Siarka – właściwości lecznicze, znaczenie dla organizmu

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Siarka jest spożywana głównie w postaci aminokwasów siarkowych, takich jak metionina i cysteina. Za co odpowiada siarka w organizmie? Jakie jest jej zastosowanie w lecznictwie? 

Siarka – właściwości lecznicze, znaczenie dla organizmu
źródło: Freepik
Spis treści

Rola siarki w organizmie

Właściwości siarki nie są znane i kojarzone tak powszechnie jak chociażby właściwości wapnia, magnezu czy cynku, a pierwiastek ten jest jednym z najliczniej występujących w organizmie. Jego głównym źródłem są aminokwasy siarkowe, takie jak metionina, cysteina, tauryna i homocysteina. Jakie są właściwości siarki? Siarka w organizmie bierze udział w licznych reakcjach metabolicznych. Uczestniczy w przemianach białek. Odgrywa istotną rolę w reakcjach utleniania i redukcji, regulując zachodzące w ciele procesy oksydacyjne. Siarka w organizmie oddziałuje też na integralność błon komórkowych i prawidłowe funkcjonowanie komórek. 

Rola siarki w organizmie polega również na uczestniczeniu w procesie syntezy kolagenu i keratyny. Dzięki temu, pierwiastek ten wpływa na odpowiednią kondycję oraz wygląd włosów, paznokci i skóry. Z tego względu, aminokwasy siarkowe często wchodzą w skład preparatów z witaminami oraz minerałami rekomendowanych przy problemach z włosami lub paznokciami. Siarka pomaga utrzymać optymalna strukturę chrząstki stawowej. Jej źródłem może być nie tylko dieta, ale również suplementy. W sprzedaży dostępna jest siarka organiczna. MSM, czyli metylosulfonylometan jest organicznym związkiem siarki, który wpływa korzystnie nie tylko na stan skóry i włosów, ale może być pomocny również przy chorobie zwyrodnieniowej stawów.

 

 

Siarka – zastosowanie w lecznictwie

Wiemy już, za co odpowiada siarka w organizmie. Jej korzystny wpływ na stawy sprawia, że siarka organiczna MSM może być wykorzystywana do łagodzenia bólu pojawiającego się w przebiegu zwyrodnienia stawów. Suplementacja siarki może poprawiać funkcjonowanie chrząstki stawowej. Jak zostało wspomniane, nie tylko suplementy na stawy, ale również liczne preparaty na włosy, skórę i paznokcie zawierają w składzie siarkę. Pierwiastek ten jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej struktury kolagenu, keratyny i elastyny. Korzystnie wpływa na stan skóry. Sugeruje się, że może być on skuteczny w leczeniu trądziku oraz poprawie elastyczności skóry. Potrzeba jednak dalszych badań, aby móc rzetelnie określić efektywność suplementacji siarki w tych obszarach. Podobnie jak przy problemach z wątrobą i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Uważa się, że siarka może wspomagać funkcjonowanie wątroby, dlatego znajduje się w wybranych suplementach. Leki na wątrobę nie zawierają siarki, ale mają inne składniki o udowodnionej skuteczności w regeneracji i wspieraniu pracy tego narządu.

Siarka – zastosowanie tego pierwiastka nie ogranicza się jedynie do zażywania doustnego. Może być on aplikowany również zewnętrznie. W dermatologii wykorzystuje się głównie działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze siarki. Miejscowe stosowanie siarki jest zalecane osobom zmagającym się z trądzikiem pospolitym oraz trądzikiem różowatym. Obie te choroby są schorzeniami przewlekłymi, które mogą bardzo negatywnie odbijać się na samopoczuciu pacjentów. W leczeniu wykorzystuje się różne metody i leki, jednak istotnym elementem terapii jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W tym zakresie pomocna może być właśnie siarka. Pierwiastek ten wchodzi w skład produktów do pielęgnacji twarzy. Można znaleźć go również w wybranych szamponach i produktach do mycia skóry. Siarka jest bowiem wykorzystywana wspomagająco również w leczeniu łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry. 

Siarka – zastosowanie w dermatologii obejmuje także różnego rodzaju zabiegi z wykorzystaniem tego pierwiastka. Kąpiele siarczkowe mają pomóc w rozluźnieniu mięśni, złagodzeniu bólu i redukcji obrzęku. Istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z kąpieli siarczkowych, wśród których znajdują się chociażby zaawansowane choroby układu krążenia lub wybrane choroby nowotworowe. Pacjenci przewlekle chorzy powinni więc zasięgnąć opinii lekarza przed udaniem się na zabieg z wykorzystaniem siarki.

 

 

Produkty zawierające siarkę

     

     

    Jak zbadać poziom siarki w organizmie?

