Witamina B12 w diecie wegańskiej – jak nie doprowadzić do niedoboru?

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Dieta wegańska i wegetariańska stają się coraz bardziej modne zarówno ze względów ideowych jak i zdrowotnych. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców oraz rezygnacja z produktów mięsnych i wysokotłuszczowych zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, pomaga obniżyć masę ciała i poprawia profil lipidowy. Weganie są jednak narażenie na niedobory niektórych składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Ważnym elementem diety jest witamina B12, której głównym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Jak uzupełniać poziom witaminy B12 w diecie wegańskiej?

Witamina B12 w diecie wegańskiej – jak nie doprowadzić do niedoboru?
źródło: freepik
Spis treści

Witamina B12 a weganizm

Weganizm to rodzaj diety eliminacyjnej, w której wyklucza się spożycie mięsa i wszelkich produktów odzwierzęcych. Weganie w codziennym życiu nie stosują również materiałów pochodzenia zwierzęcego (m.in. wełna, skóra), a także nie uczestniczą w wydarzeniach w których wykorzystuje się zwierzęta. Ta dość restrykcyjna dieta z jednej strony daje duże korzyści zdrowotne, m.in. pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, poprawić lipidogram, zmniejszyć ryzyko nadciśnienia i innych schorzeń sercowo – naczyniowych, a także zabezpiecza przed rozwojem cukrzycy typu 2 czy też niektórych chorób nowotworowych. Nie mnie jednak gdy nie jest ona prowadzona w sposób rozważny i uzupełniona o odpowiednią suplementację może doprowadzić do poważnych zaburzeń. Jakich składników najbardziej brakuje w diecie wegańskiej? Wapnia, żelaza, witaminy D, B12 (kobalamina) i białka. W związku z tym u wegan zwiększa się znacznie ryzyko rozwoju osteoporozy, anemii, a na skutek wzrostu stężenia homocysteiny we krwi dochodzi do znaczących predyspozycji do postępu chorób układu krążenia.

 

Bardzo ważnym składnikiem w codziennym menu jest witamina B12. Bierze ona udział w wielu reakcjach biochemicznych i odpowiada ze metabolizm białek, tłuszczy, węglowodanów, a także syntezę kwasów nukleinowych, czerwonych krwinek czy niektórych neuroprzekaźników. Reguluje również przemianę kwasu foliowego do jego aktywnej formy, a razem witaminy te budują osłonkę mielinową włókien nerwowych.

 

Chcesz wiedzieć więcej o witaminie B12 i innych witaminach z grupy B? Przeczytaj artykuł: Witaminy z grupy B - właściwości. W jakich produktach występują?

 

 

 

Źródła witaminy B12 dla wegan

Dość trudno o uzupełnienie w diecie wegańskiej witaminy B12, ponieważ odrzucone zostają w zasadzie wszystkie jej naturalne źródła, tj. podroby (głównie wątróbka), jajka, ryby, mięso (wołowe, cielęce, wieprzowe, drobiowe), mleko oraz jego przetwory. Czy jednak witamina B12 w produktach roślinnych może występować? Tak, ale jej zawartość jest niewielka. Witamina B12 w diecie wegańskiej może być uzupełniana dzięki spożywaniu:

 

  • alg jadalnych, głównie gatunki Enteromorpha sp. i Porphyra sp.,
  • grzybów shiitake,
  • owoców rokitnika,
  • żywności wzbogaconej o witaminę B12, tj. napoje roślinne, płatki śniadaniowe, analogi mięsa wytwarzane z soi, itp.

 

Osoba dorosła powinna dziennie dostarczać do organizmu 2,4 µg witaminy B12 wraz z dietą. W przypadku wegan wiąże się to ze spożyciem dużej ilości pokarmu roślinnego. Wszystko ze względu na niską zawartość kobalaminy w tego typu pożywieniu.

 

 

 

 

Ile witaminy B12 dla wegan?

Jak pokazują badania zawartość witaminy B12 w surowicy osób prowadzących zróżnicowaną dietę i dietę wegańską do 5 lat jest podobna mimo braku suplementacji. Ma to związek z zapasami składnika w organizmie, który starcza średnio właśnie na ten okres czasu. Obniżony poziom witaminy B12 oznacza się u wegan, którzy nie dbają o suplementację i odrzucają produkty odzwierzęce latami. Co ciekawe nie zawsze w ich przypadku pojawiają się objawy niedoboru kobalaminy. Są one maskowane przez nadmiar folianów w diecie wegańskiej, których źródłem są warzywa i owoce.

 

Zawartość witaminy B12 w owocach i warzywach jest niewielka, podobnie jak przyswajalność składnika z suplementów diety. Dlatego właśnie dawka B12 dla wegan wynosi znacznie więcej niż jej dzienne zapotrzebowanie. Dzienna dawka B12 dla wegan powinna wynosić około 300 µg, a w przypadku kobiet w ciąży lub matek karmiących piersią nawet 500 µg. Dopuszcza się również stosowanie 1000 µg B12, ale nie codziennie tylko 2 razy w tygodniu. Kobalamina jest niezbędna dla zdrowia, co więcej trudno jest o jej przedawkowanie, ale gdy już pojawi się jej nadmiar we krwi może być on niebezpieczny.

 

Przeczytaj artykuł: Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12

 

 

Jaka witamina B12 dla wegan?

