanie zatok przy wykorzystaniu irygacji jest zalecane zarówno pacjentom z ostrym, jak i przewlekłym stanem zapalnym. Korzyści w leczeniu odnoszą z nich dzieci i dorośli. Przykładowe preparaty do płukania nosa i zatok to Heltiso Irisin, Sinulan Rinse i Zatoxin Rinse.

 

 

Co do inhalacji na zatoki jest potrzebne?

Z czego inhalacje na zatoki inhalatorem? Domowe inhalacje na zatoki najczęściej przeprowadza się z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej. Działa ona nawilżająco i oczyszczająco w stosunku do błony śluzowej. Oprócz 0,9% soli fizjologicznej do inhalacji można użyć też soli o większym stężeniu, np. Marimer Inhalation. Sól hipertoniczna niejako „wyciąga” wodę z błony śluzowej. Wpływa to na rozrzedzenie gęstej wydzieliny, która nagromadziła się w górnych drogach oddechowych oraz zmniejszenie obrzęku śluzówki. W efekcie, drożność nosa może zostać przywrócona, a pacjent przynajmniej przez jakiś czas może swobodnie oddychać.

 

Inhalacje na zapalenie zatok może wykonać również z roztworem soli fizjologicznej wzbogaconej o hialuronian sodu (np. Nebu-dose hialuronic). Kwas hialuronowy nawilża błonę śluzową. Taka inhalacja może być więc pomocna dla osób zmagających się z przesuszoną śluzówką i dyskomfortem odczuwanym w jej obrębie. Można też sięgnąć po ampułki z ektoiną (np. Ectodose). Ektoina posiada właściwości nawilżające i ochronne.

 

Oczyszczanie zatok (irygację) zaleca się przeprowadzać z wykorzystaniem soli izotonicznej lub z użyciem soli wzbogaconej o hialuronian sodu, ksylitol (np. HydroNasin Ksylitol) lub ksyloglukan. Specjaliści nie rekomendują stosowania do irygacji zatok hipertonicznego roztworu soli.

 

 

Inhalacje na zatoki

     

     

    Jak zrobić inhalacje na zatoki?

    Podczas wykonywania inhalacji, pacjent powinien przyjąć pozycję siedzącą. Zaletą inhalacji jest m.in. fakt, że nie wymaga ona od chorego zbyt wielu czynności – istotne jest przede wszystkim spokojne, powolne oddychanie. Należy również pamiętać, że inhalacje na zapalenie zatok u dzieci zawsze należy przeprowadzać pod opieką rodzica. Inhalację na zatoki można wykonywać kilka razy dziennie. Czas jednorazowej inhalacji wynosi ok. 3-5 minut.

     

    Korzystając ze specjalistycznego nebulizatora należy mieć na uwadze, że nie wszystkie preparaty można w nim umieścić. Informacji o tym, czego można użyć warto poszukać w dołączonej do urządzenia instrukcji. Przykładowo, do nebulizatorów siateczkowych można wprowadzać wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji, a także sól fizjologiczną i sól hipertoniczną. Nie zaleca się natomiast używania płynów o większej lepkości (soli z dodatkiem ektoiny lub hialuronianu sodu), ponieważ mogą one doprowadzić do zatkania membrany.

     

    Inhalacje na zapalenie zatok z soli izotonicznej można wykonać w dowolnym i dogodnym dla pacjenta czasie. Jeśli jednak chcemy inhalować się hipertonicznym roztworem soli, lepszą porą będzie ranek i popołudnie.

     

     

    Domowe inhalacje na zatoki

    Inhalacje na zatoki – domowe sposoby to również praktykowane od wielu lat „parówki”. W najprostszej wersji polegają one na wdychaniu pary wodnej bez żadnych dodatków. Do przygotowania takiej „parówki” potrzebna jest miska lub inny pojemnik, do którego wlewamy gorącą wodę. W celu zwiększenia efektywności inhalacji niektórzy pacjenci narzucają na głowę ręcznik. Pochylając się nad miską należy powoli i spokojnie wdychać nosem unoszącą się mgiełkę.

     

    Domowe inhalacje na zatoki można przeprowadzić także z użyciem olejku z oregano lub olejku lawendowego. Mogą one czasowo łagodzić ból zatok, ból głowy i zmniejszać obrzęk błony śluzowej nosa. Olejek lawendowy działa też przeciwbakteryjnie. Do inhalacji na zatoki wykorzystuje się również inne olejki eteryczne, np. olejek eukaliptusowy, olejek tymiankowy i olejek miętowy. Kilka kropli olejku należy wprowadzić do wody i następnie powoli wdychać parę.

