Siarka organiczna (MSM) – definicja, właściwości, dawkowanie

magister farmacji
Siarka organiczna, czyli MSM, to popularny w ostatnim czasie składnik preparatów na stawy, skórę, włosy i paznokcie. Może być on stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jakie właściwości prozdrowotne posiada MSM? W jakich sytuacjach suplementacja siarki organicznej może być skuteczna? Czy siarka organiczna jest szkodliwa?
Siarka organiczna, czyli MSM, to popularny w ostatnim czasie składnik preparatów na stawy, skórę, włosy i paznokcie. Może być on stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jakie właściwości prozdrowotne posiada MSM? W jakich sytuacjach suplementacja siarki organicznej może być skuteczna? Czy siarka organiczna jest szkodliwa?

MSM – co to? Czym jest siarka organiczna?
MSM, czyli metylosulfonylometan, to organiczny związek siarki, który w ostatnim czasie zyskał na popularności. Siarka stanowi ok. 34% MSM. Po spożyciu tego związku staje się on cennym źródłem siarki, która jest jednym z najliczniej występujących w organizmie pierwiastków mineralnych. W największej ilości znajduje się ona w chrząstce stawowe, skórze, włosach oraz paznokciach. MSM obecny jest w wybranych produktach spożywczych. Związek ten znaleźć można w warzywach, owocach oraz zbożach. Siarka organiczna jest też w mleku, herbacie, kawie oraz napojach alkoholowych – winie, piwie. Większe ilości MSM zawarte są w produktach świeżych, o mniejszym stopniu przetworzenia. Jeśli więc celem jest zwiększenia spożycia pokarmów o wysokiej zawartości MSM, warto częściej sięgać po świeże warzywa czy też inne produkty, które nie są poddawane gotowaniu lub innego rodzaju obróbce cieplnej.
Wybrane preparaty z witaminami i minerałami również mają w składzie siarkę organiczną. Związek ten jest najczęściej dobrze tolerowany przez organizm. Ewentualne skutki uboczne wynikające z suplementacji siarki w postaci metylosulfonylometanu to np. niestrawność, wzdęcia i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a także obniżenie koncentracji. Co istotne, wykazano wysokie bezpieczeństwo stosowania MSM. Związek ten nie wchodzi w żadne znaczące interakcje z innymi przyjmowanymi lekami.
Metylosulfonylometan to organiczny związek siarki, który występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych. Jest też składnikiem wybranych suplementów diety. Przypisuje się mu liczne właściwości lecznicze, choć tylko wybrane z nich zostały potwierdzone w badaniach naukowych.
MSM – właściwości
Siarka organiczna – właściwości zdrowotne MSM odnoszą się w dużej mierze do jego działania przeciwzapalnego i antyoksydacyjnego. Siarka organiczna posiada zdolność do modulowania odpowiedzi immunologicznej. MSM jest też wykorzystywany do syntezy wybranych związków z siarką, takich jak metionina czy homocysteina. Metionina jest aminokwasem siarkowym, który bierze udział m.in. w procesie syntezy kolagenu i keratyny.
MSM, siarka organiczna – na co działa? Właściwości lecznicze siarki wykorzystywane są głównie w leczeniu stanu zapalnego stawów. Związkowi temu przypisuje się jednak również szereg innych właściwości prozdrowotnych. Uważa się, że MSM może poprawić kondycję włosów poprzez stymulowanie ich wzrostu oraz wzmacnianie łodygi włosa. Siarka organiczna ma też korzystnie wpływać na stan skóry, w tym na redukcję oznak jej starzenia się. MSM przez część osób uważany jest za związek, który może ograniczać wybrane objawy niewydolności żylnej. Suplementacja siarki organicznej ma pełnić też rolę profilaktyki przeciwnowotworowej oraz zapobiegać rozwojowi cukrzycy. Nie wszystkie jednak wymienione właściwości siarki organicznej mają potwierdzenie w badaniach naukowych, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu.
MSM – zastosowanie
Siarka organiczna – na co rzeczywiście może pomóc? MSM ma udowodnioną skuteczność w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS). Schorzenie to powszechnie występuje w społeczeństwie i jednocześnie stanowi najczęstszą przyczynę bólu stawów. Wiąże się ze zmianami w obrębie chrząstki stawowej, które wpływają na pogorszenie jej funkcjonowania i ograniczenie mobilności. Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową odczuwają ból, sztywność i pogorszenie ruchomości stawów. Schorzenie to negatywnie wpływa na odczuwaną jakość życia. Pacjenci więc często poszukują różnych sposobóaw leczenia, które nieco uśmierzą dokuczliwe objawy. Leczenie ChZS powinno być kompleksowe. Jednym z jego elementów może być też odpowiednio dobrana suplementacja. W tym zakresie zastosowanie może mieć MSM.
Jak dotąd nie określono, u których pacjentów suplementacja siarki organicznej może przynieść największe korzyści. Nie wiemy bowiem dokładnie, jakie objawy niesie niedobór siarki w organizmie i czy może on powodować problemy ze stawami. Korzystny wpływ na chrząstkę stawową wynika głównie z przeciwzapalnych właściwości MSM. Suplementacja siarki organicznej może powodować ograniczenie bólu stawów oraz ich sztywności.