Na rynku dostępna jest cała gama preparatów z witaminą B12. Zawierają one różne dawki kobalaminy oraz jej postaci chemiczne. Jaka dawka B12 dla wegan w takich preparatach będzie najbardziej odpowiednia? Co z przyswajalnością witaminy B12 w suplementach diety dla osób na diecie wegańskiej?

 

Przyswajalność witaminy B12 z suplementów diety jest dość mocno ograniczona. Dlatego chcąc dostarczyć organizmowi składnika na poziomie dziennego zapotrzebowania wynoszącego 2,4 µg należy zastosować preparat zawierający 200 – 300 µg kobalaminy. Jeśli dieta wegańska dotyczy osób po 50. roku życia, kobiet w ciąży czy matek karmiących zaleca się suplementację wyższą dawką, tj. na poziomie nawet 500 µg na dobę. Jeśli zależy nam na uzupełnieniu w diecie tylko witaminy B12 warto wybrać preparat niezawierający innych składników. Często jednak znajduje się ona w różnych wielowitaminowych suplementach diety, podobnie jak inne witaminy z grupy B oraz w preparatach wspomagających układ nerwowy.

 

Dobrze przyswajalną formą dla wegan jest metylokobalamina, czyli metylowana witamina B12. Dieta wegańska wymaga stałej suplementacji, a metylowana postać składnika jest bezpieczna. Co więcej stosunkowo szybko pojawiają się zauważalne efekty jej uzupełniania w codziennym menu.

 

 

Na szczęście duża świadomość na temat suplementacji u osób stosujących dietę wegańską sprawia, że niedobór witaminy B12 nie jest rozpowszechnionym u nich problemem. Każda dieta eliminacyjna wymaga dużej ostrożności i wiedzy, ponieważ zbyt mała ilość ważnych składników w diecie, w tym witaminy B12, może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Bibliografia

1.       Chabasińska M. i inni; Typ i czas stosowania diety wegetariańskiej a surowicze stężenie witaminy B12; Przegląd Gastroenterologiczny 2008; 3 (2): 63–67.

2.       Jedut P., Niedźwiedź I., Glibowski P.; Najczęstsze niedobory żywieniowe w diecie wegetarian i sposoby im zapobiegania; Wybrane zagadnienia z zakresu bromatologii; Lublin 2021; ISBN 978-83-7259-341-2 on-line.

3.       Halczuk K., Karwowski B.T.; Witamina B12 – czy jest nam potrzebna?; Farm Pol 2022; 78(9): 527–535.

4.       Parol D., Mamcarz A.; Diety roślinne w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego; Folia Cardiologica 2015; 10(2): 92–99.

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Tagi:
Kategorie:

Zobacz więcej artykułów

  • Kwas foliowy i witamina B12 w ciąży – kiedy niezbędna jest ich suplementacja?
    witamina b12
    Kwas foliowy i witamina B12 w ciąży – kiedy niezbędna jest ich suplementacja?

    Nie tylko kwas foliowy, ale również witamina B12 wpływa na prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu. Do którego momentu ciąży warto suplementować kwas foliowy i w jakich dawkach? Kiedy konieczne jest przyjmowanie witaminy B12? Czy witaminy te potrzebne są również podczas karmienia piersią?

  • Witamina B1. Kiedy jesteśmy narażeni na jej niedobór?
    witamina b1
    Witamina B1. Kiedy jesteśmy narażeni na jej niedobór?

    Witamina B1 to pierwsza odkryta witamina z grupy B. Ciężki niedobór tego związku może skutkować nieodwracalnymi zmianami w układzie nerwowym, znacząco zaburzającymi komfort życia pacjenta. Kto jest najbardziej narażony na niedobór witaminy B1? Na co działa tiamina i do czego jest potrzebna?

  • Witamina B5 (kwas pantotenowy) – właściwości, objawy niedoboru i nadmiaru. Gdzie występuje witamina B5?
    witamina b
    Witamina B5 (kwas pantotenowy) – właściwości, objawy niedoboru i nadmiaru. Gdzie występuje witamina B5?

    Niedobór witaminy B5 dotyczy głównie pacjentów niedożywionych. U pozostałej części populacji zdarza się rzadko, głównie ze względu na powszechne występowanie kwasu pantotenowego w żywności. Czym charakteryzuje się witamina B5? Na co pomaga ten związek? Jak może objawiać się jego niedobór, a jak nadmiar?

  • Witamina B2. Czym grozi jej niedobór?
    witamina b
    Witamina B2. Czym grozi jej niedobór?

    Witamina B2 bierze udział w procesie wytwarzania energii, przemianach metabolicznych wielu związków oraz utrzymywaniu odpowiedniego poziomu homocysteiny. Ile witaminy B2 potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania organizmu? Czy warto stosować witaminę B2 na zajady? W czym jest witamina B2?

  • Witamina B3 (niacyna, PP) – właściwości, dawkowanie, niedobór, nadmiar
    Witamina B3
    Witamina B3 (niacyna, PP) – właściwości, dawkowanie, niedobór, nadmiar

    Witamina PP wpływa na pracę układu nerwowego, stymuluje czynność trzustki i wątroby oraz bierze udział w wielu przemianach metabolicznych. Jakie inne funkcje pełni witamina B3? Jaka choroba rozwija się w wyniku jej niedoboru? Przy jakich dawkach mogą pojawić się objawy nadmiaru niacyny w organizmie?