Atopowe zapalenie skóry twarzy - leczenie i pielęgnacja
magister farmacji
Atopowe zapalenie skóry może umiejscawiać się w wielu miejscach. Często jest to również twarz. Wysuszona, podrażniona i zaczerwieniona buzia to nie tylko problem estetyczny, ale także duży dyskomfort. Jak łagodzić objawy AZS na twarzy? Czym myć twarz przy atopowym zapaleniu skóry? Jakie kremy stosować?
Atopowe zapalenie skóry może umiejscawiać się w wielu miejscach. Często jest to również twarz. Wysuszona, podrażniona i zaczerwieniona buzia to nie tylko problem estetyczny, ale także duży dyskomfort. Jak łagodzić objawy AZS na twarzy? Czym myć twarz przy atopowym zapaleniu skóry? Jakie kremy stosować?
Atopowe zapalenie skóry twarzy – objawy
Zmiany na twarzy w przebiegu AZS są charakterystyczne dla niemowląt i dzieci do 2. roku życia, młodzieży oraz osób dorosłych. U dzieci w wieku 3 - 11 lat atopowe problemy skórne zwykle zlokalizowane są w zgięciach kończyn, znacznie rzadziej natomiast na twarzy.
Atopowe zapalenie skóry na twarzy to spory problem nie tylko zdrowotny, ale również estetyczny. Cera atopowa jest bardzo mocno wysuszona, szorstka w dotyku i skłonna do łuszczenia się. Do tego często powstają miejscowe zaczerwienienia, grudki, krostki, a nawet pęcherze. Objawom towarzyszy świąd, więc jeśli dojdzie do rozdrapania zmian na twarzy pojawiają się nadkażenia, co znacznie komplikuje proces leczenia i pogarsza wygląd cery.
Problemem jest również umiejscowienie się zmian atopowych na powiekach i w okolicach oczu. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do zaburzeń widzenia.
AZS twarzy zaostrza się na skutek działania czynników zewnętrznych. Wiele z nich ciężko jest wyeliminować, a dodatkowo skóra na buzi jest szczególnie wrażliwa i delikatna, co sprzyja występowaniu podrażnień. Co zaostrza objawy AZS na twarzy?
- nadmierny stres,
- alergeny (pyłki, roztocza, składniki pożywienia),
- nagłe wahania temperatury,
- substancje drażniące dodawane do wielu kosmetyków, m.in. substancje zapachowe, inwazyjne środki myjące, itp.,
- podrażnienia mechaniczne powstałe np. poprzez wycierania twarzy szorstkim ręcznikiem,
- warunki atmosferyczne, tj. wiatr, mróz, słońce – twarz jako odsłonięta część ciała jest szczególnie narażona na ich niekorzystny wpływ.
Atopowe zapalenie skóry na twarzy - jak leczyć?
Podstawą terapii AZS twarzy jest odpowiednia pielęgnacja, tj. stosowanie emolientów i unikanie czynników drażniących. Oczywiście w przypadku zaostrzenia sięga się po miejscowe bądź doustne leki na atopowe zapalenie skóry twarzy. Leczenie prowadzone musi być oczywiście pod kontrolą specjalisty. Nie wszystkie preparaty stosowane w AZS nadają się do aplikacji na twarz.
Miejscowo najczęściej stosuje się inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus) bądź określone leki sterydowe. Glikokortykosteroidy jednak niekorzystnie wpływają na włókna kolagenowe, mogą doprowadzić nawet do ścieńczenia oraz zaniku skóry, a także powodują szereg innych działań niepożądanych. Dlatego do dłuższych terapii wybierane są jednak miejscowe leki zawierające takrolimus lub pimekrolimus.
Natomiast jeśli dojdzie do nadkażenia zmian skórnych ordynowane jest leczenie przeciwdrobnoustrojowe. Wielu pacjentów z AZS na twarzy musi regularnie stosować również doustne leki przeciwalergiczne.
