Żelazo na diecie wegańskiej – jak nie doprowadzić do niedoboru?

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Żelazo lepiej przyswaja się z produktów pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Czy w takim razie niedobór żelaza u wegan i wegetarian występuje powszechnie? Jak zadbać o prawidłową ilość żelaza w diecie? W jakich warzywach jest najwięcej żelaza?

Żelazo na diecie wegańskiej – jak nie doprowadzić do niedoboru?
źródło: Freepik
Spis treści

Żelazo w diecie wegetariańskiej i wegańskiej

Wegetarianizm i weganizm cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Coraz większe grono osób świadomie wyklucza z diety produkty pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianizm jest dość szerokim pojęciem. Jest to styl odżywiania, który polega na częściowym lub całkowitym wyeliminowaniu ze spożywanych pokarmów produktów pochodzenia zwierzęcego. W zależności od tego, które produkty są wykluczane z diety, wprowadzany jest odmienny rodzaj wegetarianizmu. Jednym z nim jest weganizm. Weganie nie tylko eliminują z diety mięso i ryby, ale również wszelkie produkty, które pochodzą od zwierząt, czyli np. miód, jaja czy sery.

 

Żelazo w diecie występuje w postaci hemowej i niehemowej. Żelazo hemowe charakteryzuje się wyższą biodostępnością. Jest ono lepiej przyswajalne z przewodu pokarmowego. Taka forma żelaza znajduje się głównie w czerwonym mięsie i podrobach. Żelazo niehemowe, obecne w produktach roślinnych, jest słabiej przyswajalne. Szacuje się, że z produktów roślinnych, żelazo wchłania się w ok. 10%, a z produktów zwierzęcych – 15-18%.

 

Co to anemia? Niedokrwistość to obniżony poziom hemoglobiny, który może mieć różnorodne przyczyny. Jedną z nich jest niedobór żelaza w diecie, na który w większym stopniu narażone są osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

 

Naturalne źródła żelaza

Poziom żelaza oraz ferrytyny (białka, które magazynuje żelazo w organizmie) u osób będących na diecie wegańskiej jest zazwyczaj niższy niż u osób, które spożywają produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie oznacza to jednak, że osoby wykluczające te pokarmy nie mogą uzyskać prawidłowego poziomu żelaza i hemoglobiny. Jest to jak najbardziej możliwe i osiągalne. Trzeba jednak umiejętnie bilansować dietę, aby spożywane pokarmy zaspokajały zapotrzebowanie organizmu na ten składnik mineralny.

 

Czym zastąpić żelazo z mięsa? Które produkty roślinne są bogate w żelazo (właściwości żelaza)? Źródła żelaza w diecie wegetariańskiej i wegańskiej to:

 

  • nasiona roślin strączkowych, 
  • produkty pełnoziarniste,
  • ciemnozielone warzywa liściaste,
  • orzechy,
  • owoce.

 

Żelazo w diecie wegetariańskiej i wegańskiej obecne jest w wielu produktach spożywczych. Niedobór żelaza nie występuje powszechnie wśród osób wykluczających z diety produkty pochodzenia zwierzęcego. Odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana dieta zazwyczaj wystarczy do tego, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na żelazo, które u dorosłych mężczyzn wynosi 10 mg na dobę, a u dorosłych miesiączkujących kobiet – 18 mg na dobę. Wzrasta ono w okresie ciąży do 27 mg na dobę.

 

 

Preparaty z żelazem

     

     

    W jakich warzywach jest żelazo?

    W jakim jedzeniu jest żelazo? Spośród warzyw, stosunkowo bogatym źródłem żelaza są szpinak, buraki, suszone pomidory, brukselka i brokuły. Większe ilości żelaza znajdziemy w nasionach roślin strączkowych, takich jak groch, fasola, ciecierzyca czy soczewica. Roślinne źródła żelaza to również orzechy. Związek ten obecny jest w orzechach macadamia, migdałach i orzeszkach piniowych. Dobrym źródłem żelaza są też sezam i nasiona dyni. 

     

    Żelazo dla wegetarian – jak zwiększyć przyswajalność żelaza z pokarmów?

    W produktach spożywczych obecne są związki, które mogą zmniejszać lub zwiększać wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Wiedza ta pomaga w lepszym, bardziej efektywnym komponowaniu diety. Aby zwiększyć przyswajanie żelaza z produktów pochodzenia roślinnego warto spożywać je łącznie z pokarmami bogatymi w witaminę C. Witamina C wpływa korzystnie na wchłanianie żelaza. Można więc do pokarmów bogatych w żelazo, w których znajdują się np. nasiona roślin strączkowych lub produkty pełnoziarniste, dodawać produkty bogate w witaminę C, np. świeże sałatki lub kiszonki. Innym sposobem na zwiększenie przyswajalności żelaza z posiłku jest wypicie szklanki świeżo wyciskanego soku pomarańczowego.

     

    Dieta na niedobór żelaza – różnorodne posiłki, w których obecne są zielonoliściaste warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona mogą dostarczyć wystarczającą ilość żelaza u osób będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej.

