Niedokrwistość pokrwotoczna – przyczyny, objawy, leczenie

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Anemia pokrwotoczna rozwija się w wyniku nagłej lub stopniowej utraty krwi. Może objawiać się w różny sposób. Jakie dolegliwości występują u pacjentów z niedokrwistością pokrwotoczną? Jak leczyć ten rodzaj anemii?

Niedokrwistość pokrwotoczna – przyczyny, objawy, leczenie
źródło: Freepik
Spis treści

Niedokrwistość pokrwotoczna – ICD 10

Niedokrwistość pokrwotoczna, jak sama nazwa wskazuje, rozwija się w wyniku krwotoku. Krwawienie może dotyczyć różnych narządów i układów. Może mieć charakter przewlekły lub ostry. Ostatecznie prowadzi do utraty krwi, spadku liczby krwinek czerwonych, hemoglobiny i hematokrytu.

 

Ostra niedokrwistość pokrwotoczna ICD-10 – zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób zaburzeniu temu zostało przypisane oznaczenie D62. Klasyfikacja ta została opracowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w celu uporządkowania i ułatwienia procesu diagnostyki oraz leczenia. Obecnie opracowana jest już nowsza wersja – ICD11. Prace nad jej wdrożeniem w Polsce wciąż jednak trwają, a ich zakończenie planowane jest w ciągu kilku najbliższych lat.

 

Jaka jest definicja anemii? Anemia to stan, w którym dochodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 12 g/dl u kobiet i 13 g/dl u mężczyzn. Przy niedokrwistości pokrwotocznej anemia wynika z krwawienia, które może być niewielkie ale długotrwałe lub nagłe i intensywne.

 

Niedokrwistość pokrwotoczna – przyczyny

Ostra niedokrwistość pokrwotoczna związana jest z nagłą utratą czerwonych krwinek (erytrocytów). Może do niej dojść w wyniku ostrego krwotoku np. podczas operacji lub przy urazie, a także wskutek hemolizy (rozpadu czerwonych krwinek). Ten rodzaj anemii ma charakter nagły i grozi wystąpieniem wstrząsu hipowolemicznego.

Przewlekła niedokrwistość pokrwotoczna wyróżnia się stopniową, nie tak intensywną utratą erytrocytów. Jej przyczyny są bardzo różnorodne. Może być ona wynikiem choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy czy też innych chorób przewlekłych. U części osób rozwija się wskutek przyjmowanych leków lub alkoholu. Choroby infekcyjne jelit również mogą prowadzić do rozwoju anemii pokrwotocznej. Podobnie jak choroby nowotworowe toczące się w obrębie przewodu pokarmowego.

 

 

Suplementy na niedokrwistość

     

     

    Niedokrwistość pokrwotoczna – objawy

    Anemia pokrwotoczna może objawiać się w różny sposób, zależnie od tego, jak szybko i w jakiej ilości tracone są czerwone krwinki, a także jaki jest ogólny stan zdrowia chorego i jego wiek. Typowe objawy niedokrwistości, które pojawiają się również przy anemii z niedoboru żelaza (właściwości żelaza), to:

    ·         spadek siły i energii,

    ·         szybkie męczenie się,

    ·         obniżenie koncentracji, trudności ze skupieniem uwagi,

    ·         bóle i zawroty głowy,

    ·         bladość skóry i błon śluzowych,

    ·         przyspieszone bicie serca.

     

    Przy przewlekłej niedokrwistości pokrwotocznej objawy mogą być słabo nasilone lub przez długi czas w ogóle nie występować. Choroba więc może pozostać niewykryta nawet przez wiele lat. Dopiero wraz ze stopniowym pogłębianiem się anemii pacjent może zauważyć jej objawy.

    Ostra niedokrwistość pokrwotoczna przy stosunkowo niewielkiej utracie krwi (<15%) może nie powodować żadnych zauważalnych objawów. W organizmie dochodzi bowiem do uaktywnienia mechanizmów kompensacyjnych, których zadaniem jest szybkie wyrównanie utraty krwi. Przy większej stracie (750-1500 ml krwi) dochodzi do wzrostu częstotliwości pracy serca i oddechu. Ciśnienie rozkurczowe może wzrosnąć. Skóra pacjenta przybiera blady odcień, a on sam może być pobudzony. Im większy jest stopień utraty krwi, tym stan pacjenta jest gorszy. Ostra niedokrwistość pokrwotoczna stanowi zagrożenie dla jego życia. Przy dużej utracie krwi przekraczającej 2 litry dochodzi do spadku ciśnienia. Praca serca może być bardzo spowolniona lub bardzo szybka. Skóra staje się blada i zimna. Pacjent staje się senny i może stracić przytomność.

     

    Niedokrwistość pokrwotoczna – leczenie

    Nagła, ostra niedokrwistość pokrwotoczna wymaga szybkiego udzielania choremu pomocy. Konieczne jest zatamowanie krwawienia i wezwanie karetki pogotowia. Pacjenci z silnym krwotokiem często wymagają przetaczania płynów i wyrównania nie tylko poziomu krwinek czerwonych, ale również zaburzeń elektrolitowych.

