Skutki nadmiaru siarki – zdrowotne konsekwencje w organizmie ludzkim

magister farmacji
Uważa się, że nadmiar siarki w organizmie nie stwarza zagrożenia dla zdrowia człowieka, ponieważ jest on usuwany wraz z moczem. Niebezpieczne może być natomiast narażenie organizmu na wysokie stężenie dwutlenku siarki we wdychanym powietrzu. Jakie mogą być powodowane przez nadmiar siarki objawy? Dla których grup pacjentów wdychanie powietrza z wysoką zawartością siarki jest szczególnie groźne?
Uważa się, że nadmiar siarki w organizmie nie stwarza zagrożenia dla zdrowia człowieka, ponieważ jest on usuwany wraz z moczem. Niebezpieczne może być natomiast narażenie organizmu na wysokie stężenie dwutlenku siarki we wdychanym powietrzu. Jakie mogą być powodowane przez nadmiar siarki objawy? Dla których grup pacjentów wdychanie powietrza z wysoką zawartością siarki jest szczególnie groźne?

Nadmiar siarki w organizmie – objawy
Siarka w organizmie pełni wiele istotnych funkcji. Jest ona dostarczana wraz z pokarmami białkowymi. W przypadku tego pierwiastka nie ustalono na niego dziennego zapotrzebowania. Nie są też znane objawy niedoboru, ani nadmiaru siarki w organizmie. Przyjmuje się, że nawet przy ewentualnym zbyt dużym spożyciu produktów bogatych w siarkę, zostanie ona w krótkim czasie wydalona z organizmu i nie ulega w nim kumulacji.
Nadmiar siarki w organizmie – objawy zbyt dużej ilości siarki nie są więc poznane. Jednym ze związków siarki jest MSM – siarka organiczna (co to jest MSM?). Przyjmowana jest ona głównie w celu wspomagania leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, ale także dla poprawy wyglądu włosów, skóry i paznokci. Siarkę można stosować również zewnętrznie, aby zmniejszyć nasilenie zmian skórnych pojawiających się w przebiegu trądziku. Siarka organiczna również uważana jest za substancję dobrze tolerowaną przez organizm ludzki. W badaniach przeprowadzonych z jej wykorzystaniem nie obserwowano toksyczności siarki. Wśród możliwych działań niepożądanych, które mogą pojawić się wskutek jej zażywania, wymienia się nudności, bóle brzucha, uczucie niestrawności, zmęczenie oraz bóle głowy.
Związki siarki można znaleźć w preparatach na stawy, a także suplementach na włosy, skórę i paznokcie. Leki na wątrobę nie zawierają siarki, ale jest ona obecna w wybranych suplementach wspomagających funkcjonowanie tego narządu. Nadmierne spożycie siarki w preparatach doustnych może powodować nudności, wzdęcia oraz inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Nadmiar siarki – jak wysokie stężenie siarki w powietrzu wpływa na zdrowie?
Związki siarki dostają się do organizmu w różny sposób. Oprócz spożywanych pokarmów oraz preparatów z witaminami oraz minerałami zawierającymi siarkę pierwiastek ten jest też elementem smogu. W zanieczyszczonym powietrzu obecny może być dwutlenek siarki. W tym kontekście mówimy o jego szkodliwym wpływie na organizm człowieka. Dwutlenek siatki jest bezbarwnym gazem o dość charakterystycznym zapachu. W wysokim stężeniu może działać drażniąco na układ oddechowy, w także na skórę.
W takiej sytuacji nadmiar siarki (dwutlenku siarki) może powodować kaszel, uczucie podrażnienia gardła, a nawet problemy z oddychaniem. Dotyczy to głównie osób, które chorują na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych lub choroby serca. Na nadmiar siarki w powietrzu powinni wiec uważać chorzy z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy chociażby przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Bardziej wrażliwe na zbyt dużą ilość siarki we wdychanym powietrzu są też małe dzieci oraz osoby starsze. Na zanieczyszczenia powietrza powinny zwracać uwagę również osoby ćwiczące lub pracujące na zewnątrz. Jakość powietrza jest na bieżąco monitorowana w wielu miejscach, dzięki stacjom pomiarowym. Można więc śledzić stan powietrza w swojej okolicy, kierując się danymi z najbliższej z nich. Jakość powietrza można sprawdzić w Internecie lub korzystając z przeznaczonej do tego aplikacji w telefonie.
Siarka może być też aplikowana zewnętrznie, z uwagi chociażby na jej właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Nie można wykluczyć, że zbyt częste korzystanie z kosmetyków o wysokim stężeniu siarki może wywołać podrażnienie skóry. Najczęściej jednak siarka jest dobrze tolerowana przez skórę i nie powoduje żadnych nieprzyjemnych objawów.
Nie wiemy dokładnie, czy niedobór siarki lub jej nadmiar wywołuje niebezpieczne konsekwencje zdrowotne. Z tego też względu nie zostało ustalone dzienne zapotrzebowanie organizmu człowieka na ten pierwiastek.
Obecnie nie uważa się, aby nadmiar siarki w organizmie był toksyczny i niebezpieczny dla człowieka. Nawet przy wysokim spożyciu produktów bogatych w siarkę nie obserwuje się tego groźnych konsekwencji. Realnym zagrożeniem jest natomiast obecność dwutlenku siarki we wdychanym powietrzu. Częste narażenie na smog może negatywnie wpływać na funkcjonowanie układu oddechowego. Stanowi ono zagrożenie głównie dla osób z chorobami przewlekłymi dróg oddechowych, układu sercowo-naczyniowego, a także małych dzieci i osób starszych.
Bibliografia
1. Dordevic D., Capikova J., Dordevic S., et al. Sulfur content in foods and beverages and its role in human and animal metabolism: A scoping review of recent studies. Heliyon. 2023 Apr 13;9(4):e15452. doi: 10.1016/j.heliyon.2023.e15452. PMID: 37123936; PMCID: PMC10130226
2. Khalaf E.M., Mohammadi M.J., Sulistiyani S., et al. Effects of sulfur dioxide inhalation on human health: a review. Rev Environ Health. 2022 Dec 22;39(2):331-337. doi: 10.1515/reveh-2022-0237. PMID: 36635910
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.