     

    Chcąc podnieść poziom żelaza u wegan lub wegetarian warto również wiedzieć, że wchłanianie tego pierwiastka z przewodu pokarmowego zostaje zmniejszone przez wapń. Jednoczesne spożywanie posiłku bogatego w nabiał z produktem, który ma dostarczyć żelaza nie jest więc najlepszym pomysłem. Takie połączenie ograniczy przyswajanie żelaza. Substancje zmniejszające wchłanianie żelaza obecne są też w kawie i herbacie. Jeśli więc chcemy zadbać o dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości żelaza, warto rozdzielić w czasie produktu bogatego w żelazo oraz kawę lub herbatę. Zdecydowanie lepszym napojem będzie wówczas wspomniany już sok pomarańczowy czy też woda.

     

    Źródło żelaza w diecie stanowią też leki i suplementy diety. Preparaty z żelazem mogą zawierać w składzie substancje pochodzenia zwierzęcego, dlatego warto dokładnie sprawdzać na opakowaniu lub w ulotce ich skład. Przykładowym suplementem z żelazem jest płyn Floradix. Zawiera on ekstrakty ziołowe i koncentraty soków owocowych. Może być dobrym produktem dla wegetarian, jednak już nie dla wegan, ponieważ w jego składzie obecny jest miód. Dobre żelazo dla wegetarian i wegan to np. saszetki Actiferol Fe. Odpowiedni skład mają też kapsułki Biorythm Żelazo.

     

    Wegetarianie i weganie mogą utrzymać prawidłowy poziom żelaza w organizmie bez potrzeby dodatkowej suplementacji. Aby było to możliwe, konieczne jest spożywanie różnorodnych, zdrowych posiłków. Podczas ich komponowania warto pamiętać o korzystnym połączeniu żelaza z witaminą C oraz negatywnym wpływie wapnia na wchłanianie żelaza. W razie potrzeby można też sięgnąć po odpowiedni suplement, który uzupełni dietę w ten składnik.

    Bibliografia

    1.       Łuszczki E., Boakye F., Zielińska M., et al. Vegan diet: nutritional components, implementation, and effects on adults' health. Front Nutr. 2023 Nov 9;10:1294497. doi: 10.3389/fnut.2023.1294497. Erratum in: Front Nutr. 2024 Jan 05;10:1354336. doi: 10.3389/fnut.2023.1354336. PMID: 38024367; PMCID: PMC10665534

    2.       Bali A., Naik R. The Impact of a Vegan Diet on Many Aspects of Health: The Overlooked Side of Veganism. Cureus. 2023 Feb 18;15(2):e35148. doi: 10.7759/cureus.35148. PMID: 36950003; PMCID: PMC10027313

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Anemia w ciąży - czy zawsze trzeba suplementować żelazo w ciąży?
      witaminy
      Anemia w ciąży - czy zawsze trzeba suplementować żelazo w ciąży?

      Niedobór żelaza w ciąży dotyczy ok. 20-40% kobiet w Europie. Czy w związku z tym suplementacja żelaza zalecana jest wszystkim kobietom oczekującym dziecka? Jakie mogą być konsekwencje niedoboru oraz nadmiaru żelaza w ciąży?

    • Żelazo – właściwości, normy, rola w organizmie
      żelazo
      Żelazo – właściwości, normy, rola w organizmie

      Żelazo jest niezbędne przede wszystkim do efektywnego oddychania komórkowego i utrzymywania wydajnej pracy komórek. Nie jest to jednak jedyna rola, jaką w organizmie pełni żelazo. Na co wpływa ten pierwiastek? Jakie jest jego zalecane dzienne spożycie? Z artykułu dowiesz się też, u których osób zapotrzebowanie na żelazo jest większe i z jaką witaminą żelazo lepiej wchłania się z przewodu pokarmowego.

    • Żelazo w ciąży – normy, nadmiar, zalecenia
      żelazo
      Żelazo w ciąży – normy, nadmiar, zalecenia

      Suplementacja żelaza dla ciężarnych nie jest zalecana rutynowo. Nadmiar tego składnika w organizmie przyszłej mamy może bowiem zwiększać ryzyko wystąpienia insulinooporności, cukrzycy ciążowej oraz stanu przedrzucawkowego. Niebezpieczny jest również niedobór tego pierwiastka. Jaka jest norma żelaza w ciąży? Kiedy konieczna jest suplementacja tego związku? 

    • Nadmiar żelaza u dziecka – co oznacza podwyższone żelazo u dziecka?
      żelazo
      Nadmiar żelaza u dziecka – co oznacza podwyższone żelazo u dziecka?

      Wysoki poziom żelaza u dziecka może być wynikiem poważnej choroby jaką jest hemochromatoza, ale również przypadkowego podawania dziecku zbyt dużej ilości żelaza w postaci leków i suplementów. Jakie objawy może powodować za wysokie żelazo u dziecka? 

    • Niedobór żelaza w ciąży - czym grozi niskie żelazo u ciężarnej?
      żelazo
      Niedobór żelaza w ciąży - czym grozi niskie żelazo u ciężarnej?

      Odpowiedni poziom żelaza w diecie ciężarnej jest bardzo ważny. Warunkuje on zarówno właściwy rozwój płodu, jak i prawidłowy przebieg ciąży. Jakie skutki może nieść za sobą niedobór żelaza w diecie ciężarnej? Jak uzupełnić poziom żelaza we krwi i czy zawsze jest to konieczne?