Więcej informacji na temat AZS znajdziesz tutaj >> Atopowe zapalenie skóry (AZS) – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
AZS pielęgnacja twarzy
Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja atopowej skóry twarzy. Znaczenie ma zarówno jej oczyszczania, jak i smarowanie. Atopowe zapalenie skóry na twarzy nie jest przeciwwskazaniem do nakładania makijażu. Warunkiem jest jednak sięganie po odpowiednie dedykowane cerze z problemami dermokosmetyki do makijażu, a także brak objawów zaostrzenia choroby.
Co na AZS na twarzy warto stosować do codziennej pielęgnacji? Nieocenione są oczywiście emolienty – dedykowane kosmetyki na atopowe zapalenie skóry twarzy działają kojąco na podrażnienia, łagodzą świąd, nawilżają oraz ograniczają przezskórną utratę wody, a co więcej sprzyjają odbudowie warstwy lipidowej naskórka. Co ważne dermokosmetyki na AZS nie zawierają substancji zapachowych oraz innych składników, które mogłyby powodować podrażnienia na wrażliwej buzi. Właściwie prowadzona pielęgnacja pozwali chronić przed działaniem czynników drażniących i wydłuża okres remisji choroby.
Codzienna pielęgnacja cery z AZS powinna rozpoczynać się od jej oczyszczenia. Preparaty do mycia twarzy nie powinny zawierać silnych detergentów, ani peelingujących drobinek. Sięgając po dermokosmetyki o właściwościach emoliencyjnych już na etapie oczyszczania twarzy możemy zadbać o jej nawilżenie, a także łagodzenie podrażnień. Należy pamiętać o wycieraniu twarzy w delikatny sposób poprzez przykładanie miekkiego ręcznika, nie zaś pocieranie. Osoby dorosłe przed nałożeniem kremu mogą zastosować bezalkoholowy nawilżający tonik wyrównujących pH skóry, a do demakijażu dedykowany cerze z problemem atopii płyn micelarny.
Po odpowiednim oczyszczeniu cery należy przejść do nałożenia kremu. Atopowe zapalenie skóry – czym smarować twarz? Krem powinien łagodzić uczucie spięcia i dyskomfortu, co ma związek z nadmiernym przesuszeniem cery. Dodatkowo dobrze gdy wspiera on odbudowę warstwy lipidowej naskórka, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienie, a do tego nie pozostawia tłustej warstwy na twarzy. Wiele kremów o właściwościach emoliencyjnych nadaje się również pod makijaż. Dla niemowląt z objawami AZS na twarzy warto wybierać emolieny do smarowania od 1. dni życia.
Pojawia się również pytanie: AZS na twarzy czym smarować latem i zimą, kiedy szczególnie mocno trzeba chronić cerę przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych? Skóra na twarzy latem powinna być zabezpieczona poprzez nakładanie kremów z filtrem ochronnym – wysoka ochrona SPF 50. Natomiast zimą, aby uchronić ją przed wiatrem i mrozem najlepiej sięgać po preparaty do smarowania z jak najmniejszą ilością wody, np. sztyfty ochronne.
Z AZS twarzy można normalnie żyć, należy tylko pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji cery i unikaniu czynników drażniących. Problem zmian atopowych na twarzy głównie dotyczy niemowląt i dzieci do 2. roku życia. W tym czasie warto szczególnie dbać o codzienną pielęgnację wrażliwej cery malucha i możliwe unikanie podrażnień. Swędząca skóra może mocno uprzykrzać życie niemowlaka. Dorośli z AZS również powinni pamiętać o regularnym i możliwie częstym stosowaniu emolientów.
Bibliografia
1. Silny W., Czarnecka-Operacz M.; Skuteczność i bezpieczeństwo miejscowych inhibitorów kalcyneuryny w leczeniu atopowego zapalenia skóry; Przegl Dermatol 2009, 96, 99–103.
2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci
3. Silny W. i inni; Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego; Post Dermatol Alergol 2010; 28 (5): 365–383.
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.