     

    Przy wielkim krwawieniu konieczne może być tylko uzupełnienie żelaza (niedobór żelaza). W przypadku pacjentów z przewlekłą niedokrwistością pokrwotoczną wymagane jest znalezienie źródła krwawienia. Jeśli jest to możliwe, należy leczyć chorobę podstawową, odstawić substancje prowadzące do krwawienia czy też zmienić leki na takie, po których nie powinno do niego dochodzić. Jak zostało wspomniane, części pacjentom z przewlekłą anemią pokrwotoczną rekomendowane są preparaty z żelazem. Lekiem z żelazem dostępnym bez recepty jest Ascofer. Większe dawki żelaza znajdują się w preparatach na receptę.

     

    Niedokrwistość pokrwotoczna może mieć wiele przyczyn. Przy silnym nagłym krwawieniu dochodzi do szybkiego obniżenia poziomu hemoglobiny i szybkiego pojawienia się objawów. Trudniejsza do rozpoznania jest niedokrwistość przewlekła. Bez znalezienia źródła krwawienia, nie sposób zapobiec dalszej utracie krwi. Odpowiednia diagnoza i leczenie są niezbędne do tego, aby wyrównać poziom hemoglobiny.

    Bibliografia

    1. Hus I., Mastalerz-Migas A. Algorytm różnicowania przyczyn niedokrwistości. Lekarz POZ 2022, 1, 12-17
    2. Podolak-Dawidziak M., Ochrem B. Ostra niedokrwistość pokrwotoczna. Medycyna Praktyczna, (https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.15.1.1.), dostęp: 13.10.2024.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Zobacz więcej artykułów

    • Czym jest choroba wieńcowa? Przyczyny, objawy i leczenie choroby niedokrwiennej serca
      serce
      Czym jest choroba wieńcowa? Przyczyny, objawy i leczenie choroby niedokrwiennej serca

      Choroba niedokrwienna serca to obok nadciśnienia tętniczego jedno z najczęstszych schorzeń układu sercowo – naczyniowego. Ze względu na starzenie się społeczeństwa oraz zwiększanie się odsetka ludzi otyłych czy z cukrzycą choroba wieńcowa rozpoznawana jest u coraz młodszych osób, a ilość chorych z roku na rok przyrasta. Jak objawia się choroba wieńcowa serca? Jak wygląda jej leczenie i jaki styl życia rekomendowany jest dla osób dotkniętych tym schorzeniem?

    • Anemia u niemowlaka – objawy, przyczyny i leczenie niedokrwistości
      niemowlę
      Anemia u niemowlaka – objawy, przyczyny i leczenie niedokrwistości

      Objawy anemii u niemowlaka to m.in. osłabienie, apatia oraz bladość skóry i błon śluzowych. Niedokrwistość u noworodków i niemowląt ma wiele przyczyn. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa chociażby anemia u kobiety ciężarnej, przedwczesny poród czy też zbyt szybkie zaciśnięcie pępowiny po urodzeniu. Jakie inne czynniki mogą powodować anemię u niemowląt? Jak leczyć niedokrwistość u tak małych dzieci?

    • Niedokrwistość (anemia) z niedoboru żelaza – przyczyny, objawy, leczenie
      anemia
      Niedokrwistość (anemia) z niedoboru żelaza – przyczyny, objawy, leczenie

      Niedokrwistość z niedoboru żelaza to najczęściej występujący na świecie rodzaj anemii. U większości osób ma łagodne nasilenie, przez co często przebiega bezobjawowo. Jakie są przyczyny niedokrwistości z niedoboru żelaza? Jak może się ona objawiać? Dowiedz się też, czym kierować się podczas wyboru preparatu z żelazem przy wykrytej niedokrwistości.

    • Niedokrwistość (anemia) – czym jest?
      anemia
      Niedokrwistość (anemia) – czym jest?

      Niedokrwistość to powszechne zaburzenie, które może dotyczyć nawet 1/3 populacji. U większości osób występuje łagodna anemia, która początkowo może przebiegać bezobjawowo. Na czym polega anemia i jakie mogą być powodowane przez niedokrwistość objawy? Jak wyleczyć anemię i czym może grozić nieleczona niedokrwistość? Dowiedz się też, czy anemia jest śmiertelna i jakie skutki może mieć niedokrwistość w ciąży!

    • Niedokrwistość (anemia) megaloblastyczna – przyczyny, objawy, leczenie
      anemia
      Niedokrwistość (anemia) megaloblastyczna – przyczyny, objawy, leczenie

      Niedokrwistość jest stanem patologicznym, wynikającym z dysproporcji pomiędzy zapotrzebowaniem tkanek na tlen, a zdolnościami i możliwościami krwinek czerwonych do jego dostarczenia. Najczęściej występującą formą anemii jest schorzenie wynikające z niedoboru żelaza. Zdarza się jednak, że niedokrwistość ma związek z brakiem w organizmie odpowiedniej ilości witaminy B12 i/lub kwasu foliowego, mowa wówczas o anemii megaloblastycznej (makrocytarnej). Jakie są przyczyny tego rodzaju niedokrwistości i jak wygląda leczenie schorzenia?