     

    Do przygotowania „domowej parówki” na zatoki można zastosować też świeży napar ziołowy. Przy problemach  zatokami dobrym wyborem mogą być: mięta, bez czarny, tymianek, lawenda czy chociażby rumianek. Napar można przygotować zarówno ze świeżego, jak i suszonego surowca. Ułatwieniem może być zastosowanie saszetki z wybranym ziołem. W celu przygotowania naparu zalewamy saszetkę lub 2-3 g surowca 150-200 ml wrzącej wody i pozostawiamy pod przykryciem na 10-15 minut. Tak przygotowany napar wlewamy do miski z ciepłą wodą i możemy rozpocząć inhalacje. O innych domowych metodach wykorzystywanych w leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przeczytać można w artykule: Domowe sposoby na zatoki – jak szybko zwalczyć katar?

     

     

    Inhalacja na zatoki – domowa inhalacja może chwilowo poprawić komfort pacjenta, odblokować zatkany nos lub oczyścić go z nadmiaru zalegającej w nim wydzieliny. Są różne sposoby przeprowadzania inhalacji, dzięki czemu pacjenci mogą wybrać ten, który najlepiej odpowiada ich preferencjom. Lepszym wyborem wydają się być inhalacje z użyciem nebulizatora, jednak nie wszystkie preparaty można wprowadzać do tego urządzenia. Korzystając z domowych „parówek” należy mieć na uwadze ryzyko oparzenia. Z tego powodu, lepiej nie stosować ich u małych dzieci.

    Bibliografia

    1. Skarzynska M.B., Czajka Ł., Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, Farm Pol, 2020, 76 (12), 692-710.
    1. Jacyszyn K., Nartowski K., Pluta J., Karolewicz B. Ektoina – naturalny ekstraprotektant pozyskiwany z ekstremofilów. Mechanizm działania i zastosowanie w produktach leczniczych i kosmetycznych. Farm Pol 2014, 70 (6), 305-311.
    2. Fokkens W.J., Lund V.J., Hopkins C., et al., Europejskie Wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2020 (EPOS 2020), Magazyn Otolaryngologiczny, 2020, tom XIX, zeszyt 3 i 4.
    3. Emeryk A., Emeryk-Maksymiuk J., Janeczek K., Jędrzejewski A. Hipertoniczne roztwory soli w terapii chorób dróg oddechowych. Alergoprofil 2020, 16, 3, 10-17, doi: 10.24292/01.AP.163160920.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • zapalenie zatok
      zapalenie zatok
      Skuteczny lek na zatoki- jak wybrać preparat na katar i ból zatok bez recepty?

      Ból zatok, zatkany nos, nieprzyjemny ucisk podczas schylania się. Każdy chociaż raz miał wątpliwą przyjemność walczyć z zaflegmionymi zatokami i zalegającym katarem. Opcji leczenia jest oczywiście kilka - są leki na ból zatok, osobne środki na katar, a także produkty wieloskładnikowe, które mają pomóc w obu dolegliwościach. Co zatem wybrać, czym się kierować szukając środka idealnego na zatkany nos i zatoki? Może warto podejść do tego strategicznie i zastosować terapię łączoną np. tabletki i spray czy saszetki i irygacja nosa oraz zatok? Czy antybiotyk jest zawsze koniecznością w leczeniu zatok?

    • zapalenie zatok
      zapalenie zatok
      Zapalenie zatok - objawy, przyczyny, leczenie

      Zapalenie zatok to jedna z najczęstszych chorób występujących zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci. Zdarza się, że jest mylnie diagnozowana. Jak prawidłowo rozpoznać zapalenie zatok? Jak oczyścić zatoki i właściwie skąd się bierze katar, będący częstym objawem tej choroby?

    • Chore zatoki
      zapalenie zatok
      Domowe sposoby na zatoki - jak szybko zwalczyć katar?

      Katar jest częstym i uciążliwym objawem infekcji dróg oddechowych, który zaburza komfort pacjenta i utrudnia codzienne aktywności. Jak skutecznie i bezpiecznie oczyścić zatoki? Jakie domowe sposoby na cieknący katar mogą wspomóc leczenie?

    • Zapalenie zatok w ciąży - jak łagodzić katar i ból zatok?
      zatoki
      Zapalenie zatok w ciąży - jak łagodzić katar i ból zatok?

      Zatkane zatoki w ciąży mogą znacząco pogarszać samopoczucie przyszłej mamy. Ból zatok, zatkany nos i spływający katar utrudniają wykonywanie codziennych aktywności i zaburzają nocny odpoczynek. Jak leczyć zatoki w ciąży? Które domowe sposoby na katar w ciąży są skuteczne?