MSM – na co pomaga? Siarka lecznicza może też poprawić wygląd i kondycję skóry. W jednym z badań zauważano poprawę elastyczności skóry, jej pigmentacji oraz zmniejszenie widoczności zmarszczek po zewnętrznej aplikacji MSM. Związek ten może być pomocny u pacjentów zmagających się z trądzikiem różowatym, w przebiegu którego pojawia się zaczerwienienie skóry twarzy, „pajączki” oraz zgrubienia i krostki (zgrubienia są wyraźnie widoczne w obrębie nosa). Zewnętrzne stosowanie siarki organicznej może być też przydatne w leczeniu rybiej łuski, choć w tym obszarze dowody na skuteczność siarki są bardzo ograniczone i zdecydowanie wymagane jest dalsze prowadzenie badań, aby rzetelnie ocenić efektywność MSM. Brakuje też wiarygodnych, szerokich badań, na podstawie których można byłoby ocenić skuteczność suplementacji siarki w zapobieganiu chorobom nowotworowym i cukrzycy. Trudno jest też określić wpływ MSM na objawy niewydolności żylnej.
Siarka organiczna - dawkowanie
MSM – jak stosować? Siarka organiczna może być przyjmowana jak pojedynczy preparat lub łącznie z innymi składnikami aktywnymi. W części przeprowadzonych badaniach oceniających skuteczność suplementacji siarki w chorobie zwyrodnieniowej stawów, była ona podawana łącznie z glukozaminą, chondroityną lub kolagenem. Warto jednak mieć na uwadze, że suplementacja może być bardziej efektywna, jeśli zostanie ona połączona z odpowiednimi modyfikacjami w sposobie odżywiania się i aktywności fizycznej. Podstawą leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów jest leczenie rekomendowane przez lekarza. Suplementacja siarki organicznej może być jego cennym uzupełnieniem.
MSM – dawkowanie powinno być zgodne z zaleceniami producenta wybranego preparatu. W badaniach przeprowadzanych z siarką organiczną, pacjenci otrzymywali od kilkuset mg do kilku gramów MSM na dobę. W dostępnych w sprzedaży suplementach ilość siarki organicznej również jest dość mocno zróżnicowana. Przykładowo Swanson MSM zawiera 500 mg metylosulfonylometanu w 1 kapsułce, która stanowi dzienną porcję tego preparatu. W suplemencie Doppelherz aktiv Glukozamina 1550 Stawy+MSM znajduje się natomiast 100 mg siarki organicznej w 2 kapsułkach, ale są w nim obecne też inne składniki na chrząstkę stawową, takie jak glukozamina, chondroityna i kolagen. Warto więc zwracać uwagę na skład oraz zalecaną dzienną porcję, aby świadomie wybrać preparat, który spełnia oczekiwania pacjenta.
Siarka ogranicza – skutki uboczne
Czy siarka organiczna jest szkodliwa? Jak zostało wspomniane, MSM jest najczęściej dobrze tolerowane, niezależnie od tego, czy stosowane jest wewnętrznie czy zewnętrznie. Siarkę organiczną można bowiem znaleźć nie tylko w preparatach do przyjmowania doustnego, ale także w produktach do zewnętrznej pielęgnacji ciała. Przy miejscowej aplikacji siarki organicznej nie można jednak wykluczyć łagodnego podrażnienia skóry, które może wystąpić u części pacjentów.
MSM, siarka organiczna – skutki uboczne które mogą wystąpić podczas suplementacji doustnej to wspomniane już dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i trudności z koncentracją uwagi, a także bóle głowy. Uważa się, że suplementacja siarki organicznej trwająca kilka tygodni lub miesięcy jest bezpieczna. Nie ma natomiast danych dotyczących bezpieczeństwa przyjmowania MSM podczas ciąży i laktacji, dlatego w tych okresach nie jest ono zalecane.
Pacjenci mogą zastanawiać się co powoduje nadmiar siarki w organizmie i z jakimi objawami może się on wiązać. Nie są jednak znane objawy przedawkowania siarki. Uważa się, że siarka nie kumuluje się w organizmie, a jej ewentualny nadmiar przyjmowany z pożywieniem ulega szybkiemu wydaleniu. W badaniach przeprowadzanych z wykorzystaniem MSM pacjenci przyjmowali nawet kilka gramów MSM w ciągu doby i nie zauważono, aby ilość ta była zbyt duża i mogła prowadzić do przedawkowania.
MSM, siarka organiczna to związek, który naturalnie występuje w wybranych produktach spożywczych. Rośnie też zainteresowanie suplementacją siarki w różnych wskazaniach. Na obecną chwilę, skuteczność doustnego przyjmowania preparatów z MSM wykazano przede wszystkim w przypadku zwyrodnienia stawów. Potrzebne są dalsze badania, aby rzetelnie ocenić efektywność suplementacji siarki organicznej przy problemach dermatologicznych, w profilaktyce nowotworowej oraz innych obszarach, w których stosowanie MSM może przynieść korzyści zdrowotne.
Bibliografia
1. Toguchi A., Noguchi N., Kanno T., Yamada A. Methylsulfonylmethane Improves Knee Quality of Life in Participants with Mild Knee Pain: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Nutrients. 2023 Jun 30;15(13):2995. doi: 10.3390/nu15132995. PMID: 37447322; PMCID: PMC10346176
2. Notarnicola A., Tafuri S., Fusaro L. et al. The “MESACA” study: Methylsulfonylmethane and boswellic acids in the treatment of gonarthrosis. Adv Therapy 28, 894–906 (2011)
3. Butawan M., Benjamin R.L., Bloomer R.J. Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. Nutrients. 2017 Mar 16;9(3):290. doi: 10.3390/nu9030290. PMID: 28300758; PMCID: PMC5372953
4. Amirshahrokhi K., Khalili A.R. Methylsulfonylmethane is effective against gastric mucosal injury. Eur J Pharmacol. 2017 Sep 15;811:240-248. doi: 10.1016/j.ejphar.2017.06.034. Epub 2017 Jun 28. PMID: 28666801
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.