    Czasami zauważając u siebie skutki niedoboru siarki w organizmie, takie jak pogorszenie stanu skóry, nadmierne wypadanie włosów czy też łamanie się paznokci, pacjenci zastanawiają się, jak zbadać poziom siarki w organizmie. Warto jednak mieć na uwadze, że takie objawy nie są charakterystyczne i mogą mieć bardzo różnorodne przyczyny. Niedobór siarki nie należy do częstych źródeł tych symptomów. 

    Badanie poziomu siarki we krwi nie jest standardowym, często przeprowadzanym badaniem. Nie ma bowiem takiego badania, które pozwala wiarygodnie ocenić zawartość siarki we krwi. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można wykonać aminogram. Badanie to umożliwia ilościowe oznaczenie stężenia aminokwasów. Może być wykonane nie tylko z krwi, ale również z moczu. 

     

     

    Czy siarka jest szkodliwa?

    Trudno jest przedawkować siarkę z pożywienia. Jej spożywany nadmiar jest usuwany z organizmu wraz z moczem. Można jednak przedawkować aminokwasy siarkowe. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z chorobami nerek, u których taka suplementacja powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. Konsekwencje nadmiaru siarki mogą obejmować zarówno dolegliwości żołądkowe, jak i zmiany skórne. Nadmiar aminokwasów siarkowych w przypadku zaburzonej pracy nerek może dodatkowo pogarszać ich funkcjonowanie.

     

    Siarka w organizmie wchodzi w skład wielu związków, które są niezbędne dla utrzymania odpowiedniej struktury i funkcji chrząstki stawowej, skóry, włosów i paznokci. Zapotrzebowanie na ten składnik można w pełni pokryć zdrową, zróżnicowaną dietą. Suplementacja starki może być jednak pomocna przy problemach ze stawami. 

     

    Bibliografia

    1.       Ingenbleek Y., Kimura H. Nutritional essentiality of sulfur in health and disease. Nutr Rev. 2013 Jul;71(7):413-32. doi: 10.1111/nure.12050. Epub 2013 May 24. PMID: 23815141

    2.       Parcell S. Sulfur in human nutrition and applications in medicine. Altern Med Rev. 2002 Feb;7(1):22-44. PMID: 11896744

    3.       Gupta A.K., Nicol K. The use of sulfur in dermatology. J Drugs Dermatol. 2004 Jul-Aug;3(4):427-31. PMID: 15303787

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:

    Zobacz więcej artykułów

    • Jod – rola, źródła pokarmowe, nadmiar i niedobór
      jod
      Jod – rola, źródła pokarmowe, nadmiar i niedobór

      Jod to kluczowy dla zdrowia tarczycy mikroelement. Biorąc udział w syntezie hormonów tarczycy wpływa on na pracę układu nerwowego, mięśniowego, a także na pracę serca. Jakie są powodowane przez niedobór jodu objawy? Czym grozi przedawkowanie jodu? Ile dziennie jodu potrzebuje organizmu człowieka do optymalnego funkcjonowania?

    • Kiedy i jak suplementować jod?
      jod
      Kiedy i jak suplementować jod?

      Dawniej Polska należała do krajów o łagodnym i umiarkowanym niedoborze jodu. Sytuacja zmieniła się, odkąd wprowadzono profilaktykę jodową. Kto obecnie powinien suplementować jod? Ile jodu przyjmować i jak wybrać odpowiedni preparat z tym mikroelementem?

    • Źródła jodu – gdzie występuje naturalnie i jak go włączyć do diety?
      jod
      Źródła jodu – gdzie występuje naturalnie i jak go włączyć do diety?

      Najbogatszym źródłem jodu jest sól kuchenna. Z uwagi jednak na zalecenia dotyczące ograniczenia jej spożycia, warto wzbogacać codzienną dietę o inne produkty bogate w jod. W czym jest ten mikroelement? W jakich produktach jest go najwięcej?

    • Jod a tarczyca – niedoczynność tarczycy a niedobór jodu
      tarczyca
      Jod a tarczyca – niedoczynność tarczycy a niedobór jodu

      Od odpowiedniego poziomu jodu w organizmie zależy prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom tego pierwiastka może zaburzać pracę gruczołu. Czy należy suplementować jod przy niedoczynności tarczycy? Do jakich chorób tarczycy może prowadzić nadmiar jodu?

    • Niedobór siarki – jakie są charakterystyczne objawy?
      siarka
      Niedobór siarki – jakie są charakterystyczne objawy?

      Siarka pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Wpływa chociażby na utrzymanie odpowiedniej struktury skóry, włosów i paznokci. Oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie chrząstki stawowej i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Jakie mogą być skutki niedoboru siarki w organizmie? Które produkty spożywcze są bogate w siarkę i w jakich suplementach można znaleźć ten pierwiastek?